reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

relacja z mojego pobytu
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomsik

Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 47
Skąd: Czestochowa
PostWysłany: 10 Cze 2004, 1:28    Temat postu: relacja z mojego pobytu Odpowiedz z cytatem

dzis udalo mi esie wyrwac na caly dzien samochodem, mam to szczescie ze auto i nawet paliwo mam za friko bo szefowa funduje. A wiec dzisiaj wybralem sie do islandzkiej puszczy czyli mega lasu obok Hallomstadur. Miejsce ladne aczkolwiek w Polszy jest wiele ladniejszych kompleksow lesnych. To co mnie zaskoczylo na plus to ladnie zaaranzowane i zadbane parkingi dla turystow wlacznie z eleganckim WC. Nastwpnym punktem mila byc domek Skriduklaustur, ale pojechalismy tam nie przez pierwszy most a dopiero przez drugi, nadrabiajac kilka km ale za to caly odcinek towarzyszyly nam watachy pieknych owieczek. Skriduklaustur rzeczywiscie jest sliczny i przytulny. Srodka nie zwiedzalem bo cena 500 ISK za wstep mnie odstraszyla a i chyba wewnatrz nie ma czegos co by mnie powalilo na kolana. Kolejny etap to Hengifoss. Z daleka wyglada sie byc blisko od parkingu ale cholera meczace troche to podejscie. To co mnie tu zaskoczylo na minus to to ze trasa jest nie oslonieta zadnymi barierkami od kanionu a sciezka wiedzie niekiedy samym skrajem. Najgorzej jest jakies 200 metrow od wodospady gdzie sciezka jest wytyczona w polowie piaszczystego stoku o nachyleniu ponad 45 stopni gdzie jak sie lekko zawachasz to lecisz w dol do wody jakies 6 - 1Ăś metro. Naprawde dramatyczne miejsce. Sam wodospad ladny ale nie powalajacy szczegolnie. Ladne za to skalki wokolo. No i nakoniec wracalismy na wschod przeciwnym brzegiem jeziora niz las, po drodze trabiac na walesajace sie owce. Jako ze w Egilsstadir ladowal akurt samolot z Reykjaviku nie odmowilem sobie zobaczenia ladownia co jest moim zboczeniem. Droge Egilsstadir - Seydisfjordur robilismy juz chyba 5 raz i ciagle mnie zachwyca.
Pozdrawiam i zdam relacje z kolejnego wypadu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jean Valjean

Dołączył: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 10 Cze 2004, 11:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czekamy z niecierpliwością na kolejne relacje. Smile

pozdr.
jeanV
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
tomsik

Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 47
Skąd: Czestochowa
PostWysłany: 13 Cze 2004, 13:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wczoraj w Seydisfjordur wizytowal prezydent ze swoja swita i dwoje z nich (chyba jacys ministrowie) spalo w naszym hostelu. Fajnie tak moc sobie normalnie pogadac z jakimis islandzkimi szychami, nie tak jak u nas wszyscy z ochrona itp. Na koniec wybulili piekny rachunek ale to i tak przeciez nie na ich koszt no i moj uscisk dloni z panem Gunnarem Orctassonem, chyba sie nie pomylilem. A dzis zrobilem spiecie i nie bylo swiatla, ale sie strachu najadlem ze spalilem komputer, na szczescie wszystko juz ok
pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Fortuna
Gość
PostWysłany: 13 Cze 2004, 23:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze! Tomsik
W jednej z książek na temat mentalności Islandczyków czytałem, że to naród lubiący obelgi, a te o najcięższym kalibrze ma zarezerwowane dla polityków, rządu i oczywiście premiera. Jak to oceniasz z perspektywy własnych obserwacji? Ciekaw jestem też czy pojawia się podobny jak u nas syndrom hipokryzji - narzekamy na rząd, ale na polityków reagujemy raczej jak na gwiazdy telewizyjne. Jest tam coś takiego?
Pozdrawiam
Powrót do góry
tomsik

Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 47
Skąd: Czestochowa
PostWysłany: 14 Cze 2004, 0:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tez chyba to czytalem, nie byl to przypadkiem Poranik ksenofoba?
Gdzies ostatnio sie zetknalem ze obecna niechec islandczykow do rzadu jest najwieksza w historii, ale nie chce sie madrzyc bo su tu ode mnie madrzejsi. Tu jakos wielkiego HALo z powodu przyjazdu prezydenta nie bylo, zadnych flag, ochrony, hymnu itp. Ci co u nas spali to kolesie ledwo po 30, ladnie ubrani itp. ale normalnie sobie gadali z innymi goscmi. Jakos zbytniego szacunku i klaniania sie im w pas nie zaobserwowalem. Naprawde calkiem mili i sympatyczni. Wydaje mi sie ze tu tez niekiedy ludzie zyja polityka i oburzaja sie na to i na tamto. Ale mi sie chce z tego smiac bo czymze jest to w porownaniu do polskiego piekielka. Zazdroszcze im tych ich ogromnych problemow, obysmy my mieli kiedys takie.
Dla przykladu - pierwszy lepszy, przecietny chlopak jakiego tu poznalem w wieku 30 lat ma to o czym przecietny Polak moze tylko pomarzyc - wlasny dom, terenowa Toyote, prace, zone i dwojke dzieci. Ach...
Med kvedja
Tomek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Fortuna
Gość
PostWysłany: 14 Cze 2004, 12:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie. Mili, spokojni panowie, życzliwie odnoszący się do innych. Pewnie uwikłanie w intrygi nieporównywalne z naszymi. Z czystym sumieniem łatwiej o dobry nastrój. Może też na Islandii trudniej ukryć jakiś przekręt, dlatego kultura samo-dyscypliny rozwija się w najlepsze.
Zastanawiam się też nad młodymi Islandczykami. Ciekaw jestem co myslą o życiu i czy mają program typu: szkoła, studia, rodzina + praca. A może istnieje bardziej liberalne podejście do stylu życia?
Powrót do góry
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 14 Cze 2004, 13:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomsik napisał:
Dla przykladu - pierwszy lepszy, przecietny chlopak jakiego tu poznalem w wieku 30 lat ma to o czym przecietny Polak moze tylko pomarzyc - wlasny dom, terenowa Toyote, prace, zone i dwojke dzieci. Ach...

poczekaj poczekaj ,,ile tak naprawde z tego on "ma " ??? wiekszosc tego co on ma to jest zadluzone na 40 lat ,a cala reszta na Visa albo debecik .To nie jest az tak slodko jak wyglada.ostatnio czytalam szokujacy artykul o zadluzeniu Islandczykow -to co spora czesc ma -to tak naprawde tego nie ma bo jeszcze nie splacila ,a wiesz ile ludzi zostaje bankrutami ,zabiera im bank domy i samochody.Pewnie ze lepiej niz w Polsce bo jest praca ,ale rzadko kto tutaj naprawde posiada splacony dom albo samochod.Moze naprawde bogaci -przecietni walcza z zadluzeniem.Szczegolnie ze mlodzi ludzie maja odrazu dosyc spore gromadki dzieci ....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Fortuna
Gość
PostWysłany: 14 Cze 2004, 13:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to nie jest wesoła perspektywa, zwłaszcza jeśli ma się gromadkę dzieci. Wynika z tego, że Islandczycy są bardzo zmobilizowani do ciągłego zarabiania kasy, a jeśli nerwy im puszczają rozpoczyna się przygoda z alkoholem (patrz:dzisiejszy news). Byc może ciągłe życie w napięciu jest dla nich normalne (trzęsienia ziemi, wulkany, zmiany pogody) i potrzebują jeszcze większej stymulacji, a może to po prostu presja społeczna i amerykański styl życia...
Powrót do góry
tomsik

Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 47
Skąd: Czestochowa
PostWysłany: 20 Cze 2004, 21:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam po krotkiej przerwie
dzis znowu udalo mi sie wyrwac na caly dzien z Seydisfjordur
Otoz pojechalismy do miasteczka Eskifjordur. Po drodze zabralismy jeszcze znajoma z lotniska w Egilsstadir i w droge. Droga z Egilsstadir przez Reydarfjordur do Eskifjordur jest cudowna. Po obu stronach drogi niesamowite gory, wodospady, rzeki, owce. Normalnie tak sielsko i tak idealnie jak to tylko mozna sobie wyobrazic. Do tego ladna sloneczna pogoda - udana niedziela. A teraz cel naszego wyjazdu. Otoz w Eskifjordur odbywal sie turniej pilkarski dzieciakow ze wszystkich miasteczko wiosek wschodniej Islandii. No i w tym turnieju takze reprezentacja Seydisfjordur a w niej dwoch chlopakow, wnukow kobiety u ktorej mieszkamy. No niestety zajelismy ostatnie miejsce, chyba dlatego ze na 11 zawodnikow mielismy tylko 4 chlopcow a reszta to dziewczyny. Ale niesamowite bylo to jak takie wydarzenie traktuja rodzice tych dzieci. Otoz zjechalo sie kilkaset osob, wiekszosc z aparatami, kamerami. Kazdy mial dla dzieciakow cieple i zimne napoje, cos do zjedzenia w przerwie miedzy meczami. No i doping. Prawdziwy jak u nas na 1 lidze, a to przeciez tylko maluchy. Kazda druzyna w profesjonalnych strojach Adidas, Nike itp. Kazde dziecko super buciki jakich nie powstydziliby sie nasi zawodowi kopacze. Kazda druzyna tez ma swojego trenera, rozgrzewke przedmeczowa. Wszystko dla bachorow zorganizowane jak trzeba. A boisko z super trawka polozone pomiedzy dwoma gorami az sie prosilo zeby na nim pograc. Po turnieju kazdy uczestnik dostal puchar, koszulke, hot doga i puszke Pepsi.
Jakos w Polsce sobie takiej niedzieli nie wyobrazam. Tu wszystko jest prawie idelane i poukladane jak w zegarku. No i dodam jeszcze ze jeden z naszych chlopakow wygral pilke takze bede mial okazje z nim pokopac i nauczyc go tego i owego. W koncu kiedys sie gralo Very Happy
Potem zakupy w Bonusie i do domu.
C.d.n.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jean Valjean

Dołączył: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 21 Cze 2004, 12:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja od siebie napisac moge tylko tyle, ze gdy wokoło wszystko jest takie tiptop...idealne, bez skazy....to ja w takim miejscu zyc bym nie mogł.
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Qortes

Dołączył: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skąd: Poznań
PostWysłany: 21 Cze 2004, 12:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osobiscie sam bym byl ta skaza i to by mnie frustrowalo :]

Tomsik - dzieki za relacje, bardzo interesujaca lektura, czekamy na wiecej:)
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Jean Valjean

Dołączył: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 21 Cze 2004, 12:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eno właśnie Qortes, właśnie
nie raz to czułem np. w wmymuskanej Kopenhadze...

Czekamy na dalsze odcinki relacji. Bardzo miło się czyta. Smile
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
johanna

Dołączył: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skąd: Kielce
PostWysłany: 21 Cze 2004, 18:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale na szczęście na Islandii jest tylko prawie idealnie :wink:
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Dołączył: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skąd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysłany: 21 Cze 2004, 19:44    Temat postu: "The Most Beautiful Waterfall" and the winner is.. Odpowiedz z cytatem

tomsik napisał:
Kolejny etap to Hengifoss. Z daleka wyglada sie byc blisko od parkingu ale cholera meczace troche to podejscie. To co mnie tu zaskoczylo na minus to to ze trasa jest nie oslonieta zadnymi barierkami od kanionu a sciezka wiedzie niekiedy samym skrajem. Najgorzej jest jakies 200 metrow od wodospady gdzie sciezka jest wytyczona w polowie piaszczystego stoku o nachyleniu ponad 45 stopni gdzie jak sie lekko zawachasz to lecisz w dol do wody jakies 6 - 1Ăś metro. Naprawde dramatyczne miejsce. Sam wodospad ladny ale nie powalajacy szczegolnie. Ladne za to skalki wokolo.


A ja pozwolę sobie, nie zgodzić się z opinią o "ładności" Hengifossa.
Być może byłeś jeszcze daleko od Niego, a może mało wody płynęło strumykiem...
Ale wodospad jest PRZEPIĘKNY!!!! Szczególnie z rana, gdy wstają mgły...
Te pasiaste skały stanowią idealne tło, a małe jeziorka w zakolach strumyka na dole to idealne miejsce do pływania dla każdego, kto zmęczył się drogą (woda ma jakieś 5 stopni!).

Ja się tylko cieszę, że żaden "nawiedzony" BHPowiec nie postawił barierek! Cała radość to podziwianie dziewiczej przyrody, a barierki tylko psują ten widok. Jak się ktoś boi, to jest przecież ścieżka z drugiej strony (o ile dobrze pamiętam). Dla tych co boją się wysokości i nie są zbyt wysportowani polecam "kijki" do wspinaczki oraz dobre buty górskie z kolcami. Smile
Za to Ci co pchają się w każdą dziurę i chcą stanąć na krawędzi zbocza mają taką możliwość (jakoś żadnych trupów nie widziałem) Smile
Rzeczywiście godzinę się idzie do wodospadu, ale po drodze są piękne skały, wąwozy no i mniejszy wodospad w połowie drogi (na pocieszenie).

Dodam jeszcze, że Hengifoss to trzeci pod względem wysokości wodospad na Islandii. U mnie niezmiennie ma 9/10 punktów. Lepsze są tylko: Dettifoss, Dynjandi i Glymur (10/10). Piękne są też Haifoss, Gullfoss, Seljalandsfoss (9/10). W ogóle Islandia to kraj wszystkich form wodospadów.
Niedaleko od Hengifossa, gdy jedzie się do Egilsstadir północną stroną Lagarfljót jest taki niziutki uroczy wodospad (oczywiście bezimienny), ale mimo, że nikt go nie podziwia dla mnie osobiście jest równie ciekawy.

Taki natłok niedużych a ślicznych wodospadów jest właśnie na drodze między Seydisfjordur a Egilsstadir. Jest tam też jeszcze jeden większy wodospad, którego nie widać z tej drogi i trzeba na piechotkę iść z parkingu, ale warto... Przy drodze (tuż przed Egilsstadir) jest drogowskaz więc łatwo trafić. Smile

Nic tylko wziąć i jechać... Rolling Eyes
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
tomsik

Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 47
Skąd: Czestochowa
PostWysłany: 22 Cze 2004, 19:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wodospadow jest rzeczywiscie co niemiara i co jeden to lepszy, jesli chodzi o Hengifoss to jest ladny ale nie powalajacy, wysokosc robi wrazenie ale jakos malo wody plynie; jesli chodzi o niebezpieczenstwo jednego z odcinkow na trasie do niego pozostane przy swoim, powinno byc to zabezpieczone, ale nie barierkami co rzeczywiscie kojarzy sie z jakas zagospodarowana turystyzna atrakcja i odbiera jej naturalnosci, a jesli nie barierkami to mogly by byc lancuchy ktorych mozna by sie przytrzymywac, takie jakie sa np w Tatrach na niektorych odcinkach:
Mam ta przyjemnosc, czesto pokonywac trase Seydisfjordur - Egilsstadir i naprawde obfituje w wodospady, najwiekszy Gufufoss.
Kilka dni temu mialem okazje byc swiadkiem wydobywania armaty z wraku statku lezacego w zatoce w Seydisfjordur od 44 roku. Zbieglo sie jakies 100 ludzia i podziwiali to nietypowe wydarzenie. Ostatni fragment wyciagania przez dzwig trwal prawie z godzine, nie wiedzieli jak ja zlapac. Ale wreszcie oczom wszystkich okazala sie ARMATA. Sprobuje sie zorientowac co sie stanie z nia dalej.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Qortes

Dołączył: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skąd: Poznań
PostWysłany: 22 Cze 2004, 23:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomsik napisał:
wAle wreszcie oczom wszystkich okazala sie ARMATA. Sprobuje sie zorientowac co sie stanie z nia dalej.
Pozdrawiam


Toz to wiadomosc na pierwsze strony gazet przez najblizsze kilka dni:D
Tomsik, nie masz cyfrowki?
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 23 Cze 2004, 2:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qortes napisał:
Toz to wiadomosc na pierwsze strony gazet przez najblizsze kilka dni:D


Oj, Qotresik Smile Nie czyta sie icelandowych newsĂłw :wink:
Bylo o tym pare dni temu u nas. Moze niewiele, ale bylo. Przejrzyj archiwum. Poszukam jeszcze na Morgunbladid, moze bedzie zdjecie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tomsik

Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 47
Skąd: Czestochowa
PostWysłany: 23 Cze 2004, 12:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale ze mnie glupek, wlasnie mam cyfrowke ale nie porobilem zdjec
sprobuje odnalezc armatke w Seydis jesli tu jest i moze pstrykne jakies zdjecie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Qortes

Dołączył: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skąd: Poznań
PostWysłany: 23 Cze 2004, 14:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomsik, rewelacja! A czy bylaby mozliwosc, zebys kazdy taki opis wzbogacil choc jednym zdjeciem? Jesli nie masz jak wrzucic na forum to mozemy sie umowic, ze podeslesz je mi albo komu tam chcesz na maila i ja je wrzuce, chyba wszyscy bylibysmy bardzo zadowoleni :)

Jolu.. :oops:
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
tomsik

Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 47
Skąd: Czestochowa
PostWysłany: 24 Cze 2004, 23:19    Temat postu: pogoda Odpowiedz z cytatem

wszystko brzmi fajnie tylko dlaczego jest tu teraz tak zimno? mam juz powoli dosc tej pogody i z upragnieniem czekam na lato! podobno od lipca ma byc lepiej? oby Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron