reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Gorący temat: WULKANY
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  

Czy czekasz niecierpliwie na wybuch jakiegoś wulkanu na Islandii?
Tak, choć mam nadzieję, że obędzie się bez tragedii
63%
 63%  [ 105 ]
Nie, bo to mimo wszystko zawsze jakieś zagrożenie
36%
 36%  [ 60 ]
Wszystkich Gosw : 165

Autor Wiadomo
Monitka

Doczy: 22 Pa 2012
Posty: 5
PostWysany: 27 Pa 2012, 21:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piszecie tutaj o ścieżkach turystycznych itp. Czy jeśliby się zdecydować na zdobycie takiego wulkanu latem potrzebny jest bardziej specjalistyczny sprzęt, czy można w "klapkach"? Cool
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 30 Pa 2012, 23:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monitka napisa:
Piszecie tutaj o ścieżkach turystycznych itp. Czy jeśliby się zdecydować na zdobycie takiego wulkanu latem potrzebny jest bardziej specjalistyczny sprzęt, czy można w "klapkach"? Cool


To zależy, gdzie się wybierasz. Co większe wulkany na Islandii siedzą pod lodowcami i samodzielne wejście na nie wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy (poruszanie się po górskim lodowcu). Można to też zrealizować jako wycieczka z przewodnikiem, choć to droga impreza no i trzeba zebrać grupę kilku osób. Dotyczy to np. Snaefellsjokull (na płw. Snaefellsness) czy wejścia na najwyższy szczyt Islandii -Hvannadalshnukur, który jest po prostu fragmentem kaldery wulkanu Oraefi.
Dyskusja wyżej w tym wątku dotyczyła jednak innych miejsc, głównie wulkanu Hekla oraz nowych kraterów erupcyjnych na przełęczy Fimmvorduhals (między masywami Eyafjallajokull i Myrdalsjokull -oba są wulkanami pod lodowym pancerzem). W szczególności:
1. Hekla -to nie jest b. wysoka góra. Spora jak na islandzkie standardy, ale do najwyższych sporo jej brakuje. Górne partie oczywiście są pod śniegiem latem, ale są to pola śnieżne (jedno i to niżej b. strome, ryzyko ześliźnięcia się na kamienisty teren), nie lodowce. Da się wejść z normalnym turystyczno-trekkingowym wyposażeniem, warto zabrać kijki trekkingowe. Z innych trudności to na trasie leży częściowo zaśnieżone pole wyjatkowo paskudnej lawy -b. porowata i krucha, spore ryzyko groźnej kontuzji kończyn lub pokaleczenia się. Uwaga wskazana. Na górze warunki pogodowe są b. zmienne (ograniczona widoczność w otwartym terenie, zdecydowanie wskazany kompas). Tym niemniej jest to normalny cel wielu turystów, majacych jako takie górskie doświadczenie. Opis dotyczy standardowej trasy od N, NW, do jej początku można dojechać z drogi F225 do Landmannalaugar. Czesciowo szlak ten jest oznaczony tyczkami, ale nie w górnych partiach , a w każdym razie nie widziałem ich na tym odcinku (mogłem iść nieco inaczej). Na plateu i w dolnej części ciagnącego się na N grzbietu widoczne są wydeptane ścieżki czy też ślady terenówek. Jest tam też osobny otyczkowany szlak (łączacy się z głównym), który prowadzi do automatycznej stacji pomiarowej w tej okolicy. Podjeżdżając do podnóży Hekli mylnie wzięliśmy go (ja i para Amerykanów, z którymi się zabrałem) za poczatek własciwego szlaku na górę.
2. Fimmvorduhals -jest to przełęcz pomiędzy dwoma czapami lodowymi, latem w zasadzie wolna od lodu i śniegu (aczkolwiek szlak przechodzi na pewnym odcinku przez płaski fragment lodowego pola, mało sobie kłów nie wychlastałem na tym lodowisku, po którym płyneła deszczówka). Przebiega przez nią znany szlak turystyczny Thorsmork-Skogar (przedłużenie szlaku z Landmannalaugar). Jest tam małe schronisko górskie należące do Utivist-u ( jest jeszcze jakiś drugi obiekt dalej w stronę Skogar). W 2010 dokładnie na tym szlaku nastapiła pierwsza, boczna erupcja wulkanu Eyafjallajokull, która wytworzyła dwa nieduże stożki wulkaniczne. Oczywiście szlak został nieco zdefasonowany i trzeba było wyznaczyć nowy odcinek. Dotyczy to rejonu samej przełęczy oraz odcinka szlaku w kierunku Thorsmork (na tamtą stronę spływały potoki lawy). Strona Skogar jest nieruszona. Ja sam byłem tam na długo (2003) przed tymi "atrakcjami", stąd mój opis niżej nie jest w 100% aktualny. Generalnie, trudniejszy terenowo jest szlak od strony Thorsmork, natomiast od strony wybrzeża (Skogar) jest to banalna acz b. malownicza (kanion z wodospadami poniżej!) ścieżka, częściowo pokrywająca się z jezdną drogą dla terenówek. Z wyjątkiem wspomnianego lodowiska niedaleko od schroniska. Jak większość islandzkich szlaków turystycznych jest on oznakowany niskimi palikami, ale w górnych partiach były to wysokie tyczki z grubych, plastikowych, żółtych rur, solidnie zakotwiczonych w gruncie (stan na 2003). Rejon słynie z paskudnej na ogół pogody, ja szedłem w deszczu i mgle, przy widoczności spadajacej do 20 metrów -od tyczki do tyczki.
Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
EwaNurek
UŻYTKOWNIK ZBANOWANY
Doczy: 11 Gru 2012
Posty: 3
PostWysany: 11 Gru 2012, 22:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a Katla kiedy ma wybuchnąć?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
gisli74

Doczy: 08 Lip 2011
Posty: 582
PostWysany: 12 Gru 2012, 1:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

EwaNurek napisa:
a Katla kiedy ma wybuchnąć?


21.12.2012
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
mikkela20
UŻYTKOWNIK ZBANOWANY
Doczy: 13 Gru 2012
Posty: 5
PostWysany: 13 Gru 2012, 13:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

coś czuje tu jakieś przepowiednie hehe Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kluseczkax19
UŻYTKOWNIK ZBANOWANY
Doczy: 14 Gru 2012
Posty: 3
PostWysany: 14 Gru 2012, 13:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to katla ma wybuchnąć a nie jakis inny? coś źle słyszałam Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
duatlyadundTc2

Doczy: 20 Sty 2014
Posty: 5
PostWysany: 20 Sty 2014, 12:09    Temat postu: WULKANIATKA Odpowiedz z cytatem

MOIM MARZENIEM JEST ZOBACZENIE ISLANDI Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
drobekkinga44

Doczy: 23 Maj 2014
Posty: 4
Skd: Warszawa
PostWysany: 3 Cze 2014, 8:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakoś bym się nie kwapiła do oglądania wybuchu wulkanu, tym bardziej że może on stwarzać zagrożenie. Ale sam wulkan chętnie bym obejrzała. Ciekawi mnie jak ludzie radzą sobie z tym tematem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
WielkiBialyKrolik

Doczy: 08 Cze 2008
Posty: 1422
Skd: Reykjavik
PostWysany: 3 Cze 2014, 22:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chodza 2 razy w miesiacu do psychologa, refundowane przez rzad
_________________
"Najczęściej nadmierne wymagania w stosunku do kobiet mają ćwokowate oblechy. "
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
KlausM

Doczy: 03 Cze 2014
Posty: 1
Skd: Wawrów
PostWysany: 3 Cze 2014, 23:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może to niebezpieczne, ale foty można zrobić niezłe.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Bickerfly

Doczy: 21 Cze 2014
Posty: 1
Skd: Hafnarfiordur
PostWysany: 21 Cze 2014, 19:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wejście na Hekle nie jest jakieś tam straszne Wink Wchodziłem dwukrotnie przy skrajnie odmiennych warunkach, i dało rade. Pierwsze wejście od strony południowo zachodniej, drugie od północno zachodniej - dłuższej. Generalnie nigdy nigdzie nie wiadomo jaka będzie pogoda - w końcu to góry, ale z pewną dawką szczęścia, samozaparcia i kondycji wejdzie się wszędzie, I nie zawsze jest potrzebny jakiś tam super sprzęt.
Tu zdałem relacje z obu swych wejść:
www.fivestepsfromtheroad.blogspot.com
Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kostrzewski

Doczy: 22 Cze 2014
Posty: 4
Skd: Kraków
PostWysany: 22 Cze 2014, 16:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krajobraz jest cudowny, fajne zdjęcia Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
rikos

Doczy: 13 Sie 2015
Posty: 4
PostWysany: 21 Sie 2015, 0:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawsze intrygował mnie sam wybuch, ale nie chciałabym być wtedy w pobliżu
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Strona 9 z 9

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron