reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

islandzkie jakskinie
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
matkowski

Dołączył: 04 Paź 2007
Posty: 37
Skąd: Reykjavik/Częstochowa
PostWysłany: 22 Kwi 2008, 15:27    Temat postu: islandzkie jakskinie Odpowiedz z cytatem

czy ktoś interesuje się jaskiniami islandzkimi?
Wiem, że nie jest to zbyt popularne, a islandzka speleologia zrzeszona dopiero raczkuje, jednak zdjęcia jaskiń zachwycają.
Czy któś był w którejś z nich i może pochwalić sie wrażeniami? A co z jaskiniami lodowymi?
_________________
tam dom mĂłj gdzie buty moje
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
stan

Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 689
PostWysłany: 22 Kwi 2008, 16:25    Temat postu: Re: islandzkie jakskinie Odpowiedz z cytatem

matkowski napisał:

Wiem, Ĺźe nie jest to zbyt popularne, a islandzka speleologia zrzeszona dopiero raczkuje,


????
islandzka speleologia zrzeszona ma sie calkiem dobrze, mysle ze maja wiecej grotolazow w przeliczeniu na mieszkanca niz w polsce.

w tamtym roku nawet swoja monografie wydali (600 stron)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
petite

Dołączył: 08 Cze 2009
Posty: 75
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 3 Sie 2010, 21:55    Temat postu: jaskinia lodowa Odpowiedz z cytatem

Niedawno w wątku o Askji pytałam o drogę do jaskiń lodowych przy Kverkfjoll. W związku z tym, że doszły mnie słuchy, iż jaskinia się rozpada i wejście do niej jest ryzykowane, postanowiłam poszukać innej... . Naszym celem została jaskinia również u podnóża Vatnajokull a dokładniej Eyjabakkajkull we wschodniej części lodowca. Niestety nie miałam żadnych informacji o stanie jaskini, nie wiedziałam czy się nie zawaliła i czy można do niej wejść (jedyne zdjęcie jakie znalazłam w sieci było zrobione w 2001). Końcowa droga ma oznaczenie F909 i jest dostępna tylko dla aut 4x4. Trasa kamienista z kilkoma rzeczkami do pokonania, widoki piękne jak zawsze. Szczególnie oko cieszył szczyt Snaefell i wręcz odblaskowo zielony kolor mchu na tle niebieściutkiego nieba i rzek. Jaskinia a raczej tunel lodowy o długości 50 metrów warty był przebytej drogi (około 700-800 km od Reykjaviku). Ściany były grube i stabilne z pięknie wyżłobionymi wnękami. Nie wypływała z niego rzeka, ale przez topniejący lód utworzyło się w nim porządne błoto, na szczęście wzięliśmy ze sobą kalosze.

Szczerze polecam podobną wyprawę!

http://picasaweb.google.com/wiola.zarzycka/JaskiniaLodowa#
_________________
Wiem, Ĺźe nic nie wiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
WielkiBialyKrolik

Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1422
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 4 Sie 2010, 3:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy ktos z obecnych spenetrował Raufarhólshellir? Ja przyznam szczerze wymiekłam, po jakims czasie nie nie poszłam dalej, planuje spróbowac jeszcze raz, ale z lepszym sprzetem. Jako, ze mam bujna wyobraznie, potrzebuje lepszej latarki Smile
_________________
"Najczęściej nadmierne wymagania w stosunku do kobiet mają ćwokowate oblechy. "
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
WielkiBialyKrolik

Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 1422
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 4 Sie 2010, 4:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aha, jeszcze byłam w Grjótagjá, mała jaskinia z goracym zródłem, co prawda w necie pisza, ze woda jest zbyt goraca na wodne swawole, ale w zeszłym tygodniu byłam tam swiadkiem kapieli okolicznych mieszkańców płci meskiej (nago) Smile dla mnie było za gorąco, a turysci tylko zagladali i uciekali spłoszeni Smile
_________________
"Najczęściej nadmierne wymagania w stosunku do kobiet mają ćwokowate oblechy. "
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
petite

Dołączył: 08 Cze 2009
Posty: 75
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 4 Sie 2010, 10:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WielkiBialyKrolik napisał:
a czy ktos z obecnych spenetrował Raufarhólshellir? Ja przyznam szczerze wymiekłam, po jakims czasie nie nie poszłam dalej, planuje spróbowac jeszcze raz, ale z lepszym sprzetem. Jako, ze mam bujna wyobraznie, potrzebuje lepszej latarki Smile


A to jest ta najdłuższa jaskinia (niedaleko Reykjaviku)? Dopiero w planach Very Happy
_________________
Wiem, Ĺźe nic nie wiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
stalin
Gość
PostWysłany: 4 Sie 2010, 10:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WielkiBialyKrolik napisał:
a czy ktos z obecnych spenetrował Raufarhólshellir? Ja przyznam szczerze wymiekłam, po jakims czasie nie nie poszłam dalej, planuje spróbowac jeszcze raz, ale z lepszym sprzetem. Jako, ze mam bujna wyobraznie, potrzebuje lepszej latarki Smile
bylem juz 3 razy , ostatnio na poczatku lipca, niestety ani jednego sopla, za cieplo, a na wiosne udalo mi sie na jakies 50 m przejsc po tym lodzie, niesamowite przezycie, aby isc dalej trzeba raki, dobra latare i miekki kombinezon aby nie nazbierac za duzo siniakow Very Happy
Powrót do góry
stan

Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 689
PostWysłany: 4 Sie 2010, 23:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lód zimą jest nie dalej jak 200 metrow, dalej jest stała dodatnia temperatura, jak to w jaskiniach
_________________
Divided We Stand, United We Fall!

NSK
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jar

Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skąd: Lublin
PostWysłany: 6 Sie 2010, 20:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłem w Raufarholshellir, ale nie dalej jak jakieś 100m od wejścia -wysiadały nam dziadowskie latarki, część ekipy nie była zainteresowana i wróciła kisić sie w aucie. Morale było niskie wobec fatalnej pogody pod koniec wyjazdu [początek września]. Inna sprawa, że byliśmy już wczesniej w Surtshellir.
Trochę lodu pobłyskiwało na dnie między kamieniami, ale lodowe nacieki to widziałem tylko gdzieś na zdjęciach w necie, podobnie jak zjawisko termokliny przy wylocie. Kwestia pory roku pewnie.
Minusem Raufarholshellir jest brak dobrego miejsca do zaparkowania koło jaskini, droga wąska i prawie bez pobocza. Tylko w przeciwieństwie do Surtshellir można tam w ogóle dojechać asfaltem ijest to nizbyt daleko od Reykjaviku.
Pozdrawiam
-J.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
angleblue63

Dołączył: 25 Paź 2012
Posty: 1
PostWysłany: 25 Paź 2012, 7:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie moglem znalezc odpowiedniego watku wiec pisze tu, chcialbym bardzo, bardzo podziekowac rodakom ktorzy udzielili nam pomocy na drodze nad jez. Kleifarnvatn, podczas wczorajszej wycieczki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alekss

Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 9
PostWysłany: 30 Paź 2012, 19:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oglądałem zdjecia w [url=http:/www.google.pl]google[/url], baaaaaaardzo zazdroszczę wycieczki!!!
_________________
Ĺťycie jest jak poezja. /Paolo Coelho/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
roger9300
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 463
PostWysłany: 18 Gru 2012, 22:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dla fanow tego postu polecam jaskinie Buri, calkiem blisko Reykjaviku. warto to zobaczyc.

_________________
Take nothing but pictures.
Kill nothing but time.
Leave nothing but footprints.
Make nothing but memories.

http://picasaweb.google.pl/charzynskibartlomiej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
stalin
Gość
PostWysłany: 20 Gru 2012, 21:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A to nie w poblizu Borgarnes?
Powrót do góry
roger9300
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 463
PostWysłany: 21 Gru 2012, 23:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie, to w poblizu jaskini Arnarker.
_________________
Take nothing but pictures.
Kill nothing but time.
Leave nothing but footprints.
Make nothing but memories.

http://picasaweb.google.pl/charzynskibartlomiej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
harder12

Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 2
PostWysłany: 12 Mar 2013, 15:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie byłem tam, z chęcią bym się przejechał.. Sad <zazdrości>
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
plis102

Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 7
PostWysłany: 11 Kwi 2013, 17:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Islandzkie jaskinie są pochodzenia wulkanicznego. Po erupcji wulkanów tworzyły się wąwozy, którymi płynęła rozgrzana do temperatury ponad 1000 stopni C.,magma gorąca, stopiona masa krzemianów z domieszkami innych związków chemicznych, z dużą ilością wody i gazów, znajdująca się w głębi skorupy ziemskiej. Po wypłynięciu na powierzchnię górna warstwa stygła i zamieniała się w lawę a pod spodem, w zamkniętym tunelu dalej płynął gorący strumień aż do zakończnia erupcji wulkanu. Stopniowo zmniejszała się ilość przepływającej magmy a kiedy zakończyła się erupcja resztki stygnącej magmy zamieniały się w lawę i czasami tworzyły posadzkę o fantazyjnych wzorach. Taki przypadek miał miejsce w jaskini Rosahellir. Nazwa oznacza Jaskinia Róż, chyba za względu na wzorki na posadzce w niektórych miejscach przypominające rozwinięte róże.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zwiedzajacy

Dołączył: 18 Kwi 2013
Posty: 2
Skąd: RzeszĂłw
PostWysłany: 22 Maj 2013, 8:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

petite - faktycznie jaskinia Eyja u podnóży Vatnajokull prezentuje się bardzo fajnie na zdjęciach. Możesz podać przybliżony czas odwiedzin? - Ja również chciałbym doświadczyć takich widoków... Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monika_p

Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 4
Skąd: Poznań
PostWysłany: 1 Cze 2013, 16:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
to mĂłj debiut na tym forum Smile

Jar napisał:
Inna sprawa, że byliśmy już wczesniej w Surtshellir.
Trochę lodu pobłyskiwało na dnie między kamieniami, ale lodowe nacieki to widziałem tylko gdzieś na zdjęciach w necie, podobnie jak zjawisko termokliny przy wylocie.


Planuję lot na Islandię we wrześniu i ciekawi mnie wątek jaskiń.
Jak wygląda dojazd/dojście do jaskini Surtshellir, czy droga jest bardzo wymagająca, trudna do przejechania samochodem? Czy droga F578 jest w dobrym stanie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Michas

Dołączył: 06 Cze 2013
Posty: 1
PostWysłany: 6 Cze 2013, 12:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie drogi F578 to wszystko zależy od pory roku/pogody. Kiedy ja byłem to dało się przejechać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monika_p

Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 4
Skąd: Poznań
PostWysłany: 6 Cze 2013, 17:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A w jakim czasie tam jeździłeś?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron