reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

islandzkie jakskinie
Id do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 7 Cze 2013, 22:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

monika_p napisa:
Witajcie,
Planuję lot na Islandię we wrześniu i ciekawi mnie wątek jaskiń.
Jak wygląda dojazd/dojście do jaskini Surtshellir, czy droga jest bardzo wymagająca, trudna do przejechania samochodem? Czy droga F578 jest w dobrym stanie?


Do Surtshellir dojazd jest ciężki. Teoretycznie osobówką z wypożyczalni nie można tam dotrzeć legalnie (droga klasy F). My (koniec sierpnia)wjechaliśmy b. ostrożnie w F578 na parę km i zostawili auto o godzinę marszu od celu. Wspomniana droga jest wyraźnie czytelna, ale w okolicy samych jaskiń idzie już nie po glebie, ale po gołej lawie i prawie jej nie widać. Tym niemniej nie ma problemu z trafieniem, jaskinie są oznaczone wyraźnym znakiem. Dane z 2007.
Pozdrawiam
-J.
P.S. O naciekach lodowych pisałem w kontekście Raufarholshellir oczywiście.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
roger9300
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 07 Sty 2008
Posty: 463
PostWysany: 8 Cze 2013, 12:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z jaskin to polecm Buri, Tanngardshellir i rosahellir. zdecydowanie ciekawsze od Surtshellir i Raufarholshellir. I zapomnijcie o lodowych stalaktytach i stalagmitach. wystepuja tylko od poznej zimy do poźnej wiosny, wyjatek stanowi lofthellir (sa caly rok)
pozdrawiam. jesli ktos szuka wiecej info to zapraszam na pw
_________________
Take nothing but pictures.
Kill nothing but time.
Leave nothing but footprints.
Make nothing but memories.

http://picasaweb.google.pl/charzynskibartlomiej
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
monika_p

Doczy: 31 Mar 2013
Posty: 4
Skd: Poznań
PostWysany: 9 Cze 2013, 22:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję!
Na pewno rozważę powyższe cuda natury, szukam ciekawych punktów zaczepienia, by stworzyć sensowny plan Smile

Pozdrawiam serdecznie!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Njardvik66

Doczy: 02 Cze 2013
Posty: 1
PostWysany: 11 Cze 2013, 20:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Surtshellir posiada stalaktyty i stalagmity ale trzeba pójść w odnogę bez wyjścia przynajmniej takowego nie znalazłem bo na końcu jest ekstremalnie nisko jakieś 0,5 metra . Ale wspomniane cuda natury sąznacznie wczesniej juz po jakiś 10 minutach całość to w obie strony około 2 godzin podziemią
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
andrju018

Doczy: 25 Cze 2013
Posty: 1
Skd: Radom
PostWysany: 25 Cze 2013, 8:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Surtshellir - polecam!Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Mielnior

Doczy: 21 Wrz 2014
Posty: 2
PostWysany: 21 Wrz 2014, 14:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie wszystkich Smile
To moj pierwszy poscik tu u was. Zajmuje sie planowaniem 2tygodniowego wyjazdu w Wasze strony w polowie przyszlego miesiaca. Planuje ten wyjazd dla 7 osob od ponad 4ech miesiecy i chce to zrobic "z pompa", ze sie tak wyraze. Siedze juz nad tym od ponad 4ech miesiecy, wiec w zasadzie wiem juz wszystko, oprocz jednej rzeczy..
Do pelni szczescia brakuje mi dokladnej lokalizacji/szczegolowego opisu dojazdu do niektorych jaskin. Chcemy je zwiedzic na wlasna reke, bez koniecznosci placenia 130-250 euro za przewodnikow/dojazd. Mamy potrzebny sprzet, dlatego ponizej kilka moich pytan, za ktorych odpowiedzi bede bardzo wdzieczny!! Smile
1.Jaskinia Leidarendi znajduje sie gdzies przy drodze nr417? Moge prosic o wskazowki dojazdu?
2. Rowniez prosilbym o pomoc w dojechaniu do Raufarholshellir
3. Czy do Surtshellir dojade legalnie jeepem 4x4 (sredniej wielkosci, nie duzym)?
4. Czy ktos z Was wie, gdzie dokladnie znajduje sie Vordukellir w Pingvellir National Park?
5. Polecacie Geirdal? Jesli tak to jak tam trafic z okolic Blue Lagoon?
6. I jeszcze mnie intryguje ten Tvibollahraun - gdzie to jest?? Sa tam 3 jaskinie - Spenastofuhellir, Volundarhusid i Nyrdri-Lauta.

Dodam, ze spedzilem sporo czasu dotychczas na bezowocnych probach znalezienia odpowiedzi na powyzsze pytania w necie.
Jeszcze raz dziekuje z gory za wszelkie wskazowki, pozdrawiam Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 24 Wrz 2014, 22:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ad.1,4,5,6 -nic nie wiem.
Ad.2 Raufarholshellir:
Leży przy (a raczej pod) drogą nr 39, Reykjavik-Thorlakshofn; droga ta odchodzi od drogi nr 1 i prowadzi do skrzyżowania z drogami 38 i 42 na N od Thorlakshofn; wlot jaskini jest jakiś kilometr od tego skrzżowania po północej (czyli lewej jadąc od strony Rkvk) stronie kilkadziesiąt metrów od drogi. Oznaczony jest mikroskopijną tabliczką. Najlepiej dojechać do ww. skrzyżowania i zawrócić, bo droga wąska, spore pojazdy się trafiają, a miejsca do parkowania brak, trzeba zjechać z drogi ile się da, zależy też jakim autem -przy wysokim zawieszeniu można zjechać z drogi, ale ten manewr tak jak pisałem lepiej jadąc od południa
Ad.3 Surtshellir:
Tak, dojedziesz 4x4 bez problemu, o ile droga F578 nie będzie z jakiegoś powodu zamknięta (październik); przez większość trasy do Surtshellir jest to normalna szutrówa, ale bliżej samej jaskini jest to trudno rozpoznawalny szlak po lawie (ślady kół na skale albo ich brak); dlatego nie umiem Ci powiedzieć, czy "właściwa" droga biegnie koło samych jaskiń czy też odbija tuż przed nimi bardziej na północ. Myśmy tam dochodzili piechotą, parkując auto (osobowe, nie 4x4) gdzieś na początku F578 godzinę marszu od celu. W każdym razie jaskinie są oznaczone na polu lawy i trafić się da, no chyba, że jakaś gęsta mgła wyjdzie.
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Mielnior

Doczy: 21 Wrz 2014
Posty: 2
PostWysany: 2 Pa 2014, 12:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ponawiam prośbę o wskazówki dojazdu do Leidarendi, jeśli ktoś z Was byłby tak miły.
Dorwałem również mapkę jaskini Arnarker, ale także nie wiem, gdzie się znajduje - czy jesteście w stanie pomóc?

Pozdrawiam Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
99krecik

Doczy: 02 Mar 2015
Posty: 6
PostWysany: 5 Mar 2015, 16:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy jaskinia Buri znajduje się gdzieś w okolicach Þorlákshöfn? Jak można do niej dotrzeć? Często jest wspominana ale nie mogę kompletnie nic o niej znaleźć.

Cytat:
Leży przy (a raczej pod) drogą nr 39, Reykjavik-Thorlakshofn; droga ta odchodzi od drogi nr 1 i prowadzi do skrzyżowania z drogami 38 i 42 na N od Thorlakshofn; wlot jaskini jest jakiś kilometr od tego skrzżowania po północej (czyli lewej jadąc od strony Rkvk) stronie kilkadziesiąt metrów od drogi. Oznaczony jest mikroskopijną tabliczką. Najlepiej dojechać do ww. skrzyżowania i zawrócić, bo droga wąska, spore pojazdy się trafiają, a miejsca do parkowania brak, trzeba zjechać z drogi ile się da, zależy też jakim autem -przy wysokim zawieszeniu można zjechać z drogi, ale ten manewr tak jak pisałem lepiej jadąc od południa


Czyli na drodze 38?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 8 Mar 2015, 12:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

99krecik napisa:

Czyli na drodze 38?

Nie!
Opis, który cytujesz z mojego postu, odnosi się do jaskini Raufarholshellir i jak byk piszę, że to jest pod drogą 39. Jadąc od strony skrzyżowaniaz drogą 38 wkierunku na Rkvk po prawej stronie masz niewielka (łątwo przegapić) tabliczkę na słupku na polu lawy, parę naście/dziesiąt m od drogi. Czy to jest 500, czy 1000m od skrzyżowania nie pamiętam już, byłem tam w 2007 roku...
O jaskini Buri nie wiem nic.
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 8 Mar 2015, 12:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z Wikipedii wynika, że Buri leży gdzieś w tym samym rejonie (pole lawy Leitaharaun), ale poza stroną extreme.iceland nie widzę dokładniejszych informacji.
Orientuję się, teraz dlaczego pytałeś o te drogę 38 - w wynikach wyszukiwania jest strona z mapką z (prawidłowym) położeniem jaskini Raufarholshellir, z wielkim numerem 38 na drodze. Ale ten numer (jest też w tytule strony) odnosi się chyba do samej jaskini, a w opisie jest jak byk wspomniany prawidłowy numer drogi 39, tak jak w realu i na każdej innej mapie.
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 8 Mar 2015, 13:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A, jeszcze: ponieważ jedziecie autem + rowery, to bez problemu dotrzecie do Surtshellir/Stefanshellir na Halmundahraun. Są znacznie większe niż Raufarholshellir, ale dalej od dobrych dróg. Wy mając własne auto spokojnie wjedziecie na kilka km w drogę F578 (formalnie 4x4), o godzinę marszu piechotą od celu, tylko że dla Was to będzie krótka przejażdżka rowerami. My to robiliśmy załadowanym po dach Fordem Focusem kombi + własne nogi.
Raufarholshellir ma sen jako aternatywa tylko jeśli zabraknie Wam czasu na wycieczkę na Halmundahraun lub gdybyście jechali bliżej wiosny, bo R. słynie z sezonowych formacji lodowych, tudzież występowania zjawiska termokliny przy wylocie (widziałem kiedyś zdjęcie, jakiemuś szczęściarzowi udało się uchwycić granicę warstw powietrza na fotce).
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
99krecik

Doczy: 02 Mar 2015
Posty: 6
PostWysany: 9 Mar 2015, 21:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świetnie Wink
Wyczerpując ten temat, warto zastanowić się jeszcze nad jakąś jaskinią w trakcie pobytu na Islandii czy Surtshellir wystarczająco dużo oferuje? Smile
Chodzi mi o to czy warto poświęcić więcej czasu na dotarcie w jeszcze inne miejsce czy raczej ze względu na średnią atrakcyjność jaskiń we wrześniu zaprzestać na Surtshellir?

Nie zawsze często tu zaglądam więc z góry dzięki za odpowiedź.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 15 Mar 2015, 9:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z dostępnych jest jeszcze jaskinia Arnarker, też gdzieś niezbyt daleko od Rkvk. Z tego co pamiętam, to nawet widziałem zdjecie wylotu z jakaś stała drabiną/schodnią. Ale dokładnych namiarów nie znam.
Co nieco o islandzkich jaskiniach wie użytkownik roger9300, który urządza czasem jakieś eksploracyjno-turystyczne wypady po wyspie.
Generalnie tych jaskiń jest dosyć sporo, tylko nieliczne są wymienione w przewodnikach turystycznych, a i tak tylko do paru zaledwie można dotrzeć na własną rękę, bo lokalizacje znają miejscowi i raczej organizują płatne, zorganizowane wycieczki. Tak jest np. z ciekawą jaskinią Lofthellir na wschód od Myvatn. Była nawet wymieniana w LP, o tu jest info:
http://www.lonelyplanet.com/iceland/eastern-myvatn/sights/natural-landmarks/lofthellir
Jak widać, nie jest to tania atrakcja. Pomijając kwestie lokalizacyjno-własnościowo, to eksploracja lawowych jaskiń na szerszą skale wymaga zapewne solidnego przygotowania pod względem bezpieczeństwa: niezawodne/zapasowe światło, kaski (jak macie rowerowe, to zawsze cóś). Dno tych tub lawowych jest usłane ostrym rumowiskiem bazaltowym, co oznacza, że czasem może też coś polecieć ze stropu.
Przykładowo, system Surtshellir/Stefanshellir ma kilka km długości, dostępny jest w conajmniej kilku miejscach, gdzie strop jaskini się zawalił tworząc spektakularne zapadliska w polu lawy, głębokie nawet na kilkanaście m. Myślę, że przy zachowaniu podstawowej ostrożności można (na własną odpowiedzialność!) spróbować poeksplorować samodzielnie jakiś odcinek, konieczne jest zapasowe światło i spora rezerwa czasu. My jej nie mieliśmy (dojście z buta 1h w 1 str.). Dlatego schodziliśmy nie dalej, jak kilkanaście m od wylotu, to już w Raufarholshellir poszliśmy dobre 50m (?), nim szwankująca latarka zmusiła nas do odwrotu.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Zdecydowanie Surtshellir robi wrażenie (wyszukaj w sieci zdjęcia), generalny opis:
http://www.lonelyplanet.com/iceland/hallmundarhraun-fljotstunga/sights/natural-landmarks/surtshellir
http://en.wikipedia.org/wiki/Surtshellir
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kaciej
Go
PostWysany: 18 Mar 2015, 17:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy mógłby ktoś z Was wrzucić na forum zdjęcia z jakichś ekspedycji? ;-)
Powrt do gry
PiotrD

Doczy: 12 Pa 2014
Posty: 36
Skd: Bielsko-Biała / Reykjavik
PostWysany: 5 Sie 2015, 15:05    Temat postu: Raufarhólshellir ... Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś miałby ochotę poexplorować w/w jaskinię ?
Może w którąś z niedziel ?

Byłem u jej wylotu całkiem niespodziewanie i nie byłem przygotowany na wejście, a chętnie bym ją "zaliczył".

Niestety jestem niezmotoryzowany więc liczę na kogoś z pojazdem ... Smile

Pozdrawiam wszystkich "jamników" Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
izawik20

Doczy: 18 Sie 2015
Posty: 1
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Sie 2015, 12:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja także polecam jaskinie Buri, na mnie i moich znajomych zrobiła duże wrażenie.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
beczkowski5

Doczy: 10 Pa 2015
Posty: 3
Skd: Wałcz
PostWysany: 31 Pa 2015, 12:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

fajne jaskinie
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron