reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Czy Islandia to jeszcze Europa? czy coś spoza
Id do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  

A więc Islandia to część Europy czy nie ?
część Europy
41%
 41%  [ 23 ]
Islandia to Islandia
55%
 55%  [ 31 ]
bo ja wiem
3%
 3%  [ 2 ]
Wszystkich Gosw : 56

Autor Wiadomo
pawel2
Go
PostWysany: 10 Mar 2006, 23:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgadza sie ze islandia jest czesto pomijana na mapach pogody i nie tylko w pogodzie!ja sie ciesze ze sie pomija ta wyspe bo im mniej dla ludzi znana tym lepiej dla nas islandofili!bezsensu by bylo gdyby na islandie zaczelo sie zjezdzac tyle polakow co np do angli,irlandi...to juz by nie bylo to samo polacy by zrobili z islandi inny kraj niz jest dotychczas!wiec jak dla mnie i mniej ludzi interesuje sie islandia tym lepiej!
Powrt do gry
Krakau75

Doczy: 10 Lut 2006
Posty: 25
Skd: Cracow
PostWysany: 14 Mar 2006, 10:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pawel2 napisa:
zgadza sie ze islandia jest czesto pomijana na mapach pogody i nie tylko w pogodzie!ja sie ciesze ze sie pomija ta wyspe bo im mniej dla ludzi znana tym lepiej dla nas islandofili!bezsensu by bylo gdyby na islandie zaczelo sie zjezdzac tyle polakow co np do angli,irlandi...to juz by nie bylo to samo polacy by zrobili z islandi inny kraj niz jest dotychczas!wiec jak dla mnie i mniej ludzi interesuje sie islandia tym lepiej!


Egoista ale za to szczery Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
leszek16064
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 19 Lis 2005
Posty: 224
Skd: Akranes
PostWysany: 20 Kwi 2006, 9:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Svensk bardzo dobrze że interesujesz się Islandią jej kulturą, ludźmi itp.
Czasem warto jednak otworzyć się na inne źródła, posłuchać innych miłośników tego kraju.
W jednym z postów z Islandczyków zrobiłeś Niemców bo wyczytałeś że to Germanie, teraz z Danii robisz Skandynawię, jeżeli naprawdę tak interesujesz się Islandią warto korzystać z wiedzy zawartej nie tylko w internecie ale sięgnąć do starych dobrych książek związanych z tym tematem.
Pozdrawiam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Svensk

Doczy: 05 Pa 2005
Posty: 165
Skd: Zabrze (PL)
PostWysany: 21 Kwi 2006, 19:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To z tymi germanami to była lekka prowokacja Wink Jednak uważam teraz ze Dania to skandynawia Very Happy (nie tylko kobieta zmienną jest Cool )
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
michal-krakow

Doczy: 23 Sty 2006
Posty: 45
Skd: Kraków
PostWysany: 7 Cze 2006, 9:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba pamiętać że Europa jest położona na SKORUPIE KONTYNENTALTEJ (granitowej) a Islandia na SKORUPIE OCEANICZNEJ (bazaltowej) więc de facto chodzimy na Islandii po lądzie ale de jure po wynurzonym dnie oceanu.
2/3 Islandii (na E od ryftu) należy więc do Płyty Euroazjatyckiej a 1/3 na W do Płyty Pólnocnoamerykańskiej. Geologicznie więc Islandia nie zalicza się ani do Europy ani do Ameryki Pn. Takich miejsc na świecie nie jest dużo: Azory i inne wyspy na Rycie śródatlantyckim, półwysep Dekan, niektóre wyspy na Pacyfiku (np Hawaje)
co do etnografii nie wypowiem się bom geolog, ale po mojemu Islandczykom chyba bliżej do Północnoeuropejczyków niż do Indian Północnoamerykańskich.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Piritta

Doczy: 04 Cze 2005
Posty: 6
Skd: Szczecin
PostWysany: 11 Cze 2006, 20:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Islandia to Islandia, jak Finlandia Finlandią, a Norwegia NorwegiąWink Bezsprzecznie jest też elementem Skandynawii (kulturowo).
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG
Martina

Doczy: 02 Sie 2005
Posty: 2
PostWysany: 28 Cze 2006, 16:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W szkołach uczą, że Islandia jest w Europie tylko "oficjalnie". Na prawde leży poza terytorium naszego konktynentu.
Niezaprzeczalnie jest częścią Skandynawii. Choć to co my nazywamy Skandynawią, jest dla Skandynawów sprzeczne, ale co tam Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
kasia katarzyna
Go
PostWysany: 24 Cze 2007, 19:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj nie najeżdżajcie na kartografów! ja tu studentką geografii jestem i będę ich bronić! O! Smilejęzyk Islandia się na mapy nie łapie, bo po prostu nie pozwalają na to odwzorowania katograficzne. ze względu na kulistość Ziemi nie można stworzyć idealnego odwzorowania kartograficznego, które by mogło Islandię bez prolemu dołączyć do map Europy. i mimo tego, że geologicznie Islandia jek najbardziej do Europy należy, to pod względem kartograficznym i matematycznym jest to niemożliwe, żeby na większości map/odwzorowań przedstawić Islandię wraz z resztą kontynentu
Powrt do gry
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 24 Cze 2007, 20:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kasia katarzyna napisa:
ja tu studentką geografii jestem i będę ich bronić!
Przeraża mnie to, że jesteś studentka geografii. Ale może właśnie dzięki studiom będziesz miała za kilka lat trochę większą wiedzę.

Cytat:
Islandia się na mapy nie łapie, bo po prostu nie pozwalają na to odwzorowania katograficzne.
Bez przesady, istnieją mapy całego świata, a co dopiero Europy z Islandią.

Cytat:
nie można stworzyć idealnego odwzorowania kartograficznego, które by mogło Islandię bez prolemu dołączyć do map Europy.
Ale my nie chcemy idealnego odwzorowania. Idealnego odwzorowania to nie ma nawet gdy chcesz zrobić mapę Polski. Idealnie można odwzorować tylko jeden punkt lub okręg.
W naszym przypadku wystarczą jedynie mapy poglądowe a w nich bez problemu można umieścić Islandię. Jeśli tego nie umiesz lub nie rozumiesz, to zapytaj się swoich wykładowców. Mam cichą nadzieję, że oni to potrafią.


Cytat:
geologicznie Islandia jek najbardziej do Europy należy
Co zdanie to jakaś nieścisłość. Jeżeli chodzi o geologię to akurat Islandia jest okrakiem po części po stronie amerykańskiej a częściowo po stronie europejskiej. Gdyby nie skandynawska ludność i europejskie korzenie kulturalne, to geografowie zaliczyliby najpewniej Islandię wraz z Grenlandią do Ameryki Północnej.


Cytat:
jest to niemożliwe żeby na większości map/odwzorowań przedstawić Islandię wraz z resztą kontynentu
Nie używaj słów "niemozliwe" bo nie przystoją one człowiekowi, który kształci się na uczelni wyższej. Poszukaj sobie w sieci mapek Europy z Islandią... Tylko nie ogłaszaj od razu cudu (def.: cud to coś co jest niemożliwe a jednak się stało), chyba, że jesteś katoliczką, a istnienie takich map przypiszesz boskiej interwencji. W każdym razie ja muszę być chyba święty, bo potrafię dołączyć Islandię do mapy Europy. Modlić się można o moje wstawiennictwo tylko we wtorki i czwartki po godz. 20-tej. Very Happy
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Tomek_krk

Doczy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Skd: Kraków
PostWysany: 25 Cze 2007, 14:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Islandia nalezala i nalezy do Europy geograficznie, historycznie i polityczno/administracyjnie.

Politycznie: czlonek Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zastanawiaja sie nawet nad wejsciem do UE (nie mowia kategorycznie NIE). Gdy odbywaja sie Mistrzostwa Europy w danej dyscyplinie sportowej Islandia w nich bierze udzial. Dwa argumenty za tym, ze Islandia nalezy do Europy. Islandia jest jednym z piecu krajow Skandynawskich, trzeci argument.
Islandia bierze udzial w konkursie piosenki Eurowizja, czwarty argument.

Historycznie: dawna kolonia norweska, potem dunska - kolejny argument.

Geograficznie: geologicznie Islandie dziela dwie plyty, dziela ja prawie na pol, choc wieksza czesc chyba znajduje sie po stronie plyty polnocnoamerykanskiej. Na lekcjach geografii (oraz w ksiazkach) zawsze wałkowali nam ze Vatnajokull jest drugim co do wielkosci lodowcem Europy. Gografcznie rowniez zawsze byla "po stronie" Europejskiej.

To sa tylko przyklady

Wymyslanie jakis nowych teorii ze Islandia nie nalezy do Europy, jest dla mnie rownoznaczne z tym ze wieloryb jest ryba, a nie ssakiem. przeciez nawet w nazwie wystepuje czlon "ryb" Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Tomek_krk

Doczy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Skd: Kraków
PostWysany: 25 Cze 2007, 14:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do tej Skandynawii i przynaleznosci Islandii do niej i Europy.

Nawet walute skandynawia ma taka sama (poza Finlandia).
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 25 Cze 2007, 20:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda, że "nowi" nie czytają starych postów. Kiedyś już ustalono na tym Forum, że geograficznie Skandynawia to Półwysep Skandynawski czyli Norwegia i Szwecja.
Jeśli jednak patrzeć kulturowo to dochodzą jeszcze Dania, Islandia, Wyspy Owcze, Wyspy Alandzkie.
A jeśli jeszcze popatrzeć historycznie to dojdzie Finlandia (która nie jest zamieszkała przez ludy skandynawskie tylko ugrofińskie), ale przez długi czas była częścią Szwecji i te wpływy są widoczne.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Tomek_krk

Doczy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Skd: Kraków
PostWysany: 26 Cze 2007, 0:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

racja Odzajer Smile
moja pomylka co do tego Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 26 Cze 2007, 16:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A i lodowiec chyba jest największy a nie drugi.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Tomek_krk

Doczy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Skd: Kraków
PostWysany: 26 Cze 2007, 16:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

drugi po lodowcu na wyspach Svalbard. Lodowiec Austfonna - 8,2 tys km2
Vatnajökull - 8,1 tys km 2
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 26 Cze 2007, 17:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim razie na stronach Iceland.pl jest błąd.
A i przewodniki Islandzkie kłamią.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Tomek_krk

Doczy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Skd: Kraków
PostWysany: 26 Cze 2007, 17:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://vatnajokull.is/ens/um_vatnajokul.php

wg tej strony Vatnajokull ma 8,3 tys km2, a wg PWN 8,4 tys km2 wiec sie poddaje Smile

Nie twierdze ze gdzies klamia, ale gdzies jest po prostu blad Smile
gdzie to juz sam nie wiem Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 26 Cze 2007, 21:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według najnowszych danych islandzki lodowiec jest największy w Europie pod względem objętości, ale jednak już drugi pod względem powierzchni.
Dzieje się tak dlatego, że lodowce na Islandii się kurczą, a na Svalbardzie nie (lub w dużo mniejszym stopniu).

Im starsze źródło tym większa powierzchnia.

W przyszłości Vatnajokull może spaść na drugą pozycję nawet pod względem objętości. A za 50-100 lat może się stopić całkowicie i Islandia zmieni nazwę na Vulcaland lub Fireland Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron