reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Te islandzkie zdania na pewno ci się nie przydadzą

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Przegląd prasy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
aneta.krejczy

Doczy: 14 Pa 2014
Posty: 141
Skd: Wrocław
PostWysany: 5 Gru 2014, 12:39    Temat postu: Te islandzkie zdania na pewno ci się nie przydadzą Odpowiedz z cytatem

Podczas wizyty w Islandii pomocna jest znajomość pewnych kluczowych sformułowań w języku islandzkim, np.: „góðan dag” / „dzień dobry”, „takk fyrir” / „dziękuję” i „matseðilinn takk” / „poproszę menu”. Są jednak także takie zdania, którymi nie powinieneś zawracać sobie głowy.

1. „Hvar er næsti McDonald’s?“ / „Gdzie znajduje się najbliższy McDonald?”
Nie, nie dostaniesz Big Maca. W Islandii nie ma McDonaldów. Istniała tu przez chwilę sieć fastfoodów z trzema punktami sprzedaży, ale została zamknięta w roku 2009. Właściciel utrzymywał, że miało to związek z kryzysem ekonomicznym. Prawdopodobnie jednak lokalne burgery - dzięki jakości swoich wyrobów - po prostu zniszczyły konkurencję. Podobnie nie znajdziesz w Islandii Starbucksa, gdyż lokalne kawiarnie serwują o wiele lepszą kawę.

2. „Hvar er næsta lestarstöð?“ / „Gdzie znajduje się najbliższa stacja kolejowa?”
W Islandii nie ma pociągów. Po kraju podróżuje się samochodami, samolotami, łodziami, rowerami lub pieszo.

3. „Hvernig verður veðrið í kvöld? / „Jaka będzie pogoda dziś wieczorem?“
Pogoda w Islandii słynie ze swej nieprzewidywalności. Najlepiej spakuj zarówno krótkie spodenki, jak i płaszcz przeciwdeszczowy. Wiedz też, że nie jest niczym nadzwyczajnym, gdy wiatr w przeciągu jednej godziny wieje kolejno ze wszystkich stron.

4. „Er þetta besta verðið sem þú getur boðið?” / „Czy to ostateczna cena?”
W Islandii w ogóle nie istnieje zwyczaj targowania się, ani w restauracjach, ani w sklepach. Ceny są sztywne i dlatego kwota, jaką płacisz, jest taka sama jak w menu czy na metce.

5. „Hvað er venjulega gefið í þjórfé?” / „Ile wynosi standardowy napiwek?”
W Islandii nie ma zwyczaju dawania napiwków. Ceny w menu zawierają wszelkie koszty. Tak samo jest w taksówkach i w przypadku innych usług. Związki zawodowe są silne i ludzie pracujący w sektorze usług nie muszą liczyć na napiwki jako część swojego zarobku.


6. „Hvar fæ ég ódýrt áfengi?” / „Gdzie można kupić najtańszy alkohol?”
Alkohol nigdy nie jest w Islandii tani, ale po spadku wartości* islandzkiej korony zakup tego produktu nie rujnuje portfela zagranicznych przybyszów, jak miało to miejsce w przeszłości. Zauważ, że alkohol dostępny jest jedynie w sklepach Islandzkiej Krajowej Spółki Alkoholu i Tytoniu (Vínbúðin), których jest w kraju 48, jak również w barach i restauracjach, które posiadają koncesję.

7. „Hvar byrjar röðin?” / “Gdzie jest początek kolejki?”
Być może nie jest to zupełnie bezużyteczne pytanie, ale jest to drażliwa kwestia, gdyż Islandczycy są zazwyczaj niezdyscyplinowani, gdy przychodzi do formowania uporządkowanej kolejki. Jesteśmy na co dzień nieznośni w sklepach, a podczas weekendów wokół barów i restauracji zachowujemy się naprawdę strasznie.

8. „Er heitt vatn í boði í allan dag?“ / „Czy przez cały dzień dostępna jest ciepła woda?“
Dzięki bogactwu geotermalnej energii w niemalże wszystkich częściach kraju większość miejsc ma niezawodne źródło gorącej wody, zatem jeśli lubisz, możesz spędzić pod prysznicem cały dzień bez obaw o wysoki rachunek. Temat ten wiąże się również z następnym pytaniem.

9. „Get ég fengið venjulegt vatn í sturtuna hjá mér?” / „Czy mogę mieć pod prysznicem normalną wodę?”
Przykro mi. Niemalże we wszystkich domach w Islandii w rurach płynie naturalnie gorąca geotermalna woda, której towarzyszy mocny zapach siarki. Niektórzy opisują go jako przywodzący na myśl zgniłe jajka, lecz jest to zdecydowanie przesadzone.

10. „Get ég fengið alvöru hest frekar en smáhest?“ / „Czy mogę prosić o normalnego konia zamiast kucyka?”
Islandzka hodowla koni była prowadzona w izolacji, dlatego zwierzęta są małe, nawet rozmiarów kucyków. Z powodu zagrożenia chorobami, islandzkie prawo uniemożliwia sprowadzanie koni z zagranicy, a te, które są wywożone, nie mogą powrócić do kraju. W efekcie tego istnieje tu jedynie jedna rasa, tzw. kuc islandzki.


Źródła:
* http://www.visir.is/10-useless-icelandic-phrases-you-should-not-bother-to-learn/article/2014141129163,
* http://icelandmag.com/article/10-useless-icelandic-phrases-you-should-not-bother-learn.

Tekst został zmieniony przez autorkę. Słowo "dewaluacji" zostało zmienione na "spadku wartości".
_________________
Aneta Krejczy
Instytut Północny


Ostatnio zmieniony przez aneta.krejczy dnia 8 Gru 2014, 19:57, w caoci zmieniany 2 razy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
gisli74

Doczy: 08 Lip 2011
Posty: 582
PostWysany: 7 Gru 2014, 11:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli można coś dodać z własnych obserwacji:
- ceny alkoholu, liczone w euro czy w dolarach, nie zmieniły się w wyniku dewaluacji korony, a jeśli już to w górę,
- nie ma McDonalda, ale jest KFC, zatłoczone cały dzień,
- deszcz pada zazwyczaj z lewej do prawej, a często z dołu do góry,
- może mało bywam, ale nigdy nie zauważyłem, aby Islandczycy byli niezdyscyplinowani w kolejkach, wręcz przeciwnie. Oni w zasadzie nie są zestresowani, więc nie tłoczą się i sami pilnują kolejki. Zabawną sprawą jest to, że potrafią godzinę jeździć po parkingu, aby znaleźć miejsce jak najbliżej wejścia, podczas gdy 20m dalej wszystko jest puste,
- oczywiście, że pod prysznicem jest normalna woda. Wszystkie prysznice w Islandii są zaopatrzone w baterie termostatyczne i regulacja temperatury jest dziecinnie prosta. Woda o zapachu siarki zdarza się wyjątkowo (większość dostawców ciepłej wody, wodą geotermalną podgrzewa normalną wodę),
- najbardziej zabawny widok, jaki można zobaczyć w Islandii to Islandczyk na koniu. Zazwyczaj wysocy ludzie, wyglądają komicznie na tych malutkich konikach, gdy muszą nogami szorować po ziemii. Jak to było u Sienkiewicza?
Chorągiew na psach siedzi Smile))
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
aneta.krejczy

Doczy: 14 Pa 2014
Posty: 141
Skd: Wrocław
PostWysany: 8 Gru 2014, 19:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ceny alkoholi są może takie same czy czasem wyższe, ale dla turysty, który zarabia w euro, będą niższe, jeśli korona islandzka ma niższą wartość. To tak jak w Indiach w ostatnich latach. Cena rupii jest niska i w efekcie tego wszystko jest dla turystów tańsze, choć płacą tyle samo rupii za towar czy usługę, np. coś, co kosztuje 300 Rs., w pewnym momencie miało dla mnie wartość prawie 21 zł, a w zeszłym roku już tylko 15 zł.

To chyba jednak ja wprowadziłam Was w błąd, gdyż użyłam określenia 'dewaluacja', które oznacza 'obniżenie wartości'. Jednak w języku ekonomicznym 'dewaluacja' i 'deprecjacja' waluty to bardzo konkretne określenie o trochę innym znaczeniu. Powinnam napisać o 'deprecjacji' korony. Nie zrobiłam tego, bo raczej nie używa się takiego określenia w mowie potocznej.
_________________
Aneta Krejczy
Instytut Północny
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
gisli74

Doczy: 08 Lip 2011
Posty: 582
PostWysany: 9 Gru 2014, 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie do końca rozumiem, co do mnie mówisz, dlatego również posłużę się przykładem:
1L wódki Reyka w roku 2007 w vinbudzie kosztował 4900 ISK co równe było ok. 54 EUR, dzisiaj ten sam 1L kosztuje 9500 ISK co daje po aktualnym kursie ok. 59 EUR.
Moje pytanie - dla turysty czy nieturysty jakie niższe?

Oczywiście pamięć ludzka zawodna jest, jeśli ktoś posiada paragon z 2007 roku to zapraszam do dyskusji.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
aneta.krejczy

Doczy: 14 Pa 2014
Posty: 141
Skd: Wrocław
PostWysany: 9 Gru 2014, 18:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzisz, to jest przykład produktu, który ma teraz dwa razy wyższą cenę. Jeżeli wszystkie alkohole tak podrożały, to faktycznie spadek wartości korony nic tu turystom nie dał. W takiej sytuacji Twój komentarz jest bardzo przydatny.
_________________
Aneta Krejczy
Instytut Północny
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
gisli74

Doczy: 08 Lip 2011
Posty: 582
PostWysany: 10 Gru 2014, 17:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem stałym bywalcem, to wiem, że wszystkie tak podrożały Smile

Nie znam cen piwa, bo nie piję.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Przegląd prasy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron