reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Apel do Islandczykow
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 23 Lut 2008, 13:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem to najpierw powstanie Helguvik - czyli huta aluminium kolo Keflaviku. Prace projektowe sa juz zaawansowane. Husavik jest bardziej w powijakach.
Ostatnio rozpoczeto tez prace nad nowa koncepcja dla huty w Hafnarfjordur. Rozbudowa huty zostala zawetowana przez mieszkancow (notabene - ciekawe jakie bylyby wyniki referendum jesli byloby przeprowadzone dzisiaj...), powstal wiec pomysl budowy nowej huty majacej z czasem zastapic hute w Hafnarfjordur kawalek dalej w strone Keflaviku, bardziej za miastem.
A wiecie, ze elektrownia wodna i huta na Grenlandii (projekt Sisimiut) tez jest w duzej mierze projektowana przez Islandczykow ?...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
dariusz40

Doczy: 16 Lut 2008
Posty: 138
Skd: Grenlandia
PostWysany: 23 Lut 2008, 20:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, Ístak buduje nieduza elektrownie wodna w Andenfjorden/Kangerluarsuk Ungalleq - niedaleko Sisimiut. Budowa zaczela sie w zeszlym roku i ma zakonczyc na wiosne 2010. O ile wiem elektrownia kolo Sisimiut nie ma nic wspolnego z huta aluminium. Jej celem jest po prostu zaopatrywanie w prad i cieplo drugie co do wielkosci miasteczko Grenlandii (Sisimiut ma ok. 5.350 mieszkancow). Nota bene: kilka lat temu Islandczycy zbudowali rowniez mikroelektrownie wodna kolo Tasiilaq we wschodniej Grenlandii.

Na dzien dzisiejszy wydaje sie ze pierwsza grenlandzka huta aluminium stanie w 2014 roku nie w Sisimiut, a w Maniitsoq, jakies 172 km w linii prostej na poludnie od Sisimiut (zob. news na http://www.aluminium.gl/content/us ). Rozpoczecie budowy huty planuje sie na 2012 a elektrownii wodnej dla jej potrzeb na 2010). Huta ma ponoc stanac w polnocnej czesci wyspy Maniitsoq (miasteczko Maniitsoq - 2.850 mieszkancow - lezy na poludniu tej wyspy). No, w 2014 roku to Maniitsoq bedzie najprawdopodobniej nalezalo do tej samej gminy co Sisimiut (ze wzgledu na reforme administracyjna od przyszlego roku).

Oczywiscie nie ulega watpliwosci, ze na Grenlandii przy budowie huty aluminium beda wykorzystywane doswiadczenia islandzkie. Juz w fazie planow sa wykorzystywane. Przewiduje sie, ze faza budowy da prace do 5.500 robotnikow. Budowa beda kierowaly zagraniczni wykonawcy – bardzo mozliwe ze islandzcy. Doswiadczenia z Islandii wskazuja, ze 80% zatrudnionych przy budowie beda robotnikami cudzoziemskimi, m.in. z Polski i Chin. Przewiduje sie ze po rozruchu huta bedzie zatrudniac ok. 800 pracownikow (zob. podsumowanie na http://www.aluminium.gl/media(182,1033)/Niras_sammenfatning_Eng.pdf ). Ciekawe czy te przewidywania sie sprawdza.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Mr TIG
Go
PostWysany: 26 Lut 2008, 2:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basia napisa:

A wiecie, ze elektrownia wodna i huta na Grenlandii (projekt Sisimiut) tez jest w duzej mierze projektowana przez Islandczykow ?...


Basia, trochę nie rozumiem?

"Też jest" ?

Czyżbyś myślała, że Islandczycy mają cokolwiek wspólnego z projektowaniem Alcoa Fjardaal?

Islandczycy są tutaj tylko i wyłącznie siłą roboczą, z tą różnicą, że są 2 x lepiej opłacani niż Polacy i do perfekcji opanowali przesiadywanie w "lunch room-ach", których tutaj nie brakuje/
Powrt do gry
Mr TIG
Go
PostWysany: 26 Lut 2008, 2:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="unregistered"]
Mr TIG napisa:


Skoro jestes teraz w Reyðarfjörður odpowiedz mi na takie pytanie, Gdyby huty nie bylo jaki procent mieszkancow Twoim zdaniem musialby wyjechac z tego "miasta"? Czy ta huta zatrzymuje miejscowych i nie musza juz jezdzic do Reykjaviku by podjac tam prace? To byl jeden z argumentow rzadu za ta budowa i jestem ciekaw jak to sie sprawdza w rzeczywistosci.


Reyðarfjörður - jak dla mnie ok. 2000 mieszkańców.

Myślę, że nikt by nie musiał - dużo osób ma pracę w Egilstadir, jeśli chce.

Ja jeżdzę do huty firmowym autokarem, jeździ nim 2-ch Islandczyków + kilka samochodów prywatnych (więc muszą być to mieszkańcy Rey).

Nie wiem jak do tego podejść - w samym miasteczku: w Kronanie Polki, w barze Polki, w knajpie Polki, w hotelu Polki.

Myślę, że co bardziej żywi Islandczyci dawno się wynieśli stąd.

A wszystko to bazuje na Polakach, że są i będą.

Od miesiąca jest wielka nagonka, że wszystkich po kolei będą nas zwalniać, żebyśmy krajowcom ustępowali miejsca.

Ale coś tych rodowitych nie widać, a jak już są to np. na nocnej zmianie bez skrępowania wyciągają gazetę z plecaka i siedzą, czekając na rozwój wypadków (tzn. co Polacy zrobią).

Oj cienko widzę to hutę, gdy nas tu nie będzie....
Powrt do gry
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 26 Lut 2008, 12:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mr TIG, wiekszosc hut to gotowce, na calym swiecie budowane wedlug sztampy, ale wszystko i tak musialo byc sprawdzone i przystosowane od islandzkich warunkow. Czesciowo zrobili to ludzie w Montrealu, potem musieli to klepnac jeszcze Islandczycy (VST bodajze). No i nie zapominaj, ze Fjardaal to tylko jedna z trzech hut. W pozostalych islandzkie biura mialy zdecydowanie wiekszy udzial... Teraz islandzcy inzynierowie projektuja i nadzoruja budowy nowych hut poza granicami Islandii, ostatnio w Szwecji.
Tamy i elektrownie wodne to zupelnie inna para kaloszy i tu nie ma gotowych rozwiazan. Islandczycy sa w tym naprawde dobrzy, projektuja teraz np. olbrzymie obiekty geotechniczne w Chinach.
Wiec, jesli chodzi o mnie, pelen szacunek.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Mr TIG
Go
PostWysany: 7 Mar 2008, 1:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basia, co racja to racja.

Nie zmienia to jednak faktu, że dwa tygodnie, kiedy amerykańskie szefostwo postanowiło odwiedzić hutę, popłoch wśród Islandczyków się zrobił taki, że ludzie zmiotkami czyścili całą hutę.

Ogólnie wieści z produkcji nie są zbyt ciekawe i chyba ktoś w centrali wreszcie walnął pięścią w biurko.

Ale nie chcę (nie mogę) więcej pisać, bo chyba wskoczę w temat tajemnicy firmowej a takie lojalki mamy niestety.

TIG
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Strona 7 z 7

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron