reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Nauka o Islandii
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  

Czy uważasz, że nauka o Islandii: ISLANDOLOGIA ma rację bytu?
TAK
84%
 84%  [ 37 ]
NIE
15%
 15%  [ 7 ]
Wszystkich Gosw : 44

Autor Wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 18 Lut 2004, 2:14    Temat postu: Nauka o Islandii Odpowiedz z cytatem

Egipt ma egiptologię, czy zatem Islandia nie powinna mieć ISLANDOLOGII?
Wydaje się oczywistym, że kraj który oferuje taką gamę atrakcji geologicznych i zjawisk atmosferycznych zasługuje, by istniała nauka zajmująca się tym kawałkiem kuli ziemskiej.
A na dodatek mamy całą gamę zjawisk socjologicznych, psychologicznych, genetycznych i kulturowych, które dzieją się na Islandii.
A ponieważ islandologia to nauka należąca do nauk krajoznawczych, więc zajmuje się nie tylko naukami ścisłymi, ale i humanistycznymi.
Można by więc rzec, że Islandolog to człowiek renesansu i niczym Leonardo da Vinci musi się znać na wielu dziedzinach nauk.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Qortes

Doczy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skd: Poznań
PostWysany: 18 Lut 2004, 12:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudne pytanie.
Przede wszystkim porownanie z egiptologia na wyrost. Nie ta skala zjawiska.

"czy zatem Islandia nie powinna mieć ISLANDOLOGII?"
A nie ma?
Islandologia juz istnieje, sami ja tworzymy. Bez nazywania rzeczy po imieniu.
Wiec raczej ma prawo bytu, wystarczy, ze zbierze sie garstka pasjonatow. Nie widze problemu :-)
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora Numer GG
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 18 Lut 2004, 15:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Islandologia isnieje Exclamation I to zdecydowanie moja ulubiona nauka :wink: Pare lat temu, kiedy zastanawiałam się nad tym, co studiować, wpadłam na pomysł że to będzie wiedza o islandii. Powiedziałam siostrze, która ostudziła mój zapał, że narazie się z takim kierunkiem nie spotkała. Ale większość moich znajomych sądzi, że Islandia to jakaś zacofana wiocha bez prądu, że jest koszmarnie zimno i na pewno nie ma tam nic ciekawego Shocked Bardzo mi z tego powodu przykro Crying or Very sad trzeba ich uświadomić! Ale mi się narazie niewiele udało, do choć trochę przeze mnie nawróconych mogę zaliczyć jedynie mojego tatę, który teraz odważyłby się tam pojechać..
Jako islandofilka mam może zbyt subiektywne zdanie Smile
Pozdrawiam

Johanna Valdimarsdóttir
<przyszła islandolog-programistka-biotechnolog-arcymistrzyni w jednym>
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Qortes

Doczy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skd: Poznań
PostWysany: 18 Lut 2004, 15:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
Powiedziałam siostrze, która ostudziła mój zapał, że narazie się z takim kierunkiem nie spotkała.


Z tego co sie orientuje na UAMie, na wydziale Neofilologii, kierunek Skandynawistyka, obowiazkowo maja staroislandzki i fakultatywnie "zwykly" islandzki. To jedyny slad Islandologii z jakim sie spotkalem.
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora Numer GG
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 18 Lut 2004, 16:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za informacje Smile A może na jakiś zagranicznych uczelniach są bardziej islandologiczne kierunki?
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Alia
Go
PostWysany: 20 Lut 2004, 17:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co ja wiem to na Uniwersytecie Gdańskim też jest Skandynawistyka i jest jężyk islandzki.
Powrt do gry
Qortes

Doczy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skd: Poznań
PostWysany: 20 Lut 2004, 17:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
Dzięki za informacje Smile A może na jakiś zagranicznych uczelniach są bardziej islandologiczne kierunki?


http://www.ucl.ac.uk/scandinavian-studies/images/ba_icelandic.pdf
Na trzecim roku maja farerski (owczarski), hehe :-) fajne studia, szkoda, ze tak nie u nas...
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 20 Lut 2004, 19:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qortes napisa:

(...)obowiazkowo maja staroislandzki i fakultatywnie "zwykly" islandzki.

Z tego co mi wiadomo, to język islandzki charakteryzuje się tym, iż nie ma staroislandzkiego i nowoczesnego islandzkiego - podobnież oni swobodnie czytają sagi sprzed 1000 lat...
Może staroislandzki to poprostu język staronorweski? Bo Islandia zaczęła się w IX w. a większość sag powstała bodajże w XII/XIII w. przez pierwszych 300-400 lat raczej posługiwali się językiem, z którym przyjechali, a potem podobno język nie ewoluował. To właśnie o islandzkim mówi się, że jest to język starożytnych wikingów...
Oczywiste jest, że dziś musi istnieć o wiele więcej znaczeń (choć nowych wyrazów prawie nie ma, gdyż wszystkie nowe urządzenia otrzymują nazwy zaczerpnięte z sag), ale sama gramatyka być może rzeczywiście się nie zmieniała.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Qortes

Doczy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skd: Poznań
PostWysany: 20 Lut 2004, 21:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adeviq napisa:

Z tego co mi wiadomo, to język islandzki charakteryzuje się tym, iż nie ma staroislandzkiego i nowoczesnego islandzkiego - podobnież oni swobodnie czytają sagi sprzed 1000 lat...

Czym rozni sie staroislandzki od nowoczesnego to nie wiem, ale mnogosc zrodel w internecie, dotyczacych "old icelandic language" sugeruje, ze jest on istotny.

Zreszta, oto co znalazlem na http://www.arts.auckland.ac.nz/eng/icelandic.htm

Why Study Old Icelandic?
Old Icelandic language and literature has close affinities with Old English. They are both Germanic languages, and have been studied comparatively since the 17th century. Both languages are essential to study of the historical formation of English. Norse (“Viking”) settlers in the British Isles (Danes, Norwegians and Swedes as well as Icelanders) directly influenced the language and culture of England. Almost all of the written evidence of the language and culture of the Norse settlers of the British Isles is recorded in Old Icelandic (see Norse Language).
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora Numer GG
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 22 Lut 2004, 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qortes napisa:
johanna napisa:
A może na jakiś zagranicznych uczelniach są bardziej islandologiczne kierunki?


http://www.ucl.ac.uk/scandinavian-studies/images/ba_icelandic.pdf
Na trzecim roku maja farerski (owczarski), hehe :-) fajne studia, szkoda, ze tak nie u nas...

dla mnie to studia wymarzone Smile z tego, co czytałam, to 2 roku mają farerski, a na trzecim jest wyjazd na islandię Smile yeeah może i się wybiorę.. :wink:
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Gollum
Go
PostWysany: 13 Lip 2004, 16:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qortes napisa:
porownanie z egiptologia na wyrost.

Niekoniecznie. Egiptologia to historia starożytna Egiptu połączona z ówczesną mitologią, literaturą, sztuką, z elementami geografii i biologii.
A islandologia to byłoby praktycznie wszystko, co dotyczy Islandii od czasów prehistorycznych po przyszłość.
Powrt do gry
Sick4Toys

Doczy: 09 Kwi 2004
Posty: 65
Skd: Gdynia
PostWysany: 24 Wrz 2004, 12:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alia napisa:
Z tego co ja wiem to na Uniwersytecie Gdańskim też jest Skandynawistyka i jest jężyk islandzki.

lepiej póżno niż wcale, jako studentka tejże odpowiadam: na UG islandzkiego NIE MA - nad czym ubolewam.
a na UAMie już też ponoć zlikwidowano fakultet, ale nie wiem czy moja wiedza na ten temat jest aktualna.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 25 Wrz 2004, 5:28    Temat postu: Może? Odpowiedz z cytatem

A może ICELAND.PL powinno zorganizować kurs islandystyki? Gdyby zgłosiło się sporo chętnych, to zawsze można by było coś takiego zrobić...
Kurs musiałby być odpłatny, chyba, że jakaś uczelnia wzięłaby go pod swoje skrzydła...
W przypadku odpłatności, im więcej osób tym mniejsza składka na pensję dla wykładającego profesora.
Wszystko zależy od ilości chętnych Smile
Przedsięwzięcie ma sens przy min 40 osobach; wysokość opłat mogłaby wynieść od 50 do 150 zł/m-c (w zależności od pensji profesora i kosztów sal wykładowych).
Wszystko można by było zorganizować we Wrocławiu we współpracy z którąś z uczelni (np. na Uniwersytecie jest katedra skandynawistyki).
Jednak obawiam się, że nie znajdzie się aż tylu chętnych, szczególnie, że osoby spoza Wrocławia musiałyby dodatkowo płacić za wynajęcie mieszkania lub pokoju (ok. 200-300 zł/m-c) Sad
Ale może coś da się wymyśleć dla choćby garstki chętnych.

Zawsze można próbować pisać pisma na uczelnie, gdzie dawniej wykładano islandzki - przy dużej liczbie chętnych mogą reaktywować taką specjalizację, a wtedy, przynajmniej teoretycznie, studia będą bezpłatne.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Sick4Toys

Doczy: 09 Kwi 2004
Posty: 65
Skd: Gdynia
PostWysany: 25 Wrz 2004, 16:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na UG lektorat padł właśnie przez brak chętnych (moje wiadomości pochodzą sprzed mojej obeności na UG, zatem jeśli coś się nie zgadza to wina niedoskonałości ustnych przekazów historii).
co do kursu... ja do Wrocławia blisko nie mam, zatem ewentualnie wchodziłby w grę kurs letni... szczerze - powinnam wierzyć, że może się udać, ale raczej wątpie.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 25 Wrz 2004, 16:29    Temat postu: islandologia Odpowiedz z cytatem

Na stronie http://www.swps.edu.pl/new_www/oferta_edu/szkoly_jezykowe_1092383776.html#SJS jest oferta SZKOŁY JĘZYKA SZWEDZKIEGO, w ramach której na III roku jest kurs języka islandzkiego. Zajęcia mają pewnie charakter wyłącznie uzupełniający ale ogólnie rzecz wygląda interesująco.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
szczecintram
Go
PostWysany: 12 Mar 2005, 21:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Otóż na UAM-ie jest nauka języka islandzkiego studiuje tam moja koleżnaka z tym że polega to na tym że to jest kierunek filologia norweska i tam można sie nauczyć wszystkich języków skandynawskich ona uczy sie norweskiego, szwedzkiego i wałsnie isnadzkiego stąd wiem napisała nawet tłumaczenie strony jak znajde to dam linka jest to strona o kolekcji biletów KM ale napisana po islandzku i w wielu innych językach
pozdrawiam
Very Happy Smile
Powrt do gry
Asieńka

Doczy: 09 Kwi 2005
Posty: 81
Skd: Rkv
PostWysany: 16 Kwi 2005, 15:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja polecam serdecznie podręcznik, oferowany również na iceland.pl Smile ja zamówiłam go przez TPPI, zatem po polsku. przy chęciach idealny - teraz wybieram się na Islandię i z panią Svalą, do której jadę porozumiewam się po islandzku dzięki temu właśnie podręcznikowi Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
szczecintram
Go
PostWysany: 16 Kwi 2005, 21:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale ten podręcznik jest z polskiego na islandzki?
Jak tak to swietnie ja bym chetnie skorzystał byłby to mój 4 język
pozdrawiam
Powrt do gry
Asieńka

Doczy: 09 Kwi 2005
Posty: 81
Skd: Rkv
PostWysany: 17 Kwi 2005, 17:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to podręcznik po polsku do nauki islandzkiego-jeszcze raz serdecznie polecam Smile ja dostałam w zestawie z kasetą i słownikiem
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
szczecintram
Go
PostWysany: 17 Kwi 2005, 20:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Asieńku a ile on kosztuje i jak go zamówić?
Bybłym wdzieczny bo chętnie bym się nauczył nawet jeżeli to tylko podstawy.
pozdrawiam
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron