reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Lodowce - jakie są i z czego są?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  

Które zdanie jest prawdziwe?
Lodowce na Islandii należą do tzw. "zimnych"
30%
 30%  [ 4 ]
Lodowce na Islandii należą do tzw. "ciepłych"
46%
 46%  [ 6 ]
Lodowce na Islandii są gorące od wulkanów :)
23%
 23%  [ 3 ]
Wszystkich Gosw : 13

Autor Wiadomo
tangos
Go
PostWysany: 25 Lut 2005, 22:08    Temat postu: Lodowce - jakie są i z czego są? Odpowiedz z cytatem

Bardzo interesuję się lodowcami, stąd moje trzy, dość, myślę, nie spotykane, pytania:
1) gdzie na Islandii (dokładnie) znajduje się najbardziej błękitny lodowiec? idea
2) dlaczego w ogóle lód jest niebieski? Question
3) czy jest gdzieś na Islandii taki lodowiec lub jego część, która składałaby się z lodu zupełnie czystego i przezroczystego - tak by będąc w lodowej jaskini można było oglądać niebo? Shocked

Wiem, że moje pytania są trochę "dziwne" ale może akurat ktoś zna na nie odpowiedź (chociażby na niektóre). Very Happy


Ostatnio zmieniony przez tangos dnia 26 Lut 2005, 16:25, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 26 Lut 2005, 16:18    Temat postu: Lodowce Odpowiedz z cytatem

Pytania wcale nie są dziwne, a wręcz są bardzo ciekawe.
Co do koloru lodowca to są za to odpowiedzialne mikroorganizmy żyjące wcześniej w śniegu, który przekształcił się w lód.

Niestety nie widziałem z bliska wszystkich lodowców, a te które nawet widziałem, to nie znam każdego ich fragmentu.
A już daleko mi do porównywania barw tych lodowców - choć to ciekawy temat badawczy Smile
Obawiam się, że wszędzie lodowce mają jednak strukturę usianą pęcherzykami powietrza i trudno znaleźć kawałek lodowca zupełnie przezroczysty. Tak mogłoby się zdarzyć, gdyby lodowiec ulegał przetopieniu i ponownemu zamarzaniu (np. zimą w okolicach aktywnych wulkanicznie). Choć nawet sople często bywają niejednorodne...
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
vatna
Go
PostWysany: 27 Lut 2005, 18:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do pierwszego pyt. to nie wiem
2) lód lodowcowy jes niebieski ponieważ tak załamuje światło,czy coś takiego, dobrze nie pamiętam
3)lodowce są z lodu lodowcowego, który jest niebieski, ew . niebiesko-zielony, ma małą zawartość powietrza, przezroczysty lód to zwykła lód,a żeby z lodu powstał lodowiec musi przejść kilka faz lód-->firn-->lód firnowy-->lód lodowcowy,
piszę troche chaotycznie Confused sorry
najlepiej przeczytaj ksiązki Jacka Jani "glacjologia - nauka o lodowcach" i "zrozumieć lodowce"


Ostatnio zmieniony przez vatna dnia 27 Lut 2005, 21:50, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
tangos
Go
PostWysany: 27 Lut 2005, 19:12    Temat postu: Lodowce Odpowiedz z cytatem

Książki znam, ale z tym załamaniem światła to nie do końca prawda - bliższy jestem zgodzeniu się, że to właśnie jakieś mikroorganizmy odpowiadają za kolor lodowca.
Przecież czysty lód jest bezbarwny i przezroczysty.
Z tego co widziałem, to lód lodowcowy zawiera dość sporo pęcherzyków powietrza, co sprawia, że jest bardzo piękny, ale chciałbym też zobaczyć jakiś lodowiec a najlepiej jaskinię lodową zupełnie przezroczystą idea Very Happy
Pewnie moja zachcianka jest nie do spełnienia, ale może jednak przyroda zafundowała gdzieś na Islandii i takie cudo Question

Też zachęcam do przeczytania książki "Zrozumieć lodowce" autor: prof. Jacek Jania, Wyd. Śląskie 1988.
Powrt do gry
vatna
Go
PostWysany: 27 Lut 2005, 19:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do tego śwatła to będę obstawała przy swoim, sprawdziłam lód lodowcowy jest tak silnie sprasowany i przeobrażony że prawie nie ma w nim pęcherzyków powietrz co powoduje załamanie fali świetlnej w paśmie niebieskim i zielonym, w lodzie lodowcowym jest bardzo mało powierza (powtarzam się Confused ) ponieważ w czasie przeobrażania pod wpływem czynników fiz. go ubywa
cyt. z glacjologii - nauki o lodowcach -"ponad 90% objetości świeżej, puszustej pokrywy śnieżnej (o gęst. 50 - 70 kg/m3) zajmuje powietrze, podczas gdy w lodzie lodowcowym(900 kg/m3) jest go mniej niż 15%"
Powrt do gry
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 27 Lut 2005, 20:22    Temat postu: Sprostowanie Odpowiedz z cytatem

Otrzymałem z redakcji infromację, że moje wyjasnienie jest nieprawdziwe.
Przyznaję się do błędu. Przepraszam też za wprowadzenie w błąd, ale gdzieś mi się kołatało w głowie takie tłumaczenie barwy lodu.
Sprawdziłem literaturę fachową i nie ma mowy o żadnych czynnikach biologicznych.
Dlaczego lód jest niebieski?
Okazuje się, że woda (zwłaszcza jako lód) jest jedyną taką substancją, która ma poziomy oscylacyjne położone częściowo w paśmie widzialnym i to powoduje pochłanianie barwy czerwonej a co za tym idzie, światło przechodząc przez grubą warstwę ma odcień niebieskawo-zielony.

Co do zawartości pęcherzyków powietrza, to na własne oczy widziałem. Oczywiście nie ma ich dużo (szczególnie masowo) i może być ich mniej niż 15%, ale i tak powodują nieprzezroczystość. Lód wygląda dzięki tym pęcherzykom jak trójwymiarowa struktura jakiejś cząsteczki... Można ulec zahipnotyzowaniu wpatrując się z bliska w lód.
Nawet lód pozbawiony w zupełności powietrza może być nieprzezroczysty, jeśli jest spękany (w takim przypadku w miejscu pęknięcia znajduje się próżnia).
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 27 Lut 2005, 20:37    Temat postu: Pęcherzyki Odpowiedz z cytatem

vatna napisa:
(...)sprawdziłam lód lodowcowy jest tak silnie sprasowany i przeobrażony że prawie nie ma w nim pęcherzyków powietrz co powoduje załamanie fali świetlnej w paśmie niebieskim i zielonym

No tu właśnie chyba nie chodzi wcale o brak powietrza, gdyż pęcherzyki powietrza powodują wielokrotne załamanie się przechodzącego światła w kierunku obserwatora. Bo jeśli lód pochłania światło czerwone, to niebieski odcień byłby widoczny od spodu lodowca. Ale dzięki pęknięciom i pęcherzykom część światła załamuje się i odbija wielokrotnie z powrotem do obserwatora, który zwykle ma za plecami lub nad sobą źródło światła (Słońce).

Gdybyśmy mieli do czynienia z jedną wielką bryłą czystego lodu (bez pęknięć i pęcherzyków), to tylko w przechodzącym i w dwa razy załamanym świetle moglibyśmy zauważyć odcień. Światło załamywało by się tylko przy wejściu i wyjściu z bryły lodu. Lecz samo załamanie oprócz efektu pryzmatu (tęcza) nie daje jeszcze barwy niebieskiej.
Tylko absorpcja czerwonej części ze spektrum światła gwarantuje taki odcień.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 28 Lut 2005, 4:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ponieważ temat koloru lodu okazał się być ciekawy, postanowiliśmy napisać o tym krótki artykuł. Zapraszam więc do jego lektury i obejrzenia załączonych zdjęć.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 2 Mar 2005, 18:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

temat i artykuł faktycznie bardzo ciekawy, dzięki Smile

ach, iceland.pl i forum, stęskniłam się :wink: nawet po nocach mi się śniliście 8)
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Sybila

Doczy: 18 Lut 2004
Posty: 24
Skd: Warszawa
PostWysany: 3 Mar 2005, 2:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
po nocach mi się śniliście


Ciekawe co Ci się śniło... Smile
Artykuł bardzo ciekawy. Strasznie bym chciała zobaczyć taki niebieski lód. A z drugiej strony... Ciekawe skąd Oni to wszystko w ICELAND.PL wiedzą? Shocked Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 3 Mar 2005, 3:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sybil napisa:
skąd Oni to wszystko w ICELAND.PL wiedzą? Shocked Smile

Baaa... :wink:
To już jest nasza słodka tajemnica. Rolling Eyes

Ale ogólnie odpowiedź jest prosta: z ciężkiej, codziennej, wytężonej pracy...
8)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron