reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Najpiękniejszy wodospad
Id do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Sybila

Doczy: 18 Lut 2004
Posty: 24
Skd: Warszawa
PostWysany: 17 Lut 2005, 23:08    Temat postu: Najpiękniejszy wodospad Odpowiedz z cytatem

Chcialabym posluchac Waszych opinii na temat islandzkich wodospadow. Wiadomo, na wyspie jest ich zatrzesienie - co jeden to ładniejszy! Strasznie trudno jest wymienic jeden, ktory sie najbardziej podoba. Ale sprobujmy...

Takim symbolem Islandii jest Gullfoss - najczesciej pokazywany na zdjeciach z wyspy. Ani nie jest najwyzszy, ani w inny sposób rekordowy ale bardzo charakterystyczny, wiec latwo rozpoznawalny i kojarzony z Islandią. Nie ma co mówić - jest piękny! Ale czy najpiekniejszy? Jak myslicie? Jakie są Wasze typy? Kto był niech opowiada o tych, ktore widział, a kto nie był niech wybiera ze zdjęć, których wszędzie pełno i można porównać je sobie.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
joachim

Doczy: 18 Lut 2005
Posty: 16
Skd: Gdynia
PostWysany: 18 Lut 2005, 12:41    Temat postu: Glymur Odpowiedz z cytatem

Hej! Po pierwsze witam na forum - jestem nowy i to mój pierwszy post.
Fajnie, że jest taki portal. Informacji o Islandii więcej niż udało mi się znaleźć we wszystkich innych miejscach razem wziętych Smile
Mi najbardziej się podoba wodospad Glymur.
Wszystkie są piękne, bo cała Islandia jest piękna ale ze zdjęć wodospadów, które widziałem to Glymur zrobił na mnie największe wrażenie.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Nul

Doczy: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skd: Kraków
PostWysany: 18 Lut 2005, 13:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Joachim,
Faktycznie sympatyczne wodospadzisko Smile
Ja na razie nie mam typów, idę więc poszperac w zdjęciach.

A o wodospadach mozecie też poczytać w Islandologii, w temacie Spady wody..., jest tam parę ciekawych informacji.
_________________
A-Nul
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 18 Lut 2005, 23:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Joachim nie dodał, że ten wodospad jest najwyższy na Islandii. Ciężkie w wykonaniu jest jego zdjęcie w całości, bo wodospad jest wysoki na 200m i położony w wąskim wąwozie. Jakkolwiek się nie stanie - przy nim, czy nad nim (bo można wejść na górę - przepiękna i ciekawa trasa z przygodami wiedzie na jego szczyt), to zawsze coś zasłania jego kawałek. Naprawdę warto wybrać się szlakiem na szczyt Glymura. Między innymi przechodzi się przez jaskinię oraz przekracza rwący strumień przechodząc po drewnianej, śliskiej belce, trzymając się jedynie ruszających się we wszystkie strony lin Very Happy Potem pozostaje jeszcze wdrapanie się po bardzo stromej górze, fragmentem której jest mniej stroma, ale gładziutka ściana skalna non stop omywana wodą, więc ślisko jest jak cholera!
Zejście jest jeszcze ciekawsze... Very Happy

Oj, ciężko się zdecydować na jeden - ten NAJ... Chyba jednak zagłosuję na Dynjandi - te przepiękne włosy anielskie - znajdujący się na Zachodnich Fiordach. Choć... poraża ogromem Dettifoss, uwielbiam też Haifoss (drugi co do wielkości islandzki wodospad) - głównie ze wzgledu na super wyboistą drogę wiodącą do niego - kocham trudny teren Smile A Aldeyarfoss za przecudnej urody bazalty znajdujące się na brzegach. Gullfoss jest cudowny ale juz trochę traci na swej urodzie, ze względu na zbytnią ingerencję człowieka w jego okolicę (wybetonowane ścieżki i parkingi), a ostatnio zastanawiano się czy aby nie byłoby dobrm chwytem marketingowo-turystycznym oświetlić go całego! Chyba w końcu pomysł nie wypalił - całe szczęście...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Nul

Doczy: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skd: Kraków
PostWysany: 21 Kwi 2005, 16:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najpiękniejszy wodospad? Ponieważ mało ich na razie widziałam, odpowiem tak: każdy, byle zamarznięty...

Taki właśnie byl zresztą mój pierwszy islandzki wodospad, Godafoss, częściowo przez zimę zatrzymany w swym spadaniu, otoczony lodowością połyskującą w słońcu (bo jednak na Islandii czasem jest słońce...). No i nie tak zaludniony jak Gulfoss, Jola ma rację, że Gulfoss jest troszkę za bardzo moze ucywilizowany. Choc z drugiej strony, nie zapominajmy, że są ludzie, którzy nie mogliby przejść/przejechać na wózku na przykład niewybetonowaną ścieżką. MOze wiec dla nich warto poświęcić kawałek dzikiej natury?
_________________
A-Nul
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Sebastian
Go
PostWysany: 21 Kwi 2005, 17:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie osobiście podoba się Seljalandsfoss i możliwość przejścia dookoła wodospadu. Swietna sprawa. Jeśli chodzi o Glymur to jest bardzo efektowny. Będąc tam na szczyt dostałem się po lewej stronie, po czym zdjąłem buty, skarpetki i podwijając nogawki przeszedłem przez rzekę na drugi brzeg. Wrażenie niesamowite, woda wcale nie taka zimna a działo się to chyba w czerwcu. Potem już prawą stroną schodziłem na dół i wytrzaskałem całą kliszę fotek. Wyszły przepiękne.
Powrt do gry
Nul

Doczy: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skd: Kraków
PostWysany: 27 Kwi 2005, 15:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To właśnie moje zamarznięte islandzkie cudeńko...


_________________
A-Nul
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 30 Kwi 2005, 11:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak już ustaliliśmy z Nul - a właściwie ja zaproponowałem, a Nul się zgodziła (jacy Ci Krakusi - Akureyrowcy zgodni :wink:), że "Nulowe zamarznięte islandzkie cudeńko" wygląda, jakby je ktoś lukrem polał. Jakby ktoś coś takiego namalował, to by powiedziano "kicz" a jak Natura to sprawi, to "cud". Ciekawe... Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 4 Maj 2005, 8:51    Temat postu: Głos na wodospad Odpowiedz z cytatem

Ja bym wymienił 5 najpiękniejszych wodospadów:
1. Haifoss
2. Hengifoss
3. Dynjandi
4. Detifoss
5. Hjalparfoss

a Glymur dostaje premię za wspaniałe podejście na górę Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 22 Maj 2005, 21:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe co straciliśmy nie zaglądając do tej pory nad serię wodospadów na przedłużeniu drogi 722, która odchodzi od "jedynki" koło Blönduós? Wodospady są nigdzie właściwie nie opisywane, a i w informacjach turystycznych na Islandii nie potrafią nic na ich temat powiedzieć. Wiadomo jednak, że są i to nie takie znów najmniejsze. A może ktoś tam był? W końcu to nie tak daleko od głównego traktu.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Mario
Go
PostWysany: 23 Maj 2005, 16:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Glymur?Wspinałem się trochę czasu, żeby zobaczyć go z bliska. Zmęczenie i bezpośredni widok mieszał się z perspektywą powrotu... Oczywiście można go uznać za ważny,ale czy naj i naj, to nie mnie oceniać. Dla mnie każdy ma swój nieporównywalny urok i na swój sposób każdy jest fantastyczny.
Powrt do gry
Nul

Doczy: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skd: Kraków
PostWysany: 24 Maj 2005, 11:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A teraz do mojej kolekcji ulubionych dorzucę dwa maleństwa, które się mija idąc do Hengifossa - jeden to Jonsfoss, drugi to Litlanesfoss. Małe jest piekne, jak wiadomo...

A Godafoss bez lukru już mi się tak bardzo nie podobał... Sad

Einar masz rację z tym kiczem Smile

A Akureyri już muszę niestety wyrzucić... Zostanie tylko Krakus Sad
_________________
A-Nul


Ostatnio zmieniony przez Nul dnia 24 Maj 2005, 16:32, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 24 Maj 2005, 12:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juz wróciłaś?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Nul

Doczy: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skd: Kraków
PostWysany: 24 Maj 2005, 16:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, wróciłam - chociaż nie zrealizowałam (jeszcze) wszystkich islandzkich zamierzeń. Na przykład nie jadłam zgniłego rekina, baranich jąder ani owczych oczu Smile No i nie oglądałam jeszcze wszystkich wodospadów! (to tak żeby pozostać w temacie)
_________________
A-Nul
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Mario
Go
PostWysany: 27 Maj 2005, 18:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wszystko przed Tobą,rekinek wpożo smakuje..pachnie niestety srednio,...
Powrt do gry
Nul

Doczy: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skd: Kraków
PostWysany: 30 Maj 2005, 10:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A dzięki Mario Smile
To może najpierw załatwię sobie katar...

Przy okazji - przypomnial mi się jeszcze jeden wodospad - ten ukryty, co to się do niego wspiąć trzeba (ostatnio chyba sztucznym ułatwieniem była europaleta...). Wrażenie było niesmoawite, kiedy się tak zerkało w dół, w kipiel... Smile
_________________
A-Nul
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Mario
Go
PostWysany: 31 Maj 2005, 17:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moi przyjaciele z Keflaviku mieli mi podesłać paczuszkę z rekinem, bo mi tu w kraju nie wierzą,więc Cię zapraszam.... Very Happy
Powrt do gry
Nul

Doczy: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skd: Kraków
PostWysany: 1 Cze 2005, 14:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taaa... Zawsze to bliżej do gdańska niż na Islandię... Dzięki, daj znać, kiedy dojdzie (czy takie mięsko samo chodzi???!!!) Smile
_________________
A-Nul
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
krzys

Doczy: 07 Maj 2005
Posty: 94
Skd: Gdańsk
PostWysany: 1 Cze 2005, 17:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mario napisa:
Moi przyjaciele z Keflaviku mieli mi podesłać paczuszkę z rekinem, bo mi tu w kraju nie wierzą,więc Cię zapraszam.... Very Happy


hmm... paczke z rekinem? a po co wysylac rekina z Islandii jak mozna dobrze przyrzadzonego kupic w Gdansku? :wink: w Brzeznie na molo w Wielkim Blekicie maja rekina... :wink: smakowalem - polecam - dobry! :wink:
_________________
Fyrir þér er einn dagur sem þúsund ár, og þúsund ár dagur, ei meir...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 1 Cze 2005, 17:30    Temat postu: Rekin islandzki Odpowiedz z cytatem

Sądzę, że nie wiesz o czym mówisz Very Happy
Rekin po islandzku to zupełnie inny poziom kulinarnej abstrakcji.
Bo trudno porównywać rybę, świeżo złowioną (ewentualnie mrożoną) i upieczoną z czymś co gniło dłuższy okres czasu (w wersji tradycyjnej mięso rekina było zakopywane w ziemi a nawet podobno oddawano na nie mocz, by przyspieszyć gnicie i fermentację mięsa). Shocked

Tak więc nie każdy normalny człowiek ma ochotę na spróbowanie tego specyfiku, a dodam, że nie je się dużych kawałków, tylko raczej takie małe kosteczki język

Takiego rekina nie kupisz NIGDZIE w Polsce, a na Islandii jest dość drogi!
Może jak powstanie sklepik na iceland.pl to będzie można kupić i rekina, ale byłby sprzedawany z pewnością nie jako żywność (polskie i europejskie normy pewnie nie pozwolą) - konsument pożywiałby się taką "pamiątką" na własne ryzyko Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastpny
Strona 1 z 7

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron