reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Mapy Wyspy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
dottir

Doczy: 02 Lut 2005
Posty: 12
PostWysany: 28 Cze 2005, 9:44    Temat postu: Mapy Wyspy Odpowiedz z cytatem

witam serdecznie,
wybieram się na Islandię już niedługo (pod koniec lipca! Very Happy ) i chciałabym mieć dobre mapy Wyspy. Wiem, że dostępne w Polsce nie są często aktualne lub też ich skala jest niewystarczająca, z kolei te na miejscu są potwornie drogie... Wyczytałam, że na portalu dostępne są mapy w wersji elektronicznej - ale jak można je zdobyć? :>
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
ted

Doczy: 16 Wrz 2004
Posty: 60
Skd: katowice
PostWysany: 28 Cze 2005, 10:02    Temat postu: Mapy Odpowiedz z cytatem

Co do map to ja mam np. jakieś dwie:
1. Węgierska z 2002r w skali 1:600 000 ale jakaś taka mało dokładna!
2.Austryjacka z firmy FREYTAG-BERNDT w skali 1:500 000 - ta jest spoko, dokładna (jest np. tunel pod fjordem) i ma naniesionych dużo informacji dodatkowych np. stacje benzynowe, kempingi, ciekawe miejsca itd. I tą polecam!
Obydwie kupione w KMPiKU w Katowicach - kosz 1 szt. ok. 17 -20 zł
Co do map elektronicznych to pewnie są, ale jak weźmiesz je fizycznie ze sobą!>Trzeba by to wszystko drukować, a jakość wydruku zaciemnia obraz całości!Albo mieć ze sobą laptopa podpiętego do sieci!A to z kolei mało praktyczne (wygodne)!
Ja polecam Ci spokojnie mapę nr 2!Powinna wystarczyć!
hej!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
malwinka

Doczy: 01 Lip 2004
Posty: 53
Skd: Warszawa
PostWysany: 28 Cze 2005, 10:52    Temat postu: Re: Mapy Odpowiedz z cytatem

ted napisa:
Ja polecam Ci spokojnie mapę nr 2!Powinna wystarczyć!

Skąd wiesz? Jeżeli zamiast standardowego kółka dottir planuje np. trekking przez Interior, to tak naprawdę porządnej mapy/map nigdzie nie znajdzie :-(
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
ted

Doczy: 16 Wrz 2004
Posty: 60
Skd: katowice
PostWysany: 28 Cze 2005, 11:41    Temat postu: Mapy Odpowiedz z cytatem

Malwinka - masz zupełna rację!Jesli ktoś chce sie wypuścić w srodek wyspy no to pewnie,że potrzebuję super dokładnych map, gps-a lub innych tego typu bajerów!
Ja napisałem o mapach tylko w sensie ogólnym,chociaż i tak twierdzę,że ta mapa nr 2 jest całkiem niezła-biorąc oczywiście pod uwagę jej skalę!
O mapach dotyczących tylko i wyłącznie interioru wiedzy głębszej niestety nie posiadam!Gdzieś czytałem, że najlepsze mapy można dostać na wyspie, ale jeśli ktos chce planować coś wczesniej w oparciu o mapę to...!
narra
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Lauraana
Alpha Team
Doczy: 16 Kwi 2004
Posty: 136
Skd: Gdansk/101 Reykjavik
PostWysany: 28 Cze 2005, 17:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm... no ja ostatnio z facetem po interiorze jezdzilam. mielismy mape zakupiona tutaj (2 900 isk, okolo 145 zl), skala 1: 300 000 i byla wystarczajaca...
no i ja odkrylam swoje nowe hobby: jazdy po interiorze ;) bosz... jak cudownie bylo! ;)
_________________
og ef þú vilt þá skal ég ljúga að þér...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
malwinka

Doczy: 01 Lip 2004
Posty: 53
Skd: Warszawa
PostWysany: 28 Cze 2005, 20:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My chodzilismy po Interiorze na piechote, no i mapy (setki, bo piecdziesiatki nie byly o tyle lepsze, by wydawac na nie fortune ;-)) niestety czasami nie wystarczaly... Swietna skala, ale te mapy byly sporzadzone o ile mnie pamiec nie myli (nie moge ich teraz znalezc i sprawdzic) dobrych kilkadziesiat lat temu (bardzo sa wiec ladne) i sa teraz drukowane bez porzadnych poprawek (nie ma wielu drog i rzek/okresowych rzek). Gdy juz dostalismy sie z powrotem do cywilizacji, ogladalismy na stacji benzynowej mape dla jeepow, ktora wygladala na calkiem przydatna, bo miala zaznaczone drogi ("drogi" ;-)) dla samochodow z napedem na cztery kola.

Islandzkie mapy mozna kupic (link) przez internet i zaczac studiowac je juz w Polsce. Placilam e-karta mBanku.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
dottir

Doczy: 02 Lut 2005
Posty: 12
PostWysany: 28 Cze 2005, 20:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki za wszystkie informacje, podejrzewam, że kupię sobie jakąś mapę z Empiku, coby ogólny ogląd mieć, ale te islandzkie kuszą, jakościowo są, jak sądzę, znacznie lepsze, no i skala!
pytanie o elektroniczne mapy wynikały z informacji, zamieszczonych w dziale informacji o bibliotece portalu:
"Pokaźne miejsce w naszych zbiorach zajmują też mapy Islandii. Mamy ponad 150 różnych map w wersji drukowanej, parę w wersji elektronicznej oraz kasety video traktujące o Islandii."
stąd moje pytanie, jak dotąd niezaspokojone Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 28 Cze 2005, 20:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście mamy w bibliotece ICELAND.PL bardzo dużą ilość najróżniejszego typu map Islandii. W to wchodzą również mapy w wersji elektronicznej. W każdej chwili istnieje możliwość przyjścia do redakcji i zapoznania się z nimi. Rzecz jasna nie możemy pozwolić na ich kopiowanie z prostej przyczyny - są objęte prawami autorskimi.
Uwierzcie na słowo, że nawet do bardzo dobrego przygotowania się wcześniejszego wystarczą te mapy dostępne w Polsce + przewodniki z opisem miejsc. A na miejscu można się zaopatrzyć w te szczegółowe, żeby "nie zginąć".
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
whiskey
Go
PostWysany: 30 Cze 2005, 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Koleżanka nie napisała przede wszystkim jaki charakter będzie miała jej wycieczka po wyspie a to ma faktycznie duże znaczenie (tu się zgadzam z malwinką). Ja do swojej wycieczki - wędrówka po interiorze - przygotowałem się w oparciu o ogólną mapę fizyczna dostępną w polskich empikach, scany map znależione w necie, LonelyPlanet (zawiera powiększenia poszczególnych regionów o wystarczającej szczegółowości) i różne relacje znalezione w necie. I w sumie - jak się okazało w rzeczywistości - wiele mi nie umknęło. Na miejscu już kupiłem dokładną mapę a dodatkowo w schronisku Landmannalaugar dostalem ksero (bardzo szczegółowe) schematu całego szlaku od Skogar do Landmannalaugar. I ten schemat moge udostępnić - jeśli ktoś jest zainteresowany.
Powrt do gry
dottir

Doczy: 02 Lut 2005
Posty: 12
PostWysany: 30 Cze 2005, 21:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do charakteru mojej wycieczki to sama jeszcze nie wiem, nie do końca ode mnie to zależy. Na pewno będziemy się przemieszczać samochodami, ale trekking też przewidziany.
taki schemat całego szlaku od Skogar do Landmannalaugar bardzo chętnie bym poprosiła Smile
a niestety nie mogę wpaść do redakcji, żeby obejrzeć mapy elektroniczne, ponieważ nie planuję jak na razie wizyty we wrocławiu Sad
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
whiskey
Go
PostWysany: 30 Cze 2005, 21:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dottir napisa:

taki schemat całego szlaku od Skogar do Landmannalaugar bardzo chętnie bym poprosiła Smile


no problemo - podaj mi tylko swój adres mail a ja postaram się jakiś scan zrobić i wyślę ci to w najbliższym czasie :wink:
Powrt do gry
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 1 Lip 2005, 12:08    Temat postu: Mapa Islandii Odpowiedz z cytatem

Pierwsza polska mapa Islandii będzie wydana przez ICELAND.PL - w tej chwili poszukujemy inwestorów, którzy chcieliby zainwestować swoje środki w to przedsięwzięcie.
Mapa jest już właściwie gotowa (w wersji cyfrowej) i teraz tylko trzeba jąwydrukować.
Będzie to jednocześnie największa jednoarkuszowa i jednostronicowa mapa Islandii na świecie (z tego co mi wiadomo).
Chętnych do zainwestowania od ok. 5 do 20 tys. zł (mogą być też mniejsze kwoty) proszę o kontakt na priv. oraz o przyjazd do Wrocławia na spotkanie.
Ponieważ tym przedsięwzięciem już zainteresował się nasz Jean, więc prawdopodobnie jeśli tylko inwestorzy dopiszą mapa wyjdzie na jesień tak by była gotowa na następny sezon.
O tej mapie pisałem już jakiś czas temu w którymś topiku Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
whiskey
Go
PostWysany: 1 Lip 2005, 12:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy ma ktoś z was ma mapę Islandii w wersji do GPS (np. Garmina)??? Ale nie samochodową, tylko taką mapę topo??? Jeśli nie - to może by się jakoś zorganizować i ją stworzyć. Rolling Eyes Jeśli byłby taki projekt to zgłaszam się z góry do udziału w nim.
Powrt do gry
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 1 Lip 2005, 13:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

whiskey napisa:
Ale nie samochodową, tylko taką mapę topo??? Jeśli nie - to może by się jakoś zorganizować i ją stworzyć. Rolling Eyes Jeśli byłby taki projekt to zgłaszam się z góry do udziału w nim.


Biblioteka redakcyjna wielkim kosztem zakupiła komplet map topograficznych w skali 1:100.000 całej Islandii (koszt kompletu to niestety ok. 3500 zł).
Na tej podstawie można by było stworzyć mapę GPS do dokładnych wędrówek.
Jednak taki projekt w stosunku do Islandii ma kilka wad:
1) ciągłe zmiany wyglądu z powodu:
- ruchów tektonicznych
- wypływu lawy
- topienia się lodowców
- działalności człowieka
2) duży koszt wytworzenia w stosunku do w miarę małej rzeszy potrzebująch tego typu narzędzie

Jednak jeśli tylko ktoś ma ochotę coś zrobić, to nie ma problemu, by rozpocząć nowy projekt. Jednak trzeba się liczyć z ogromnymi kosztami tego typu przedsięwzięcia.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
whiskey
Go
PostWysany: 1 Lip 2005, 13:35    Temat postu: Mapa GPS dla Islandii Odpowiedz z cytatem

Można zrobić coś na początek, stosunkowo małym kosztem, coś bardzo praktycznego, co można wykorzystac nawet jeśli się nie ma pełnej mapy Islandii w odbiorniku GPS. Stwórzmy na stronie iceland.pl baze danych tzw. Waypointów i ew. Tracków, czyli danych współprzędnych wybranych punktów w Islandii. Taki waypoint może dotyczyć dowolnego punktu na powierzchnii wyspy - zalezy to tylko od własciciela GPS, który punkt w terenie namierzy. Mogą to być dane z terenu, zbierane i przesyłane np. przez Islndofilów i ich znajomych. Można tez stworzyć taką bazę na podstawie map zakupionych przez iceland.pl, przy wykorzystaniu darmowego oprogramowania z internetu. W efekcie powstanie plik z danymi najbardziej interesujących miejsc na Islandii, który każdy zainteresowany może sobie ściągnąć i wczytać do własnego odbiornika GPS. Wtedy otwierają się nowe możliwości - na podstawie takiego zestawu punktów można zacząć tworzyć mape, krok po kroku. Tak samo powstają obecnie wysiłkiem grupy zapaleńców mapy dla poszczególnych regionów turystycznych w Polsce, można to prześledzić, np. na stronie www.gps.akcja.pl
Powrt do gry
whiskey
Go
PostWysany: 1 Lip 2005, 13:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a propos zbierania danych do mapy GPS - to mogłby być wyśmienity cel główny następnej Wielkiej Wyprawy iceland.pl na wyspę Exclamation idea Czyż to nie wspaniały pomysł Very Happy
Powrt do gry
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 2 Lip 2005, 13:48    Temat postu: GPS Odpowiedz z cytatem

whiskey napisa:
a propos zbierania danych do mapy GPS - to mogłby być wyśmienity cel główny następnej Wielkiej Wyprawy iceland.pl na wyspę Exclamation idea Czyż to nie wspaniały pomysł Very Happy

Pomysł taki już mieliśmy Very Happy
Ale z nami problem jest taki, że wszystko chcemy zrobić w 200% profesjonalnie.
Ubzdurałem sobie, że załatwimy profesjonalny sprzęt GPS do pomiarów z dokładnością mm Exclamation Exclamation
Mieliśmy użyć ten sprzęt również do pomiaru ruchu lodowca...
Niestety firmy, które w Polsce sprzedają taki sprzęt nie chciały bezpłatnie użyczyć takiego sprzętu, a cena wypożyczenia to ok. 10 tys. zł na miesiąc (z rabatem)!!
Nawet awaryjnie mieliśmy użyć dalmierzy laserwocyh już tylko do pomiaru ekspansji lodowców, ale i ten pomysł upadł z powodu braku dobrej woli dystrybutorów tego sprzętu...
Wobec takich wysokich kosztów w końcu zrezygnowaliśmy z pomysłu i pomysł na mierzenie checkpointów upadł jakoś...
Ale to ciągle jest na liście "do zrobienia" szczególnie, że wiele ciekawych miejsc nie wymienionych w przewodnikach i nie oznaczonych w terenie trudno później odnaleźć bez konkretnego "namierzenia".
Pewnie przy najbliższej okazji Wielkiej Wyprawy będziemy mieli choćby standardowy sprzęt GPS i wtedy taka lista powstanie.

Możemy zaapelować do Redakcji, by stworzyła na Forum (bo tak najłatwiej edytować) dodatkowy topic poświęcony wpisywaniu koordynat ciekawych punktów na Islandii.
Warunek jest jeden: lista musi być jakoś zorganizowana, by można się było potem w niej jakos odnaleźć. Trzeba też zdecydować, czy używać oryginalnej, czy spolszczonej pisowni nazw (nie wszyscy umieją lub mogą wpisać oryginalne czcionki - poradnik jak to zrobić jest na tym Forum).
Czy każde miejsce ma być osobnym tematem, czy też podzielić Islandię na regiony i w każdym wpisywać punkty i trasy - ale co jeśli trasa wiedzie przez kilka regionow?

Ewentualnie można wysyłać e-mailem koordynaty, które Redakcja umieści alfabetycznie na stronie np. www.gps.iceland.pl (na razie link nie działa) - ale z tego co wiem to Redkacja ma pełne obłożenie robotą i nei wiem, czy będą mieli czas zająć się dodatkowym obowiązkiem Question

Przy liście tras warto może tak ułożyć nazwy, by trasa od Xyzfjordur do Abcfjordur była zawsze rozpoczeta od miejsca alfabetycznie wyższego w hierarchi tj.:
Abcdfjordur-Xyzfjordur (a nie na odwrót)
w ten sposób łatwo można by odnaleźć również interesujące trasy.
Trasy o wielu nazwach trzeba by było odsyłać do odpowiedniej trasy (jak w encyklopedii).
Trasy wielopunktowe byłyby najtrudniejsze do ogranięcia, bo mając trasę:
Abc-Def-Ghi-Jkl
byłby problem, jeśli ktoś szukałby trasy tylko Def-Ghi...
Wtedy już pozostawałoby szukanie na stronie interesującego nas punktu.
Ewentualnie można by zrobić indeks punktów i wypisać w jakich trasach ten punkt bierze udział...

Jest z tym dużo roboty, jeśli tych punktów i tras spłynie dużo...
Zrobienie tego na Forum odciąża bardziej Redakcję, a Indeks też można zrobić. Osoba wpisująca trasę wpisywała by najważniejsze punkty trasy do indeksu (o ile miałaby na to ochotę)...

A może jest już na to jakiś inne rozwiązanie?
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!


Ostatnio zmieniony przez O.E. dnia 9 Lip 2005, 19:26, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
whiskey
Go
PostWysany: 9 Lip 2005, 14:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A propos mapy Islandii do GPS - gdyby ktoś potrzebował to mozna ją pobrać z następującej strony: http://www.ourfootprints.de/gps/mapsource-island_e.html

Nadaje się do popularnych odbiorników GPS. Nie miałem okazji przetestować jej jakości i dokładności w praktyce. Jesli ktoś to zrobi to niech da znać jak się sprawdziła. Jest ona w takim formacie, ze mozna ją ewentualnie uszczegółowić czy ulepszyć.
Powrt do gry
Fakir
Go
PostWysany: 26 Lip 2005, 0:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.Jeżeli chodzi o mapy wyspy to zalerzy co chcecie na niej robic.Jak chcecia po niej latac to 500 wystarczy jak jezdzic to 100 a myśmy butowali z mapami 25 sa dokładne i niestety drogie ok 50zł za jedna część ale w interior i na lodowiec sa dobre.Niema aktualnych mam 25 interioru sa tylko uaktualniana od 1937roku.A jak ktoś planuje jazde samochodem po wyspie to poco wydawac kase jak sa mapki za free na dworcu autobusowym w Reykiawiku i one wzypełności wystarczają.pozdrawiam
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron