reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Dzień Niepodległosci -IS-

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Kultura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Peterans

Doczy: 28 Sie 2004
Posty: 367
Skd: Warszawa
PostWysany: 20 Lis 2004, 8:11    Temat postu: Dzień Niepodległosci -IS- Odpowiedz z cytatem

iceland.pl napisa:
Dzień Niepodległosci
+++
Wbrew temu do czego przeciętny znawaca Islandii się przyzwyczaił, pierwszego grudnia Islandia będzie obchodziła Dzień Niepodległości. Mimo, iż 17-go czerwca obchodzi się główny i najważniejszy dla Islandczyków Dzień Niepodległości, to istnieje starszy zwyczaj związany właśnie z 1 grudnia.

Dualizm dnia niepodległości bierze się z faktu odzyskiwania przez Islandię niepodległości "na raty". Po I Wojnie Światowej Islandia stała się niezależnym królestwem połączonym unią personalną z Danią. Po wielowiekowym uzależnieniu od Danii, był to przełomowy dla Islandii dzień, dzień w którym podpisano układ z Danią, na mocy którego oba narody wolne i niezależne, pozostają wszakże pod jednym monarchą. I właśnie 1 grudnia 1918 r. ogłoszono deklarację niepodległości. Ze względu jednak na wyjątkowo naszpikowany katastrofami okres, w czasie którego dochodziło do tychże zmian (poprzednia zima była bardzo ciężka, wybuchł wulkan Katla, szalała grypa hiszpanka) islandzki naród nie świętował Dnia Niepodległości z należytą powagą, zajęty staraniami o przetrwanie.

Dopiero po latach zaczęto z całą "pompą" celebrować ten dzień. Szczególnie upodobali go sobie studenci, którzy w okresie międzywojennym przeznaczali ten dzień na zbiórkę pieniędzy na budowę domów studenckich.

1 grudnia po 1944 r. przestał być świętem państwowym, ale w tradycji studenckiej pozostał okazją do świętowania, organizowania marszów i politycznych dyskusji.

Zapraszamy zatem do obchodów Dnia Niepodległości!

*********
Będziecie jakoś świętować ten dzień ??
Ja kończe szyć dużą flage Islandii - powiesze ją na balkon...
Co dalej to nie wiem Smile Musiał bym sie wybrać na Islandie żeby świętować Wink Oczywiscie bedę duchem z Islandią Very Happy[/b]
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Hubercik

Doczy: 15 Wrz 2004
Posty: 184
Skd: Warszawa
PostWysany: 1 Gru 2004, 11:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kurcze nie udalo mi sie zdobyc flagi Islndii Crying or Very sad
moze jeszcze dzisiaj sprobuje w tppi,moze cos maja
jednoczcie sie i zwyciezajcie język
_________________
Kapitalizm-to nie kraj.Komunizm-to nie kraj.I Wschód, i Zachód-to nie kraj.Ale Islandia-to kraj.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 5 Gru 2004, 14:53    Temat postu: Re: Dzień Niepodległosci -IS- Odpowiedz z cytatem

Hubercik napisa:

jednoczcie sie i zwyciezajcie..

Nie chcę więc nawet myśleć co będzie się działo 17 czerwca, kiedy Islandia obchodzi swój główny i oficjalny Dzień Niepodległości!

W TPP-I na pewno mają flagę ale nie do sprzedania:)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 5 Gru 2004, 17:55    Temat postu: Re: Dzień Niepodległosci -IS- Odpowiedz z cytatem

Jola napisa:
Nie chcę więc nawet myśleć co będzie się działo 17 czerwca


Jak to? Tradycyjnie będziemy się "jednoczyć" :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 10 Wrz 2005, 3:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O 1 grudniu nie wiedziałem, a mam w rodzinie islandczyków. Jutro z samego rana ich opiernicze że mnie nie uswiadomili.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Kultura Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron