reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

ogrodnictwo w Islandii
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KAROLa

Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 19
PostWysłany: 17 Lut 2006, 1:41    Temat postu: ogrodnictwo w Islandii Odpowiedz z cytatem

Chciałabym poruszyć temat ogrodnictwa w Islandii. Zastanawia mnie jaki jest poziom i charakterystyka produkcji ogrodniczej.
Chodzi mi najbardziej o polową produkcję warzyw, sadownictwo (słyszałam jedynie że na Islandii panują odpowiednie warunki dla uprawy porzeczki), no i oczywiście o rośliny ozdobne ( jakie gatunki roślin uprawia sie najczęściej w ogrodach?, czy Islandczycy tak samo jak np Holendrzy dbają w szczególny sposób o swoje najbliższe otoczenie-czyli ogrody , czy są moze jakieś typowe, popularne rośliny ozdobne?)
Co do produkcji pod osłonami to chyba już trochę sie orientuje (przeczytałam posty o bananach, pomidorach, kawie w szklarniach).
Interesują mnie też tradycje kulturowe związane z roślinami ,czy na przykład ze Świetami Bożego Narodzenia w Islandii także kojarzy sie , popularny u nas wilczomlecz piękny ( zwany też potocznie "Gwiazdą Betlejemska"), a na cmentarze zanosi sie chryzantemy?
Mam nadzieję że Wy w tym temacie orientujecie się lepiej i będziecie potrafili udzielić odpowiedzi na nurtujace mnie pytania.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 17 Lut 2006, 11:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja znajomosc ogrodnictwa nie jest dosc szeroka, ale moze ktos rozwinie temat. Otoz dbalosc o przydomowe ogrodki to rzadkosc, na ogol ogrodki ograniczaja sie trawnika, plus paru krzakow. I moze jednej grzadki tulipanow. Roslinki maja tu naprawde ciezkie zycie i musza sie zmagac przede wszystkim z silnym wiatrem. Nie ma tez ogrodkow warzywnych, chociaz moja sasiadka ma marchewke, cebule i pare krzakow truskawek. Mnie osobiscie marzy sie mala szklarnia, w szklarniach, podejrzewam, wszystko bedzie roslo jak dzikie - cieplo, brak wiatru i duzo slonca w okresie letnim. Patrzac na to, co rosnie w ogrodzie botanicznym w Laugardalur to wiekszosc roslin ozdobnych jest w stanie zaadoptowac sie na Islandii, ale wymaga naprawde dobrej pielegnacji, nawozenia i, przede wszystkim, ochrony przed wiatrem. Czasem nawet utrzymanie trawnika jest pracochlonne - w Keflaviku na trawniki miejskie wyrzuca sie tony nawozow, tylko po to, zeby trawa nie zostala wyparta przez mchy.


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 17 Lut 2006, 13:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W telewizji publicznej jest pokazywany program I einum graenum.To co tam zobaczylam bardzo mnie zaskoczylo ,tak przepiekne ogrody ze chyba nawet w Polsce nie widzialm .Oczywiscie sa to przewaznie dosc dobrze sytuowani ludzie ,gdyz rosliny ,sadzonki ,drzewka sa raczej drogie ,nie liczac wyprzedazy.Ale naprawde zapieralo dech bo nie spodziewal by sie czlowiek tego tutaj.Nie znam sie na kwiatach ale bylo ich duzo i rozne Very Happy .Pozatym byly to przewaznie ogrody projektowane przez specow ,z wkomponowanymi fontannami,mostkami,przepierzeniami.Wydaje mi sie ze sa regiony gdzie roslinnosc przyjmuje sie lepiej -chodzi mi o miejca osloniete od slonych morskich wiatrow ,czy polozone glebiej np miejscowosc Fludir-tam jak w Polsce wielkie drzewa ,kwiaty-no i jedyny producent pieczarek .W Akureyri jest rowzniez ogrod botaniczny ,chyba nawet bogatszy wlasnie w kwiaty niz ten w Rvk.Kilka zdjec ponizej.
A na Swieta BN jak u nas na stol stawia sie gwiazde betlejemska Very Happy





Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KAROLa

Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 19
PostWysłany: 19 Lut 2006, 23:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo za cenne informacje ( dla mnie wszystko co wiąże sie z przyrodą- a co za tym idzie z ogrodnictwem jest cenne). Very Happy
To daje mi juĹź pewien zarys sytuacji na wyspie.
Zdjęcia są piekne ( nawet jestem w stanie rozpoznać na nich kilka gatunków roślin).
Mam oczywiście nadzieję że ktoś jeszcze napisze na temat ogrodnictwa
(obojętnie jakiej jego formy, każda wiadomość jest dla mnie istotna) Smile
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KAROLa

Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 19
PostWysłany: 2 Kwi 2006, 1:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to doszukałam się w końcu kilku nowych ( przynajmniej dla mnie Very Happy )informacji o roślinach na wyspie. Nie było łatwo, zwłaszcza że w internecie ludzie często podają nazwy gatunków roślin, nie uwzględniając nazw łacińskich.
Z tego co się dowiedziałam wynika że jedynym dziko rosnącym gatunkiem iglastym ( wytwarzającym szyszki) jest jałowiec pospolity ( juniperus communis), inne drzewa i krzewy iglaste rosnące na Islandii zostały wprowadzone do środowiska by zapobiegać erozji.
Poza tym, popularne drzewa to brzozy ( Betula spp). Z czego, jak podają źródła brzoza omszona ( betula pubescens) która normalnie dorasta do 20 metrów na Islandii rzadko kiedy przekracza 2 metry wysokości!!!
Spotkać mozna też takie gatunki drzew jak: wierzby( Salix spp; zwłaszcza s.herbacea i s.lantana) oraz jarząb pospolity ( Sorbus aucuparia) zwany potocznie jarzębiną Wink .
A może ktoś ma większą wiedzę z zakresu dendrologii? Zwłaszcza wszyscy Ci którzy byli na wyspie. ( Ja niestety jeszcze nie byłam, więc nawet nie mam 100% pewności że wiadomości przeze mnie podane są właściwe).
Pozdrawiam Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 2 Kwi 2006, 15:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na tej stronie znajdziesz duzo wiadomosci o roslinnosci Islandii ,glownie naturalnej.

http://www.floraislands.is/latflora.htm
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KAROLa

Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 19
PostWysłany: 2 Kwi 2006, 22:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Karuta za cenne informacje Very Happy
Przeglądałam podaną przez Ciebie stronę, jest bardzo interesująca ( są nazwy łacińskie i zdjęcia- więc nie trudno się zorientować o jakich roślinach jest mowa). No a poza tym, dobrze że podane są obszary występowania każdej z wymienionych roślin. To bardzo cenna wiadomość.
Jeszcze raz dzięki, jeśli jeszcze kiedyś znajdziesz coś równie interesującego to pamiętaj o miłośnikach przyrody Very Happy Very Happy Very Happy
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 3 Kwi 2006, 9:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mogę przybliżyć ci obraz lasu islandzkiego w postaci żartu. Co należy zrobić, gdy się zgubi w lesie islandzkim? Odpowiedż : Wystarczy wstać. lol
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 3 Kwi 2006, 12:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grazyna napisał:
Wystarczy wstać.


Tak, szczegĂłlnie w tych lasach: Very Happy



Pod względem lasów na Islandii jest już coraz lepiej. Tam, gdzie ich nie ma, to nie ma, ale często jak są to dość spore.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 3 Kwi 2006, 18:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten żart wymyślili sami islandczycy. Oczywiście, że tu rosna normalne lasy np. koło Akureiri ( przepraszam jeśli napisałam zle tą nazwę). Ale tam gdzie ja mieszkam, ten żart jest adekwatny do tego co widzę. Trochę dystansu życzę. Wink Moja znajoma z Islandi była zachwycona polskimi lasami. Gdzie ich lasom do Puszczy Bialowieskiej!!
Oczywiście, ze brak lasów w takiej ilości jak w Polsce tutaj na Islandii mi odpowiada. Ja uwielbiam duże przestrzenie, wspaniałe góry, potoki i rzeki płynące w dolinach. Czekam z niecierpliwością, aż zazieleni sie wszystko. Ponoć wtedy jest dopiero pięknie. Ja mieszkam w przepieknej zatoce. Ale drzewo koło mojej pracy rosnace samotnie to dopiero numer!!!!! Cienkie, wiotkie, powykręcane na wszystkie strony. a oni sie uparli, żeby tam rosło i szurami je poprzywiązywali z każdej strony , a końce tych sznurów sa zakotwiczone w duze kamienie. Jutro może zrobie zdjęcie , żebyście tez mogli zobaczyć te cudo.
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 3 Kwi 2006, 18:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żartu tego nie da się nie znać, bo każdy go powtarza, znalazł się też w książce "Poradnik ksenofoba. Islandczycy" oraz na wszystkich stronach dotyczących Islandii.
Kiedy mówię znajomym o Islandii i zachęcam ich do odwiedzenia wyspy, to często mi odpowiadają, że nie chcą tam jechać, bo tam nie ma drzew i zieleni. Walczę z tym stereotypem, który się teraz jednak zmienia, bo Islandczycy robią co mogą by wyspę jak najbardziej zalesić. A jak się podróżuje przez Islandię, to tej zieleni wcale tak mało nie ma.

Największe skupisko lasĂłw (Hallormstaðir) jest w okolicach Egilsstaðir, gdzie znajduje się teĹź najstarsze drzewo na Islandii (jest na pierwszym zdjęciu, ktĂłre powyĹźej umieściłam).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 3 Kwi 2006, 19:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale mnie zdziwilaś!!! A ja widze tu taka nature, ze mnie czasami zapiera dech. A przecież jeszcze nie widziałam tylu rzeczy jak gejzery, miasto Akureiry i kotline, w której rosną wspaniałe drzewa. Przyroda Islandzka jest niesamowita i trudno mi uwierzyć, ze trzeba do tego kogoś przekonywać. Mój znajomy Islandczyk ( ja mówię, ze ma ułańska duszę) to lubi robić dziwne rzeczy. Czasami kiedy jest przy gejzerach to wrzuca mydło, gdy widzi jakąś wycieczke. Podobno ubaw jest po pachy!! On jest wogle niesamowity, ale nie bede o nim tu pisała, bo to jest temat o ogrodnictwie i nie chce robić tu zamieszania. I tak dzisiaj to se dałam upust pisaninie na Waszym forum.
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
KAROLa

Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 19
PostWysłany: 7 Kwi 2006, 15:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A moze ktoś wie ile lat ma to najstarsze drzewo i jaki to gatunek. A ma jakieś imię??? (może to dziwne pytanie no ale w Polsce najstarsze drzewo ma swoje imię).
Dzięki Joli przynajmniej wiem jak wygląda ( a co do gatunku to wiem że pewnie można by to rozpoznać ze zdjęcia ale nie chciałabym palnąć gafy) Embarassed

P.S
Grażyno a gdzie zdjęcie tego "cuda" o którym pisałaś? Bardzo chciałabym je zobaczyć Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 7 Kwi 2006, 15:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To najstarsze drzewo zostało zasadzone w latach 30-tych XX-go wieku Smile
Mówi o tym ta tabliczka, którą trochę widać na zdjęciu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 7 Kwi 2006, 16:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam , postaram sie poprawic Embarassed
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 9 Kwi 2006, 22:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najstarsze skupisko drzew o ktorym pisala Jola zostalo posadzone w 1938 roku i nazwane Guttormslundur-od imienia opiekuna lesniczego Guttormura Palssona,ktory przepracowal tam 46 lat.Tym najstarszym drzewm jest ...modrzew-lerki.Las Hallormstaðir ma powierzchnie 2002 ha.Zarowno w Hallormstaðir jak i w Vaglaskogur kolo Akureyri rosnie wiele gatunkow drzew sprowadzonych z Europy I Ameryki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Qortes

Dołączył: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skąd: Poznań
PostWysłany: 15 Kwi 2006, 11:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Dziwne drzewko:-) Wklejone na prosbe jednej z forumowiczek.

Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 15 Kwi 2006, 13:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak przyjechalam na islandie do mojjej miejscowosci to takimi linami byl przywiazany dach jednego z domow... Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KAROLa

Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 19
PostWysłany: 18 Kwi 2006, 13:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to zagadnienie dendrologii w Islandii, zostało już bardzo szeroko opisane, a do tego opatrzone mnóstwem zdjęć ( biedne to drzewko, no ale widać że bardzo im zależy na każdej roślince-to miłe).

Mam teraz kolejne nurtujace mnie zagadnienie. Już wiem, że warzywnictwo w Islandii nie jest zbytnio rozwinięte. Ale czy w sklepach asortyment dotyczący warzyw i owoców jest taki sam jak w Polsce? ( pamiętam, że jak mieszkałam w Holandii, to na przykład bardzo trudno było nam zakupić seler korzeniowy, czy pietruszkę. Widać te warzywa nie cieszą sie zbyt dużą popularnościa u Holendrów). Smile

A teraz świateczne pytanie Wink - Czy na Wielkanoc, Islandczycy też sieją owies lub rzeżuchę? Czy może ten zwyczaj nie jest u nich popularny?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 18 Kwi 2006, 14:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

seler juz jest -korzeniowy,pojawia sie i pietruszka ,a w hagkaupie-duzy sklep w Rvk sa najprzerodniejsze warzywa i owoce.Pozatym sa mrozonki , nie widzialam duzego asortymentu rzep ale jest ich lekko pomaranczowa islandzka ,a latem kupilam po raz pierwszy kalarepke-ale byla bardzo delikatana w smaku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron