reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

ogrodnictwo w Islandii
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 18 Kwi 2006, 17:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jestem osobą "warzywnolubną" i troszkę się obawiałam przed pierwszą wyprawą, jak wytrzymam na Islandii bez warzyw. Wyobrażałam sobie półki sklepowe z rachitycznymi paroma jabłkami, cebulą i może z jeszcze góra jednym warzywem Smile Jak weszłam do sklepu, to właściwie nie poczułam różnicy z naszymi sklepami. Wszystko było co chciałam. Były też pocięte i wymieszane warzywka w torebkach. Wystarczyło dokupic jakis sos i szybka surówka na podróż jak znalazł!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ireth
Alpha Team
Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 416
Skąd: Dania
PostWysłany: 18 Kwi 2006, 20:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ciekawe, co piszecie. Jestem wegetarianka i mialam podobne obawy jak Jola, zwlaszcza po tym, jak dwaj znajomi Islandczycy mieszkajacy od lat tutaj powiedzieli mi, ze na wegetarianizm przeszli dopiero w Danii. Na Islandii to zbyt klopotliwe.
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 19 Kwi 2006, 7:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem gdzie Jola robi zakupy. Moze ja wybieram niedpowiednie sklepy, ale ja wyborem warzyw nie jestem akurat zachwycona. Moze po prostu lubimy inne warzywa. Mam problem z kupieniem np. burakow, piertuszki, czarnej rzepy, selera itd. Tu wystepuje brukiew czesto w sklepach, jest to dosyc smaczne warzywo, kiedys w Polsce bylo bardzo popularne.

Jesli chodzi o Wielkanoc , to niestety to nie ma tu takich zwyczajów jak u nas . Oni nie znają malowania jaj, ani świeconki itd. ale sa bardzo otawartymi ludżmi wiec na pewno malowanie jaj postaram sie im wdrożyc. lol
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 19 Kwi 2006, 9:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

seler i buraki pojawiaja sie czesto w Bonusie a szczegolnie przed swietami.Pozatym sprobuj poprosic aby zamowili np buraki ,u nas istniala tak mozliwosc tylko wtedy wieksza ilosc.Pietruszki tak naprawde w korzeniu nie ma ,wiem tylko ze pojawia sie w hagkaup.Rzep nie ma ,a pietruszka naciowa jest malo aromatyczna -tylko ladnie wyglada.Jedynym wyjsciem aby otrzymac natke lub koper jest posadzic go w ogrodku pod folia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 19 Kwi 2006, 11:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra, rzeczywiście nie zwracałam uwagi na korzeń pietruszki, czy buraki, bo jako turystki mnie to nie interesowało. Ani rosołu ani buraczków nie gotowałam przecież po drodze. Natomiast byłam zachwycona wyborem pozostałych warzyw.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 20 Kwi 2006, 7:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam maly parapetowy ogródek , a w nim: majeranek, tymianek, pietruszka naciowa,rzeżucha i oczywiscie dymka. Tutejsi skubia mi zawsze rzeżuche, wiec jak przysla mi pare torebek z Polski to ich obdzielę. Naprawde to warzywo o wiele lepiej sie czuje w ziemi niz np. na wacie. Jeśli ktoś lubi pory , to napewno bedzie zadowolony z tutejszych. Jeśli chodzi o owoce to jestem nimi zachwycona. Ja uwielbiam gruszki, a tutejsze sa praktycznie zawsze do kupienia i mozna nawet narobic zapasow , bo im dluzej leza tym sa smaczniejsze. Jabłka maja zdecydowane smaki i tez mozna je dłużej trzymac w domu. A winogrona sa bardzo słodkie. Jeszcze banany ich kupujemy najwiecej na raz po 6 kilo. Ja kupuje te z czerwona naklejka. Na wybor owoców chyba niktr nie moze narzekac w Islandii, a ceny sa umiarkowane. Okolo 5 zł za kilogram średnio.
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 20 Kwi 2006, 12:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

5 zl za kilogram to najtaniej ,nawet w bonusie ,mam przed soba wydruk -winogrona 296 kr za kg ,gruszki 122 kr za kg ,mandarynki 140 kr za kg,,banany 138 za kg.Zaznaczam ze to bonus -w miejscowych sklepach jeszce drozej.Najtaniej wychodza jablka ,i ogorki .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 20 Kwi 2006, 14:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W bonusie banany kupuje z czerwona naklejka i one kosztuja okolo 70 koron, a niebieska naklejka w tej cenie co karuta podala. Jabłka natomiast w cenie okolo 120 i taka sama cena gruszek. Ja to głównie kupuje. Zauwazyłam , że są różne ceny w bonusach identycznych produktow na przykład owoców i chleba. lol
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
KAROLa

Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 19
PostWysłany: 12 Maj 2006, 19:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeczytałam w książce z botanikii, że z młodych lisci żywokostu lekarskiego (Symphytum officinale) robi się sałatki w Islandii. Czy ktoś z Was słyszał może o tym? Teoretycznie ta informacja pochodzi z wiarygodnego źródła, aczkolwiek książka wydana była w latach 60-tych, więc nie wiem czy jest wciąż aktualna. A może ktoś jadł taką sałatkę?
U nas żywokost lekarski jest bardzo popularny jako chwast ruderalny, a także uznawany jest za roślinę zielarską.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KAROLa

Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 19
PostWysłany: 15 Sie 2006, 22:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś wie, jak dużo jest ogrodów botanicznych w Islandii? Jakie są najbardziej znane? Jaką mają powierzchnię? A może ktoś zna linki do stron Islandzkich zawierajacych zdjęcia z tych ogrodów?

Chciałam jeszcze zapytać jak wygląda sytuacja parków w Islandii. Czy są one w każdym większym mieście i jak wyglądają, jeśli chodzi o skład gatunkowy i sam projekt ( czy mają jakieś cech charakterystyczne właśnie dla Islandii, czy też może są zbliżone do wyglądu parków w Polsce)?

Pozdrawiam Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
O.E.
Opiekun Forum
Dołączył: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skąd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysłany: 16 Sie 2006, 0:59    Temat postu: OgrĂłd botaniczny Odpowiedz z cytatem

Jest dość duży ogród botaniczny w Akureyri. Jest to ogród głównie zawierający gatunki rodzime lub z bliskich stref klimatycznych. Nie przypominam sobie, czy były tam w ogóle jakies szklarnie z roślinami tropikalnymi.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 3 Wrz 2006, 20:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Ogrodzie Botanicznym w Rvk -u jest palma. Very Happy .Warto odwiedzic zarowno Grasagardurin jak i ogrod w Aureyri-rozne gatunki roslin ladnie opisane,pozatym w Rvk sa kaczki i gaski ,ktore mozna podkarmic. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
viraptor

Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 29
Skąd: 600 Akureyri
PostWysłany: 4 Wrz 2006, 2:18    Temat postu: Re: OgrĂłd botaniczny Odpowiedz z cytatem

OdĹźajer Egzegeta napisał:
Jest dość duży ogród botaniczny w Akureyri. Jest to ogród głównie zawierający gatunki rodzime lub z bliskich stref klimatycznych. Nie przypominam sobie, czy były tam w ogóle jakies szklarnie z roślinami tropikalnymi.


Dość jak dość - jest średni, ale ładny i oświetlony całą dobę. Potwierdzam brak szklarni i tropików zupełny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ona30
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 57
PostWysłany: 9 Lut 2012, 21:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej mam pyt. uwielbiam prace przy warzywach, ogrody, szklarnie itp jak wyglada praca na Islandii w tej branĹźySmile Dzieki za odp
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
MagiczneMiejsca

Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 5
PostWysłany: 14 Sie 2012, 7:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisał:
W Ogrodzie Botanicznym w Rvk -u jest palma. Very Happy .Warto odwiedzic zarowno Grasagardurin jak i ogrod w Aureyri-rozne gatunki roslin ladnie opisane,pozatym w Rvk sa kaczki i gaski ,ktore mozna podkarmic. Very Happy


jaka cena wstępu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
arust

Dołączył: 17 Sie 2012
Posty: 7
PostWysłany: 17 Sie 2012, 10:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sądze że kaczki i gąski możesz pokarmić za darmo Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron