reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

zorza polarna
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez moliwoci zmiany postw lub pisania odpowiedzi    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
dracula

Doczy: 20 Sty 2011
Posty: 40
PostWysany: 20 Mar 2012, 22:52    Temat postu: zorza polarna Odpowiedz z cytatem

http://danielcislik.blogspot.com/2012/03/zorza-polarna.html
_________________
Z dnia na dzień lepszy...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
MagiczneMiejsca

Doczy: 14 Sie 2012
Posty: 5
PostWysany: 14 Sie 2012, 7:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rewelacyjne zdjęcia, będę zaglądać n bloga
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
iceli

Doczy: 17 Wrz 2012
Posty: 13
Skd: W.
PostWysany: 17 Wrz 2012, 13:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepięknie to wygląda i chyba jest w stanie zrekompensować niemal nieustanna zimęSmile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
perwolek

Doczy: 23 Wrz 2008
Posty: 43
Skd: Reykjavik-Łódź
PostWysany: 17 Pa 2012, 19:29    Temat postu: Zorza poklatkowo:) Odpowiedz z cytatem

Kilka filmików poklatkowych zorzy, wszystkie z tego roku i z Reykjaviku:
(koniecznie ustawcie wyższą jakość)

http://youtu.be/scBX71LjcpE

http://youtu.be/C9hVIOROg6k

http://youtu.be/br0mRxCVzOU

http://youtu.be/E7cVfDGcP1A
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Monitka

Doczy: 22 Pa 2012
Posty: 5
PostWysany: 27 Pa 2012, 12:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co prawda nie wiem czy na Islandii też, ale w Laponii można wynająć specjalny szklany domek, w którym przez noc obserwujemy zorzę. Coś takiego http://www.meteoprog.pl/pl/news/27660/
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
WielkiBialyKrolik

Doczy: 08 Cze 2008
Posty: 1422
Skd: Reykjavik
PostWysany: 27 Pa 2012, 13:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogolnie fajny pomysł, tylko szkoda ze domki sa usytuowane tak blisko siebie, niektórym moze to przeszkadzac, a dla innych byc zaletą, bo moga obserwowac nie tylko zorze ;]
_________________
"Najczęściej nadmierne wymagania w stosunku do kobiet mają ćwokowate oblechy. "
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Monitka

Doczy: 22 Pa 2012
Posty: 5
PostWysany: 27 Pa 2012, 20:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przypatrz się zdjęciom - domki do pewnego momentu mają "firankę" Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Joanna02

Doczy: 29 Kwi 2011
Posty: 43
PostWysany: 4 Lis 2012, 17:32    Temat postu: zorza Odpowiedz z cytatem

Jak ustawic aparat canoc EOS1100D by uchwycic piekno zorzy?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Joanna02

Doczy: 29 Kwi 2011
Posty: 43
PostWysany: 4 Lis 2012, 17:34    Temat postu: Re: zorza Odpowiedz z cytatem

Joanna02 napisa:
Jak ustawic aparat canon EOS1100D by uchwycic piekno zorzy?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 10 Lis 2012, 17:35    Temat postu: Re: zorza Odpowiedz z cytatem

Joanna02 napisa:
Jak ustawic aparat canoc EOS1100D by uchwycic piekno zorzy?

W skrócie raz jeszcze, bo skasowało mi całego posta Evil or Very Mad A Ty Joasiu jesteś leń lol , bo googlem znajdziesz dużo porad (w ENG, PL). Ale do rzeczy:
1) statyw lub inny sztywny uchwyt/podłoże, samowyzwalacz/pilot
2) tryb manualny (M)
3) ostrość ustawiasz ręcznie (manual focus-MF, o AF zapomnij!!!) na (do wyboru):
-sztuczne światła na horyzoncie
-księżyc (tylko nie przez chmury!)
-b. jasne gwiazdy lub planety (Jowisz, Wenus, Saturn -udaja b. jasne gwiazdy gołym okiem)
Ostrzysz raczej w trybie Live View na LCD "z lupką" niż w wizjerze. Do łapania ostrości nadaje się tylko kilka jasnych gwiazd i to jeśli nie przymkniesz przesłony bardziej niż F/3.5-4.0
4) Przesłona -raczej mocno otwarta. W kitowym obiektywie i tak masz tylko F/3.5 do dyspozycji
5) ISO (czułość) -ludzie różnie robią; w granicach rozsądku (szumy) 400-800, ja dawałem chyba 400 ISO, widzałem zdjęcia robione na 1200 jak i na 200
6) Czasy ekspozycji (migawka): generalnie 10-30s. Ja preferuję 15-20s. Zasady:
-krótsze czasy: dają bardziej wyblakłe kolory (tak jak widać oczami), ostrzejsze kontury zorzy (jeśli szybko się rusza), gwiazdy punktowe; do zórz intensywnych o dużej dynamice zmian
-dłuższe czasy: intensywne barwy, możliwe prześwietlenia przy dużej intensywności zjawiska, gwiazdy mogą być lekko ruszone na skutek obrotu Ziemi (przecinki); do zórz słabych i mało ruchliwych
Najlepiej robić serie zdjęć przy różnych ustawieniach (zwykle zmieniamy czas)
7) Ogniskowa obiektywu: robimy na szerokim kącie, bo zorza obejmuje sporą połać nieba, poza tym czasem może się szybko przemieszczać tam i z powrotem. We wrześniu w Szwecji otworzyłem oba wejścia z namiotu i przekładałem sprzęt co chwila z jednej strony na drugą. W kitowym obiektywie do tego EOS-a (format APS-C) masz 18mm do dyspozycji, co mniej więcej stanowi ekwiwalent kąta widzenia obiektywu 28mm na filmie małoobrazkowym

Mam nadzieję,że pomogłem. W razie potrzeby pytaj na priva o szczegóły, bede miał powiadomienie na e-mail
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Joanna02

Doczy: 29 Kwi 2011
Posty: 43
PostWysany: 10 Lis 2012, 19:26    Temat postu: Re: zorza Odpowiedz z cytatem

Jar napisa:
Joanna02 napisa:
Jak ustawic aparat canoc EOS1100D by uchwycic piekno zorzy?

W skrócie raz jeszcze, bo skasowało mi całego posta Evil or Very Mad A Ty Joasiu jesteś leń lol , bo googlem znajdziesz dużo porad (w ENG, PL). Ale do rzeczy:
1) statyw lub inny sztywny uchwyt/podłoże, samowyzwalacz/pilot
2) tryb manualny (M)
3) ostrość ustawiasz ręcznie (manual focus-MF, o AF zapomnij!!!) na (do wyboru):
-sztuczne światła na horyzoncie
-księżyc (tylko nie przez chmury!)
-b. jasne gwiazdy lub planety (Jowisz, Wenus, Saturn -udaja b. jasne gwiazdy gołym okiem)
Ostrzysz raczej w trybie Live View na LCD "z lupką" niż w wizjerze. Do łapania ostrości nadaje się tylko kilka jasnych gwiazd i to jeśli nie przymkniesz przesłony bardziej niż F/3.5-4.0
4) Przesłona -raczej mocno otwarta. W kitowym obiektywie i tak masz tylko F/3.5 do dyspozycji
5) ISO (czułość) -ludzie różnie robią; w granicach rozsądku (szumy) 400-800, ja dawałem chyba 400 ISO, widzałem zdjęcia robione na 1200 jak i na 200
6) Czasy ekspozycji (migawka): generalnie 10-30s. Ja preferuję 15-20s. Zasady:
-krótsze czasy: dają bardziej wyblakłe kolory (tak jak widać oczami), ostrzejsze kontury zorzy (jeśli szybko się rusza), gwiazdy punktowe; do zórz intensywnych o dużej dynamice zmian
-dłuższe czasy: intensywne barwy, możliwe prześwietlenia przy dużej intensywności zjawiska, gwiazdy mogą być lekko ruszone na skutek obrotu Ziemi (przecinki); do zórz słabych i mało ruchliwych
Najlepiej robić serie zdjęć przy różnych ustawieniach (zwykle zmieniamy czas)
7) Ogniskowa obiektywu: robimy na szerokim kącie, bo zorza obejmuje sporą połać nieba, poza tym czasem może się szybko przemieszczać tam i z powrotem. We wrześniu w Szwecji otworzyłem oba wejścia z namiotu i przekładałem sprzęt co chwila z jednej strony na drugą. W kitowym obiektywie do tego EOS-a (format APS-C) masz 18mm do dyspozycji, co mniej więcej stanowi ekwiwalent kąta widzenia obiektywu 28mm na filmie małoobrazkowym

Mam nadzieję,że pomogłem. W razie potrzeby pytaj na priva o szczegóły, bede miał powiadomienie na e-mail
Pozdrawiam
-J.



Dziekuje pieknie .Co do lenia,to stanowczy sprzeciw.Szukalam w google ale kazdy pisze co innego.Smile:)Dziekuje za pomoc,przy najlbizszej okazji sprawdze czy sa takie efekty jakie chcialabym uzyskac.SmileSmile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
perwolek

Doczy: 23 Wrz 2008
Posty: 43
Skd: Reykjavik-Łódź
PostWysany: 11 Lis 2012, 11:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jar jeśli pozwolisz mam kilka drobnych uwag:

1. Przy fotografowaniu zurz polarnych ostrości nie ustawiamy na gwiazdy, księzyc planety itp(nieskończonoęć), wybieramy natomiast do tego jasno oświetlony obiekt który będzie stanowił "uzupełnienie" naszej fotografji...może to być np: pomnik oddalony o 10-30m, budynek oddalony o 50-100m, czy pasmo górski o kilkasetmetrów czy nawet kilometr od nas. Dzięki temu zdjęcie będzie miało wymaganą ostrość...sama zorza w ciągu kilku(kilkunastu) sekund naświetlania jest w ruchu i tym samym nigdy nie będzie ostra co w niczym nie przeszkadza. Przykłady zdjęć gdzie wykożystałem łódź wikingów, latarnie, pasmo górskie, pomnik:






2. Przysłone obiektywu zamykamy o jeden stopień. U Joanna02 to będzie F 4.0 (nie zagłebiając się w szczegóły - przy maksymalnie otwartej przysłonie większość obiektywów spisuję się słabo a przy tak długich czasach naświetlania to już tragicznie)

3. Czasy naświetlania powyżej 10sekund jak i ISO powyżej 800 to już ostateczność, musimy starać się tak zbilansować te dwie wartości aby w miare możliwości tych wartości nie przekraczać. Przyczym trzeba pamiętać że lepiej wydłużyć czas naświetlanaia niż ISO(no chyba że w postprodukcji potrafimy pozbyć się szumów)

Jeszcze bardzo przydatny link do strony która pomaga w planowaniu wypraw na zorze:
http://spaceweather.com/

Pozdrawiam i życze udanych polowańSmile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 11 Lis 2012, 13:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Perwolku, generalnie zgadzam się z Twoimi uwagami, choć część z nich wynika po prostu z odmiennej praktyki podyktowanej okolicznościami(vide kwestia ogniskowania -inna miejscówka). O pewnych dość oczywistych kwestiach (przymykanie obiektywu) nie pisałem świadomie, bo w tym konkretnym przypadku mają raczej drugorzędne znaczenie.
Ogniskowanie: sam zalecałem Joasi Sztuczne światła jako cel do łapania ostrości. Problem w tym, że nie każdy robi fotki zorzy w Reykjaviku czy innej cywilizacji lol W tym przypadku złapanie ostrości jest sprawą banalną. W szczerym polu bez ludzkiej infrastruktury zostają gwiazdy -skorzystanie z nich jest trudniejsze, więc rozwinąłem ten wątek.
Co do przymykania obiektywu, wszystko co piszesz jest prawdą. Z tym, że gra to rolę tylko, jeśli zorze focisz na tle blisko położonych obiektów, np. architektury, jak na Twoich zdjęciach (świetne fotki, skadinąd). W terenie natomiast widzimy tylko kontury nocnego krajobrazu (nawet w księżycową noc), a sama zorza jest i tak sama z siebie lekko rozsmarowana przy dłuższych czasach. Zatem fakt ostrzejszego obrazu w przymknietym obiektywie ma znaczenie minimalne. A raczej nie bedziemy zdjęcia powiększać, aby zobaczyć aberracje optyczne na gwiazdach. Ale to moja subiektywna opinia.
Co do ISO, obaj sie zgadzamy co do niższych wartości. Tym nie mniej właśnie na spaceweather widziałem i takie robione powyżej ISO 1200. Inna sprawa, że często sprzetem z matrycą FF. Ja swoje pierwsze robiłem kiedyś (na Islandii, a jakże) kompaktem przy F/3.2, ISO 200. Teraz ISO 400, F/2.8, oczywiście z większej matrycy (Olympus m4/3).
Czasy widzę preferujesz jeszcze krótsze ode mnie.Warto jednak podkreślić, że przy 10s ekspozycji +niewysokie ISO/przymkniete szkło tylko najsilniejsze lub bardzo statyczne zorze dadzą intensywny kolor.
Szkoda, że nie można tu wstawiać załączników. Pokazałbym ze dwie przykładowe fotki ze Szwecji. Paradoksalnie, przy podobnych warunakch ekspozycji intensywnie zielona wyszła mi druga z widzianych zórz, która była nieco słabsza i zdecydowanie bardziej "leniwa". Po prostu łatwiej było wyłapać pojaśnienia. Pierwsza z kolei zapalała się i gasła w ciągu sekund i miotała po całym niebie. A ja z aparatem za nią -otworzyłem oba wyjścia namiotu na przestrzał i co chwila przestawiałem statyw lol
Pozdrawiam i udanych fotek
-J.
P.S.1 U Was sezon na zorze w pełni, a ja musze czekać, planując kolejną jesienną wyprawę za rok...
P.S.2 Jeszcze jeden użyteczny link: http://helios.swpc.noaa.gov/ovation/
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Joanna02

Doczy: 29 Kwi 2011
Posty: 43
PostWysany: 11 Lis 2012, 15:02    Temat postu: zorza Odpowiedz z cytatem

Dziekuje pieknie za cenne wskazowki.Mam nadzieje,ze przy najlbizszej okazji uda zrobic mi sie takie wlasnie zdjecie ,ktore bedzie spelniac moje wymagania.Zdjecia tych zorz piekne,ale wlasnie mam blisko do otwartego oceanu ,gdzie niekoniecznie mozna znalesc jakis obiekt na pierwszy plan.Pozrawiam:)Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
EwaNurek
UŻYTKOWNIK ZBANOWANY
Doczy: 11 Gru 2012
Posty: 3
PostWysany: 11 Gru 2012, 22:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na zdjęciach wygląda super, ale w realu naprawdę dosłownie musi zapierać dech w piersiach...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
gisli74

Doczy: 08 Lip 2011
Posty: 582
PostWysany: 12 Gru 2012, 1:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

EwaNurek napisa:
na zdjęciach wygląda super, ale w realu naprawdę dosłownie musi zapierać dech w piersiach...


Nie zapiera.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Maciek222

Doczy: 01 Maj 2012
Posty: 62
PostWysany: 12 Gru 2012, 1:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapiera, zapiera. Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 12 Gru 2012, 22:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zależy po prostu, jaka się trafi: silna czy słaba, szybka czy ślamazarna. Tym nie mniej kolory są z reguły słabsze wizualnie (tj. "na własne oczy") niż na zdjęciach -kwestia fizjologii ludzkiego wzroku. Wraz ze wzrostem intensywności zorzy to zróżnicowanie maleje. Wartości skrajne: kolorowa dyskoteka na niebie kontra nieruchawe szare wstęgi udające cirrusy albo inne chmurki.
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
mikkela20
UŻYTKOWNIK ZBANOWANY
Doczy: 13 Gru 2012
Posty: 5
PostWysany: 13 Gru 2012, 13:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piękne zdjęcia, uwielbiam oglądać to zjawisko Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kluseczkax19
UŻYTKOWNIK ZBANOWANY
Doczy: 14 Gru 2012
Posty: 3
PostWysany: 14 Gru 2012, 13:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skąd wy macie takie zdjęcia?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez moliwoci zmiany postw lub pisania odpowiedzi    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron