reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Droga 35
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WojtekK
Gość
PostWysłany: 28 Mar 2006, 9:55    Temat postu: Droga 35 Odpowiedz z cytatem

Cześć,
Na początek pozdrawiam Wszystkich stałych i niestałych forumowiczów.

Wybieram się w czerwcu na Isladię i patrząc na mapę widzę, że droga nr. 35 przechodzi przez tzw. interior, a ja chętnie zobaczyłbym kawełek Księżyca na Ziemi. Z oznaczenia drogi wnioskuję, że nie jest to tzw. droga górska bo miałaby F na początku, ale w przewodniku Pascala przeczytałem, że przejazd osobówką tamtędy może nie być możliwy ze względu na brody.

Stąd moje pytanie jak ta droga wygląda naprawdę, czy są tam przeprawy wyłącznie dla 4x4 ? Ewentualnie od której strony udałoby się wjechać najgłębiej?

Samochód będzie z wypozyczalni, co nakłada pewne ograniczenia w porusznaiu się po drogach Islandii - czy ta droga również w umowach z wypożyczalniami nie służy do poruszania się wypozyczonym autkiem? Prosiłbym o przybliżenie mi co w tych umowach wypożyczenia jest zawarte odnośnie tego typu dróg tj. górskich etc.

Wielkie dzięki.

Wojtek
Powrót do góry
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 28 Mar 2006, 10:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeli chodzi o droge F35 na mojej mapie jest tak oznaczona ,przebiega ona miedzy lodowcami LangjĂśkul i HofsjĂśkul to jest to tz KjĂśl i ta droga jest przejezdna latem.Zazwyczaj jesli dobrze pamietam to drogi w interiorze sa otwierane na poczatku czerwca ,jesli zima byla lekka i male opady sniegu.Z mojej mapy wynika ze nie ma zadnego brodu po drodze.Ale moze chodzi o inna ,chociaz nie widze innej o tym numerku.Ja ta droga jeszcze nie jechalam ,ale sie wybieram.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 28 Mar 2006, 10:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przesledzilam te droge "palcem" i nie ma zadnego brodu .Mapa ma podzialke 1:250 000.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 28 Mar 2006, 10:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiscie, ze na tej drodze nie ma brodĂłw. "Kjölur route", to droga na skrĂłty między Reykjavíkiem a Akyreyri i jeĹździ tamtędy sporo aut, nawet zwykłych osobowych. Czy jest otwarta i przejezdna mozna zobaczyc na stronie Zarządu DrĂłg. Ciągle podawane są tam aktualne dane o stanie drĂłg na Islandii (wejscie przez naszą stronę główną).

Co do nazwy, to na początkowym odcinku, jadąc od strony Gejzera, jest ona oznaczona jako F35 a pozniej ma juz symbol bez "F". W kazdym razie bac się o przejechanie nie ma potrzeby. Nie jest to oczywiście droga asfaltowa, ale ubita, dobrze utrzymana.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marta Luiza

Dołączył: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skąd: Islandia
PostWysłany: 28 Mar 2006, 19:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja przejechalam samochodem osobowym. W samochodach z wypozyczalni jest nalepka na ktorej jest napisane czy mozna nim przejechac Kjolur.
Ale to na prawde piekna droga i warto dla widokow, mozna tez po drodze wykapac sie w naluralnym zrodle cieplej wody.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
O.E.
Opiekun Forum
Dołączył: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skąd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysłany: 29 Mar 2006, 1:43    Temat postu: Brody Odpowiedz z cytatem

Jedyne brody na F35 to duże kałuże, które mogą zajmowac całą drogę po ulewnych deszczach.
Z tego co pamiętam czasem taka kałuża była dość głęboka, ale spokojnie można przejechac osobówką. A jak nie to objęchać kałużę poboczem Smile

Przewodnik Pascala powstał na podstawie starych danych i pewnie stąd informacja o brodach. Teraz na tej drodze jest most, ale może kiedyś nie było mostu i trzeba było brodzić...
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 29 Mar 2006, 10:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie pierwszy błąd w przewodniku Pascala. Jak się przyglądam, to na każdej stronie prawie od jednego do kilku błędów znajduję. Błędy w nazwach są na porządku dziennym, ale są też poważne błędy w numerach dróg, kierunkach, opisie szlaków, czy regionów, a nawet w części dotyczącej islandzkiej sztuki. Wydaje się jakby był szybko i niechlujnie napisany i jakby nie przeszedł żadnej korekty. Tracę do niego cały szacunek..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
O.E.
Opiekun Forum
Dołączył: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skąd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysłany: 29 Mar 2006, 17:43    Temat postu: Pascal przewodnik Odpowiedz z cytatem

I dlatego bali się przysłać jeden bezpłatny egzemplarz do recenzji Very Happy
Pascal leci na swej marce a nie na jakości.
Pewnie dali do przetłumaczenia komuś, kto nie zna Islandii.
Jest tam też jakiś taki prostacki błąd tłumaczenia (nie pamiętam już jaki), dotyczący właśnie specyfiki Islandii.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Ireth
Alpha Team
Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 416
Skąd: Dania
PostWysłany: 29 Mar 2006, 18:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze byc i inna przyczyna: w moim paskalowskim przewodniku po Islandii (z roku 2004, tlumaczenie Katarzyna Bazynska-Chojnacka, Piotr Chojnacki, Ewa Blaszczyk, Tadeusz Zontek) jest napisane, ze zostal przetlumaczony z przewodnika serii Lonely Planet. Od podrozujacych znajomych wiem, ze to nie jest najlepsza seria przewodnikowa, czesto zdarzaja sie tam bledy.
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
puchatek
Gość
PostWysłany: 24 Kwi 2006, 9:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mam troche inne pytanie.
Od kiedy F35 jest otwarta? Chcialbym nia pojechac (samochod osobowy) w drugiej polowie maja, ale na mapce przedstawiajacej warunki drogowe widze, ze F35 jest 'impassable'. Czy funkcjonuja jakies konkretne daty otwarcia tej drogi (np.1-06) czy wszystko zalezy od lokalnych warunkow? Czy zamknięcie tej drogi oznacza postawienie szlabanu (a otwarcie jego 'podniesienie')? czy tez brak szlabanow ale jazde na wlasna odpowiedzialnosc?
Korzystajac z okazji, potwierdzam, ze na mapie w skali 1:250000 nie ma zadnego brodu przecinajacego te trase.
Powrót do góry
troll

Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 16
Skąd: GDN ISLAND
PostWysłany: 26 Kwi 2006, 1:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiadomosci o przejezdnosci drog udziela telefon dyzurny VEGAGERDIN
1777 czynny od8:00 do16:00 lub www.vegagerdin.is dostepna wersja angielska powodzenia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
michal-krakow

Dołączył: 23 Sty 2006
Posty: 45
Skąd: KrakĂłw
PostWysłany: 18 Lip 2006, 8:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

auta z wypożyczalni mają naklejki z zakazem jazdy po drodze 35.
byłem, widziałem, bród jest jeden ale mały, ogólnie - 35 to nic strasznego!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
barlak

Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 23
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 18 Lip 2006, 10:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Michał, a bardziej w szczegółach. Co to znaczy "mały bród"? Jaka głębokość? Kilka, kilkanaście centymetrów? Czy masz pod ręką mapę i możesz podać, w którym dokładnie miejscu ten bród występuje?

Ja chciałbym około 10 września wracać przez Kjolur z Akureyri do Reykjaviku (domykając w ten sposób objazd całej wyspy). Mam jednak sporo wątpliwości czy pokonam wtedy ten "mały bród"?

--Bartek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
swesow

Dołączył: 10 Kwi 2006
Posty: 9
Skąd: Piaseczno k./Warszawki
PostWysłany: 29 Sie 2006, 15:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

F35 to bułka z masłem... spodziewałam się dużo cięższych warunków, a tymczasem przejechaliśmy ją xsarą picasso (a zatem żadne 4x4...) niemalże całą 80 km/h... A warto nią pojechać choćby dla wygrzania kości w Hvelavellir (700 ISK / 1 os. na polu namiot.)

Trudniejsza, choć niewiele, była droga (nie pamiętam numeru) ciągnąca się od Geysiru do Husafell. Jest tam więcej luźnych kamieni strzelających we wszystkich kierunkach i trochę dziur, ale uważnie jadąc można ją szybko przejechać nawet zwykłym autem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
mariusx
Gość
PostWysłany: 18 Wrz 2006, 0:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jezeli chodzi o droge F35, 35 to ok 100km (od strony gulfoss) jest to droga gorska, przejezdna osobowka, ale zawieszenie moze tego nie wytrzymac. ok 10, 15 km za Hvelavellir(kier. akureri) jest juz rowna szutrowka, predkosc pow 80 jest realna.
szerze jednak nie radze jechac autkiem niskim, oraz z zawieszeniem slabym, mozna zostac, lub meczyc sie z predkoscia rzedu 15, 20 km/h
Powrót do góry
mariusx
Gość
PostWysłany: 18 Wrz 2006, 0:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jezeli chodzi o droge F35, 35 to ok 100km (od strony gulfoss) jest to droga gorska, przejezdna osobowka, ale zawieszenie moze tego nie wytrzymac. ok 10, 15 km za Hvelavellir(kier. akureri) jest juz rowna szutrowka, predkosc pow 80 jest realna.
szerze jednak nie radze jechac autkiem niskim, oraz z zawieszeniem slabym, mozna zostac, lub meczyc sie z predkoscia rzedu 15, 20 km/h

Powrót do góry
barlak

Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 23
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 18 Wrz 2006, 11:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki wielkie - wreszcie jakas bardzo konkretna opinia nt. aut osobowych i drogi (F)35.

W czasie przygotowan do wyjazdu dlugo mnie to meczylo. Kiedy dotarlem na IS pod koniec sierpnia, wynajalem Toyote Yaris i wjechalem na pierwsze "gravel roads" (nie "F"), zweryfikowalem swoje rozumienie pojecia "da sie przejechac samochodem osobowym". Owszem da sie, ale jakim kosztem i przy jakim ryzyku.

Ostatecznie bedac w Akureyri zdecydowalem kontynuowac wycieczke mniej wiecej wzdluz Ring Road i zrezygnowac z proby przejazdu F35. Chociaz z punktu widzenia programu turystycznego taki wariant "domkniecia" objazdu wyspy bylby wiecej niz bardzo ciekawy. Zamiast tego pojechalem do Osar i Grundarfjordur (pod Snaefellsjokull).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alkamid

Dołączył: 03 Maj 2009
Posty: 14
PostWysłany: 8 Lip 2009, 23:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy jeśli wyruszę rano z okolic Geysiru, to dojadę spokojnie na wieczór do Akureyri? Chciałbym co jakiś czas zatrzymać się na podziwianie widoków i wykąpać się w Hvellavelir. Będę jechał Musso.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
yourbrotherthebeer

Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 198
Skąd: Keflavik
PostWysłany: 9 Lip 2009, 14:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem co to jest dla ciebie rano, a co wieczor

z gejzerow do reykjaviku jakies 1,5 h a z rkv do akureyri jakies 4-5 h (nie wliczajac zjazdow z drogi)

pokalkuluj sobie, gdzie chcesz zjezdzac i juz Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
alkamid

Dołączył: 03 Maj 2009
Posty: 14
PostWysłany: 9 Lip 2009, 15:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A skąd ten Reykjavik? Przecież temat jest o drodze 35.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron