reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

Ulubione ksi膮偶ki mi艂o艣nik贸w Islandii
Id do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Off-topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
Ireth
Alpha Team
Do潮czy: 22 Pa 2004
Posty: 416
Sk眃: Dania
PostWys砤ny: 13 Kwi 2006, 11:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Einarze, ja nie mialam az takich objawow, ale prawda tez jest, ze "Braci..." nie zmoglam. Za to wielkie wrazenie zrobily na mnie "Notatki z podziemia" i "Wspomnienia z domu umarlych".
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Marta Luiza

Do潮czy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Sk眃: Islandia
PostWys砤ny: 13 Kwi 2006, 13:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dziecinstwie kochalam Winnetou, moje serce krwawilo gdy zginal. Ale przez wiele lat probowalam bezszelestnie poruszac sie po lesie, dosyc trudno jesienia. Nauczylam sie jednak chodzic boso po rzysku.
Pan Samochodzik tez mial na mnie duzy wplyw , do tej pory sledze slady Tempalriuszy i pod jego wplywem rowniez chcialam studiowac antropologie srodziemnomorska.
Oczywiscie czytalam tez literature dla dziewczyn np Anie z Zielonego Wzgorza.
Liceum jednak to ksiazki ,ktore zmienialy moja osobowosc np taki sobie pan J. D. Salinger spowodowal ze strasznie sie zaczelam buntowac.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
KAROLa

Do潮czy: 27 Sty 2006
Posty: 19
PostWys砤ny: 13 Kwi 2006, 18:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Egzystencjalizm lubimy? Wink

Masz racj臋 elloth lubimy a nawet o艣miel臋 sie napisa膰 偶e uwielbiamy Very Happy
Camusa te偶 lubi臋 czyta膰 ( "D偶uma", "Obcy").

Dla mnie najwa偶niejsze jest, aby ksi膮偶ka kt贸r膮 czytam wp艂ywa艂a na moje my艣li, uczucia i emocje, by co艣 z niej pozosta艂o w moim umy艣le. Du偶o jest tych ksi膮偶ek.
Teraz kiedy czytam wasze posty to ch臋tnie do swojej bardzo ograniczonej listy dopisa艂abym kolejne tytu艂y ("Lot nad kuku艂czym gniazdem", "Zbrodnie i kare"). No ale nie b臋d臋 taka Smile Smile Smile i nie dopisz臋!

A z literatury szcz臋艣liwego dzieci艅stwa to najmilej wspominam :
"Dzieci z Bullerbyn", "Miko艂ajka", no i oczywi艣cie ksi膮偶ki dla dziewczyn Ma艂gorzaty Musierowicz ( pami臋tam zw艂aszcza "Opium w rosole"- ale偶 tam pi臋kny romans jest opisany Smile )
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
elloth

Do潮czy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWys砤ny: 13 Kwi 2006, 20:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uwielbiam "Obcego i "Upadek".
Pami臋tam, 偶e "Upadek" czyta艂em podczas wakacji dwa lata temu.
Wstrz膮sn臋艂a mn膮 ta ksi膮偶ka..
Uwa偶am, 偶e m贸wi o ka偶dym z nas - bo ka偶dy nasz dobry uczynek zawiera w sobie nutk臋 egoizmu.

No, a "Obcy" to niemal manifest egzystencjalizmu Smile. Czasami my艣l臋, 偶e 艂atwiej (nie koniecznie lepiej) by艂oby prowadzi膰 styl 偶ycia Meursault'a.
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwo艣ci zawsze znajduje si臋 w odpowiednich r臋kach"
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Norvegr
Go舵
PostWys砤ny: 13 Kwi 2006, 21:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej, no ja nie jestem jakim艣 maniakiem i znawc膮 literatury, ale kilka dzie艂ek mi si臋 spodoba艂o i zapad艂o w pami臋膰.
Pierwsza wa偶na lektura, kt贸r膮 polubi艂em to chyba Ba艣nie Andersena.
Z literatury, kt贸r膮 mozna by nazwa膰 dzieci臋co m艂odziezow膮, zdecydowanie najbardziej przybad艂y mi do gustu powie艣ci ROBERTA LOUISA STEVENSONA. Przeczyta艂em chyba wszystkie, w tym kilka dodatkowo w orginale (Treasure Island, Kidnapped, Black Arrow itp). W podstaw贸wce by艂a fascynacja horrorami Twisted Evil ( wiadomo Masterton, King itp), ale podoba艂 mi si臋 te偶 Frankenstein Mary Shelly, Dracula Brama Stokera, Upi贸r w Operze Gastona Leroux itp. Uwielbia艂em te偶 Alistaira MacLeana (przeczyta艂em wszystko) i Kena Folleta (prawie wszystkio), no i jeszcze seria Cliva Cusslera o niesamowitym Dirku Pitcie i agencji NUMA Cool A ha no i oczywi艣cie Ogniem i Mieczem, kt贸re klimatem jak dla mnie mo偶e spokojnie rywalizowa膰 z W艂adc膮 Pier艣cieni. Z ciekawszych rzeczy, to jeszcze wypada艂oby wymieni膰 H.P.Lovecrafta, Davida Morrella, Williama Blake'a (i jeszcze kilka rzeczy, kt贸rych jednak nie wymieni臋, bo by膰 mo偶e czytaj膮 to dzieci i m艂odzie偶, kt贸rych nie chc臋 sprowadza膰 na z艂膮 艣cie偶k臋 Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil )
Jako szczeniak zbiera艂em te偶 komiksy i do dzi艣 jestem fanem kilku serii (naturalnie z Thorgalem na czele)
Literatura nieco powa偶niejsza, kt贸r膮 polubi艂em i do kt贸rej zdarza mi si臋 wraca膰, to przede wszystkim Jorgen Stein Jacoba Paludana, Ksi臋ga z San Michele Axela Munthe, Si贸dmy Krzy偶 Anny Seghers, Wilk Stepowy Hermana Hesse, Pod Wulkanem Malcolma Lowry'ego, Ksi膮偶e Niccolo Machiavellego, Hrabia Monte Cristo Dumas'a, fi艅ska Kalevala, Orwell itd. jest tego troch臋 ale nie b臋d臋 przynudza艂.
Sagi rzecz jasna te偶 przerobi艂em (kupione na lotnisku w Keflaviku za ostatnie 20$ mimo, 偶e z g艂odu umiera艂em a do domu by艂o daaaleko) i bardzo polubi艂em ten ich prosty styl :
"Kolskegg ruszy艂 szybko i przyst膮pi艂 ku niemu, i swoim kr贸tkim mieczem zada艂 mu cios w udo, i obci膮艂 mu nog臋, i zapyta艂: Czy to ci臋 powali艂o czy nie?
Oto co mnie spotka艂o za to, 偶e si臋 nie zas艂oni艂em - powiedzia艂 Kol i stoj膮c przez chwil臋 na drugiej nodze, spogl膮da艂 na kikut. Kolskegg rzek艂 : Nie musisz patrzy膰, jest tak, jak my艣lisz - nie masz nogi. Wtedy Kol pad艂 martwy."
Prawda, 偶e 艂adne. Uwielbiam takie vikingowe klimaty. Jak mawia艂 tata Eryka "Pami臋taj synu: najpierw rabuj potem gwa艂膰, a na ko艅cu spal - nigdy na odwr贸t!"

PS. Mi艂o艣nikiem poezji to ju偶 w og贸le nie jestem, mo偶na nawet powiedzie膰, 偶e w tej dziedzinie jestem kompletnym lajkonikiem, no ale przed prawdziwym euGENIUSZEM - Mironem Bi@艂oszewskim - padam na kolana. Miron po prostu wymiata!!!!
Powr髏 do g髍y
Grabak

Do潮czy: 12 Kwi 2006
Posty: 96
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 14 Kwi 2006, 16:41    Temat postu: Ulubione ksi膮偶ki islandofila. Odpowiedz z cytatem

Jak to mi艂o, 偶e jest tu kto艣, kto w艣r贸d wa偶nych dla siebie ksi膮偶ek wymienia "Portret Doriana Graya" Wilde'a oraz "Aforyzmy o m膮dro艣ci 偶ycia" Schopenhauera. Dla mnie to tak偶e wa偶ne pozycje, i nieodmiennie, od wielu ju偶 lat, wracam do nich z wielk膮 przyjemno艣ci膮. Widz臋 te偶 zafascynowanych Dostojewskim... Pysznie!
Troch臋 sobie choruj臋, wi臋c mam czas, by pobuszowa膰 po zakamarkach iceland.pl i zostawi膰 tu i 贸wdzie drobne 艣lady. Do艂膮cz臋 wi臋c do spisu lektur islandofil贸w preferowane przeze mnie rzeczy.
Przede wszystkim i ponad wszystko- Knut Hamsun! A ponad to: Sigurd Hoel- zw艂aszcza "Spotkanie u milowego s艂upa" i "Veien til verdens ende", teksty Hjalmara Soderberga, August Strindberg, "Droga do Klockrike" Harry'ego Martinssona, Par Lagerkvist, "Powie艣膰 o Olofie" Eyvinda Johnsona, "Tu, pod Gwiazd膮 Polarn膮" Linny, za艣 z islandzkich rzeczy: Laxness- przede wszystkim dwie najukocha艅sze ksi膮偶ki- "Dzwon Islandii" i "Duszpasterstwo ko艂o lodowca", "Czarne ptaki" Gunnara Gunnarssona ( jest w nim co艣 z ducha Dostojewskiego, prawda?) "Wyspa diab艂a" Einara Karasona, "101 Reykjavik" Hallgrimura Helgasona, a z dzie艂 pradawnych Edda i "Saga o Njalu"
A ze zjawisk literackich spoza Skandynawii? Darz臋 najg艂臋bsz膮 mi艂o艣ci膮 Tomasza Manna. Wielbi臋 "Czarodziejsk膮 g贸r臋", "Doktora Faustusa" i "艢mier膰 w Wenecji".
Nad wszystkim za艣 stoi Schopenhauer i jego "艢wiat jako wola i przedstawienie".
Pozdrawiam.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Norvegr
Go舵
PostWys砤ny: 14 Kwi 2006, 20:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla zainteresowanych literatur膮 skandynawsk膮 polecam wydan膮 niedy艣 przez Wydawnictwo Pozna艅skie "Seri臋 Dzie艂 Pisarzy Skandynawskich"
http://www.biblionetka.pl/seria_wydawnicza.asp?kid=43362

i jeszcze kilka ciekawych propozycji z p贸nocy

"Elling - Mamusin synek" , "Elling - Na 艣mier膰 i 偶ycie" i "Elling - Kochaj mnie jutro" Ingvara Ambjornsena (o nieprzystosowaniu do zycia pewnego kawalera, dziwnej przyja藕ni i szukaniu swojego miejsca w 艣wiecie. A wszystko to opowiedziane ze skandynawskim humorem i utrzymane w klimacie "p贸艂nocy", kt贸ry tak tu wszyscy lubimy Wink

"P贸艂brat" - ponad 700 stron Shocked to nie jest to co tygryski lubi膮 najbardziej, ale w tym przypadku warto. Jak i inne dzie艂ka Larsa Saabye Christensena ("Herman", "Jubel")

"Sprawa Evy Moreno" Hakana Nessera (dla amator贸w dobrych krymina艂贸w, plus wcze艣niejsze powie艣ci Nessera, w kt贸rych kryminalne zagadki rozwi膮zuje komisarz Van Veeteren)

"Pelle Zwyci臋zca", "Czerwony Morten", Stracone Pokolenie" , "Ditta" - Martina Andersena Nexo

Pod wp艂ywem tego w膮tku napad艂a mnie dzika ch臋膰 przeczytania czego艣 "p贸nocnego" . Szuka艂em w domu czego艣 islandzkiego, ale znalaz艂em tylko "Sagas of Icelanders" i "Czarne Ptaki", kt贸re ju偶 kiedy艣 przerobi艂em. No ale jak si臋 nie ma co si臋 lubi, to...wi臋c z braku laku 艣mign膮艂em dzisiaj rano cos norweskiego, a konkretnie "Na przyk艂ad Martin" (Tilfellet Martin) Solveig Christov. Ksi膮偶eczka kr贸ciutka, bo zaledwie 100 stron, ale mi艂o si臋 czyta艂o, chociaz przyznam szczerze, 偶e nie wychwyci艂em jakiego艣 g艂臋bszego sensu ( rzecz traktuje o ch艂opaku i jego niezbyt szcz臋艣liwym dzieci艅stwie, kt贸ry "dla sportu" zamordowa艂 starsz膮 kobiet臋, a potem ukry艂 si臋 na wyspie i podgl膮da艂 park臋 sp臋dzaj膮c膮 tam wakacje, a na ko艅cu pope艂ni艂 samob贸jstwo topi膮c si臋 w morzu i my艣l膮c, 偶e odrodzi sie jako dziecko owej pary). Hmm...co te偶 "poeta" m贸g艂 miec na my艣li...nie wiem
Powr髏 do g髍y
Grabak

Do潮czy: 12 Kwi 2006
Posty: 96
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 15 Kwi 2006, 13:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"P贸艂brat"- rewelacja!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
KAROLa

Do潮czy: 27 Sty 2006
Posty: 19
PostWys砤ny: 18 Kwi 2006, 13:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to widz臋, 偶e strasznie du偶o nowych i ciekawych tytu艂贸w sie pojawi艂o. No i mi艂o wiedzie膰, 偶e wielu z Was lubi czyta膰 te same ksi膮偶ki co ja Very Happy .
Musz臋 jeszcze nadrobi膰 zaleg艂o艣ci dotycz膮ce sag, bo niestety nie mia艂am z nimi wi臋kszej styczno艣ci.
No, ale za to teraz mog臋 przebiera膰 w poleconych przez Was ksi膮偶kach. Z ca艂膮 pewno艣cia zdam si臋 na wasze sugestywne opinie Smile
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Tely

Do潮czy: 07 Mar 2004
Posty: 82
Sk眃: Polska
PostWys砤ny: 8 Lip 2007, 21:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Farley Mowat (w t艂umaczeniu Wac艂awa Niepok贸lczyckiego) "
Wyprawy Wiking贸w. Dawni Normanowie w Grenlandlii i Ameryce P贸艂nocnej" Polecam
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
atczopka

Do潮czy: 03 Pa 2013
Posty: 3
PostWys砤ny: 3 Pa 2013, 21:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serdecznie polecam "Rzek臋 tajemnic" Dennis'a Lehane'a. Nie mog艂am przesta膰 czyta膰, ci膮g艂a tajemnica oraz zag艂臋bianie si臋 w my艣l ka偶dego z bohater贸w powoduje, 偶e nic nie jest jasne i chce si臋 wi臋cej. Dennis Lehane utwierdzi艂 mnie w przekonaniu, 偶e jest 艣wietnym pisarzem Wink
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
malczewska.alicja

Do潮czy: 11 Pa 2013
Posty: 24
PostWys砤ny: 14 Pa 2013, 12:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

atczopka napisa:
Serdecznie polecam "Rzek臋 tajemnic" Dennis'a Lehane'a. Nie mog艂am przesta膰 czyta膰, ci膮g艂a tajemnica oraz zag艂臋bianie si臋 w my艣l ka偶dego z bohater贸w powoduje, 偶e nic nie jest jasne i chce si臋 wi臋cej. Dennis Lehane utwierdzi艂 mnie w przekonaniu, 偶e jest 艣wietnym pisarzem Wink


Mia艂am o nim w艂a艣nie napisa膰! Polecam tego samego autora "Wysp臋 skaza艅c贸w" (szczeg贸lnie je艣li kto艣 nie ogl膮da艂 "Wyspy tajemnic" na jej podstawie - robi wtedy ogromne wra偶enie). W艂asnie zabieram si臋 za "Nocne 偶ycie" tego autora.

A poza nim lubi臋 Kinga, cho膰 sporo jeszcze przede mn膮 ( polecam np. "Misery" - genialna!), Cobena i Browna (na p贸艂ce czeka ju偶 "Inferno").
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
plastik
U呕YTKOWNIK ZBANOWANY za spamowanie
Do潮czy: 26 Wrz 2013
Posty: 52
PostWys砤ny: 13 Gru 2013, 11:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czytali艣cie mo偶e co艣 Huberta Klimko-Dobrzanieckiego? Wi臋kszo艣膰 historii w jego ksi膮偶kach ma miejsce w艂a艣nie na Islandii. Ostatnio zam贸wi艂am sobie przez bezp艂atne og艂oszenia jedn膮 z jego powie艣ci - "Dom R贸偶y Krysuvik", a poniewa偶 w Krysuviku by艂am i bardzo mi si臋 tam podoba艂o, chcia艂am zobaczy膰, jak to miejsce widzi autor. Byli艣cie tam mo偶e? To niedaleko Reykjaviku, wi臋c je偶eli mieszkacie w pobli偶u, polecam Smile
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
olaolszewska2013

Do潮czy: 24 Sty 2014
Posty: 1
PostWys砤ny: 24 Sty 2014, 10:25    Temat postu: Re: Ulubione ksi膮偶ki mi艂o艣nik贸w Islandii Odpowiedz z cytatem

KAROLa napisa:
Jakie s膮 Wasze ulubione ksi膮偶ki??? Exclamation
Ksi膮偶ki, kt贸re s膮 dla Was wa偶ne, kt贸re w jaki艣 spos贸b poruszy艂y wasz膮 dusz臋 i umys艂? Question
( Wiele os贸b uwa偶a, 偶e "nasze ulubione ksi膮偶ki" m贸wi膮 wiele o nas samych, To tak jakby pyta膰: Kim jeste艣?).
Pozdrawiam Wink


Nie o Islandii, ale wci膮gaj膮ca:
Tomasz Mann Czarodziejska G贸ra
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
aniwlap

Do潮czy: 29 Sty 2014
Posty: 2
PostWys砤ny: 29 Sty 2014, 17:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie bardzo wci膮gn臋艂a ksi膮偶ka "Nimfomanka", ostatnio te偶 ogl膮da艂am film - nie tak dobry jak ksi膮偶ka, ale do艣膰 interesuj膮cy Wink
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
malyisza

Do潮czy: 01 Mar 2014
Posty: 6
PostWys砤ny: 1 Mar 2014, 12:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam "Portret Doriana Greya" Oscara Wilde'a. Jedna z lepszych ksi膮偶ek jakie czyta艂am.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron