reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Podróż do Islandii
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Następny

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jar

PostWysłany: 8 Lut 2012, 17:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gisli74 napisał:

W Islandii jest więcej przereklamowanych rzeczy, np. tzw. golden circle - bujasz się 3 godziny autem, żeby zobaczyć dziurę w ziemii, sikające źródełko i jeden z najnieciekawszych wodospadów. A już szczytem wszystkiego jest tzw. most łączący Europę z Ameryką. Prawię godzina jazdy z Reykjaviku, aby zobaczyć kawałek mostu nad dziurą w ziemii.

Ci, co mówią, że warto, to albo tego nie widzieli, albo się mszczą za własny stracony czas.

Oczywiście, są w Islandii miejsca szalenie urokliwe i naprawdę warte zobaczenia. Lodowce, fiordy, wodospady (nawet Gulfoss, jeśli się uprzeć) i nade wszystko góry. Ale zorza, eee ysz ysz z kąta w kąt

De gustibus est non disputandum. W kwestii zorzy pozwolę się nie zgodzić i myślę, że będę miał spore grono zwolenników. Może dla kogoś, kto stale mieszka powyżej 60-tego równoleżnika to rzeczywiście banał, który się przejadł. Ale pamiętam doskonale reakcję swoją i ściągniętych telefonicznie "gdzieś w pole" znajomych, kiedy widziałem to pierwszy raz...
Co do Twojej "antylisty atrakcji" to jak widzę tu mamy nieco zbliżone gusta, w każdym razie zgadzam się absolutnie co do pierwszego miejsca na podium kiczu -nawet nie byłem na tym moście. W kwestii Gulfossa sie nie do końca zgodzę-duży i w sumie ładny, a że są na Islandii piękniejsze, cóż... Gejzery też lepsze w takim Yellowstone czy na Kamczatce, tylko czy i kiedy tam pojadę?. Te z Kamczatki są zupełnie niedostępne dla zwykłych śmiertelników (lot helikopterem za jakieś kosmiczne pieniądze).
Tym niemniej muszę przyznać, że zwróciłeś uwagę na fakt, który warto uświadomić wybierającym się na Islandię: część reklamowanych "superatrakcji" jest za takie uważana lub kreowana przez tour operatorów tylko dlatego, że leżą blisko Reykjaviku i można tam łatwo i tanio zwieźć autokarami turystów, którzy na "zobaczenie" Islandii mają tydzień lub mniej. Ot, taka namiastka. Niektóre jej elementy są faktycznie warte zobaczenia i tak, inne można spokojnie omijać szerokim łukiem.
Częstym błędem wg. mnie jest rezygnacja z krótkiego choćby wypadu w interior, choćby do takiego Landmannalaugar.
Dla mnie Islandia to przede wszystkim niezwykłe (bo tak odmienne o tych, które można zobaczyć gdzie indziej) krajobrazy (kompozycja fiordów, lodowców i jeszcze formy wulkaniczne razem z ich kolorystyką) ze specyficznym klimatem (chociażby to miękkie, wieczorne światło trwające godzinami latem, jeśli się przypadkiem trafi pogoda), no i te rozległe przestrzenie/pustkowia, których się nie zobaczy w Europie, może poza resztą Skandynawii (tu nie jestem ekspertem, bo nie byłem jeszcze w NO,SE, FI).
Pozdrawiam
-J.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Scissor_Sisters

PostWysłany: 8 Lut 2012, 21:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W zwiazku z moim tygodniowym wypadem na Islandie w polowie czerwca, mam do was kilka pytan i bylbym niezmiernie wdzieczny za kilka odpowiedzi.
Oczywiscie trip advisor na bierzaco czytany, zreszta jest mnostwo anglojezycznych forow i fajnych urzytyecznych rzeczy, ale jednak wole sie spytac Polakow.
czy 100 000 koron wystarczy by na w miare fajnym poziomie spedzic tydzien w reykjaviku? nie wliczam ceny hostelu, wycieczek oraz przelotu z Manchesteru.
Chodzi mi o jakas fajna noc w klubie (przylatuje w piatek wiec chcialbym od razu w piatek isc do jakiegos klubu potanczyc i poznac jakis ludzi;) ), plus jakies 3-4 typowe islandzkie dania z jakims piwkiem, oczywiscie nie w jakis posh restauracjach a raczej miejscach porkoju islenski barinn czy berglaug, plus chcialbym kupic sobie tradycyjny islandzki sweter i tu kolejne pytanie, na jaki wydatek musze sie szykowac i gdzie najlepiej dokonac zakupu?
Wiec 3 podstawowe pytania:
Gdzie dobrze zjesc ? oczywiscie mowie o tradycyjnych potrawach islandzkich, i nie wyskoczyc przy tym z butow przy okazji regulowania rachunku.
2. Jaki jest koszt i gdzie najlepiej rozgladac sie za jakas tradycyjna pamiatka, typu islandzki sweterek, o ktorym marze?
3. Jak wyglada clubbing w Reykjaviku i jakie kluby sa najlepsze?
Dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
Dodam ze podrozuje jako Singiel.
Gizbern

PostWysłany: 15 Lut 2012, 10:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie Forumowicze.

Od kilku miesięcy czytam Wasze wypowiedzi zgłębiając tym wiedzę o Islandii. W tym roku, w czerwcu czeka mnie (nas) wycieczka na tą piękną wyspę i chciałbym jak najwięcej zdobyć informacji, by wyjazd był w pełni udany i pełen niezapomnianych wrażeń.

Moje (nasze) plany w skrócie to: Wyjazd z Krakowa w połowie czerwca. Zaokrętowanie w Danii (ja, moja małżonka i auto) - podróż linią SmyrilLine na Wyspy Owcze. 3 dni na WO i dalej podróż na Islandię. Tam całe 3 tygodnie zwiedzania. Powrót SmyrilLine bezpośrednio do Danii i kierunek Kraków.

Na dzień dzisiejszy mamy już rezerwację promu wraz z opłatą rezerwacyjną. Mapy papierowe Islandii i Wysp Owczych. GPS Garmin - bo tylko Garminy mają Europę z Islandią. Trochę sprzętu campingowego. Na kilku włóczęgach jakie ostatnio odbyliśmy (Finlandia, Norwegia, Kanada, Alaska + USA) podróżowaliśmy tak, że naszym domem było auto - tzn spaliśmy w samochodzie w lesie, nad morzem, na skałach - korzystając (zwłąszcza w Skandynawii) z prawa do swobodnego obcowania z naturą - takie campingi na dziko na klifie albo wybrzeżu Morza Barentsa są niezapomniane. Tak lubimy.

Naszą pasją jest fotografowanie i filmowanie tego co nas otacza. W czasie wycieczek prowadzimy blog (niekomercyjny) i w miarę możliwości technicznych, dostępu do internetu, prawie codziennie zamieszczamy na nim zdjęcia i opisy tego, co nas spotkało, co widzieliśmy, co przeżywaliśmy. Jak narazie udawało nam się to z nawet najbardziej odległych miejsc co skutkuje tym, że opisy powstają pod wpływem emocji, w danej chwili, nie z pamięci tylko bezpośrednio po przeżyciach. Robimy to przede wszystkim dla siebie, by móc na starość wspominać - ale także dla znajomych - zabierając ich w ten sposób w wirtualną podróż Smile
To tyle samochwalenia - wybaczcie Wink

Przy okazji pytanie, czy jest jakiś problem w czasie podróży po IS, by w miasteczkach podpiąć się do WiFi, by uaktualniać bloga?

Wracając do wyprawy, wydaje nam się, że wycieczka na Islandię jest najbardziej ekstremalna z dotychczas przez nas odbytych. Dlatego chcielibyśmy skorzystać z Waszych doświadczeń, z Waszej wiedzy, zwłaszcza tych z Was, którzy mieliście to szczęście Tam być. Plan jest taki, by objechać Wyspę zapuszczając się od czasu do czasu w głąb, by poczuć klimat interioru, popodziwiać piękno natury - ale by to robić na spokojnie, beż pośpiechu (niestety tylko 3 tygodnie mamy do dyspozycji) - bo jak nam się spodoba jakieś miejsce to żeby można było i pół dnia posiedzieć na skale i wpatrywać się w dal w ciszy i spokoju a nie pędzić z wywieszonym językiem "zaliczając" następne "obowiązkowe" turystycznie miejsca. Trudno - jak nie starczy czasu na wszystko to poprostu trzeba będzie pojechać tam jeszcze raz Smile

Nie mamy także skłonności do wielkiego ryzyka... więc troszkę obawiamy się brodów, których pewnie nie unikniemy chcąc coś więcej zobaczyć. Czy takie przejazdy przez rzeki są naprawdę tak adrenalinogenne jak czasem na youtube pokazują filmiki - czy poprostu te ekstremalne ludzie pokazują wprawiając nas w osłabienie? Chcielibyśmy dojechać do Askja, pod Herðubreið (Góra Królowa), do Landmannalaugar, Surtshellir (lawowe jaskinie), ale także objechać fyordy zachodnie itp.

Liczymy na Wasze dobre rady.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mjkl
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
PostWysłany: 15 Lut 2012, 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gizbern napisał:
Przy okazji pytanie, czy jest jakiś problem w czasie podróży po IS, by w miasteczkach podpiąć się do WiFi, by uaktualniać bloga?

zadnego. knajpy/stacje benz/etc na ogol udostepniaja publicznie, a jesli nie, zawsze mozesz poprosic o wep.

+ zaczynacie w seydisfjordur wiec imo objazd zacznijcie od poludniowej strony wyspy, potem fjordy zachodnie & wroccie sobie gora. katla + hekla + cos tam jeszcze maja termin w tym roku ;] ktorys z nich raczej na pewno wybuchnie & wtedy droga od kirkjubæjarklaustur do viku bedzie pewnie zamknieta/zalana/zasypana pylem. jako dodatkowa atrakcja do zobaczenia jest super, ale do nadrobienia byloby sporo km. ;]
Jar

PostWysłany: 15 Lut 2012, 23:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyłaczam się do zdania mjkl, to dobra rada jesli chodzi o kierunek zwiedzania w Waszym przypadku.
Co do ekstremalności Waszego wyjazdu... Z takim bagażem doświadczeń, jaki macie na koncie to naprawdę nie macie się czego bać, oczywiście zachowujac zdrowy rozsądek. Zakładam,że jedziecie terenówką (wzmianka o brodach), co powinno ułatwić sprawę (np. wypad do Surtshellir -koniecznie!). Szlaki przez interior są różnej trudności, taka F35 Kjolur w dobrych warunkach jest do sforsowania nawet osobówką,jest wczesnie otwierana, no i jest tam relatywnie spory ruch, tak jak na F26 Sprengisandur. Ta ostatnia bywa za to b. późno otwierana (w zeszłym roku dopiero po 15 lipca! -ale wiosna była rekordowo chłodna). F88 do Askji też raczej nie jest problemem. Na przeciwnym biegunie (znam tylko z lektury i ze słyszenia) jest stary wariant F910 przez Urdarhals -raczej trasa dla odważnych, nie w pojedynkę i pewnie też nie na początku sezonu (wysoko, b. trudny teren, mało kto jeździ i trudno liczyć na szybką pomoc w razie utknięcia).
Generalnie te brody na trasach F przekraczałem albo jako pasażer, albo z buta, nigdy jako kierowca. Z obserwacji mogę tylko powiedziec, że te na popularnych trasach nie powinny byc trudne, o ile nie traficie na większe deszcze. Również pojazdy terenowe potrzebne do tego to nie czołgi. Na drodze F225 z Landmannalaugar widziałem auta 4x4 ze składanymi przyczepami kempingowymi na holu, ale to było w okresie wzmożonego tranzytu przez góry z racji zmytego mostu pod Vik na "jedynce". Pod Askją widziałem kilka sztuk Suzuki Jimny, a do popularniejszych aut w interiorze należa rózne wersje Vitary. Za to np. dwa największe brody na trasie do Laki były niby tylko po kolana, ale podczas intensywnych opadów zaledwie kilka dni wcześniej na jednym z nich utknał nawet turystyczny autobus.
Trochę informacji o trasach w interiorze jest na stronie:
www.nat.is
Paradoksalnie w dziale Hiking Trails, ale opisy tam poświecone są również szlakom samochodowym (vide wspomniana F910). Aktualizowane info o drogach (przejezdność itp.) macie tu:
http://www.vegagerdin.is/english/road-conditions-and-weather/
Ponieważ dotrzecie na Islandię pod koniec czerwca, czyli dość wcześnie jak na interior, więc jakiś głębszy wypad pod koniec objazdu. Na początku trasy może być Landmannalaugar, które w zeszłym, wyjątkowo trudnym drogowo poczatku sezonu było już otwarte. Potem ewentualnie z północy (Myvatn, Krafla,Detifoss) na Askję przez F88 (droga i brody raczej łatwe), a potem wschodnim odgałęzieniem F910 do drogi nr 1 w stronę Egillstadir i Seydisfjordur (upewnijcie się niezależnie co do tego przejazdu na wschód od Askji, bo tej trasy F910 nie znam z autopsji).
Mając 3 tygodnie powinniście się wyrobić ze wszystkim, wliczając w to wizytę w Fiordach Zachodnich (warto), która z racji długich, krętych i kiepskich dróg wymaga relatywnie sporo czasu. Widzę,że wybraliscie co ciekawsze kawałki Islandii (Askja, Landmannalaugar, Surtshellir, Fiordy Z.). Będąc pomiędzy Myvatn a Jokulsagljufur z Detifossem (sam kanion jest super, nie tylko wodospad) nie zapomnijcie wpaść do Krafli. Oprócz standardowego łażenia po po tatejszej lawie i solfatarach, jeśli pogoda dopisze, wdrapcie się na samą górę Krafla -panorama niesamowita, zarówno ta najbliższa, jak i dalekie horyzonty (w sierpniu widoczność na południe do 200km, sprawdźcie na mapie, co widać Smile ). Wizytę w Laki polecam tylko przy murowanej pogodzie, przy mgle mija sie z celem wg. mnie -ja miałem tego pecha.
Pozdrawiam
-J.
Powrót do góry
agatka

PostWysłany: 16 Lut 2012, 10:54    Temat postu: . Odpowiedz z cytatem

Scissor_Sisters napisał:
2. Jaki jest koszt i gdzie najlepiej rozgladac sie za jakas tradycyjna pamiatka, typu islandzki sweterek, o ktorym marze?

Ogromny wybor islandzkich swetrow, skarpet, welny z islandzkich owiec w przyzwoitej cenie znajdziesz tu:

Handprjónasamband Íslands
Skólavörðustíg 19
101 Reykjavík
Powrót do góry
agatka

PostWysłany: 16 Lut 2012, 10:56    Temat postu: . Odpowiedz z cytatem

Handprjónasamband Íslands
Skólavordustig 19
101 Reykjavík

http://ja.is/kort/#q=index_id%3A122743&x=357407&y=407947&z=9
Powrót do góry
Gizbern

PostWysłany: 16 Lut 2012, 15:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki za tak szczegółowe informacje o ciekawych miejscach oraz sposobie dotarcia do nich. Naniosę chorągiewki na mapę Smile

Nasz samochód to Jeep Grand Cherokee - diesel - bez żadnych zmian - wersja fabryczna. Słyszałem, że za silnik ropny trzeba zapłacić opłątę ekologiczną - wykupienie na każdy tydzień. Jak to wygląda praktycznie? Docieram promem na Islandię i co dalej? gdzie kupić tą opłatę? w porcie, na pierwszej stacji benzynowej?

Gdzieś już był taki wątek ale chyba sprzed 2 lat - ciekaw jestem jak to wygląda w tym sezonie.
Powrót do góry
Scissor_Sisters

PostWysłany: 17 Lut 2012, 22:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

agatka, dziekuje Ci bardzo.
Dla mnie to bedzie taka odskocznia od codziennosci, jestem strasznie a - spoleczna osoba, ale lubie wsrod ludzi przebywac, troche jak ta lawa ciagle wyciekajaca do oceanu na Hawajach;)
Jak mi sie spodoba to wracam tam we wrzesniu na kolejne dwa tygodnie;)
Rosomak

PostWysłany: 22 Sie 2012, 18:32    Temat postu: Islandia dla turysty Odpowiedz z cytatem

Witam.
Dzis odkrylem to forum zupelnie przypadkiem, no to sie zarejestrowalem.
Od wielu lat bardzo chcialem odwiedzic Islandie, wreszcie sie wybralem w zeszlym roku.Bardzo mi sie podobalo, ludzie O.K., ceny umiarkowane, infrastruktura turystyczna przyzwoita. Zwiedzilem Reykjavik i polwysep Rekyanes, niejako "po drodze" zaliczylem Grindavik i Keflavik. Mam zamiar tu jeszcze wrocic, Islandia to fajny kraj, w mojej opinii.
Pozdrawiam wszystkich fanow Islandii !
R.
Powrót do góry
sailor

PostWysłany: 23 Sie 2012, 15:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć wszystkim, to mój pierwszy post na forum:)
We wrześniu planuję swój pierwszy wyjazd na Islandię. Trochę się tego obawiam, bo to będzie moja pierwsza podróż w kraj na północy Europy (tak na północy, że już ciężko bardziej:). Do tej pory urlop spędzałem w krajach typu Hiszpania, Włochy, Grecja, Malta, ale klimaty śródziemnomorskie mocno mi się już znużyłySmile
I tutaj pytanie. Ruszam pełną parą z przygotowaniami do wyjazdu i zastanawiam się, w jakim zakresie proponowalibyście ubezpieczenia turystyczne? Planuję sporo po górach pochodzić, więc na pewno to by mi się przydało. Sprawdzałem na http://ipolisa.pl/ że polisy kosztują ledwie kilkadziesiąt złotych i różnice w cenie są minimalne, więc kasa to raczej nie problem.
Powrót do góry
Gizbern

PostWysłany: 23 Sie 2012, 17:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich,

Tak, by zakończyć mój post sprzed kilku miesięcy oraz, by się pochwalić troszeczkę, chciałem powiedzieć, że byłem na Islandii (i Wyspach Owczych), widziałem wiele rzeczy i... wróciłem szczęśliwie.

Cóż tu dużo mówić? Przepiękne miejsca, niesamowite krajobrazy i co najważniejsze... mało ludzi. Przejechaliśmy samochodem 2845km (Polska -> Dania -> Polska) + 411km (Wyspy Owcze) + 3902km (Islandia). Promem po morzach i Oceanie przepłynęliśmy 3235km / 1746 mil morskich. Cała wycieczka trwała 31 dni.

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli (na Forum i poza) ułożyć plan wycieczki, zwrócili uwagę na miejsca godne odwiedzenia i dawali dobre rady.

Gdyby ktoś chciał coś więcej dowiedzieć się o naszej wyprawie to mogę na priv (nie chcę tutaj podawać linku, bo nie wiem, czy jest to regulaminowe) podać adres www do naszej stronki-bloga, gdzie dzień po dniu opisana jest wyprawa wraz z dużą ilością zdjęć a także zapis z GPS w GoogleEarth trasy (miejsc) gdzie byliśmy. Może to w jakiś sposób pomóc następnym chętnym na tego typu wycieczkę.

Pozdrawiam,
Gizbern.
Powrót do góry
marekgc

PostWysłany: 25 Paź 2012, 0:30    Temat postu: tyrystyka Odpowiedz z cytatem

Islandia to piękny kraj i po nastu- latach tego nie doceniamy, a szkoda... Wink
Powrót do góry
Gizbern

PostWysłany: 25 Paź 2012, 7:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak to już jest, że miejsce, w którym się mieszka, nie wzbudza w nas zapędów turystycznych. Ja na przykład mam to szczęście mieszkać w Krakowie, gdzie jak wszyscy wiedzą, jest miliony zabytków, itd itp... I kiedy je oglądam? Kiedy coś zwiedzam? Wtedy, jak przyjedzie ktoś w odwiedziny... idę z nim na Wawel, do muzeum... a przecież na co dzień mam to pod nosem... i uważam, że to jest normalne... ludzie jadą setki km żeby pooglądać to, co jest dla mnie normalnością.

I tak jest wszędzie. Nie przejmuj się. Lepiej powiedz, jak TAM jest teraz, jesienią, gdy już słońca malutko, gdzie pewnie wiatr hula i deszcz zacina... a może już śnieg spadł?
Powrót do góry
mody1

PostWysłany: 27 Paź 2012, 8:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy możecie podać aktualne ceny na IS
- jedzenia /podstawowe produkty/
- paliwa /ON,benzyna/
Powrót do góry
osiek

PostWysłany: 2 Lis 2012, 21:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mody1 napisał:
Czy możecie podać aktualne ceny na IS
- jedzenia /podstawowe produkty/
- paliwa /ON,benzyna/

Jeśli z czerwca 2012 Cię usatsfakcjonują to masz tu: http://latamyzwroclawia.pl/islandia-podsumowanie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
tonka

PostWysłany: 5 Lis 2012, 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biorąc pod uwagę że ten post jest poświęcony podróży do Islandii chciałem zainteresowanym podesłać linka www.bilety.rezerwuj.org Można znaleźć ciekawe oferty biletów poprzez wyszukiwarką lotniczą oraz zakładkę promocje. A nóż znajdziecie dla siebie interesującą ofertę Smile
Powrót do góry
justakot

PostWysłany: 5 Gru 2012, 11:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

często odwiedzam tę stronkę w poszukiwaniu tanich lotów, ostatnio trafiłam na bilety do Szwecji za chyba 30 zł w dwie strony Smile
Powrót do góry
stef_an
Zbyt częsta publikacja ogłoszeń!
PostWysłany: 5 Gru 2012, 20:38    Temat postu: ceny Odpowiedz z cytatem

Kiedyś sprawdzałem pobieżnie (tak z ciekawości) i prawie wszystko się potwierdzało:
http://www.numbeo.com/food-prices/country_result.jsp?country=Iceland&displayCurrency=ISK
Pozdrawiam
Powrót do góry
zuziabm

PostWysłany: 11 Gru 2012, 13:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tanie są tylko bardzo wcześnie czyli rezerwacja z wyprzedeniem miesiąca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Następny
Strona 12 z 14

Skocz do: