reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

Realia podr贸偶owania islandzkimi autobusami
Id do strony 1, 2  Nast阷ny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
barlak

Do潮czy: 20 Kwi 2006
Posty: 23
Sk眃: Gdynia
PostWys砤ny: 5 Sie 2006, 13:30    Temat postu: Realia podr贸偶owania islandzkimi autobusami Odpowiedz z cytatem

Prosba o podzielenie sie osobistym doswiadczeniem, ktokolwiek ma takowe w nastepujacych kwestiach:

1) Czy zdarza sie, ze autobus (np. z Reykjaviku do Landmannalaugar) nie zabiera wszystkich chetnych?
Ogolniem, czy autobus zabiera tylko tyle osob ile ma miejsc siedzacych? Czy w ostatni weekend sierpnia mozna sie spodziewac problemow? W moim przypadku wczesniejsza rezerwacja nie wchodzi w gre.

2) Czy mozna "zlapac" autobus poza wiekszymi (w sensie islandzkim:) miejscowosciami wymienionymi w rozkladach jazdy?

3) W internetowym systemie rezerwacji mozna znalezc haslo "Book now and save", ale na czym mialaby polegac ewentualna osczednosc? Czy ceny biletow kupowanych w autobusie roznia sie (znacznie?) od tych podawanych w internecie?

4) Czy na dworcu autobus w Reykjavik jest przechowalnia baga偶u? Lonely Planet z roku 2004 informuje, 偶e tak. Mo偶e kto艣 z tambylc贸w potwierdzi膰?

Dla mnie to krytyczna informacja - je艣li nie ma mo偶liwo艣ci przechowania, b臋d臋 musia艂 definitywnie na d艂u偶ej wypo偶yczy膰 samoch贸d.

Dzieki za wszelkie info.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
barlak

Do潮czy: 20 Kwi 2006
Posty: 23
Sk眃: Gdynia
PostWys砤ny: 19 Wrz 2006, 8:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bylem, widzialem, wrocilem Smile Teraz ku pozytkowi potomnych podziele sie wlasnymi doswiadczeniami.

Jechalem na trasie Hella-Landmannalaugar w sobote 26 sierpnia.

1) Pojazd mniejszy niz autobusy turystyczne kursujace na trasach dalekobieznych - okolo 40 miejsc siedzacych. Wszystkie siedzenia zajete, nikt nie stal, ale sadzac z postawy kierowcy i atmosfery na pokladzie, spokojnie zabralby wiecej pasazerow (na stojaco lub na siedzaco na podlodze).

2) Autobus mial jeszcze zgodnie z rozkladem przystanek w Leirubakki, ponadto juz na drodze F205 do Landmannalaugar wysadzil w polu dwoch gosci z rowerami.

3) Bilety dokladnie w takiej samej cenie jak podano w systemie rezerwacji internetowej - zadnej korzysci z wczesniejszego zakupu.

4) Z przechowalni w Reykjaviku ostatecznie nie korzystalismy (mielismy przez 3 tygodnie samochod i nadmiar bagazu byl w samochodzie).
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
malwinka

Do潮czy: 01 Lip 2004
Posty: 53
Sk眃: Warszawa
PostWys砤ny: 5 Lis 2006, 2:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

barlak napisa:

3) Bilety dokladnie w takiej samej cenie jak podano w systemie rezerwacji internetowej - zadnej korzysci z wczesniejszego zakupu.


To ciekawe, bo dwa lata temu by艂a r贸偶nica w cenie, by艂a ona zreszt膮 dok艂adnie wypisana na stronie, na kt贸rej kupowa艂o si臋 bilety (teraz tego u nich nie widz臋).

Dodam jeszcze, 偶e nam zdarzylo si臋, 偶e autobus nam zwia艂, odje偶d偶aj膮c z Viku grubo przed rozk艂adem. Sprzedawca ze stacji benzynowej, przy kt贸rej by艂 przystanek, 艣ci膮gn膮艂 telefonicznie kierowc臋 z powrotem, 偶eby nas zabra艂 lol

Poza tym zawsze warto spr贸bowa膰 z艂apa膰 stopa, bo autobusy s膮 niestety okrutnie drogie.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
aguirre

Do潮czy: 08 Mar 2007
Posty: 24
Sk眃: Tychy
PostWys砤ny: 28 Maj 2007, 18:39    Temat postu: autobusy Odpowiedz z cytatem

Witam,
Planuj臋 sw贸j pobyt na Islandii (koniec lipca) i w zwi膮zku z tym mam kilka pyta艅 odno艣nie autobus贸w (interesuj膮 mnie szczeg贸lnie trasy THORSMORK- Hell i Hell-LANDMANNALAUGAR)
1. Czy autobusy na Islandii s膮 w miar臋 punktualne (w jednej opcji mam 20 min na z艂apanie w Hella autobusu z Rey do LANDMANNALAUGAR, sam doje偶dzaj膮膰 do Helli autobusem z THORSMORK - czy to si臋 uda?)
2. Czy bilet trzeba wcze艣niej rezerwowa膰 (np. znalaz艂em strone NAT.IS - gdzie s膮 rozk艂ady autobus贸w i rezerwacja on-line- czy te偶 nie ma obl臋偶enia autobus贸w i zawsze mo偶na kupi膰 bilet w dniu wyjazdu? - wiem, wiem -barlak ju偶 odpowiedzia艂, ale mo偶e inni maj膮 jakie艣 inne do艣wiadczenia?)
3. Czy bilet kupuje si臋 u kierowcy czy te偶 na jaki艣 dworcach/budkach/tylko on-line?
4. Czy w razie braku miejsc kierowca zabiera ludzi na stoj膮ca czy te偶 trzeba czeka膰 na autobus nast臋pnego dnia (tutaj barlak ma tylko przypuszczenia, ale mo偶e kto艣 zna z autopsji?)?
5. Czy s膮 jakie艣 inne autobusy na wspomnianych przeze mnie trasach opr贸cz tych ze strony NAT.IS?
6. Jak jest ze z艂apaniem stopa np. z Helli do LANDMANNALAUGAR?

wiem, 偶e du偶o pyta艅, ale je艣li ktokolwiek zna odpowied藕 ma cho膰by jedno pytanie, to prosz臋 o pomoc:) Bardzo mi to si臋 przyda przy ustalaniu trasy i okre艣leniu liczby dni wypozyczenia auta.

pzdr i g贸ry dziekuj臋Smile
tomek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
behemot

Do潮czy: 16 Mar 2007
Posty: 8
PostWys砤ny: 29 Maj 2007, 17:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Sa w miare punktualne min. dlatego ze maja planowe postoje (a zLandmanna do Thorsmork najlepiej na piechote isc, trasa rewelacyjna)
2. Autobusy - szczegolnie inne niz te na "jedynce" sa glownie dla turystow, wiec w sezonie moze nie byc miejsc. Trasy do Landmanna, Thorsmork itp. to w zasadzie wycieczki dla indywidualnych turystow, z autobusami z napedem 4D, a nie autobusy takie jak znamy z Polski. Ja bilety do Landmanna kupowalem z bodaj 2-dniowym wyprzedeniem. Ale powrotne z Thorsmork juz u kierowcy i problemu nie bylo.
3. Mozna u kierowcy, no chyba zeby nie bylo miejsc.
4. Watpie zeby zabierali na stojaco.
5. Zlapalem stopa we wrzesniu do Dettifosu (i dalej na polnoc), zlapalem stopa na Kjolurze, wiec pewnie i do Landmanna sie da, tym bardziej ze to jedno z bardziej populatrnych miejsc na Islandii.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
aguirre

Do潮czy: 08 Mar 2007
Posty: 24
Sk眃: Tychy
PostWys砤ny: 29 Maj 2007, 21:39    Temat postu: dzi臋ki:) Odpowiedz z cytatem

dzi臋ki za info:)
Co do trekkingu Landa-Thorsmork, to wiem 偶e rewelacja i w艂a艣nie zamierzam go zrobi膰. Planuje tylko zostawi膰 auto w Helli i podjecha膰 autobusem do Landa, przej艣膰 do Thorsmork i znowu autobusem do Helli po auto - dlatego mnie w艂a艣nie interesuje, czy w miar臋 bez probelmu b臋dzie si臋 mo偶na porusza膰 w tym obszarze autobusami. Planuje ten trekking zrobi膰 na koniec pobytu, wi臋c nie chcia艂bym si臋 sp贸藕ni膰 na samolot;)
pzdr
tomek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
monika

Do潮czy: 09 Lip 2007
Posty: 45
Sk眃: REYKJAVIK
PostWys砤ny: 20 Lip 2007, 23:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy kto艣 si臋 orientuje czy w autobusach w reykjaviku s膮 zni偶ki na bilety dla student贸w? z kart膮 euro b膮d藕 legitymacj膮 polsk膮?
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 21 Lip 2007, 1:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pocz膮tku XX wieku, osoby, kt贸re mia艂y pozytywn膮 opini臋 admina naszego Forum, oraz legitymowa艂y si臋 sta艂ymi wp艂atami datk贸w na rzecz ICELAND.PL, mog艂y je藕dzi膰 po Reykjaviku za darmo!

Chyba pora by przywr贸cic ten piekny 艣redniowieczny zwyczaj. To pi臋kna 艣wiecka tradycja. Very Happy
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
alienship

Do潮czy: 14 Cze 2007
Posty: 25
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 22 Lip 2007, 14:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OE, daj spok贸j, pytanie nie by艂o g艂upie

Moniko - z polsk膮 legitymacj膮 NIGDY nie dostaniesz 呕ADNEJ zni偶ki za granic膮, chyba, 偶e kto艣 艂askawie przymknie oko, bo taka legitka nie ma mocy prawnej

Euro <26 nie jest akceptowana w Islandii, ISIC jest akceptowany troch臋 bardziej, ale z czego co mi wiadomo, nie ma na Islandii wcale bilet贸w studenckich jednorazowych. Podobnie jak w wi臋kszo艣ci kraj贸w Europy Zachodniej.
_________________
Hello! I am a signature virus. Please copy me to your signature to help me spread!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 23 Lip 2007, 0:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alienship napisa:
OE, daj spok贸j, pytanie nie by艂o g艂upie
Ja wcale nie uwa偶am, 偶e pytanie by艂o g艂upie.
Je艣li kto艣 m贸j 偶art zrozumia艂 w ten spos贸b to przepraszam.

Po prostu nie zna艂em odpowiedzi na to pytanie, wi臋c postanowi艂em rozweseli膰 nieco towarzystwo. Smile
Bycie adminem powoduje, 偶e ka偶dy m贸j post brany jest niezwykle powa偶nie i ka偶dy doszukuje si臋 drugiego dna Smile


Cytat:
Moniko - z polsk膮 legitymacj膮 NIGDY nie dostaniesz 呕ADNEJ zni偶ki za granic膮, chyba, 偶e kto艣 艂askawie przymknie oko, bo taka legitka nie ma mocy prawnej
Legitymacja mo偶e potwierdza膰 stan nauki i czasem je艣li dla uczni贸w lub student贸w s膮 zni偶ki to taki dokument musi by膰 honorowany.



Cytat:
Euro <26 nie jest akceptowana w Islandii
Jeste艣 pewna? Gdzie艣 kto艣 chyba pisa艂, 偶e co艣 tam mo偶na taniej na ten dokuemnt dosta膰 (mo偶e w schronisku?) Prosze poszuka膰 na Forum Smile
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
alienship

Do潮czy: 14 Cze 2007
Posty: 25
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 23 Lip 2007, 15:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej!

No w艂a艣nie admin贸w na powa偶nie trzeba bra膰, bo inaczej datki na portal 艣ci膮gaj膮 Smile Z mojej skromnej wiedzy podr贸偶nika wynika, 偶e legitka polska jako 偶e jest niet艂umaczona to i dla wi臋kszo艣ci zagraniczniak贸w nie wynika z niej status studenta. Ale ju偶 na przyk艂ad legitki studenckie fi艅skie pisz膮 cz臋艣ciowo po angielsku i za granic膮 czasem je uznaj膮. Z zasady wymaga to jednak dobrej woli drugiej strony - np. w Krakowie dopiero od czerwca zagraniczniaki mog膮 je藕dzi膰 na ulgowych biletach z Euro26 i ISICem.

Na stronie Euro26 stoi, 偶e nie dzia艂a ona w Islandii (poza naturalnie ubezpieczeniem), ale tak jak wspomnia艂em, zale偶y to od dobrej woli i czasem zostanie nam uznana (przy czym nie ma na ni膮 偶adnej oficjalnej zni偶ki) - w Norwegii te偶 nie ma zni偶ek, ale na ulgowym do muzeum wszed艂em Smile

Ciekawi mnie, czy s膮 zni偶ki studenckie w IS na autobusy dalekobie偶ne - czy to prawda, 偶e s膮 tylko dla dzieci i emeryt贸w? Sad

bV
_________________
Hello! I am a signature virus. Please copy me to your signature to help me spread!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 23 Lip 2007, 16:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W cywilizowanych krajach o wysokiej kulturze spo艂ecznej, urz臋dnik domyslnie wierzy obywatelowi.
Dlatego do muzeum mo偶na tam wej艣膰 z biletem ulgowym pokazuj膮c kart臋 p艂ywack膮 i m贸wi膮c, 偶e to legitymacja studencka (nie r贸bcie tego!).
A w艂a艣ciwie nawet cz臋sto nie trzeba nic pokazywa膰. Uczciwi ludzie wierz膮 innym na s艂owo.

My jeste艣my nauczeni 偶ycia w systemie totalitarnym, gdzie ka偶dy by艂 podejrzany. St膮d nasze przywi膮zanie do dokument贸w i papier贸w.

Oczywi艣cie zawsze znajdzie si臋 paru typk贸w spod ciemnej gwiazdy, kt贸rzy wykorzystaj膮 takie zaufanie. Ale lepiej przepu艣ci膰 kilku cham贸w ni偶 robi膰 problemy uczciwym ludziom.
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
mjkl
ILO艢膯 OSTRZE呕E艃: 1
Do潮czy: 26 Pa 2006
Posty: 2605
PostWys砤ny: 23 Lip 2007, 16:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sa bilety znizkowe - dla dzieci/mlodziezy - przedialy wiekowe.

info np tu http://bsi.is/prices/sudurnes07.htm
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
alienship

Do潮czy: 14 Cze 2007
Posty: 25
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 23 Lip 2007, 18:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no w艂a艣nie, kurcz臋, a dla m艂odzie偶y ucz膮cej nic, nic... Sad
_________________
Hello! I am a signature virus. Please copy me to your signature to help me spread!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
monika

Do潮czy: 09 Lip 2007
Posty: 45
Sk眃: REYKJAVIK
PostWys砤ny: 23 Lip 2007, 23:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alienship. mylisz si臋. w grecji na zwyk艂膮 legitymacje studenck膮 wsz臋dzie wchodzi艂am za darmo mimo 偶e np. na akropol studenci z USA, UK czy Czech p艂acili12 euro po pokazaniu swoich. bilety na metro, tramwaje mia艂am za p贸艂 ceny. (to samo we W艂oszech) w muzeach, na p艂atnych pla偶ach, basenach, wsz臋dzie gdzie p艂膮ci艂o si臋 wst臋p albo p艂aci艂am po艂owe albo nic. zazwyczaj zupe艂na darmocha. a to te偶 s膮 kraje 偶yj膮ce z turyst贸w, tak jak islandia. a zapyta艂am 偶eby ewentualnie nie przep艂aca膰 bo kierowca nie by艂 w stanie mi udzieli膰 takiej informacji i wys艂a艂 mnie na dworzec g艂贸wny a mi tam nie po drodze bo mnieszkam na xxxx troche i specjalnie tam jecha膰 to mi si臋 nie chcia艂o. ja tu nie pracuje wi臋c wydatek rz臋du 280koron za przejazd mo偶e szybko opustoszy膰 moj膮 kiesze艅. a euro26 jest uznawne w Norwegii tyle 偶e tak jak i u nas nie wsz臋dzie. to czy kt贸re艣 np. muzeum, sklep czy miejska komunikacja je uznaje zale偶y tylko od nich samych. pozdrawiam i dzi臋kuje wszystkim za pomoc.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
monika

Do潮czy: 09 Lip 2007
Posty: 45
Sk眃: REYKJAVIK
PostWys砤ny: 23 Lip 2007, 23:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OE co do zwyczaju to jestem za, ale chcia艂am auwa偶y膰 偶e XX wiek to nie 艣redniowiecze. cho膰 podobno Islandia przeskoczy艂a ze 艣redniowiecza od razu do XX wieku( za Podr贸偶e Marze艅- seria Gazety Wyborczej) je艣li to masz na my艣li
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 24 Lip 2007, 3:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

monika napisa:
OE co do zwyczaju to jestem za, ale chcia艂am auwa偶y膰 偶e XX wiek to nie 艣redniowiecze. je艣li to masz na my艣li
I zn贸w zosta艂em 藕le zrozumiany.
Oj, poczucie humoru niknie, czy co? Very Happy

艁atwo zauwa偶y膰, 偶e w 艣redniowieczu nie mog艂y po Reykjaviku je藕dzi膰 偶adne autobusy, wi臋c u偶ycie takiego sformu艂owania by艂o cz臋艣ci膮 偶artu. Smile
W 艣redniowieczu Reykjavik to by艂o tylko par臋 dom贸w, bo Islandia albo nie mia艂a stolicy, albo t膮 stolic膮 by艂o miejsce przebywania gubernatora norweskiego a potem du艅skiego.
Ale mog臋 si臋 myli膰, bo tej cz臋艣ci historii nie znam dok艂adnie, a poza tym 艣redniowiecze to do艣膰 d艂ugi okres czasu.

Tak czy inaczej wymieni臋 z nazwiska rzeczy zmy艣lone przeze mnie, bo zn贸w kto艣 got贸w o co艣 mnie oskar偶a膰:
a) autobusy na pocz膮tku XX w. (je艣li by艂y to tylko w Europie i to konne)
b) zni偶ki na pocz膮tku XX w. nie mog艂y obejmowa膰 u偶ytkownik贸w Forum, bo wtedy nie by艂o internetu
c) tym bardziej nie mo偶e to by膰 艣redniowieczny zwyczaj (o czym by艂o wy偶ej)
d) m贸j 偶art jest napisany specjalnie j臋zykiem dziennikarza-felietonisty, by przyda膰 mu sztucznej powagi...

Jedyne co jest prawd膮 to fakt, 偶e mi艂o by by艂o, gdyby taka specjalna zni偶ka zosta艂a wprowadzona Smile

Wi臋cej u艣miechu i rado艣ci, 偶yczy, na nowej drodze 偶ycia, admin w mej skromnej osobie Smile
[tej nowej drogi 偶ycia te偶 nie bierzcie powa偶nie]. Smile

Poniewa偶 niekt贸rzy nowi u偶ytkownicy bior膮 mnie za jakiego艣 ponurego dziada, wi臋c powiem Wam, 偶e mam swoje weselsze alter ego, kt贸rego kr贸tk膮 biografi臋 przeczytacie tu: http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?p=7234#7234
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
monika

Do潮czy: 09 Lip 2007
Posty: 45
Sk眃: REYKJAVIK
PostWys砤ny: 24 Lip 2007, 12:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale ja wcale tego serio nie wzi臋艂am tak tylko chcia艂am wyja艣ni膰 偶eby co niekt贸rzy nie mieli w膮tpliwo艣ci. poczucie chumoru mam ogromne, ale chyba dziwne troche bo czasem ludzie m贸wi膮 偶e wredna jestem bo im dogaduje. ale potem si臋 przyzwyczajaj膮 i wiedz膮 ze to nie na srio. a obrazi膰 mnie jest ci臋偶ko. bardzo. tylko nieliczni to potrafi膮. pozdrawiam
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
alienship

Do潮czy: 14 Cze 2007
Posty: 25
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 13 Sie 2007, 14:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka porad: autobusy miejskie w Reykjaviku i dalekobie偶ne

Komunikacja miejska w Reykjaviku jest najdrozsza w Europie. Bilet jednoprzejazdowy kosztuje 280 ISK. Znizki tylko do 18 i powyzej 67 roku 偶ycia (maj膮 to zmieni膰 pono膰).

P艂atno艣膰 ODLICZON膭 GOT脫WK膭. Nie mo偶na kart膮, nie wydaj膮 reszty. Nie ma 'bilet贸w' w 艣cis艂ym znaczeniu tego s艂owa. Czasami po prostu wrzuca si臋 kas臋 do skarbonki, czasami dostajemy paragonik. Mo偶emy zmieni膰 autobus w ci膮gu godziny od otrzymania biletu (je艣li nie ma drukarki paragonik贸w, trzeba poprosi膰 kierowc臋 o taki karteluszek - "change ticket") i wtedy przy wsiadaniu do kolejnego autobusu, oddajemy paragonik/karteluszk臋 kolejnemu kierowcy. Nie musimy JECHA膯 z wa偶nym biletem - chodzi o to, aby by艂 wa偶ny przy wsiadaniu.

Wszystkie autobusy je偶d偶膮 dok艂adnie co p贸艂 godziny, dzie艅 w dzie艅, poza tymi do Akranes. W艂a艣nie - na bilecie miejskim mo偶na dojecha膰 a偶 do Akranes! To dobre 20 kilometr贸w za Reykjavikiem.

Czasem jesli brakuje kilku koron do biletu, kierowca macha r臋k膮 Smile Karnet 10 przejazd贸w to 2500 ISK, s膮 te偶 bilet tygodniowe i kilkutygodniowe.

Mi艂a niespodzianka - po Keflaviku, Njardviku i p贸艂nocnej cz臋艣ci po艂wyspu Reykjanes kursuj膮 DARMOWE AUTOBUSY - mo偶na dojecha膰 a偶 do Hafnir.

Komunikacja dalekobie偶na jest dziko droga dla samych islandczyk贸w. Podwo偶膮ca nas rozina powiedzia艂a, 偶e bardziej op艂acalny jest przejazd JEDNEJ (!) osoby w艂asnym autem! Przyk艂adowy przejazd z Akureyri do Reykjaviku to ponad 6000 ISK (prawie tyle, co samolot tej relacji) a z Reykjaviku do Gulfossu 2500 ISK.
_________________
Hello! I am a signature virus. Please copy me to your signature to help me spread!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 13 Sie 2007, 19:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Autobusy dalekobie偶ne s膮 drogie, bo s膮 przeznaczone g艂贸wnie dla turyst贸w, a oni nie chc膮 samolotem, bo autobusy maj膮 (pono膰) ten plus, 偶e mo偶na wysi膮艣膰, pozwiedza膰, a nast臋pnego dnia wsi膮艣膰 do nast臋pnego i jecha膰 dalej. W ten spos贸b mo偶na tanio zwiedzi膰 Islandi臋 (taniej ni偶 wynajmuj膮c samoch贸d dla 1 osoby). Oczywi艣cie przy wi臋kszej ilo艣ci os贸b op艂aca si臋 ju偶 bardzeij samoch贸d Smile
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nast阷ny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron