reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Wulkan Hekla i wejscie na Heklę
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Ilona

Doczy: 20 Mar 2005
Posty: 67
Skd: Frankfurt
PostWysany: 7 Kwi 2006, 18:24    Temat postu: Wulkan Hekla i wejscie na Heklę Odpowiedz z cytatem

W czasie swiat Wielkanocnych planuje mala wycieczke do Golden Circle i przy okazji chcialabym wspiac sie na Hekle. Dlatego chcialam sie zapytac czy moze ktos wie czy jest to mozliwe o tej porze roku, bo mam obawy co do sniegu... jesli byl juz taki temat to przepraszam, ja nie znalazlam nic podobnego. Pozdrawiam
_________________
Nie wiem dokąd iść, dokąd zmierzać mam,
Wiem tylko tyle, że znów jestem sam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Tlen
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 7 Kwi 2006, 19:01    Temat postu: Golden Circle Odpowiedz z cytatem

Nie żebym się czepiał (bo być może się nie znam), ale Golden Circle to nie miejsce, a tylko chwytliwa nazwa trasy dla turystów. Trasa ta obejmuje okolice Reykjaviku, w tym słynny gejzer.
Nie wiem, czy ta nazwa (oprócz tego, że odwiedza się Gulfoss [czyli Złoty Wodospad]) ma coś wspólnego z islandzką nazwą jakiegoś terenu.
Być może się mylę i ktoś wyprowadzi mnie z błędu, ale wszystko na to wskazuje, że tan nazwa (GC) występuje tylko w folderach i filmach reklamowych dla turystów, a więc sugeruje to, że jest to tylko chwyt reklamowy Smile
Oczywiście nie oznacza, to że nie można tej nazwy stosować, bo w końcu nic w tym złego nie ma, warto jednak rozpoznać skąd się taka nazwa wzięła Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Ilona

Doczy: 20 Mar 2005
Posty: 67
Skd: Frankfurt
PostWysany: 7 Kwi 2006, 21:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz calkowita racje, to tylko nazwa przyciagajaca turystow, wielu Islandczykow nawet nie wie, ze tak sie okresla ta trase w folderach, Przepraszam za blad, nastepnym razem juz go nie powtorze Smile
_________________
Nie wiem dokąd iść, dokąd zmierzać mam,
Wiem tylko tyle, że znów jestem sam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Tlen
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 9 Kwi 2006, 2:39    Temat postu: Błąd Odpowiedz z cytatem

Hej, to nie jest żaden błąd, szczególnie, że zdajesz sobie sprawę ze znaczenia i funkcjonowania tej nazwy. Smile
Ja natomiast chciałem uściślić, bo potem przyjdzie jakiś nowy islandofil i na siłę będzie szukał na mapach takiego miejsca Smile
A swoją drogą to ciekawe, czy są jeszcze jakieś "złote" akcenty na tej trasie oprócz Gulfossa? Jakbyś coś spotkała to daj znać Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Ilona

Doczy: 20 Mar 2005
Posty: 67
Skd: Frankfurt
PostWysany: 9 Kwi 2006, 13:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No jak to nie ma zlotych akcentow? A Gullfoss to co? z tego co wiem to tlumaczenie na polski jest Zloty Wodospad Smile ale jezelis potkam jeszcze jakies inne zlote akcenty to napewno dam znac
_________________
Nie wiem dokąd iść, dokąd zmierzać mam,
Wiem tylko tyle, że znów jestem sam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Tlen
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 9 Kwi 2006, 13:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież o Gullfossie Odżajer napisał Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Ilona

Doczy: 20 Mar 2005
Posty: 67
Skd: Frankfurt
PostWysany: 9 Kwi 2006, 13:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

faktycznie, niezauwazylam, sorki Embarassed
_________________
Nie wiem dokąd iść, dokąd zmierzać mam,
Wiem tylko tyle, że znów jestem sam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Tlen
archer

Doczy: 27 Sty 2006
Posty: 18
Skd: Gdynia
PostWysany: 26 Kwi 2006, 14:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wtrace sie na chwilke ...
chial bym zauwarzyc ze rozmowa odbiegla kompletnie od tematu czyli Hekli ...
swieta juz minely i cikawe czy wejcie sie udalo

moim zdaneim powinno sieudac :-) o ile snieg nie byl sypki , lub nie bylo go wogole :-)
wszak po ubitym idzie sie duzo lepiej niz po polach zuzlowych do hekli i potem po polach zastygnietej lawy na ktorej mozna sobie poranic łapki

nio to tyle ;-) Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Ilona

Doczy: 20 Mar 2005
Posty: 67
Skd: Frankfurt
PostWysany: 26 Kwi 2006, 19:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety wycieczka sie nie udala, akurat kilka problemow sie na to zlozylo, ale napewno nic straconego, jak tylko znow bede miala wiecej wolnego to jakos to zorganizuje i napewno wejde na Hekle:)
_________________
Nie wiem dokąd iść, dokąd zmierzać mam,
Wiem tylko tyle, że znów jestem sam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Tlen
Ilona

Doczy: 20 Mar 2005
Posty: 67
Skd: Frankfurt
PostWysany: 19 Cze 2006, 0:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehe, no i udalo sie, , wszystko juz zalatwione, samochod zarezerwowany i w weekend 15-16 lipca jade na wycieczke. W planach mam zamiar obejrzec Gulfoss i gejzery, wspiac sie na Hekle,rejs po jeziorku glacjalnym, moze wspiac sie troche na lodowiec(mam nadziej, ze uda sie wypad na skutery sniezne) no i zahaczyc takze o Vik. Oby tylko pogoda dospisala, bo nocleg bedzie pod namiotem. Very Happy A ze bede miala wolne 2 tyg to napewno jeszcze cos wiecej zwiedze, mysle o wypadzie na polnocny-zachod, a co z tego wyjdzie to sie okaze juz za 3 tyg!!! pozdrawiam
_________________
Nie wiem dokąd iść, dokąd zmierzać mam,
Wiem tylko tyle, że znów jestem sam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Tlen
MARKO

Doczy: 02 Mar 2006
Posty: 9
Skd: KRAKOW
PostWysany: 6 Sty 2007, 17:36    Temat postu: wejscie na Hekle Odpowiedz z cytatem

Jeżeli wyprawa na Hekle powiodła się,proszę o bliższe informacje
m.in.jaką najlepiej wybrać trasę.kiedy,ile czasu zajmuje wejście?
Dla osób chcących to uczynić (również dla mnie ) będą to cenne
informacje,nie z przewodnika( niekiedy niezgodne z prawdą), tylko
od kogoś kto osobiście to przeżył.
Inne osoby,które były na Hekli,również proszę o info.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Ilona

Doczy: 20 Mar 2005
Posty: 67
Skd: Frankfurt
PostWysany: 7 Sty 2007, 13:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wycieczka udala sie prawie calkowicie, niestety wejscie na Hekle sie nie udalo z powodu niesprzyjajacej pogody pomimo iz bylo to lato.
_________________
Nie wiem dokąd iść, dokąd zmierzać mam,
Wiem tylko tyle, że znów jestem sam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Tlen
PePe

Doczy: 16 Kwi 2007
Posty: 1
Skd: Nowy Sącz
PostWysany: 22 Kwi 2007, 20:19    Temat postu: Hekla w maju Odpowiedz z cytatem

Czesc wszystkim,
wybieram sie w polowie maja na islandie i mam zamiar wejsc na hekle. czy ktos jest w stanie napisac mi czego sie tam moge spodziewac (warunki pogodowe, śnieg, skąd najlepiej wejść itp). Wszelkie info mile widziane.

Jeśli post wydaje się głupi to sorry.. to mój pierwszy raz Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Tomek_krk

Doczy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Skd: Kraków
PostWysany: 9 Maj 2007, 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj
siedze wlasnie w Aykuryi juz zlecialo mi prawie 2 tygodnie autostopowania po Islandi.
Hekle zdobylismy 3 dnia podrozy - warunki okropne. zawieja, pelno sniegu widocznosc 2-3 metry.
na polnocy teraz pada snieg a temp w nocy dochodzi do - 2/3 stopni, na namiocie tworza sie sople Smile

wez ze soba czekan przyda ci sie jak beda mocne podmuchy wiatru by sie zaprzec w sniegu kucajac, okropnie wieje na szczycie.

powodzenia !
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Simba

Doczy: 17 Lip 2010
Posty: 3
PostWysany: 21 Lip 2010, 20:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odświeżę nieco wątek.

Z której strony najlepiej dostać się pod Heklę autostopem (tzn. chyba wychodzi na to, że pytam o najpopularniejszą trasę)? Gdzie można kupić mapy z oznaczonymi "szlakami wejścia" na ten wulkan?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Situ

Doczy: 05 Gru 2009
Posty: 19
Skd: Garwolin
PostWysany: 26 Sie 2010, 20:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Simba napisa:
Odświeżę nieco wątek.

Z której strony najlepiej dostać się pod Heklę autostopem (tzn. chyba wychodzi na to, że pytam o najpopularniejszą trasę)? Gdzie można kupić mapy z oznaczonymi "szlakami wejścia" na ten wulkan?


Lecisz ze szlaku na Landmannalaugar, masz drogowskaz na Heklę.
I masz kawałek drogi, jakies 8km do parkingu gdzie sie zaczyna szlak pieszy.

Ale mozna jeszcze wyzej wjechać samochodem na jakies 900m, skąd blizej na szczyt.

Byłem w lipcu podczas wyprawy rowerowej, jednak pogoda na szczycie tak sie xxxxła ze nie mogłem znaleźć drogi na dół, widocznosc jakieś 2 metry.

Zszedłem po własnych sladach.
Ogólnie uwazaj na pogodę bo jak sie przychmurzy, zacznie lać i do tego wiatr urywa xxxx - nie jest przyjemnie. Mimo ładnej pogody bierz ciepłe ciuchy i od deszczu.

BTW - Askja fajniejsza Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
madeguy2

Doczy: 27 Lut 2014
Posty: 1
Skd: silesia
PostWysany: 27 Lut 2014, 11:46    Temat postu: Hekla 2014 Odpowiedz z cytatem

Witam w maju 2014 bede 8 dni na wyspie. 30go mam dzień wolny i planuje wejść na Heklę szukam chetnych do współpracy.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
roahn

Doczy: 28 Gru 2014
Posty: 10
PostWysany: 2 Cze 2015, 21:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ile zajmuje w sumie wejście na Hekle ?
szlak jest jakoś poznaczony ?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
stalin
Go
PostWysany: 5 Cze 2015, 19:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A na pewno masz chec , bo my tu juz czekamy kilka lat ze wzgledu na opoznienie erupcji . Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Powrt do gry
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 10 Cze 2015, 20:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znam podejście od N-NE, czyli to, które parę postów wyżej opisał Situ. Jest ono częściowo oznakowane tyczkami, w dolnej części widać też ślady pojazdów 4x4. Ale: na dole tych otyczkowanych tras jest w sumie 2, bo jedna to dojście do automatycznej stacji pomiarowej.
Podejście idzie grzbietem, początkowo łagodnym, ze śladami 4x4. Potem bardzo stromym, więc omija się lub przecina dosyć strome pola śnieżne. następnie teren znów się wypłaszcza, mija się stare kratery i wylewy lawy. Tutaj zaczyna się spore pole bardzo paskudnej, ostrej lawy o strukturze łamliwego szkliwa z dużymi, pustymi bąblami. W większym lub mniejszym stopniu może być przysypane śniegiem. Jest to b. nieprzyjemny odcinek, wymagający dużej ostrożności ze względu na spore ryzyko urazowe. Wyobraź sobie marsz po wysypisku złożonym ze skorup pobitych 2-4 litrowych szklanych słoików.
Potem jest już normalnie, podchodzi się aż do szczytu pofałdowanym terenem żwirowo-lawowo-śnieżnym, w zasadzie pozbawionym trudności. Na początku tego odcinka ponownie widziałem jakieś tyczki. Albo idą one bardziej od prawej mijając odcinki opisane wcześniej (w tym to koszmarne pole lawy), albo nie są one rozmieszczone w terenie zbyt regularnie. W pierwszym przypadku znaczyłoby to, że nie szedłem (ja i spotkane na trasie osoby) w 100% "uznaną" trasą podejścia.
Na szczycie umieszczona jest skrzynka metalowa, w której znajduje się szczelna kapsuła z kawałka mufy od rury kanalizacyjnej z PVC z deklami, w której znajduje się stosowny zeszyt.
Warunki atmosferyczne są bardzo zmienne, w końcowej fazie podejścia i na szczycie miałem totalne mleko, a za pół godziny już na zejściu była lampa i szczyt był widoczny z daleka. Sporo zależy od stopnia zaśnieżenia podejścia. Zdecydowanie zalecam posiadanie i używanie środków pozwalających na utrzymanie orientacji przy ograniczonej widoczności (zwłaszcza w odkrytym śnieżnym terenie!): przede wszystkim kompas (absolutne minimum zdrowego rozsądku), GPS (jak ktoś ma i umie korzystać w terenie) też może być jako uzupełnienie, no i jakaś mapa.
Czasu potrzebnego na wejście i zejście nie potrafię już odtworzyć, zależy od warunków i od tego, skąd się zacznie (tj. gdzie zostawi auto). W każdym razie na pewno zajmuje to łącznie parę godzin.
No i teraz kwestia "kaboom case", czyli erupcji. Hekla jest już trochę lat "po terminie". W literaturze podają, że wybucha średnio raz na dekadę (1991, 2000 -ostatnie erupcje). Czyli już w 2011, kiedy ja byłem, bomba była już "uzbrojona". Oczywiście to są określenia czysto, hmm, umowne. Góra jest monitorowana, jak wszystkie czynne wulkany. Bezpośrednio przed wyruszeniem należy sprawdzić, czy ostatnio w okolicy nie było jakichś wstrząsów, nie ogłaszano alertu itd. Rok czy dwa temu wprowadzono nawet udogodnienie dla turystów: aplikację na telefony komórkowe, która umożliwia odebranie ostrzeżenia za pomocą SMS. Spróbuj może znaleźć, wg. mnie warto.
Prawdziwy problem z Heklą polega na tym, że 100% sygnały o erupcji daje ok. godziny przed akcją. Co teoretycznie daje małe szanse na odwrót ewentualnym pechowcom. Liczyć się więc trzeba z fałszywymi alarmami przy okazji byle wstrząsów, których absolutnie nie należy lekceważyć. Statystycznie ryzyko znalezienia się na górze w czasie erupcji jest dla przeciętnego turysty pewnie niewielkie, co roku na górę wchodzą setki czy tysiące ludzi. Ale jednak jest to aktywny wulkan, wiec zagrożenie istnieje realnie. W zeszłym bodaj roku na popularnym w Japonii wulkanie zginęło kilkunastu czy kilkudziesięciu turystów na skutek niespodziewanej erupcji.
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron