reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

Islandczycy obwiniaj膮 muzu艂man贸w o akty terroru

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Przegl膮d prasy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
aneta.krejczy

Do潮czy: 14 Pa 2014
Posty: 141
Sk眃: Wroc艂aw
PostWys砤ny: 23 Sty 2015, 21:14    Temat postu: Islandczycy obwiniaj膮 muzu艂man贸w o akty terroru Odpowiedz z cytatem

Zabijanie ludzi z powodu tego, 偶e z ciebie drwi膮 nie jest zgodne z naukami proroka Mahometa, powiedzia艂 Yaman Brikhan, w艂a艣ciciel restauracji Ali Baba po艂o偶onej w Veltusund w Reykjav铆ku. Yaman, kt贸ry nale偶y do Centrum Kultury Islamskiej w Islandii (Menningarsetur m煤slima 谩 脥slandi), wyja艣nia, 偶e przypisywanie islamowi ostatnich atak贸w w Pary偶u jest niesprawiedliwe. Uwa偶a tak偶e, 偶e debata, kt贸ra rozpocz臋艂a si臋 po tych wydarzeniach s艂u偶y jedynie stworzeniu roz艂amu mi臋dzy muzu艂manami a reszt膮 obywateli.

Pytany o to, czy spo艂ecze艅stwo obwinia wszystkich muzu艂man贸w o to, co si臋 sta艂o. Yaman odpowieda: „Tak, s膮dz臋, 偶e ludzie chcieliby powiedzie膰: „Jeste艣 muzu艂maninem i jeste艣 winny temu, co zrobili tamci faceci”. Lecz to nie jest moja wina. Ja nie znam tych ludzi”,

Yaman ma pewne w膮tpliwo艣ci wzgl臋dem informacji, kt贸re zosta艂y ujawnione, ale twierdzi, 偶e we wszystkich przypadkach sprawcami byli 藕li ludzie, kt贸rzy nie reprezentuj膮 og贸艂u spo艂eczno艣ci muzu艂ma艅skiej.

„DLACZEGO LUDZIE DOPUSZCZAJ膭 SI臉 RZECZY, O KT脫RYCH WIEDZ膭, 呕E S膭 KRZYWDZACE DLA INNYCH?”

W odniesieniu do rysunk贸w publikowanych przez tygodnik „Charlie Hebdo” – przedstawiaj膮cych proroka Mahometa – Yaman zauwa偶a, 偶e muzu艂manie czuj膮 si臋 za ich pomoc膮 obra偶ani i krzywdzeni.

„To jest bardzo z艂e. Czujemy si臋 bardzo 藕le z powodu tego, co robicie. Pozw贸l mi poda膰 drobny przyk艂ad. Czy je艣li wiem, 偶e co艣 ci臋 rani i nadal wci膮偶 to robi臋, gdy偶 [uwa偶am, 偶e] jestem woln膮 osob膮 i ciesz臋 si臋 t膮 wolno艣ci膮, zaakceptowa艂by艣 to?”, pyta.

Doda艂, 偶e nie rozumie, dlaczego ludzie, w tym przypadku redaktorzy „Charlie Hebdo”, decyduj膮 si臋 na zaostrzanie konfliktu.

„Nie podoba nam si臋 to. Dlaczego ludzie tego nie rozumiej膮? Dlaczego nie przestan膮? Mo偶esz przyj艣膰 tu [do Ali Baby], a ja jestem zadowolony z tego, 偶e mog臋 ci臋 przyj膮膰, przyj膮膰 kogokolwiek. Lecz co stanie si臋, gdy kto艣 zacznie atakowa膰 moje miejsce za pomoc膮 tych obrazk贸w? Nie by艂bym wtedy szcz臋艣liwy”.

„CZ艁ONEK PARLAMENTU WYKAZA艁 SI臉 SWOJ膭 IGNORANCJ膭”

Yaman wyja艣nia, 偶e nie spo偶ywa wieprzowiny ani nie pija alkoholu. Dokona艂 takiego wyboru ze wzgl臋du na w艂asn膮 religi臋 i dotyczy to tylko jego, nikogo innego. M贸wi, 偶e od kiedy przeni贸s艂 si臋 do Islandii, zawsze okazuje szacunek Islandczykom i tutejszemu prawu. Nie rozumie, dlaczego ludzie w zaistnia艂ej sytuacji przyr贸wnuj膮 jego i innych muzu艂man贸w do terroryst贸w.

Yaman powiedzia艂, 偶e ludzie s膮 dzieleni na muzu艂man贸w i reszt臋, wskazuj膮c na 脕smundura Friðrikssona, cz艂onka islandzkiego parlamentu z ramienia centroprawicowej Partii Niepodleg艂o艣ci (Sj谩lfstæðisflokkurinn), kt贸ry zaproponowa艂 sprawdzenie pochodzenia 1500 muzu艂man贸w 偶yj膮cych w Islandii.

Zapytany o to, czy paryskie ataki wp艂yn臋艂y na postrzeganie muzu艂man贸w w Islandii, Yaman przywo艂a艂 przypadek wspomnianego parlamentarzysty.

„Tak, mo偶e to mie膰 wp艂yw w przysz艂o艣ci. Rozpocz臋艂o si臋 dwa dni temu, kiedy facet w parlamencie powiedzia艂, 偶e b臋dzie trzeba przyjrze膰 si臋 pochodzeniu ludzi. 呕yj臋 w Islandii od 15 lat i je艣li ten m臋偶czyzna zacz膮艂 my艣le膰 w ten spos贸b... Oczywi艣cie mo偶e to mie膰 wp艂yw”.

Yaman m贸wi, 偶e parlamentarzysta, czyni膮c takie komenatarze, ujawnia swoj膮 w艂asn膮 ignorancj臋.

„To by艂o dla mnie nieco zabawne, poniewa偶 wygl膮da艂o, jakby by艂 on nowy w parlamencie lub by艂 po prostu studentem. Tak jakby on tam jedynie przesiadywa艂”, powiedzia艂 Yaman. „Czy to znaczy, 偶e on nic nie wie [na ten temat]? Kiedy udajesz si臋 do imigracyjnego i po raz pierwszy wype艂niasz dokumenty, musisz przygotowa膰 dla nich 偶yciorys, a sprawdzanie twojego pochodzenia zajmuje im 2-3 miesi膮ce. (...) Nie dali by mi zezwolenia [na pobyt], dop贸ki nie wiedzieliby, sk膮d pochodz臋, gdzie 偶y艂em i czy by艂em karany”.

„DLACZEGO ONI NAM NIE POMAGAJ膭?”

Yaman urodzi艂 si臋 w Syrii, gdzie nadal 偶yj膮 jego rodzice i bracia. Twierdzi, 偶e prze偶ywa los swoich rodak贸w i 偶e Zach贸d wycofa艂 si臋 ze swoich obietnic wzgl臋dem Syryjczyk贸w.

„Unia Europejska obieca艂a nam pom贸c, lecz nie zrobi艂a tego. Nie pomogli nam, tak jak na przyk艂ad pomogli Libijczykom. NATO wkroczy艂o do Libii i obali艂o prezydenta. Lecz dlaczego oni nie chc膮 pom贸c nam?”, pyta Yaman. M贸wi, 偶e wszystko sprowadza si臋 do polityki i pieni臋dzy.

Yaman opowiada, 偶e prosi艂 islandzki Urz膮d Imigracyjny o sprowadzenie do Islandii swojego ojca i brata. Twierdzi, 偶e odm贸wili, ale zasugerowali, aby jego brat przyby艂 sam i poprosi艂 o azyl.

„Musia艂bym zap艂aci膰 10 tys. dolar贸w lub euro, pr贸buj膮c sprowadzi膰 mojego brata 艂odzi膮 do Niemiec lub W艂och i by膰 mo偶e m贸g艂by on wtedy przylecie膰 do Islandii albo zosta艂by uchod藕c膮 w Niemczech. Nie chc臋 jednak chroni膰 go przed niebezpiecze艅stwem, nara偶aj膮c na jeszcze wi臋ksze niebezpiecze艅stwo”, wyja艣nia Yaman.

殴r贸d艂o: http://www.mbl.is/english/politics_and_society/2015/01/16/muslims_are_not_to_blame/.
_________________
Aneta Krejczy
Instytut P贸艂nocny
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Przegl膮d prasy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron