reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

NEWS 21 października
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 21 Pa 2004, 18:36    Temat postu: NEWS 21 października Odpowiedz z cytatem

WYPADEK Z UDZIAŁEM POLICJI (mbl.is)
Policja w Blöduós poinformowała o wypadku, do którego doszło w Langadalur. Trzy samochody, w tym policyjny radiowóz, zostały uszkodzone, po tym jak jeden z samochodów wypadł z drogi. Wezwany na miejsce samochód terenowy policji dojechał na miejsce wypadku. Tam inny pojazd najechał na radiowóz tak niefortunnie, że ten uderzył w auto, do którego została wezwany. Nie ma informacji o jakichkolwiek ofiarach tego zdarzenia.


100 METRÓW ASFLATU ODLECIAŁO (mbl.is)
Wyjątkowo niebezpieczna pogoda z początku tygodnia spowodowała wiele zagrożeń i zniszczeń. Gísli Guđmundsson, z policji w Snćfellsbćr powiedział w wywiadzie dla Morgublađiđ o zerwaniu przez wiatr około 100metrowego fragmentu asfaltu z okolicznej drogi. Guđmundsson uczestniczył akurat w akcji gaszenia farmy Knerri w Breiđuvík koło Snćfellsbćr, która akurat płonęła. Pogoda na początku tygodnia była na tyle zła, że nie było możliwości podróżowania samochodem.


POLICJA ŁAPIE UCIEKINIERA (mbl.is)
Policjanci z Reykjavíku zatrzymali uciekiniera, który zbiegł z więzienia znajdującego się przy ulicy Skólavörđurstígur. Nie był to niebezpieczny przestępca, jednak policjanci z początku mieli problemy z odnalezieniem zbiega. Dopiero po otrzymaniu kilku wskazówek, stróże prawa zatrzymali zbiegłego więźnia w Hafnarfjörđur.


WZRASTA ILOŚĆ SAMOCHODÓW W STOLICY (mbl.is)
Znacznie wzrosła ilość samochodów w Reykjavíku. Szacuje się, że w stolicy jest około 80 tysięcy aut. Największy wzrost zanotowano w ilości pojazdów napędzanych silnikami diesla – tutaj wzrost wyniósł prawie 100%. Samochodów o napędzie benzynowym przybyło około 37%. Od ostatnich ośmiu lat o prawie 217% wzrosła ilość osobowych samochodów z silnikiem diesla. Bardzo wzrosła również ilość dieslowskich terenówek. Również o 37% zwiększyła się średnia ilość przejechanych kilometrów przez mieszkańca stolicy.


ZYSKI Z TUNELU DLA VESTURLAND (mbl.is)
Związek Miast przeprowadził badania, z których wynika, że mieszkańcy Vesturland zarobili około pół miliarda koron na tunelu Hvalfjarđargöng. Oprócz tego wiele innych korzyści wpłynęło na rozwój tego regionu z powodu tunelu.
Najwięcej zarobili mieszkańcy Akranes (394 miliony koron). Mieszkańcy pozostałych regionów – Borgurfjörđur i Snćfellsness uzyskali zyski w sykości po 50 milionów koron a mieszkańcy Dalur około 7 milionów. Badania wykazały również, że spadły koszty podróży mieszkańców Vesturland i ceny niektórych artykułów.


BRĄZ NA VESTMANNNAEYAR (mbl.is)
Silne burze piaskowe na Vestmannnaeyar spowodowały, że na samochodach i domach widoczne są osady brązowego brudu. Mieszkańcu mówią, że wszystkie samochody w mieście wyglądają teraz tak samo. Właśnie dlatego w ciągu ostatnich dni najczęściej można było zobaczyć mieszkańców Vestmannnaeyar zbiorowo myjących swoje samochody.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 21 Pa 2004, 21:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnosnie tunelu..
Nie trudno sobie wyobrazic ze zyski sa duze, zwazywszy na to ile kosztuje przejazd tunelem. Jestem ciekawa dlaczego to az tyle kosztuje i jak dlugo potrwa jeszcze pobieranie oplat za przejazd nim.
Przejazd tunelem skraca podróż wokół Hvalfjordur o ok. 30-40 min. To sporo rzecz jasna, ale zeby taka przyjemnosc kosztowala 50 zl to chyba lekka przesada, nie?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 21 Pa 2004, 21:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jola napisa:
zeby taka przyjemnosc kosztowala 50 zl to chyba lekka przesada, nie?


No - przyjemności kosztują... :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 21 Pa 2004, 21:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A teraz a propos diesli..
To ze wzrosla ich ilosc to jeszcze nic. Wyobrazcie sobie, ze zaczely sie tez one pojawiac w wypozyczalniach samochodowych! Do tej pory nie mozna bylo uświadczyć ekonomicznego dieselka nigdzie. Teraz wypozyczylismy 2 auta i oba byly ropniakami. Zdziwilismy sie nieziemsko. Oby takie zmiany byly powszechną tendencją we wszystkich islandzkich wypozyczalniach ("bilaleigach" Smile )
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Sebastian
Go
PostWysany: 22 Pa 2004, 1:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nadal podatek dla glupiego (czyt. posiadacza diesla) obowiazuje. Byly przymiarki zeby go zniesc ale cos chyba tutejszym wladzom nie wyszlo.
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 22 Pa 2004, 8:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisa:
Niestety nadal podatek dla glupiego (czyt. posiadacza diesla) obowiazuje. Byly przymiarki zeby go zniesc ale cos chyba tutejszym wladzom nie wyszlo.


Taki podatek obowiązuje chyba w wielu krajach. Faktycznie to, że trzeba dopłacać wjeżdżając swoim dieslem na prom jest wkurzające. A kiedy próbowano to znieść na Islandii? I ciekawe czemu nie wyszło?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Sebastian
Go
PostWysany: 22 Pa 2004, 12:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Slyszałem od niektórych kierowców, że miało sie to stać na początku roku pańskiego 2004. Ale chyba mieli złe informacje. Na pytanie skąd mają takie wiadomosci odpowiadali mi, że gdzies czytali. Więc wybaczcie jesli piszę nieprawdę.

einar napisa:
Taki podatek obowiązuje chyba w wielu krajach.

wiem, że użytkowanie samochodu z silnikiem diesla jest troche droższe w Anglii, bo olej napędowy jest ciut droższy od benzyny.

einar napisa:
Faktycznie to, że trzeba dopłacać wjeżdżając swoim dieslem na prom jest wkurzające.

Wjeżdzając na prom trezeba dopłacać???
Powrt do gry
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 22 Pa 2004, 13:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jolu mam dla Ciebie złą a może dobrą wiadomośc opłaty za tunel nie zostaną nigdy wstrzymane (nie słyszałem o taki przypadku na Świecie).Głównym inwestorem tunelu do Akranes były firmy zagraniczne i większość wpływów płynie do nich i nie sądzę aby zrezygnowały z zysków. To była ta zła część. Dobra to ,że objazd prowadzi przepiękną drogą i gdy mam wybór jadę tam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 22 Pa 2004, 13:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisa:
Wjeżdzając na prom trezeba dopłacać???


No często wjeżdżając na prom wjeżdża się na teren kraju, pod którego banderą jednostka pływa - o to mi chodziło...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 22 Pa 2004, 14:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

prowadzone sa negocjacje o obnizenie wysokosci oplaty -ale o zniesieniu nie ma mowy ,poniewaz szykuje sie za pare lat chyba budowa jeszcze jednego .Stanie sie to kiedy bedzie jakas tam ilosc samochodow na dobe przejezdzac ,,,ale ile-nie pamietam.....
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 22 Pa 2004, 14:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
objazd prowadzi przepiękną drogą i gdy mam wybór jadę tam.

No i to jest jakieś pocieszenie w tym wszystkim.
8)
Obejrzałem właśnie ten objazd na mapie - z mojej perspektywy to na razie jedyna opcja :wink: - nie wygłąda na znacznie dłuższy... Jak duża jest różnica w kilometrach i w czasie potrzebnym do objechania?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 22 Pa 2004, 14:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Różnica w kilometrach jest ,ale te widoki. Nawet moją teściową która była na Islandii miesiąc temu musiałem poganiać bo tak jej się tam podobało i nie chciała wracać do Reykjaviku.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 22 Pa 2004, 14:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
moją teściową (...) musiałem poganiać


Odważny jesteś lol lol lol
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 22 Pa 2004, 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie odwaga tylko desperacja
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 22 Pa 2004, 15:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
nie chciała wracać do Reykjaviku


Mam pytanie... Czy ktoś oprócz mnie uważa Reykjavík za jedno z najfajniejszych miast w Europie? No dobra - wielkie nie jest, ale przez to ma swój niepowtarzalny klimat. Jest jak taki mały piesiooo z sercem doga arlekina:) Jest to małe miasto ale duszę ma metropolii na skalę Londynu.

Oczywiście inaczej to wygląda jak ktoś mieszka tam na stałe. Z tego względu nie wymieniłem Warszawy na pierwszym miejscu :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 22 Pa 2004, 15:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najpiękniejszą stolicą jest Warszawa. A z opisem Rvk to trochę przesadziłeś
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 22 Pa 2004, 15:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
Najpiękniejszą stolicą jest Warszawa. A z opisem Rvk to trochę przesadziłeś


No jeśli ja przesadziłem z opisem Reykjavíku to Ty z pewnością z opisem Warszawy lol lol
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 22 Pa 2004, 15:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dla mie Warszawa ale to moze być tylko moje zdanie
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 22 Pa 2004, 16:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No każdy ma swoje ulubione miasto. Z pewnością z perspektywy kogoś kto mieszka na stałe Reykjavík może się wydawac miastem takim sobie. I prawdę mówiąc wiele osób - turystów raczej niewiele czasu poświęca na islandzką stolicę. A szkoda bo jak się przyjrzeć to można się zauroczyć. Sporo sztuki nowoczesnej ustawionej w zaskakujących miejscach. Świetne galerie, doskonałe kawiarnie. Kluby, w których są jedne z najlepszych imprez na świecie.
Oczywiście, że turysta widzi wszystko inaczej niż mieszkaniec..
Ale ja Reykjavík bardzo lubię - a poza tym portowe miasto a ja się w porcie dobrze czuję. :wink:
8)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Mlynek

Doczy: 06 Mar 2004
Posty: 41
Skd: Stargard Szczec.
PostWysany: 23 Pa 2004, 17:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar, chyba sobie żatrujesz!!! Spędzielm 3 dni w Reykjaviku i nie zrobił na mnie szczególnego wrażenia. A właściwie zrobił fatalne. Sam nie wiem czy ładniejsze są już nasze klocki na blokowiskach czy tamte budy Sad Ichniego miejskiego architekta powninni postawić pod mur Smile
Może i jest klimat w klubach i kawiarenkach, przyznaję, że nie sprawdzałem. Niestety 3 dnia marzyłem już tylko żeby się stamtąd wyrwać i rozkoszować się islandzką przyrodą. I to jest to co zmusza mnie do powrotu język język język
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron