reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

strajk nauczycieli
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 21 Paź 2004, 20:08    Temat postu: strajk nauczycieli Odpowiedz z cytatem

a co wy o nim myslicie ,wlasnie podano ze nastepne spotkanie w celach negocjacji za 2 tyg....ja mam dosc :x ....kiedy dzieci to nadrobia???????????
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 21 Paź 2004, 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No z pewnością Ty masz inne powody, żeby mieć dość strajku nauczycieli. Ja mam dość bo już przeciez nie można w każdym newsie pisać o nauczycielach. Ale faktycznie - to dziwne - tak długi strajk? To już niedługo dojdzie do 2 miesięcy chyba? To niesamowite, że dzieci nie mają normalnej sszkoły tyle czasu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 21 Paź 2004, 21:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisał:
. Ja mam dość bo już przeciez nie można w każdym newsie pisać o nauczycielach. .

nie chce straszyc ale podobno do stolow negocjacyjnych siadaja rowniez nauczyciele przedszkoli -to juz niedlugo ,a po nowym roku rowniez rybacy......i podobno wszedzie duze "przepascie "pomiedzy zadaniami a tym co jest do podzielenia....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 22 Paź 2004, 8:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisał:
nie chce straszyc ale podobno do stolow negocjacyjnych siadaja rowniez nauczyciele przedszkoli -to juz niedlugo ,a po nowym roku rowniez rybacy......i podobno wszedzie duze "przepascie "pomiedzy zadaniami a tym co jest do podzielenia....


O matko - to jak tak dalej pójdzie to Islandia "stanie". Poza tym jak zaczną strajkować rybacy to stanie też na dobre gospodarka.
"Źle się dzieje w państwie... islandzkim".
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dcr

Dołączył: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysłany: 22 Paź 2004, 14:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdybyście mieli ,żyć za te pieniądze to też byście strajkowali. Niestety nauczyciele mają bardzo niskie zarobki a są to przecież ludzie po studiach wykonujący ciężką pracę. Sa widziałem nauczycieli pracujących przy rybach (w sezonie gromadnika) i jeżdżących autobusami miejskimi
Niestety standart życia na Islandii cały czas się odniża. Wielu naszych rodaków opuściło lub zamierza opuscić wyspę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 22 Paź 2004, 14:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak spotkasz jakiegoś nauczyciela islandzkiego to mu powiedz ile zarabia nauczyciel w Polsce. Zaręczam, że odechce się islandzkim belfrom strajkować...
Jeżeli nauczyciel stażysta w Polsce wyciąga około 1000 złotych (i się cieszy) to niech sobie islandzcy nauczyciele przeliczą to na ich korony i przejrzą na oczy.
Oczywiście - inne są koszty życia. Ale czy rzeczywiście tak bardzo się różnią? Myśle, że nauczyciela islandzkiego stać na mieszkanie na przykład.
A polscy nauczyciele też są po studiach...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sebastian
Gość
PostWysłany: 22 Paź 2004, 14:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

porównania do Polski są tu raczej nie na miejscu. W Polsce wielu zarabia ekstremalnie nisko. Różnica pomiędzy Islandią a Polską jest taka, że zarobki w przeliczeniu na PLNy są ogromne, ale ceny produktów i usług są czasem kosmiczne w porównaniu do polskich.
Powrót do góry
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 22 Paź 2004, 14:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisał:
porównania do Polski są tu raczej nie na miejscu. W Polsce wielu zarabia ekstremalnie nisko. Różnica pomiędzy Islandią a Polską jest taka, że zarobki w przeliczeniu na PLNy są ogromne, ale ceny produktów i usług są czasem kosmiczne w porównaniu do polskich.


Masz zupełna rację - przeliczanie czegokolwiek na złotówki to nonsens...

To był z mojej strony demagogizm ale czasem niezbędny w dyskusji ze strajkującymi, którzy wysuwają demagogiczne żądania.

A różnica pomiędzy Polską i Islandią jest oczywista. Gospodarczo to jak między krzesłem a krzesłem elektrycznym :wink:
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dcr

Dołączył: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysłany: 22 Paź 2004, 14:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę Einar że te Polskie 1000 zl to jest odpowiednikiem 130.000 Islandzkich. Jeżeli bardzo chcę przeliczać to liczę ile za godzinę pracy moge np. kupić jajek, chleba , mleka ,itd. Chyba się zgodzisz ,że to jest najbardziej poprawny przelicznik
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 22 Paź 2004, 14:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zakładając, że islandzki nauczyciel ma te swoje 130 tysięcy koron a polski ma 1300 złotych... Ciekawe czy rzeczywiście nie ma różnicy w ilości jajek itp. Ale ma prawo być.
Tu masz 100% racji - to nie wina islandzkich nauczycieli, że polscy zarabiają poniżej godności. Nie można porównywać żenujących polskich zarobków z najniższymi zarobkami islandzkimi, które Polakom wydają się duże. Oczywiście, że jest różnica pomiędzy 1000 złotych a 6500 złotych (w przeliczeniu te 130 tysięcy). I na pewno, nawet przy drogiej Islandii, te pieniądze zapewniają bardziej godne zycie. Ale nie o porównania tu chodzi. Czy te 130000 tysięcy złotych to rzeczywiście tak strasznie mało, żeby podjąć decyzję o strajku, który destabilizuje sytuację w kraju? Każdy ma prawo do strajku - to jedno z podstawowych praw demokracji. Ale czy wykorzystując własne prawo do strajku można odebrać innym prawo do kształcenia?
Właściwie ostatnią rzeczą jaką rząd powinien robić, to interweniować znajdując dodatkowe środki na wynagrodzenia. No ale jednoczesnie rząd musi zapewnić respektowanie prawa do wykształcenia. To dość zasadniczy problem... Czy walcząc o własne korzyści możemy skazywać innych na straty?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dcr

Dołączył: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysłany: 22 Paź 2004, 15:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aż tak źle to nie jest. Codziennie widzę dzieci chodzące do szkoły.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 22 Paź 2004, 16:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzące dzieci do szkoły nic nie znaczą. Nauczyciele są zajęci załatwianiem swoich spraw. Myślę, że karuta mogłaby sporo powiedzieć na temat problemów jakie ma z powodu strajku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 22 Paź 2004, 16:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisał:
Aż tak źle to nie jest. Codziennie widzę dzieci chodzące do szkoły.

gdzie ? ale chyba nie chodza sie uczyc?moze jakies dodoatkowe zajecia sportowe ,basen ...wszystko inne jest "zakazane " nawet byla walka o podreczniki ,rodzice chcieli zabrac a nauczyciele nie pozwalali.....nawet dzieciaki protestuja i chca do szkol wrocic ,,,ja rozumiem ze male pensje ale mogli by popuscic .Wiadomo ze latem i zima maja zawsze platne wakacje...i mysle ze te 130 tys to nie jest regula..Ale zdecydowanie pewnie niektorym podwyzki sie naleza ,,,tylko jak pozniej nadgonia program -kosztem dzieci.......wiem ze niektorzy rodzice na tym traca bo musza skrocic dzien pracy,,,,,.w kazdym razie jest juz raport sporzadzony ze strajk bardzo zdezorganizowal zycie dzieci....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 22 Paź 2004, 16:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisał:
strajk bardzo zdezorganizowal zycie dzieci....


No własnie. A co one są winne? Potem trzeba będzie ganiać dzieciaki z materiałem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dcr

Dołączył: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysłany: 22 Paź 2004, 16:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w dzisiejszej gazecie pisza że strajk sie zakończył a nauczyciele dostali podwyzki ale szczegóły beda chyba na forum w wiadomosciach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 22 Paź 2004, 16:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisał:
w dzisiejszej gazecie pisza że strajk sie zakończył a nauczyciele dostali podwyzki ale szczegóły beda chyba na forum w wiadomosciach

Shocked
ja wiem tylko tyle ze nauczyciele wysuneli propozycje negocjacji podwyzek i kontraktow na okres roku tz ze za rok znowu by sie zaczelo...ale ten LAUNANEFD to odrzucil... Premier zdecydowal sie zorganizowac spotkanie w poniedzielek z przedstawicielami obu stron.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dcr

Dołączył: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysłany: 23 Paź 2004, 3:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie to rząd zaoferował podwyzkę jak zwykle rozłożoną na lata i wydawało się ,że będzie koniec ale faktycznie nauczyciele ją odrzucili bo chcą więcej. W kolejce do strajku czekają inni np .celnicy, strażacy itd. Więc rząd dając podwyżkę nauczycielom otworzy droge dla nastepnych.
Co to jest 125 tys. na miesiąc jeżeli facet zarabia 300 tys. i to w osiem godzin dziennie bez przemęczania się. lol lol lol Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Patrycja

Dołączył: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Skąd: Islandia-Akranes
PostWysłany: 1 Lis 2004, 1:48    Temat postu: przede wszystkim.............. Odpowiedz z cytatem

Z tego co mi wiadomo,to rzad islandzki dostal przed wakacjami dokladna rozpiske z oczekiwaniami nauczycieli,i wiedzial takze,ze jezeli nie bedzie zadnych negocjacji w tej sprawie,to we wrzesniu bedzie strajk.No ale jak to w Islandii pojechali sobie niektorzy na wakacje i teraz mamy.........to co mamy.Moje dziecko nie chodzi do szkoly ,steka i narzeka.Ale co zrobic.....ja ich rozumiem.Nie strajkuje bo ucze w szkole muzycznej,ale moi tez kilka lat temu strajkowali.....
A to,ze nauczyciele zarabiaja malo,to fakt.130 tys to smiech w porownaniu z pensja rybaka.Wiem,wiem,jego praca jest niebezpieczna i wiele on sam ryzykuje,ale.....ktos przeciez wychowuje jego potomstwo,wtedy kiedy on zarabia.....a kto to robi?Kto przez 10 lat ksztaltuje jego psychike?I to wszystko za 1/3 jego pensji?
_________________
gatta
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Sebastian
Gość
PostWysłany: 1 Lis 2004, 19:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Patrycja, poza tym do islandzkich dzieci muszą mieć chyba od groma cierpliwości, za co ich podziwiam. Moja koleżanka pracowała w przedszkolu. Nie mogłem uwierzyć jak "miłe" potrafią być przedszkolaki. Shocked
Powrót do góry
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 2 Lis 2004, 3:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i jak? Wczoraj był poniedzialek - poszly dzieci do szkoly czy nie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron