reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

W jaki spos贸b uczycie si臋 islandzkiego?
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nast阷ny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> J臋zyk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
Bzikur
Go舵
PostWys砤ny: 21 Maj 2004, 9:42    Temat postu: Re: W jaki spos贸b uczycie si臋 islandzkiego? Odpowiedz z cytatem

istnieje jeszcze samouczek na komputer firmy EUROTALK z seri 'talknow'-"learn icelandic" nauka w formie zabawy-艂atwo wchodzi do g艂owy 艣wietny materia艂 dla pocz膮tkuj膮cych nap艂ycie kilka interfejs贸w j臋zykowych j.poski r贸wnie偶! tylko jak si臋 zwami tym podieli膰 by nie podpa艣膰 prawu???
(szukajcie na islandzkich hubach dc np; valholl.no-ip.biz
Wink
Powr髏 do g髍y
Qortes

Do潮czy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Sk眃: Pozna艅
PostWys砤ny: 21 Maj 2004, 14:20    Temat postu: Re: W jaki spos贸b uczycie si臋 islandzkiego? Odpowiedz z cytatem

Bzikur napisa:

(szukajcie na islandzkich hubach dc np; valholl.no-ip.biz
;)
Niestety nie moge sie polaczyc. Connetcion timeout:( Znasz moze wiecej adresow islandzkich hubow?
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Odwied stron autora Numer GG
Veronika

Do潮czy: 05 Kwi 2004
Posty: 7
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 21 Maj 2004, 17:09    Temat postu: do Qaanaaqa Odpowiedz z cytatem

Question Question Question Qaanaaq! mam pilna sprawe do Ciebie, odnosnie tych ksiazek- kiedy widzialam sie z Johanna mowila ze Ty masz wszystko... jak moge sie z Toba skontaktowac? gdzie w Krakowie mieszkasz?
pozdrawiam
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
jassa
Go舵
PostWys砤ny: 22 Maj 2004, 22:31    Temat postu: do Qaanaaqa!!! Odpowiedz z cytatem

Exclamation Exclamation Exclamation Qaanaaq ja te偶 jestem bardzo zainteresowana tymi materia艂ami, tym bardziej ze mieszkam teraz w Krakowie. Jak moge si臋 z Tob膮 skontaktowa膰?
Powr髏 do g髍y
gudrun
Go舵
PostWys砤ny: 31 Maj 2004, 20:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co powiecie na rozmowki polsko-islandzkie na ICELAND.PL?Najczesciej stosowane zwroty,calosc dostosowana do islandzkich realiow itp.Oprocz tego mozna do rozmowek dorobic (niezaleznie) sciagawke z gramatyki,zeby bylo wiadomo co sie skad wzielo i dlaczego idea oho,podrecznik nam sie z tego robi :wink: ale tak na serio:dla tych,co chceliby zaczac od c-z-e-g-o-k-o-l-w-i-e-k(nizej podpisana Embarassed ale pewnie nie tylko)to by bylo COS!pozdrawiam lol
Powr髏 do g髍y
Jola

Do潮czy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWys砤ny: 31 Maj 2004, 22:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, nie ma sprawy, ale porzebujemy jezykowego specjalisty. Jesli wspolnymi silami udaloby nam sie to zrobic byloby cudownie.

Pan Stanis艂aw Bartoszek wyrazi艂 chec wspolpracy z nami, ale narazie brak czasu nie pozwala mu na opracowanie lekcji islandzkiego na naszym portalu. Mamy jednak nadzieje, ze kiedys uda nam sie wspolnie cos takiego przygotowac.

Tymczasem, jesli ktos zna ten j臋zyk i chce nad takimi rozmowkami popracowac, chetnie stworzymy taka rubryke na stronie.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
hafro

Do潮czy: 22 Lut 2004
Posty: 20
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 1 Cze 2004, 12:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy w Polsce nie wyszly rozm贸wki islandzkie?

M贸glbym przygotowac co nieco, powiedzmy w formacie Word. Moze to byc z czasem uzupelniane. Potrzebowalbym wiecej szczeg贸l贸w na co jest zapotrzebowanie (mini podrecznik, mini rozm贸wki?).

Specjalista jezykowym moze nie jestem (na pewno nie z wyksztalcenia), ale mam spore doswiadczenie w nauczniu jezyk贸w. Smile
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Jola

Do潮czy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWys砤ny: 1 Cze 2004, 13:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, s膮 w Polsce dost臋pne rozm贸wki. Ale zapewne Islandofilom ci膮gle ma艂o i ma艂o Very Happy Nienasyceni jacy艣 .... Very Happy I ca艂e szcz臋艣cie... Very Happy

My艣l臋, 偶e przyda艂oby si臋 i jedno i drugie, choc przypuszczam, ze podr臋cznik by艂by bardziej na miejscu.
Czyli od podstaw... Zaczynamy?

Dziekuj臋 z g贸ry za pomoc!
Pozdrowienia!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Qaanaaq
Go舵
PostWys砤ny: 1 Cze 2004, 13:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam pewien 艣wietny pomys艂 co do uporz膮dkowania gramatyki.

jest taka ma艂a francuska ksi膮偶ka zwana "bescherelle" i znajduj膮 si臋 w niej koniugacje WSZYSTKICH francuskich czasownik贸w. jej geniusz polega na tym, 偶e szukamy w indeksie interesuj膮cego nas czasownika a nast臋pnie numeru, kt贸ry przy nim si臋 pojawia. Ten numer to wz贸r odmiany. Tak wi臋c je艣li chcemy znale藕膰 odmian臋 "venir" szukamy go w indeksie. Tam towarzyszy mu numer "24". Zagl膮damy pod 24 i okazuje si臋, 偶e odmienia si臋 dok艂adnie tak jak "tenir". We francuskim Bescherelle'u jest 88 wzor贸w odmian, w islandzkim pewnie wyjdzie troch臋 wi臋cej Wink to mog艂oby by膰 naprawd臋 co艣! z ch臋ci膮 zajm臋 si臋 przygotowaniem tego ju偶 teraz (pomog臋 sobie stron膮 verbix.com). pomy艣lcie, mo偶na by to nawet kiedy艣 wyda膰! p贸藕niej mo偶na si臋 zabra膰 deklinacje, a jak kto艣 si臋 na tym zna lepiej ode mnie - ksi膮偶eczk臋 z og贸lnym rozpisem gramatyki islandzkiej na przyk艂adach u偶ycia.

hah, zabieram si臋 za koniugacje Very Happy
Powr髏 do g髍y
Jola

Do潮czy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWys砤ny: 1 Cze 2004, 14:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qaanaaq, genialne! Strona verbix wlasnie jest taka, ale za malo chyba tych czasownik贸w tam jest.

Jednak mnie gn臋bi co艣 jeszcze innego Smile
Przy tlumaczeniu tekstow potrzebujemy czegos odwrotnego, a wiec od czego zostala utworzona dana forma, od jakiego czasownika? To juz trudniej zrobic, ale to by bylo dopiero pomocne narzedzie! Co z tym fantem? Smile
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
hafro

Do潮czy: 22 Lut 2004
Posty: 20
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 1 Cze 2004, 20:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam w posiadaniu ksiazke odmiany czasownik贸w islandzkich. Wyglada to dokladnie tak, jak Qaanaaq opisuje w przypdku wzor贸w odmiany czasownik贸w francuskich. Z tym, ze wzor贸w odmian jest grubo ponad 100 (jak dobrze pamietam).

Z ustaleniem bezokolicznika na podstawie formy osobowej (o czym wspomina Jola), nawet gdy obie formy mocno r贸znia sie w temacie, nie ma problemu. Na koncu ksiazki jest dodatkowy indeks z tematami form osobowych i odsylacze do bezokolicznik贸w.

Z verbixa korzysta sie moze szybciej dla ustalenia odmiany danego czasownika (wystarczy wpisac go w bezokoliczniku), ale problemu o kt贸rym wyzej, to nie rozwiazuje. Ksiazka daje taka mozliwosc.

Jesli chodzi o ksiazke, to zostala ona wydana w Niemczech. Nie wiem, czy warto sie powtarzac z wydaniem polskim Very Happy
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Qaanaaq
Go舵
PostWys砤ny: 2 Cze 2004, 14:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgasi艂e艣 mnie hafro! Wink

a co z podobn膮 ksi膮偶eczk膮 do deklinacji? Smile

i m贸g艂by艣 mi poda膰 dok艂adn膮 nazw臋 tej ksi膮偶eczki? mo偶e uda艂oby mi si臋 j膮 sk膮d艣 艣ci膮gn膮膰...............
Powr髏 do g髍y
Qaanaaq
Go舵
PostWys砤ny: 2 Cze 2004, 14:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i m贸g艂by艣 jeszcze dla mojej wiadomo艣ci poda膰 islandzkie anzwy poszczeg贸lnych czas贸w/tryb贸w? mia艂em z tym du偶y problem.

w bescherelle'u francuskim jest taki podzia艂:
1 e^tre
INDICATIF Pr茅sent (je suis); Pass茅 compos茅 (j'ai 茅t茅); Imparfait (j'茅tais); Plus-que-parfait (j'avais 茅t茅); Pass茅 simple (je fus); Pass茅 ant茅rieur (j'eus 茅t茅); Futur simple (je serai); Futur ant茅rieur (j'aurai 茅t茅).
CONDITIONNEL Pr茅sent (je serais); Pass茅 (j'aurais 茅t茅).
SUBJONCTIF Pr茅sent (que je sois); Pass茅 (que j'aie 茅t茅); Imparfait (que je fusse); Plus-que-parfait (que j'eusse 茅t茅).
IMP脡RATIF Pr茅sent (sois); Pass茅 (aie 茅t茅).
INFINITIF Pr茅sent (e^tre); Pass茅 (avoir 茅t茅).
PARTICIPE Pr茅sent (茅tant); Pass茅 (茅t茅/ayant 茅t茅).
G脡RONDIF Pr茅sent (en 茅tant); Pass茅 (en ayant 茅t茅).

m贸g艂by艣 mi w podobnej formie napisa膰, jak to wygl膮da w tym islandzkim Bescherelle'u? Bo nie mog臋 doj艣膰 kt贸ry tryb jest 艂膮cz膮cy, kt贸ry przypuszczaj膮cy, kt贸ry participe kt贸ry i do tego jak one si臋 po islandzku zw膮...

z g贸ry dzi臋ki Very Happy
Powr髏 do g髍y
Mikael
Go舵
PostWys砤ny: 16 Cze 2004, 13:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jola napisa:
Super, ze poruszylas ten temat. Niestety sa problemy z nauka islandzkiego w Polsce, wiec sprobujmy wspolnymi silami, przekazujac sobei rozne cenne wskazowki.

Tak, podrecznik p. Bartoszka to podstawa. Jesli nie w wersji polskiej to angielskiej, ktora jest napisana bardzo przystepnym i prostym angielskim.

Poza tym tabele odmian z internetu sciagniete (podajemy linki na portalu w dziale Kurs j. islandzkiego). Teksty islandzkie do reki + slowniki + te tabele i tlumaczenie, tlumaczenie, tlumaczenie...
Czasochlonne ale skuteczne chyba. Zostaje duzo w glowie, tylko zeby bylo to bardzo wydajne, trzeba kazde zdanie rozebrac na czynniki pierwsze, ustalic w jakiej formie dokladnie jest dany wyraz i od czego pochodzi. Na koniec powinno sie wkuc nowopoznane slowka, no i idealnie by bylo jakbysmy juz zapamietali jak sie odmnienia. I tak codziennie, bez wytchnienia...


Oj ci臋偶ko b臋dzie...ale najwa偶niejszy jest zapa艂; obym go nie straci艂.
Powr髏 do g髍y
Evelyn
Go舵
PostWys砤ny: 2 Lip 2004, 12:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze istnieje co艣 takiego jak program do nauki islandzkiego po polsku Smile Sama mia艂am przyjemno艣膰 z niego korzysta膰 ale gdzie艣 mi si臋 zapodzia艂 i obecnie pr贸buj臋 pozyska膰 kopi臋 od znajomego Very Happy
Program bardzo fajny, prosty. Z d藕wi臋kiem. Dla pocz膮tkuj膮cych Smile
Powr髏 do g髍y
Qortes

Do潮czy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Sk眃: Pozna艅
PostWys砤ny: 2 Lip 2004, 13:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Evelyn napisa:
Jeszcze istnieje co艣 takiego jak program do nauki islandzkiego po polsku :) Sama mia艂am przyjemno艣膰 z niego korzysta膰 ale gdzie艣 mi si臋 zapodzia艂 i obecnie pr贸buj臋 pozyska膰 kopi臋 od znajomego :D
Program bardzo fajny, prosty. Z d藕wi臋kiem. Dla pocz膮tkuj膮cych :)


Jak juz pozyskasz swoja kopie to daj znac:)
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Odwied stron autora Numer GG
Daniel

Do潮czy: 13 Kwi 2004
Posty: 116
Sk眃: Katowice
PostWys砤ny: 2 Lip 2004, 16:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja te偶 chce Smile
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
einar

Do潮czy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWys砤ny: 2 Lip 2004, 19:56    Temat postu: islandzki Odpowiedz z cytatem

ja te偶 chc臋. Smile
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Evelyn
Go舵
PostWys砤ny: 3 Lip 2004, 11:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pokombinujemy, niech ja tylko dostane t膮 kopi臋 Very Happy
Powr髏 do g髍y
Jola

Do潮czy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWys砤ny: 11 Lip 2004, 11:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qaanaaq, co u Ciebie? Smile Jak z naszymi koniugacjami, tabelami, rozmowkami? Napisz jak Ci idzie, niecierpliwimy sie Smile
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> J臋zyk Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nast阷ny
Strona 3 z 7

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron