reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

rafy koralowe wokol Islandii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 31 Paź 2004, 20:30    Temat postu: rafy koralowe wokol Islandii Odpowiedz z cytatem

no coz moze tytul z rozmachem ale dzis pokazali w tv rafy koralowe polozone na tz Reykjaneshrygg oraz na poludniu m.i.n Hornafjarddjup.Naprawde przepiekne i kolorowe ,pelne zycia i roznych ciekawych stworzonek ,niestety naukowcy po przeprowadzonych badaniach stwierdzili ze sa juz miejsca gdzie koralowcow nie ma ,zostaly zniszczone przez statki lowiace przy pomocy wielkich sieci obciazonych olowianymi obciaznikami ,ktore ciagniete sa po dnie.Niestety nie wiem jak sie to fachowo nazywa po polsku .A szkoda bo przeciez mozna by skierowac Islandie ku bardzij ekologicznym metodom polowow ,ktore nie niszcza dna np polow na sieci lub liny.Wiadomo jednak ze "polowy na wielka skale " wlasnie tak wygladaja .Zniszczone rafy odrastaja bardzo powoli ,przez kilka dziesiecioleci a nawet ponad sto lat.Podobna sytuacja byla niedawno w Norwegii ,gdzie po przeprowadzonych badaniach okazalo sie ze koralowe rafy zniknely bezpowrotnie z niektorych miejsc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 31 Paź 2004, 21:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zapomnialam powiedziec ze naukowcy uznali ze z jednym ze sposobow zapobiegania zniszczeniu byloby objecie terenow raf ochrona. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dcr

Dołączył: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysłany: 2 Lis 2004, 2:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy jesteś pewna ,że mówili o rafach koralowych bo z tego co wyczytałem to występują w ciepłych wodach "po obu stronach równika (do 32°30'N i 30°S), gł. wzdłuż zach. wybrzeży O. Atlantyckiego i O. Indyjskiego oraz wokół wysp O. Spokojnego" a jak zapewne wiesz Islandia leży powyżej 63°'N więc trochę
to dziwne. Zresztą sprawdź sama :
http://encyklopedia.pwn.pl/61956_1.html
p.s. rafa koralowa nie wystepuje w wodzie o temp. poniĹźej 20stC.
http://encarta.msn.com/encyclopedia_761572186/Coral_Reef.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 2 Lis 2004, 8:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak jak napisalam rafa koralowa to moze na wyrost nazwa ...poprostu koralowce ,bardzo podobne do tych ktore byly kiedys przywozone przez marynarzy w "prezeniecie dla zony" .Jestem pewna tego co pisze -zawsze pochodzi ze sprawdzonych zrodelakurat widzialam film o tym Very Happy i naprawde kolorowe i ladne ,moze nie az tak jak te pochcodzace z Australii ale koralowce....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Qortes

Dołączył: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skąd: Poznań
PostWysłany: 2 Lis 2004, 12:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koralowce - TAK, rafa - NIE ;)
http://march.home.staszic.waw.pl/koralowce/wystepowanie.html

Co nie zmienia faktu, ze nalezaloby o nie zadbac.

Cytat:

naukowcy uznali ze z jednym ze sposobow zapobiegania zniszczeniu byloby objecie terenow raf ochrona


Dlugo nad tym mysleli? :)
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Gollum
Gość
PostWysłany: 3 Lis 2004, 0:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rafy-nie rafy, jak je zwał tak zwał, ważne, że chodzi o kolonie tych jamochłonów, są i koło Islandii. I trzeba o nie dbać. Jeśli są w strefie wód ekomomicznych Islandii, to ocaleją, Islandczycy o to zadbają. Gorzej, gdy to strefa międzynarodowa. Gdy się tam dorwą rybacy polscy czy rosyjscy, zniszczą wszystko.
Powrót do góry
Nul

Dołączył: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skąd: KrakĂłw
PostWysłany: 28 Gru 2004, 16:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wystarczy też paru napalonych pseudoturystów. Noo, paru to przesada... Sama pamiętam jednego takiego, skądinąd sympatycznego faceta, który z dumą opowiadał, jaki to ładny kawałek koralowca sobie odłamał i jak mu tego na granicy nie znalezli. Wrrr. A ja miałam wyrzuty sumienia, że płatwą zahaczyłam i się odłamalo takie maciupeńkie coś... Naet wyliczałam, ile taki malutki kawałeczek musi odrastać i było mi bardzo głupio, kiedy już wyliczyłam.

Ale chyba nie ma tam aż takiej turystyki nurkowo-koralowcowej, jak w takim na przykład Egipcie?
_________________
A-Nul
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 30 Gru 2004, 1:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nul napisał:
Ale chyba nie ma tam aż takiej turystyki nurkowo-koralowcowej, jak w takim na przykład Egipcie?

Przede wszystkim przyjeżdża zupełnie inna "klientela"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Stalker
Gość
PostWysłany: 30 Gru 2004, 1:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W gruncie rzeczy nie dziwie sie dlaczego Islandczycy patrzą tak niechętnie na obcokrajowców... nie dość że może im się zechcieć zostać i zabiorą miejscowym pracę, to jeszcze przyrodę zniszcząSmile
Powrót do góry
Nul

Dołączył: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skąd: KrakĂłw
PostWysłany: 30 Gru 2004, 15:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisał:
Przede wszystkim przyjeżdża zupełnie inna "klientela"


No to mi ulżyło Smile

Stalker, ale oni sami mnie tam zapraszali! Chyba mnie też uznali z taką inną klientelę...
_________________
A-Nul
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Dcr

Dołączył: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysłany: 30 Gru 2004, 17:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stalker napisał:
W gruncie rzeczy nie dziwie sie dlaczego Islandczycy patrzą tak niechętnie na obcokrajowców... nie dość że może im się zechcieć zostać i zabiorą miejscowym pracę, to jeszcze przyrodę zniszcząSmile

Powtarzasz bzdury pojawiające się przed wyborami. Mieszkam tu już ładnych parę lat i wiem ,że obcokrajowcy w większości pracują w miejscach gdzie brakuje chętnych Islandczyków. A na osoby które chcą zostać na stałe patrzą pozytywnie a nawet z sympatią.
A jedyne pretensje to mają do nas (obcokrajowcy) o to jak powiedziała dosadnie jedna moja i Sebastiana znajoma Islandka:
"Przyjeżdzacie i chcecie wszystko zmieniać , a dla nas to nie jest istotne czy coś jest dobre czy złe -ważne ,że to jest nasze Islandzkie i jest nam z tym dobrze".
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sebastian
Gość
PostWysłany: 31 Gru 2004, 0:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisał:
"Przyjeżdzacie i chcecie wszystko zmieniać , a dla nas to nie jest istotne czy coś jest dobre czy złe -ważne ,że to jest nasze Islandzkie i jest nam z tym dobrze".


Ze swej strony mogę to tylko potwierdzić. Słyszałem to na własne uszy i szczerze mnie to zdziwiło.
Powrót do góry
Nul

Dołączył: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skąd: KrakĂłw
PostWysłany: 31 Gru 2004, 11:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak z ciekawości - możecie podać jakiś przykład takeigo przyjeżdżania i "chcenia zmieniania"? Rany, wiem, że to dziwnie brzmi, tak mi wyszło niegramatycznie Smile
_________________
A-Nul
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 6 Lut 2006, 2:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WrĂłce do tematu..
Parę miesięcy temu podawano w wiadomościch, że zostaną stworzone mapy "pokładów" raf koralowych w islandzkich wodach przybrzeżnych. Czy ktoś spotkał się z taką mapą? Ciekawe, gdzie są największe ich skupiska.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 25 Mar 2006, 14:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sluchajcie polecam film na National geo o rafach-tak wlasnie nazwano rafach kolarowych w fiordzie Trondheimfjord.W zupelnych ciemnosciach na sporej glebokosci ukryte prawdziwe cuda natury.Ja zdazylam tylko na koncowke-pokazano rybe zwana chimera-starsza niz dinozaury,spokrewniona z rekinem.Ma zabojcze zielone oczy...Film bodajze pod tytulem "tajemnice Norwegii"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron