reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

Port lotniczy w Keflaviku w czo艂贸wce

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
nigel
Reporter ICELAND.PL
Do潮czy: 06 Lis 2004
Posty: 261
Sk眃: Warszawa
PostWys砤ny: 10 Sie 2007, 1:29    Temat postu: Port lotniczy w Keflaviku w czo艂贸wce Odpowiedz z cytatem

Pasa偶erowie korzystaj膮cy z portu lotniczego w Keflaviku, kt贸ry jest g艂贸wnym portem lotniczym Islandii, s膮 zadowoleni z poziomu jego us艂ug. Keflavik znalaz艂 si臋 w czw贸rce najlepszych port贸w europejskich pod wzgl臋dem zadowolenia pasa偶er贸w, wynika z badania za pierwszy kwarta艂 2007 roku przedstawionego przez 艢wiatow膮 Rad臋 Port贸w Lotniczych (ACI).

Hr枚nn Ing贸lfsd贸ttir, menad偶er ds. rozwoju, jest zadowolona z wyniku portu. "Pasa偶erowie s膮 zadowoleni ze zmian, kt贸re wprowadzili艣my na lotnisku." Wg keflavikairport.com ponad 2 mln os贸b skorzysta艂o z portu w 2006 roku, co oznacza dwukrotny wzrost w ci膮gu dekady.

t艂um. z Iceland Review Smile
_________________
Skandynawia - wortal raczkuj膮cy
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 10 Sie 2007, 2:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zn贸w widz臋, 偶e albo dziennikarze albo tw贸rcy statystyki (ewentualnie ludzie, kt贸rzy interpretuj膮 statystyki) si臋 troch臋 niejasno wyra偶aj膮.
Bo powstaje pytanie, czy przez port lotniczy przewin臋艂o si臋 2 mln ludzi, czy te偶 tzw. osobo-lot贸w?
Bo je艣li jedna osoba lata艂a 20 razy w roku, to nie znaczy, 偶e to by艂o 20 os贸b. Poniewa偶 statystyki m贸wi艂y, 偶e ilo艣膰 turyst贸w na Islandii wynosi ok. 300 tys. a samych mieszka艅c贸w jest drugie tyle, wi臋c 2 mln os贸b, to dane z ksi臋偶yca (cho膰 mog臋 si臋 myli膰).

To jest wsp贸lna cecha polityk贸w, g艂upich naukowc贸w i dziennikarzy: nie potrafi膮 zrozumie膰 i zinterpretowa膰 statystyk.
Churchil mawia艂, 偶e wierzy tylko tym statystykom, kt贸re sam stworzy艂 Smile
Jest w tym ziarno prawdy.
W zale偶no艣ci od zapotrzebowania mo偶na dowolnie naci膮gn膮膰 dane, tak by pasowa艂y do za艂o偶onej teorii.


P.S. Oczywi艣cie, bior臋 te偶 pod uwage, 偶e jednak jakim艣 cudem mog艂o przewin膮c si臋 przez lotnisko 2 mln r贸偶nych os贸b, ale niestety dziennikarstwo jest na tak s艂abym poziomie, 偶e trudno czasem uwierzy膰 nawet w prawd臋, gdy otoczona jest stert膮 k艂amstw.
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
nigel
Reporter ICELAND.PL
Do潮czy: 06 Lis 2004
Posty: 261
Sk眃: Warszawa
PostWys砤ny: 10 Sie 2007, 3:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od偶ajer, zm臋czony jestem bronieniem ka偶dego t艂umaczonego newsa.

Masz jasno w newsie napisane, 偶e dane s膮 wg pewnej strony internetowej jak te偶 to 偶e z portu "skorzysta艂o". Uda艂e艣 si臋 na ww. stron臋? Zobaczy艂e艣 jak te statystyki s膮 podane? Co sk艂ada si臋 na sum臋 danych?

Nie, zajmujesz si臋 gdybaniem w oderwaniu od 藕r贸d艂a. Tak te偶 mo偶na Confused
_________________
Skandynawia - wortal raczkuj膮cy
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 10 Sie 2007, 3:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A dlaczego bronisz newsa? Jeste艣 t艂umaczem a nie autorem.

A ja tylko podaj臋 swoje w膮tpliwo艣ci, cho膰 zauwa偶, 偶e przyjmuj臋, i偶 jednak tych pasa偶er贸w by艂o ponad 2 mln.
Niestety wszystko wskazuje, 偶e chodzi o osobo-loty a nie o osoby.
A poniewa偶 prawie ka偶dy leci dwa razy (w t臋 i z powrotem), wi臋c od razu podzieli艂bym t臋 ilo艣膰 przez 2.

Jesli kto艣 chce to mo偶e sprawdzi膰 na stronach Urzedu Statystycznego ilu turyst贸w przylecia艂o w ubieg艂ym roku na Islandi臋. Je艣li ta liczba b臋dzie ni偶sza ni偶 1,7 mln to znaczy, 偶e news rozmija si臋 z prawd膮.
Ale ja rozumiem takie zagranie. Jest to zagranie marketingowe. Lepiej przecie偶 napisa膰 2 mln pasa偶er贸w ni偶 780 tys. pasa偶er贸w. Du偶e liczby dzia艂aj膮 na wyobra藕ni臋. A pro艣ci ludzie 艂ykn膮 wszystko.
Wi臋kszo艣膰 menad偶er贸w 艣wiadomie wybra艂oby wi臋ksz膮 warto艣膰. Za takie manipulacje nie idzie si臋 do wi臋zienia. A w ko艅cu ka偶dy mo偶e powiedzie膰, 偶e chodzi o wirtualnego pasa偶era w rozumieniu pasa偶ero-lotu.
Praktycznie lotnisko zosta艂o "zdeptane" jakby przewali艂o si臋 tam 2 mln os贸b (nie wa偶ne, 偶e niekt贸rzy deptali kilka razy).

Ja jednak jestem naukowcem i lubi臋 precyzyjne informacje i dlatego pozwoli艂em sobie podac swoje w膮tpliwo艣ci.
Je艣li moje podejrzenia s膮 s艂uszne, to ta sprawa, cho膰 niegro藕na, pokazuje metody jakimi mo偶na zmanipulowa膰 statystyki. A czasami taka manipulacja jest gro藕na dla spo艂ecze艅stwa.
Wystarczy poda膰 przyk艂ad, gdy kto艣 wykorzysta te dane do swego biznesplanu zak艂adaj膮cego np. otwarcie jakiego艣 rodzaju us艂ug przy lotnisku. Je艣li tego typu us艂ugi op艂acaj膮 si臋 przy ruchu ponad 1 mln r贸偶nych pasa偶er贸w, to gdy lotnisko podaje 2 mln, to kto艣 mo偶e zainwestowa膰. I srodze si臋 rozczaruje, bo rzeczywista liczba r贸偶nych ludzi przewijaj膮cych si臋 przez lotnisko, b臋dzie o wiele mniejsza.

Nie bierz mojej krytyki do siebie Nigelu. Ty odwalasz kawa艂 dobrej roboty spoko
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
KO

Do潮czy: 10 Maj 2006
Posty: 492
Sk眃: z piek艂a
PostWys砤ny: 11 Sie 2007, 12:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od偶ajer Egzegeta napisa:

Jesli kto艣 chce to mo偶e sprawdzi膰 na stronach Urzedu Statystycznego ilu turyst贸w przylecia艂o w ubieg艂ym roku na Islandi臋. Je艣li ta liczba b臋dzie ni偶sza ni偶 1,7 mln to znaczy, 偶e news rozmija si臋 z prawd膮.

Nie znaczy tak wcale ta艅cz臋 , przez lotnisko w keflaviku przewija si臋 sporo pasa偶er贸w tranzytowych, lec膮cych do stan贸w z europy i odwrotnie, nie s膮 oni turystami przylatuj膮cymi na Islandi臋, a mimo to sp臋dzaj膮 kilka godzin na lotnisku i s膮 jego "klientami"

Pozdrawiam
_________________
(_!_)
o
0
O
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 11 Sie 2007, 12:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz racj臋 KO. Strona lotniska podaje, 偶e jest ich 300 tys. (prawdopodobnie trzeba to zn贸w podzieli膰 przynajmniej przez 2).
Gdy zsumujemy wszystkie te liczby (liczba ludno艣ci+liczba turyst贸w+tranzyt) to nadal mamy raptem 900 tys. (i to przyjmuj膮c, 偶e w tranzycie ludzie nie wracaj膮 t膮 sam膮 tras膮 i 偶e ka偶dy Islandczyk raz w roku leci za granic臋).
Oczywi艣cie liczba turyst贸w mog艂a si臋 podwoi膰 w ostatnich latach. Ale to wci膮偶 nie b臋dzie 2 mln Smile

Ale je艣li kto艣 si臋 chce pobawi膰 w detektywa, to prosz臋 przeszuka膰 statystyki Smile
By膰 mo偶e urz膮d statystyki ma taki dzia艂 jak liczba osobo-lot贸w.
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 11 Sie 2007, 12:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
prawdopodobnie trzeba to zn贸w podzieli膰 przynajmniej przez 2



Jak by艣 ty tak dzieli艂 swoje wypowiedzi przez co najmniej 5 by艂o by o wiele milej i ciekawiej.
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
nigel
Reporter ICELAND.PL
Do潮czy: 06 Lis 2004
Posty: 261
Sk眃: Warszawa
PostWys砤ny: 11 Sie 2007, 18:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KO napisa:
Nie znaczy tak wcale ta艅cz臋 , przez lotnisko w keflaviku przewija si臋 sporo pasa偶er贸w tranzytowych, lec膮cych do stan贸w z europy i odwrotnie, nie s膮 oni turystami przylatuj膮cymi na Islandi臋, a mimo to sp臋dzaj膮 kilka godzin na lotnisku i s膮 jego "klientami"


Dok艂adnie. W newsie jest skorzysta艂o oraz podane jest 藕r贸d艂o informacji, wi臋c ka偶dy mo偶e si臋 przej艣膰 i sprawdzi膰 dok艂adne statystyki.


Natomiast je艣li Od偶ajer krytykuje statystyki samego lotniska, to c贸偶 mog臋 powiedzie膰. Mo偶e przedstawi nam w艂asne.

Gdyby jednak statystyki by艂y a偶 tak felerne (wg Od偶ajera brakuje miliona pasa偶er贸w - czyli 50 %), to dawno by si臋 kto艣 tym zainteresowa艂. Zw艂aszcza 偶e "naginanie" stat贸w ci膮gnie si臋 od lat, z tego wynika. Od siebie dodam, 偶e pewnie 偶adne lotnisko nie zak艂ada konta w bazie danych ile razy Jan Kowalski z Pcimia Dolnego skorzysta艂 z naszego lotniska w tym roku, dlatego my艣l臋, nie trzeba osobno t艂umaczy膰 jak liczeni s膮 pasa偶erowie.

Inna ciekawostka ze stat贸w, przemawiaj膮ca raczej za ich prawdom贸wno艣ci膮:

pasa偶erowie To KEF: 868036
pasa偶erowie From KEF: 864996

R贸偶nica jest ca艂kiem realna, bior膮c pod uwag臋 wzrost ludno艣ci na Islandii.

http://flugstodir.is/lisalib/getfile.aspx?itemid=332
http://statice.is

i cytat ze strony lotniska
Cytat:
Keflavik serves all types of aircraft 24 hours a day. It is non-congested: In 2006, it handled 25,000 commercial movements as well as 36,000 military and general aviation movements, and served more than two million passengers.



Wynika z tego Od偶ajer, 偶e musisz przekona膰 par臋 instytucji do swojej wizji statystyk. Ja pasuje.
_________________
Skandynawia - wortal raczkuj膮cy
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 11 Sie 2007, 21:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nigel napisa:
Dok艂adnie. W newsie jest skorzysta艂o oraz podane jest 藕r贸d艂o informacji, wi臋c ka偶dy mo偶e si臋 przej艣膰 i sprawdzi膰 dok艂adne statystyki.
Oj Nigel, teraz to si臋 troch臋 kompromitujesz. Wynika z tego, 偶e tak bierzesz t臋 spraw臋 do siebie, 偶e nie czytasz ze zrozumieniem.
Nie jest 艂atwo sprawdzi膰 statystyki, bo ju偶 ten wyci膮g ze statystyk mo偶e zawiera膰 b艂膮d. B艂臋dem jest u偶ycie s艂owa pasa偶er (osoba) zamiast (osobo-lot lub pasa偶ero-lot). By膰 mo偶e gdzie艣 w powa偶nej statystyce jest to dok艂adnie zdefiniowane co znaczy pasa偶er. Ale bez tej definicji statystyka zwiera prawdopodobnie b艂膮d.


Cytat:
Natomiast je艣li Od偶ajer krytykuje statystyki samego lotniska, to c贸偶 mog臋 powiedzie膰. Mo偶e przedstawi nam w艂asne.
Widzisz Nigel, zn贸w nie rozumiesz, co ja pisz臋. Ja nie krytykuj臋 lotniska a tym bardziej nie krytykuj臋 statystyk.
Ja ewentualnie krytykuj臋 (bo nie mam pewno艣ci czy to na pewno b艂膮d) interpretacj臋 statystyk dokonan膮 przez lotnisko. Dla tej osoby jest wszystko jedno czy jedna osoba leci sto razy, czy te偶 sto r贸偶nych os贸b leci po razie. Dla lotniska przewin臋艂o si臋 stu "pasa偶er贸w" (tu powinna si臋 pojawi膰 gwiazdka, 偶e pasa偶er rozumiemy jest jako pasa偶ero-lot).
Istnieje jednak szansa, 偶e kto艣 sprawdzi艂 numery paszport贸w i poda艂 prawdziw膮 informacj臋, 偶e 2 mln pasa偶er贸w (r贸偶nych) skorzysta艂o z lotniska. (Jednak ja w to w膮tpi臋).


Cytat:
Gdyby jednak statystyki by艂y a偶 tak felerne (wg Od偶ajera brakuje miliona pasa偶er贸w - czyli 50 %), to dawno by si臋 kto艣 tym zainteresowa艂.
M贸wi艂 dziad do obrazu....
Jeszcze raz powtarzam: statystyki s膮 dobre! Tylko ich interpretacja lub streszczenie jest (by膰 mo偶e) z艂e.


Cytat:
Zw艂aszcza 偶e "naginanie" stat贸w ci膮gnie si臋 od lat, z tego wynika.
Dla nich to nie jest naginanie, je艣li pod s艂owem pasa偶er rozumiej膮 pasa偶ero-lot (tylko szkoda, 偶e tej definicji brakuje w ich newsie).

Cytat:
Od siebie dodam, 偶e pewnie 偶adne lotnisko nie zak艂ada konta w bazie danych ile razy Jan Kowalski z Pcimia Dolnego skorzysta艂 z naszego lotniska w tym roku, dlatego my艣l臋, nie trzeba osobno t艂umaczy膰 jak liczeni s膮 pasa偶erowie.
Hmmmm Nigelu, coraz bardziej mnie rozczarowujesz... W艂a艣nie dlatego co tu napisa艂e艣, podaj膮 liczb臋 wszystkich osobo-lot贸w i nie bior膮 pod uwag臋, 偶e jedna osoba lecia艂a kilka razy - dla nich to ju偶 inny pasa偶er (tak mi si臋 wydaje).


Cytat:
Inna ciekawostka ze stat贸w, przemawiaj膮ca raczej za ich prawdom贸wno艣ci膮:
pasa偶erowie To KEF: 868036
pasa偶erowie From KEF: 864996

Nie, to potwierdza to co ja m贸wi艂em. Bo chyba nie powiesz, 偶e 800 tys. ludzi, kt贸rzy przylecieli na Islandi臋, nie wr贸ci艂o do domu? A skoro wr贸cili to s膮 to te same osoby, wi臋c nie mo偶na ich doda膰.
Jak Nigel leci do Islandii a potem wraca, to przecie偶 to nie jest dw贸ch pasa偶er贸w.
Mam wra偶enie, 偶e k艂贸cisz si臋, ale nie wiesz sam o co... Neutral

Cytat:
R贸偶nica jest ca艂kiem realna, bior膮c pod uwag臋 wzrost ludno艣ci na Islandii.
Nie wiem o jakiej r贸偶nicy m贸wisz...

Cytat:
i cytat ze strony lotniska
Cytat:
Keflavik serves all types of aircraft 24 hours a day. It is non-congested: In 2006, it handled 25,000 commercial movements as well as 36,000 military and general aviation movements, and served more than two million passengers.
Wynika z tego Od偶ajer, 偶e musisz przekona膰 par臋 instytucji do swojej wizji statystyk. Ja pasuje.
Co to znaczy "wizja statystyk"? Ja nie mam 偶adnej "wizji", co pr贸bujesz mi tu imputowa膰. Najprawdopodobniej u偶yli z艂ego s艂owa "pasa偶er" i to jest ich ca艂a wina (spora zreszt膮).
Czy moje zastrze偶enia by podawa膰 precyzyjne informacje, to wed艂ug Ciebie jaka艣 "wizja"? Bo ja nie uwa偶am wymogu precyzyjnej prawdy za wizj臋.
Twoje zachowanie wzgl臋dem moich zastrze偶e艅 uwa偶am za niepoprawne.
Jako m膮dra osoba, powiniene艣 g艂臋boko przestudiowa膰 moje zastrze偶enia. Bo okazuje si臋, 偶e ich nie rozumiesz, podajesz dane, kt贸re potwierdzaj膮 moje tezy, a r贸wnocze艣nie oskar偶asz mnie o jakie艣 wizje. Mo偶na odnie艣膰 wra偶enie, 偶e dla Ciebie wa偶niejsza jest "prawda" podana przez lotnisko, ni偶 prawda obiektywna, kt贸r膮 staram si臋 tu znale藕膰. Wstyd藕 si臋 Smile
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
nigel
Reporter ICELAND.PL
Do潮czy: 06 Lis 2004
Posty: 261
Sk眃: Warszawa
PostWys砤ny: 11 Sie 2007, 22:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszyscy m贸wimy j臋zykiem polskim i w takim si臋 poruszamy. Inna rzecz, 偶e informacja prasowa (moim zdaniem) nie musi by膰 napisana jak dla pierwszoklasisty.

Innymi s艂owy, Od偶ajer, je艣li czytasz w gazecie 偶e:

Cytat:
W roku 2003 polskie koleje przewioz艂y 283 miliony pasa偶er贸w...


To nie znaczy to przecie偶, 偶e kolej przewioz艂a 283 mln R脫呕NYCH (A, B, C, D...) pasa偶er贸w. Wie to ka偶dy przeci臋tny zjadacz pizzy i ka偶dy zjadacz pizzy mo偶e do tego doj艣膰 (bo np. nigdzie nie licz膮 moich podr贸偶y, bilety nie s膮 imienne etc.), a sam konsument pizzy 30 razy podr贸偶owa艂 poci膮giem w 2003 roku. Przyk艂ady mo偶na mno偶y膰. Je艣li w W-wie metro przewozi miesi臋cznie 7 mln os贸b, nie znaczy to, 偶e co sz贸sty Polak jest co miesi膮c w W-wie i korzysta z metra.

Podobnie jest w przypadku lotniska w Keflaviku.

Owszem, napisanie "pasa偶erolot" w tej informacji nie by艂oby z艂e (cho膰 nie ka偶dy by wiedzia艂 co to dok艂adnie oznacza), ale odk膮d ja (i pewnie inni) czytaj膮 statystyki, informacje prasowe czy co艣 w tym stylu, to chyba ka偶dy wie, 偶e s艂owo pasa偶er nie oznacza konkretnej jednostki. To taka konwencja, kt贸r膮 wi臋kszo艣膰 os贸b rozumie automatycznie i jest ona powszechna w mediach, nawet angloj臋zycznych jak wida膰.

Nie ma b艂臋du w tym newsie moim zdaniem, a Twoje u艣ci艣lenie - cho膰 w sumie dobre - nie jest z powod贸w podanych wy偶ej tak potrzebne.
_________________
Skandynawia - wortal raczkuj膮cy
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 11 Sie 2007, 22:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nigel napisa:
Wszyscy m贸wimy j臋zykiem polskim i w takim si臋 poruszamy. Inna rzecz, 偶e informacja prasowa (moim zdaniem) nie musi by膰 napisana jak dla pierwszoklasisty.
Niestety ja uwa偶am, 偶e jednak musi by膰 jaka艣 艣cis艂o艣膰.

Cytat:
Innymi s艂owy, Od偶ajer, je艣li czytasz w gazecie 偶e:

Cytat:
W roku 2003 polskie koleje przewioz艂y 283 miliony pasa偶er贸w...
To nie znaczy to przecie偶, 偶e kolej przewioz艂a 283 mln R脫呕NYCH (A, B, C, D...) pasa偶er贸w.
No niestety bior膮c pod uwag臋 w艂a艣nie j臋zyk polski mo偶na by doj艣膰 do wniosku, 偶e w艂a艣nie s膮 to r贸偶ne osoby.
Problem wi臋c nie tyle w j臋zyku co inteligencji czytelnika.
Mog臋 si臋 za艂o偶y膰, 偶e gdyby艣 zrobi艂 test, to przekona艂by艣 si臋, ludzie czytaj膮cy taki news maj膮 przed oczami armi臋 283 mln os贸b, a nie ilo艣膰 samych osobo-przejazd贸w.
Po prostu ten kto publikuje taki news chce epatowa膰 czytelnika wielkimi liczbami. Napisanie wi臋c 283 mln pasa偶er贸w od razu rodzi skojarzenie z wielk膮 rzesz膮 ludzi. A ludzi tych by艂o prawdopodobnie ledwie kilkana艣cie milion贸w.


Cytat:
Wie to ka偶dy przeci臋tny zjadacz pizzy i ka偶dy zjadacz pizzy mo偶e do tego doj艣膰 (bo np. nigdzie nie licz膮 moich podr贸偶y, bilety nie s膮 imienne etc.), a sam konsument pizzy 30 razy podr贸偶owa艂 poci膮giem w 2003 roku.
Masz racje, 偶e ka偶dy mo偶e do tego doj艣膰, ale ludzie nie chc膮 "dochodzi膰" i to jest problem. Ufaj膮 newsom a wytworzony na ich bazie obraz jest skrzywiony.
Mog臋 si臋 za艂o偶y膰, 偶e gdy t艂umaczy艂e艣 tego newsa, to sam mia艂e艣 przed oczami 2 mln r贸偶nych os贸b Smile
Bo ja si臋 przyznam, 偶e ja mia艂em w艂a艣nie takie odczucie (no ale mo偶e jestem g艂upszy od Ciebie). Smile


Cytat:
Przyk艂ady mo偶na mno偶y膰. Je艣li w W-wie metro przewozi miesi臋cznie 7 mln os贸b, nie znaczy to, 偶e co sz贸sty Polak jest co miesi膮c w W-wie i korzysta z metra.
Jeszcze raz powt贸rz臋, 偶e logika tak w艂a艣nie kaza艂aby rozumie膰 t臋 informacj臋.

Dobrze, 偶e podajesz te przyk艂ady, bo one pokazuj膮 jak nami臋tnie naruszana jest p艂ynna granica mi臋dzy prawd膮 a quasi-prawd膮.
Nie mog臋 tego nazwa膰 do ko艅ca k艂amstwem (cho膰 w艂a艣ciwie jest to logiczne k艂amstwo), bo je艣li kto艣 gdzie艣 w jakiej艣 dokumentacji napisa艂, 偶e pasa偶er = bilet, to przy takiej definicji nie jest to k艂amstwo. Niestety prasa i reklamy danej firmy, nigdy nie przytaczaj膮 pe艂nego brzemienia statystyki (z definicjami) i wtedy rodz膮 si臋 nie艣cis艂o艣ci.


Cytat:
Owszem, napisanie "pasa偶erolot" w tej informacji nie by艂oby z艂e (cho膰 nie ka偶dy by wiedzia艂 co to dok艂adnie oznacza), ale odk膮d ja (i pewnie inni) czytaj膮 statystyki, informacje prasowe czy co艣 w tym stylu, to chyba ka偶dy wie, 偶e s艂owo pasa偶er nie oznacza konkretnej jednostki.
No nie wiem. Ja uwa偶am, 偶e s艂owo pasa偶er oznacza cz艂owieka, kt贸ry jest klientem firmy przewozowej. Je艣li si臋 myl臋 to prosz臋 o poprawk臋.
A skoro ju偶 przyj膮艂em, 偶e pasa偶er to cz艂owiek, to niestety w takim wypadku 100 pasa偶er贸w to dla mnie 100 ludzi.
U偶ycie przeze mnie pasa偶ero-lot jest podobne do s艂owa osobo-doba.
Je艣li kto艣 przebywa w hotelu 3 doby to jest to dla tego hotelu r贸wnoznaczne z 3 osobami, kt贸re korzystaj膮 z hotelu przez 1 dob臋.
By膰 mo偶e w transporcie u偶ywa si臋 jakiego艣 lepszego sformu艂owania ni偶 zaproponowany przeze mnie "pasa偶ero-lot" - nie ma to znaczenia.
Wa偶ne, by informacja by艂a jednoznaczna.

O ile w metrze i PKP trudno liczy膰 osobnych ludzi, to lotnisko jest w stanie to zrobi膰, bo ludzie pos艂uguj膮 si臋 tam paszportami i musz膮 poda膰 wszystkie swoje dane.
Powstaje wi臋c problem, co by by艂o, gdyby kto艣 chcia艂 poda膰 liczb臋 r贸偶nych ludzi, kt贸rzy przewin臋li si臋 przez Keflavik. Nie wiedz膮c o brzydkim zwyczaju nazywania pasa偶ero-lotu pasa偶erem, ten kto艣 napisa艂by, 偶e przez Keflavik przewin臋艂o si臋 673 tys. pasa偶er贸w.
I mieliby艣my problem.
Oczywi艣cie tak jak lotnisko mog艂o napisa膰 "pasa偶ero-lot" tak nasz tw贸rca nowej statystyki r贸偶nych ludzi, m贸g艂by u偶y膰 sformu艂owania "unikalny pasa偶er". Ale ten ostatni nie musi tego robi膰, gdy偶 domy艣lnie (logicznie) s艂owo pasa偶er oznacza konkretn膮 unikaln膮 osob臋.

To tak samo jak statystyki odwiedzin stron. W tym przypadku jest jeszcze kwestia od艣wie偶e艅. Niekt贸rzy webmasterzy pisz膮 na swoich stronach: "odwiedzi艂o nas .... go艣ci" lub "jeste艣 .... go艣ciem". Jest to oczywi艣cie naci膮gactwo, szczeg贸lnie, gdy licznik przeskakuje za ka偶dym od艣wie偶eniem strony Smile

Cytat:
To taka konwencja, kt贸r膮 wi臋kszo艣膰 os贸b rozumie automatycznie i jest ona powszechna w mediach, nawet angloj臋zycznych jak wida膰.
By膰 mo偶e masz racj臋 Nigelu i spora cz臋艣膰 czytelnik贸w odpowiednio interpretuje te troch臋 z艂e okre艣lenie. Ale cho膰by jeden cz艂owiek mia艂 si臋 pomyli膰, to wtedy chyba dobrze, 偶e jest m贸j komentarz.
Obawiam si臋 jednak, 偶e zdecydowana wi臋kszo艣膰 ludzi nie analizuje news贸w. Ludzie raczej przyjmuj膮 informacje na wiar臋. Chyba, 偶e co艣 jest ostro sprzeczne z ich poczuciem rzeczywisto艣ci.

Cytat:
Nie ma b艂臋du w tym newsie moim zdaniem, a Twoje u艣ci艣lenie - cho膰 w sumie dobre - nie jest z powod贸w podanych wy偶ej tak potrzebne.
Je艣li 100% czytelnik贸w odpowiednio interpretuje te informacje, to masz racj臋 - b艂臋du nie ma. Je艣li cho膰 jedna osoba da si臋 nabra膰, no to c贸偶... b艂膮d jest.

Mam tak膮 pro艣b臋 do Forumowicz贸w: napiszcie jak zrozumieli艣cie t臋 informacj臋 o 2 mln pasa偶er贸w. Ch臋tnie skonfrontuj臋 w艂asne odczucia z innymi.
Dzi臋kuj臋 Ci Nigelu za to, 偶e postara艂e艣 si臋 mnie zrozumie膰. Porz膮dny go艣膰 z Ciebie. Smile
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
police55
Go舵
PostWys砤ny: 11 Sie 2007, 23:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja co prawda jestem intelektualnie niedorozwini臋ty, ale oczywistym dla mnie jest, 偶e informacja o 2 mln pasa偶er贸w nie oznacza 2 mln r贸偶nych os贸b.
A to, 偶e media manipuluj膮 tzw. opini膮 spo艂eczn膮 jest dla mnie r贸wnie oczywiste. Ale to ju偶 inna bajka...
Powr髏 do g髍y
nigel
Reporter ICELAND.PL
Do潮czy: 06 Lis 2004
Posty: 261
Sk眃: Warszawa
PostWys砤ny: 12 Sie 2007, 2:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od偶ajer Egzegeta napisa:
O ile w metrze i PKP trudno liczy膰 osobnych ludzi, to lotnisko jest w stanie to zrobi膰, bo ludzie pos艂uguj膮 si臋 tam paszportami i musz膮 poda膰 wszystkie swoje dane.
Powstaje wi臋c problem, co by by艂o, gdyby kto艣 chcia艂 poda膰 liczb臋 r贸偶nych ludzi, kt贸rzy przewin臋li si臋 przez Keflavik. Nie wiedz膮c o brzydkim zwyczaju nazywania pasa偶ero-lotu pasa偶erem, ten kto艣 napisa艂by, 偶e przez Keflavik przewin臋艂o si臋 673 tys. pasa偶er贸w.
I mieliby艣my problem.
Oczywi艣cie tak jak lotnisko mog艂o napisa膰 "pasa偶ero-lot" tak nasz tw贸rca nowej statystyki r贸偶nych ludzi, m贸g艂by u偶y膰 sformu艂owania "unikalny pasa偶er". Ale ten ostatni nie musi tego robi膰, gdy偶 domy艣lnie (logicznie) s艂owo pasa偶er oznacza konkretn膮 unikaln膮 osob臋.


Nie ma ekonomicznego uzasadnienia by liczy膰 unikalnych pasa偶er贸w, cho膰 w przypadku lotnisk pewnie by艂oby to mo偶liwe. Mo偶e dla program贸w lojalno艣ciowych, ale od tego s膮 inne i ta艅sze metody.

Fajnie by by艂o zna膰 ilo艣膰 unikalnych jednostek, ale nie ma to jak wspomnia艂em ekonomicznego uzasadnienia i nie jest to tak b. potrzebne. Dla lotniska to te偶 i tak wszystko jedno czy takie czy takie statystyki podaje.

Presti偶 lotniska by si臋 nie obni偶y艂. Bo i tak do Islandii trzeba przez Keflavik, a reklamodawcy i tak wiedz膮 o jakich pasazer贸w chodzi (te 2 mln) i ile z nich szacunkowo mo偶e by膰 unikalnych (te "673 tys.").


Cytat:
Cytat:
Nie ma b艂臋du w tym newsie moim zdaniem, a Twoje u艣ci艣lenie - cho膰 w sumie dobre - nie jest z powod贸w podanych wy偶ej tak potrzebne.
Je艣li 100% czytelnik贸w odpowiednio interpretuje te informacje, to masz racj臋 - b艂臋du nie ma. Je艣li cho膰 jedna osoba da si臋 nabra膰, no to c贸偶... b艂膮d jest.


Naprawd臋 my艣lisz, 偶e tylko w tym przypadku mo偶e tak by膰? Wiele os贸b mo偶e mylnie zinterpretowa膰 artyku艂, ksi膮偶k臋 czy informacje, bo nie b臋d膮 wiedzieli jak j膮 odczyta膰.

Przyk艂ad, s艂owo "walkower". Kto艣 kto nie zna znaczenia tego s艂owa, pomy艣li, 偶e dru偶yna kt贸ra wygra艂a strzeli艂a (najcz臋艣ciej) trzy bramki nie trac膮c 偶adnej.

Q: Czy tak faktycznie by艂o?
A: Znajdzie si臋 grupa "niewiedz膮cych", kt贸ra tak stwierdzi.

Q: Czy przez lotnisko w Keflaviku przewin臋艂o si臋 w 2006 roku 2 mln "unikalnych" pasa偶er贸w?
A: Tak偶e znajdzie si臋 grupa "niewiedz膮cych", kt贸ra tak b臋dzie my艣le膰.
_________________
Skandynawia - wortal raczkuj膮cy
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 12 Sie 2007, 3:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nigel napisa:
Nie ma ekonomicznego uzasadnienia by liczy膰 unikalnych pasa偶er贸w, cho膰 w przypadku lotnisk pewnie by艂oby to mo偶liwe.
S膮 pewne us艂ugi i biznesy, gdzie co艣 mo偶na sprzedac tylko raz jednej osobie i wtedy wa偶ne ilu ludzi przyje偶d偶a na Islandi臋. Dla takiego biznesu b臋dzie bardzo wazne czy informacja jest precyzyjna czy te偶 jednak chodzi o pasa偶ero-loty.


Cytat:
Fajnie by by艂o zna膰 ilo艣膰 unikalnych jednostek, ale nie ma to jak wspomnia艂em ekonomicznego uzasadnienia i nie jest to tak b. potrzebne.
Teoretycznie bez ka偶dego newsa mo偶na si臋 obej艣膰. Dla naszego szcz臋艣cia mo偶e by膰 wszystko jedno czy lata tam 200 tys. czy 2 mln ludzi.
Gdyby napisali o 7 mln pasa偶ero-lotach, to nikt by tego nie sprawdza艂 i 偶yliby艣my nadal. Gdyby komu艣 si臋 pomyli艂o i poda艂by o jedno zero za du偶o (20 mln) to te偶 moglibysmy z tym 偶y膰. Smile

Mi jednak chodzi o zasady. Jak si臋 podaje ju偶 jakie艣 informacje to lepiej to zrobic precyzyjnie, szczeg贸lnie, 偶e to nie boli i nie kosztuje Smile


Cytat:
Dla lotniska to te偶 i tak wszystko jedno czy takie czy takie statystyki podaje.
No dla lotniska to pewnie jest wszystko jedno, cho膰 z dwojga liczb wybior膮 t臋 kt贸ra jest wi臋ksza, bo w ten spos贸b lepiej si臋 reklamuj膮. Gdyby sporo ludzi lata艂o ze zwierzetami, kt贸re mia艂y by osobne miejsce w samolocie i uiszczano by za nie op艂at臋 lotniskow膮, to nie w膮tpie, 偶e wliczono by te zwierz膮tka do liczby pasa偶er贸w (co akurat w tym przypadku nie jest takie bezsensowne).


Cytat:
Presti偶 lotniska by si臋 nie obni偶y艂.
Oczywi艣cie, 偶e by si臋 obni偶y艂, gdyby z ajki艣 przyczyn chcieli poda膰 prawdziw膮 liczb臋 pasa偶er贸w.
Ale jak ju偶 wspomnia艂em, wybiera si臋 taki parametr, kt贸ry oddzia艂ywuje na wyobra藕ni臋.

Cytat:
Bo i tak do Islandii trzeba przez Keflavik, a reklamodawcy i tak wiedz膮 o jakich pasazer贸w chodzi (te 2 mln) i ile z nich szacunkowo mo偶e by膰 unikalnych (te "673 tys.").
Miejmy nadziej臋, 偶e wiedz膮. Wiele firm nie zatrudnia geniuszy i mo偶e si臋 znale藕膰 taka firma, kt贸ra nastawi si臋 na 2 mln r贸偶nych os贸b, a si臋 oka偶e, 偶e to nie prawda. Jesli kto艣 na lotnisku chce umie艣ci膰 reklam臋 czego艣 nowego (w skali 艣wiata), gdzie wa偶ne jest by reklama zosta艂a poznana przez jak najwi臋cej os贸b (wystarczy jedna ekspozycja na pasa偶era), to mog膮 by膰 niezadowoleni ze skutk贸w reklamy.
To tak jakbym powiedzia艂, 偶e ICELAND.PL odwiedzi艂o p贸艂 miliona internaut贸w. Kto艣 m贸g艂y si臋 da膰 nabra膰 i kupi艂by bardzo dorg膮 reklam臋. A potem by si臋 rozczarowa艂, bo okazuje si臋, 偶e dzie艅 w dzie艅 przychodz膮 te same osoby, kt贸re raz zobacz膮 reklam臋, a potem ju偶 ich to nie interesuje.


Cytat:
Naprawd臋 my艣lisz, 偶e tylko w tym przypadku mo偶e tak by膰? Wiele os贸b mo偶e mylnie zinterpretowa膰 artyku艂, ksi膮偶k臋 czy informacje, bo nie b臋d膮 wiedzieli jak j膮 odczyta膰.
A gdzie ja napisa艂em, 偶e tylko w tym wypadku mo偶e tak by膰? Ma艂o tego napisa艂em, 偶e manipulacja (zamierzona lub niechc膮cy) dzieje si臋 bardzo cz臋sto. Ja jestem jej wrogiem.


Cytat:
Przyk艂ad, s艂owo "walkower". Kto艣 kto nie zna znaczenia tego s艂owa, pomy艣li, 偶e dru偶yna kt贸ra wygra艂a strzeli艂a (najcz臋艣ciej) trzy bramki nie trac膮c 偶adnej.
To z艂y przyk艂ad. Bo chodzi o nieznane s艂owo. Gdybym powiedzia艂 偶e indeks transferowo-awiacyjny Smitha wyni贸s艂 dla Keflaviku 2 mln, to ka偶dy musia艂by sprawdzi膰 w wikipedii co to znaczy. A jak powiem, 偶e w Keflaviku zjada si臋 rocznie 2 mln pyz ziemniaczanych, to nikt nie sprawdza co to s膮 pyzy ziemniaczane, bo ka偶dy wie. A gdyby jednak pod poj臋ciem "pyza ziemnaczana" kry艂a by si臋 nazwa jakiej艣 odmiany jab艂ek, to news MUSI zawiera膰 tak膮 informacj臋.
Tak nakazuje logika.
Je艣li wi臋c chcesz poda膰 jaki艣 dobry przyk艂ad, to postaraj si臋 znale藕膰 lepszy.

Og贸lna zasada ka偶dego dziennikarza powinna by膰 prosta: rzetelna informacja. Oczywi艣cie s膮 mozliwe uproszczenia i strzeszczenia. Ale powinno to by膰 zawarte w newsie.
Je艣li dziennikarz opisuje odkrycie nowej cz膮stki elementarnej, to opisuje to skr贸towo tak:
"W laboratorium CERN uda艂o si臋 otrzyma膰 nowy rodzaj cz膮stki nazwany roboczo islandozon, a kt贸ra powsta艂a w procesie Smitha-Browna. W skr贸cie mo偶na powiedzie膰, 偶e proces ten polega na zmro偶eniu materii a potem na radykalnym ogrzaniu do setek milion贸w stopni."
Jak wida膰 na powy偶szym przyk艂adzie, dziennikarz uprzedza, 偶e podaje uproszczon膮 wersj臋. A poniewa偶 czytelnicy nie znaj膮cy fizyki i tak nie s膮 w stanie zrozumie膰 przebiegu procesu, wiec szczeg贸艂y nie s膮 im potrzebne. W tym wypadku z winy dziennikarza nikt nie zostanie wprowadzony w b艂膮d.
Bo oczywi艣cie, 偶e w b艂膮d mo偶e wprowadzi膰 r贸wnie偶 prawdziwa informacja. Je艣li odbiorca ma jaki艣 problem lub jest idiot膮, to zawsze istnieje szansa na b艂臋dny odbi贸r. Ale wtedy winy nie ponosi ju偶 dziennikarz.

Natomiast zamiana "pasa偶ero-lotu" na pasa偶era, mo偶e wprowadzi膰 w b艂膮d i wtedy to b臋dzie wina autora takiego sformu艂owania, bo niepotrzebnie dokona艂 zamiany tych poj臋膰 (pomiesza艂 je).
Jest to skr贸t my艣lowy, ale niepotrzebny i myl膮cy.
Tak samo nie podobaj膮 mi si臋 informacje o pasa偶erach PKP lub metra, czy o ilo艣ci samochod贸w przeje偶d偶aj膮cych przez jakie艣 skrzyzowanie.
Uczmy si臋 inzynierskiej precyzji, szczeg贸lnie, 偶e to du偶o nie kosztuje.
Precyzja jest lepsza. Skr贸ty my艣lowe zawsze mog膮 kogo艣 sprowadzi膰 na manowce.
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron