reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Gorący temat: WULKANY
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  

Czy czekasz niecierpliwie na wybuch jakiegoś wulkanu na Islandii?
Tak, choć mam nadzieję, że obędzie się bez tragedii
63%
 63%  [ 105 ]
Nie, bo to mimo wszystko zawsze jakieś zagrożenie
36%
 36%  [ 60 ]
Wszystkich Gosw : 165

Autor Wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 7 Lis 2004, 13:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie trzeba nic wylaczac a i tak bedzie ..... Very Happy Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 7 Lis 2004, 18:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisa:
nie trzeba nic wylaczac a i tak bedzie .....


Karuta - nie śmiac się tylko do roboty dla dobra nowej ojczyzny :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Gollum
Go
PostWysany: 7 Lis 2004, 23:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jola napisa:
Eldgja jest zupelnie gdzie indziej - między Vatnajokull a Myrdalsjokull:

No to któreś źródło zrobiło mnie w balona. Stało tam, że owszem Helgafell milczy od tysięcy lat, wybuchła Eldgja, a że ją podczas wybuchu mocno pokiereszowało, to to, co z niej zostało, nazwano Eldfell.
Ale Islandia to jeszcze nic; Norwegia to dopiero ma jaja z danymi. Najwyższych wodospadów coś ze cztery, najwyższe szczyty dwa, parę sporych (jak na ichniejsze warunki) miast, których nie ma na mapach...
Powrt do gry
Marta Luiza

Doczy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skd: Islandia
PostWysany: 27 Lis 2004, 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Islandzkie radio podalo pred chwila,ze mozemy sie spodziewac wielu wybuchow wulkanow przez nastepnych kilka lat.Spowodowane jest to globalnym ociepleniem,przez co lodowce topnieja a cisnienie wody pobudza do zycia drzemiace wulkany pod lodem.
Znajac prawo naczyn polaczonych z fizyki ,pewnie bedziemy tez miec trzesienia .
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 27 Lis 2004, 21:10    Temat postu: Nauka Odpowiedz z cytatem

Marta Luiza napisa:
(...)przez co lodowce topnieja a cisnienie wody pobudza do zycia drzemiace wulkany pod lodem.
Znajac prawo naczyn polaczonych z fizyki ,pewnie bedziemy tez miec trzesienia .

Dziwne są te argumenty, bo wręcz nie naukowe (jeśli mowa o lodowcach islandzkich).
Gdy topnieją lodowce na Islandii, to woda odpływa i ciśnienie maleje.
Nawet gdby woda nie odpłynęła, to jej masa jest równa stopionej części lodowca, a więc ciśnienie na pewno nie będzie większe.

Być może mowa jest o lodowcach na całym świecie, których topnienie powoduje wzrost poziomu wód w oceanach a co za tym idzie zmianę geometrii kuli ziemskiej... To może być przyczyną ruchów tektonicznych a co za tym idzie trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Marta Luiza

Doczy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skd: Islandia
PostWysany: 28 Lis 2004, 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sie na tym nie znam,podaje co slyszalam w radio islandzkim.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Sebastian
Go
PostWysany: 28 Lis 2004, 23:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wyglada na to, ze miejscowi maja takie naukowe teorie lol lol lol lol
Powrt do gry
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 28 Lis 2004, 23:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio często słyszy się w mediach na Wyspie o "dziwnych" odkryciach naukowców na temat Islandii. Ciekawe z czego to wynika ? Może z chęci zwrócenia uwagi na ten mały kraj. lol lol lol Nie zdziwi mnie gdy usłyszę ,że na Islandii był klimat tropikalny, rosły palmy i żyły zwierzęta egzotyczne. Very Happy Very Happy Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 29 Lis 2004, 6:34    Temat postu: Tropiki Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
Nie zdziwi mnie gdy usłyszę ,że na Islandii był klimat tropikalny, rosły palmy i żyły zwierzęta egzotyczne. Very Happy Very Happy Very Happy

To akurat nic dziwnego, bo ślady zwierząt tropikalnych znaleziono nawet na Antarktydzie.
Jeżeli weźmie się pod uwagę nie tysiące, lecz miliony czy nawet setki milionów lat, to nasza planeta wyglądała zupełnie inaczej...
Niektóre kontynenty były połączone i znajdowały się zupełnie gdzie indziej... Smile
Ale Islandia jest dość młoda geologicznie, więc pewnie palm nie ma co szukać... (choć kto wie...). Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Gollum
Go
PostWysany: 29 Lis 2004, 11:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marta Luiza napisa:
Islandzkie radio podalo pred chwila,ze mozemy sie spodziewac wielu wybuchow wulkanow przez nastepnych kilka lat.Spowodowane jest to globalnym ociepleniem,przez co lodowce topnieja a cisnienie wody pobudza do zycia drzemiace wulkany pod lodem.
Znajac prawo naczyn polaczonych z fizyki ,pewnie bedziemy tez miec trzesienia .

Wcale nie musi to być skutek ocieplenia na powierzchni ziemi, a raczej w jej wnętrzu. Coś z dziesieć lat temu zagotowało się tam porządnie, w ciagu jednego roku wybuchło parę wulkanów, było parę katastrofalnych trzęsień ziemi. Zapytałem szega lubelskich geologów (obecnie rektora), czy przypadkiem w środku się nie zagotowało mocniej i takich zjawisk będzie wiecej. Potwierdził, że tak może być. A może być a nie będzie na pewno, bo tego nikt nie wie. Co sie dzieje w środku, tylko możemy przypuszczać i modelować, a faktycznie może być inaczej.
Powrt do gry
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 30 Lis 2004, 1:36    Temat postu: Odwrotnie Odpowiedz z cytatem

Może być rzeczywiście "na odwrót", to nie przyczyną a skutkiem aktywności sejsmicznej jest większe topnienie lodowców.
I wtedy wszystko się będzie zgadzać.
Jeżeli lodowce topią się szybciej, to może własnie dlatego (jak napisał Gollum) że podgrzewa je mocniej ziemia.
A skoro mocniej ogrzewa, to znaczy, że coś się dzieje...
I to "coś" może wreszcie pokazać się światu w postaci erupcji wulkanu.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Nul

Doczy: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skd: Kraków
PostWysany: 28 Gru 2004, 16:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze coś do kolekcji zdjęć z listopadowego wybuchu: http://www.norvol.hi.is/
_________________
A-Nul
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Elof
Go
PostWysany: 30 Mar 2005, 13:40    Temat postu: Grunt to energia i grunt. Odpowiedz z cytatem

Kiedyś w Fimlandii, w miesiącu maju, spowodowałem kwitnienie jabłoni. To był cud!. Zbiegowisko na całe Seinajoki. Sądzę, że na Islandii, zmusiłbym winnorośle nie tylko do kwitnienia, ale i do owocowania. Nigdy na Islandii nie byłem, ale mając do dyspozycji taką (dużą) ilość energii, miałbym roślinność tropikalną. Mówie to jako Elektryk i ogrodnik w jednej osobie!
Powrt do gry
Gollum
Go
PostWysany: 2 Kwi 2005, 13:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czym je potraktowałeś?
Powrt do gry
Elof
Go
PostWysany: 2 Kwi 2005, 15:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno nie prądem, tylko jego przetworami. Czyli ciepłem pod bardzo przezroczystą folią. Na Islandii, szklarnię zaopatrzyłbym w ciepełko z ziemi i światełkiem z lamp sodowych. Miałyby potrzebną jego ilość. Na miejscu musiałbym pomyśleć. Ale jest do zrobienia. Łącznie z podgrzewaniem i nawilżaniem ziemi.
Powrt do gry
Elof
Go
PostWysany: 2 Kwi 2005, 15:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiedzmy, że przy gejzerach, wyszedłbym "na swoje".
Powrt do gry
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 8 Kwi 2005, 22:53    Temat postu: Gorące Ogrody Odpowiedz z cytatem

Elof napisa:
Nigdy na Islandii nie byłem, ale mając do dyspozycji taką (dużą) ilość energii, miałbym roślinność tropikalną.

Możesz nie jechać Very Happy
Już Islandczycy zrobili sobie tropiki u siebie Very Happy
W Hveragerdi są plantacje bananów, a nie wiem czy wiesz, że Islandia jest największym w Europie producentem tych małpich przysmaków Very Happy
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Elof
Go
PostWysany: 9 Kwi 2005, 14:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coś takiego. A ponieważ trochę mam z małpy (nawet po drzewach łażę), to narobiłem sobie apetytu. Mam nadzieję, że ceny są przystępne? Tymczasem, jak któryś z kolegówq napisał, że do Helsinek dojechał z Islandii - rowerem. To ja pojadę w kierunku odwrotnym. Z Warszawy przez Wilno, Tallin, Helsinki, Seinajoki, Wassę, Rowaniemi. Pokonam góry i brzegu norweskiego, promem, dotrę na cudowną wyspę. Gdzie banany rosną przy drogach. Tak, jak u nas czereśnie. (A może lepiej łódką?)Pozdrawiam.
Powrt do gry
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 9 Kwi 2005, 21:55    Temat postu: Banany przy drodze Odpowiedz z cytatem

No tak, banany rosną przy drodze Very Happy
Ceny chyba aż tak przystępne nie są, ale to w końcu islandzkie banany, więc sto razy lepsze Very Happy

Co do łódki, to zawsze można próbować dopłynąć Smile
A skoro masz rower to może lepiej rowerem wodnym. Widziałem ostatnio taki wynalazek - specjalny ponton z mocowaniem do roweru i można mieć rower wodny ze swego zwykłego "stalowego rumaka".
Przyjmując, że taki rower płynie 2 km/h, to przepłynięcie z Norwegii do Islandii (ok. 1100 km) potrwa 22 dni (licząc płynięcie 24h/dobę). Gdyby płynąć tylko połowę dnia, to wydłuży się to do 44 dni.
Nie wliczono w to oczywiście problemów z przeciwnym wiatrem, czy prądem; problemów z wyżywieniem, snem, wyznaczaniem kursu, kotwiczeniem itp. Very Happy Very Happy
Ale czegóż nie robi się dla bananów Very Happy
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Elof
Go
PostWysany: 9 Kwi 2005, 22:36    Temat postu: Oooo jeee! Odpowiedz z cytatem

Sprychy mi w tej śledziowej wodzie zardzewieją. Jężeli, z Sundswall do Ystadt, z popasami, dojechałem w jeden dzień i to maluchem. To moją łódeczką, przy 18-20 węzłach, dobrym Golfsztrom,ie, i miłej towarzyszce (z autopilotem), dopłyniemy szybciej z Warszawy. Powiedzmy, wyruszam pod koniec lutego, marzec wita nas w okolicach cieśniny Skagerak, Morze Północne, Szkocja, Szetlandy, Owcze i mamy wyspy Bananowo- Lodowe z dodatkiem kremu cd-zekoladowowulkanicznego. I to pod koniec kwietnia. Latem grzeję .... na gejzerze, i ze słońcem wracam na Florydę. Wielu to już moich pobratymców, wykonało ten rejs, a nawet wróciło!. Pozdrawiam.
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Nastpny
Strona 2 z 9

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron