reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Zalesiona Islandia
Id do strony 1, 2, 3  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  

Czy chciał/a byś żeby na Islandii było więcej lasów niż jest ich aktualnie?
Tak, za mało ich jest.
75%
 75%  [ 39 ]
Nie, niech zostanie tak jak jest teraz.
19%
 19%  [ 10 ]
Nie mam zdania.
5%
 5%  [ 3 ]
Wszystkich Gosw : 52

Autor Wiadomo
Peterans

Doczy: 28 Sie 2004
Posty: 367
Skd: Warszawa
PostWysany: 8 Lis 2004, 17:33    Temat postu: Zalesiona Islandia Odpowiedz z cytatem

31.10.2004r.
Morgunblađiđ

Islandia wzorcowo zalesia swoje tereny


W dzisiejszych czasach, dużym problemem środowiska naturalnego jest erozja gleby. Uważa się nawet, że jest ona bardziej niebezpieczna niż efekt cieplarniany.

Okazuje się, że Islandia znajduje się w czołówce krajów o najprężniejszym tempie zalesiania i zazieleniania nieużytków. Według specjalistów postęp i zasięg procesu zalesiania Islandii powinien służyć innym krajom, jako przykład, a sama Islandia powinna przekazywać im wiedzę na ten temat. W tej chwili organizacje zagraniczne zaczynają nawiązywać współpracę z islandzkim Landgraðsla Rikisins (urząd d/s zalesiania). Powstała nawet propozycja powołania do życia, właśnie na Islandii, międzynarodowego instytutu, który udostępniałby wiedzę i doświadczenie w tym temacie oraz koordynowałby pracę innych placówek.

+++
Co o tym myslicie ?? może za kilka set lat na Islandii będziemy mieli wiele lasów na Islandii ??
Eh ale chyba to do Islandii nie pasuje troche... niech zostanie taka jaka jest ?
Jakie jest wasze zdanie wogóle na ten temat ??
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 11 Lis 2004, 16:22    Temat postu: Lasy, lasy, lasy Odpowiedz z cytatem

Ja jestem za zalesianiem... Można by zalesić spore przestrzenie na Islandii - wrócilibyśmy do stanu jaki najprawdopodobniej zastali Wikingowie...
Piękne są islandzkie pustynie, łąki, ale równie piękne są te istniejące gdzieniegdzie skrawki lasów. Ja myślę, że las i łąki bardzo dobrze mają się ku sobie i mogą się dobrze komponować.
Nie mówiąc już o turystach, którzy w normalnym lesie mogą zawsze znaleźć schronienie.
Denerwujące jednak z pewnością będzie to, że jak już Islandczycy się wysilą i za 100 lat będzie dużo lasów, to pewnie wprowadzą setki przepisów ograniczających wykorzystanie lasu.
A przecież całe piękno lasu polega na jego dzikości, a nie na chodzeniu szlakami i podziwianiu "przez szybę".
W lesie trzeba czasem połamać gałęzie, ściąć parę krzaków, rozpalić ognisko (oczywiście zgodnie z zasadami bezpieczeństwa), postawić namiot. Las daje poczucie swobody i wolności a jednocześnie daje schronienie i ciepło.
To się właśnie nazywa las. Bo jest różnica między lasem, a zadrzewionym terenem.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 12 Lis 2004, 10:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja bym chciał, żeby Islandia była jaka jest. To ją właśnie wyróżnia, że wśród tysięcy zagadek przyrody jest ta 1001 - brak lasów. Jest tak wiele wspaniałych miejsc w Polsce, gdzie lasy są najpiękniejsze na świecie. A gdyby Islandia nagle, bądź w ciągu 100 lat porosła w bujne lasy, czy nadal byłaby tą Islandią, którą kochamy, o której dyskutujemy? Oczywiście - wiem, że drzewa są potrzebne, ale Islandia to ten kraj, w którym jak się zgubisz w lesie, to musisz wstać Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 12 Lis 2004, 11:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
A ja bym chciał, żeby Islandia była jaka jest.


Wyjąłeś mi to z ust. Dokładnie tak miałam napisać. Nie jest przeciez powiedziane ze wszedzie maja byc lasy! Chcesz lasy - jedziesz do kraju gdzie one rosną. Chcesz morze, to nie jedziesz do Czech przeciez! A jak chcesz przeżyć "księżycową" przygodę, popatrzeć jak "pracuje" ziemia, zdać sobie sprawe z sił które w niej drzemią - jedziesz na Islandię! To niesamowite uczucie kiedy znajdziesz sie na islandzkim pustkowiu, wszędzie żwir, lawa, gdzieś coś bulgocze, jeszcze do tego nieprzeciętna wichura dodajaca grozy... Boże - aż mi ciarki przechodzą.. Ale tak ma zostać - to jest nasza ISLANDIA!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 12 Lis 2004, 13:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wydaje mi sie jednak ze glownym celem zalesiania jest przeciwdzialanie erozji , stworzenie runa lesnego a pozniej dobrej gleby ....chodzi tu tez o to ze postepujaca erozja i przemieeszczajace sie tumany piachu niszcza naturalna roslinnosc i uprawy.Nie martwcie sie nie dadza rady zalesic calej Islandii....(ja jestem za zalesianiem ... Very Happy )
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 12 Lis 2004, 13:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra - ja ewentualnie mogę się zgodzić na kompromis... :wink:
Proszę sobie wydzielić jakiś fragment i go zalesić ale nie zmieniajmy wszystkiego jak leci. Przecież jak zalesią zbyt duży fragment, to Islandia straci swój urok. A z tego uroku Islandia w końcu żyje. Oprócz ryb turystyka jest ważnym ogniwem islandzkiej gospodarki. A ludzie nie przyjadą daleko, jak będa mieć taką drugą Norwegię...
No ale jak trzeba odrobinę zalesić dla ratowania naturalnego krajobrazu to OK.
Proszę tylko pamiętać, że ja wykazałem się podejściem kompromisowym... Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 12 Lis 2004, 13:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisa:
wydaje mi sie jednak ze glownym celem zalesiania jest przeciwdzialanie erozji


A ja bym się tam nie obawiała o przyrodę. Ona sobie poradzi. Tam zeroduje a gdzie indziej powstanie cos nowego. Juz matka-Ziemia sie o to postara. Poza tym zawsze sie mowi, ze szkoda jakiegos cudu natury (formacji skalnej, wodospadu, itp.) ale przeciez na to miejsce moga powstac nowe - piekniejsze! To chyba najfajniejsze jest, ze za kazdym razem wlasciwie jak sie pojedzie na Islandie to miejsca nie wygladaja juz tak jak poprzednio. Sa powolne zmiany ale sa i nagle - dramatycznie zmieniajace krajobraz. Wszystko to prowadzi do tego, ze na Islandii zawsze jest ciekawie i nigdy nam sie nie znudzi.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 12 Lis 2004, 16:57    Temat postu: Lasy Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
To ją właśnie wyróżnia, że wśród tysięcy zagadek przyrody jest ta 1001 - brak lasów.

Po pierwsze lasów nie brak - jest ich trochę.
Poza tym kto mówi, aby zalesiać pustynie? To i tak by się nie udało.
Po prostu jest sporo terenów "proleśnych" - głównie łąki, grzęzawiska, wrzosowiska.
I tu też nie chodzi o to by posadzić równo metr za metrem drzewa...
Po prostu posadzić drzewa i dać lasom odżyć - głównie trzeba zabezpieczyć młody las przed owcami, które pożerają pędy drzew.
Będzie las, będą wrzosowiska, będą pustynie... z tą różnicą, że lasów będzie nie kilka a np. kilkanaście procent.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 12 Lis 2004, 16:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiecie co ...a ciekawe jak na ten problem patrza islandczycy.moze oni wlasnie chca zalesic ,bo podoba im sie Norwegia ,moze nie chca "krajobrazu Marsa"??Polecam wszystkim ktorzy kochaja wulkany ,formacje z lawy ,siarkowodor i "piekielne widoczki" miejsce z "drugiej strony "ziemii.Kamczatka ,mam przed soba nowy numer czasopisma "lifandi visindi" i wiecie co ....zdjecia robia wrazenie ,podobnie jak na Islandii ale w "wiekszej skali".Wczesniej tereny te mogla ogladac tylko armia....Sa tam "stuprocentowo-stozkowe" wulkany o wysokosci ponad 4 tys m,jeziora w ktorych w ciagu doby "ugotowaly sie "ryby...i czerwone pustkowia -doslownie Mars.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 12 Lis 2004, 19:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdy rozmawiałem z Islandczykami na temat lasów to powiedzieli ,że wolą wolną przestrzeń bo lasy zasłaniają im widoki. Co kraj to obyczaj.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 12 Lis 2004, 19:15    Temat postu: Kosmici a sprawa lasów Odpowiedz z cytatem

Wynika z tego, że lasy sadzą kosmici lub Polacy Very Happy Very Happy

To jednak Islandczycy propagują sadzenie lasów - istnieje fundacja na rzecz rozwoju lasów a także urząd d/s lasów (jakby nie było: Nadleśnictwo) Smile
niektórym coś tam przeszkadza, ale większość Islandczyków chyba jednak lubi drzewa, bo na wielu farmach i w wielu miasteczkach widziałem małe ostoje leśne...
Być może "mieszczuchy" ze Stolicy inaczej na to patrzą Smile
Ale i w Reykjaviku są kępy drzew.
A już nie długo na głównym placu stanie olbrzymie drzewo i ono dopiero zasłoni kawał świata Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 12 Lis 2004, 19:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jak zaznaczyłem nie jestem absolutnie przeciwko zalesianiu... Wyraziłem chęć kompromisu... Smile
Ale chciałbym, żeby Islandia była jaka jest. Choć oczywiście Islandia nie do mnie należy tylko do Islandczyków i mogą robić co im się żywnie podoba. Każdy ma prawo do swojego zdania. No i kochani "tambylcy" (czyli mieszkający na Islandii :wink: ) - to w końcu Islandczycy chcą zalesiania czy nie? Choć boję się już poruszac temat lasów bo się jeszcze jakaś awantura zrobi... 8)
A co do Kamczatki... Moja babcia dzieckiem jeszcze będąc została tam z rodziną wywieziona (niezbyt dobrowolnie) i z jej opisu wynika, że nie poleca Kamczatki...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 12 Lis 2004, 19:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
A co do Kamczatki... Moja babcia dzieckiem jeszcze będąc została tam z rodziną wywieziona (niezbyt dobrowolnie) i z jej opisu wynika, że nie poleca Kamczatki...

no tak ...mozna ja zrozumiec ,ale ja bym chciala zobaczyc wulkan co ma 4700m ....a Islandczycy chyba chca zalesiac ,bo naprawde coraz wiecej pieknych ogrodkow,malych laskow ,,,no i sa juz kluby zbieraczy grzybow.....
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 12 Lis 2004, 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A na Islandii jest "Islandzki Klub Jagodowy" Smile
Czy to nie jest w tym kraju piękne?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 14 Lis 2004, 3:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem też za zalesieniem Islandii i wcale nie zalesiają ten kraj Polacy lub marsjanie tylko pasjonaci. Osobiście znam "miejscowego" który zasadził ok. 5 tys. drzew. Wiele osób wie ,że drzewa zmieniają klimat na bardziej łagodniejszy i przyjazny. Niestety dla cześci mieszkańców wyspy drzewa to jedynie zasłona dla widoków. Drzew najbardziej brakuje mi na Islandii.
Jagody i grzyby są tu tak samo smaczne jaki w Polsce. Surprised Surprised Surprised Tak , tak w Reykaviku chodzimy na grzyby. Gdy byłem ostatnio ze znajomym z Polski w lasku koło Perlanu to był w szoku. Reklamówka w 15 min.
http://webdav.webpark.pl/tymczasowy/DSC00276.JPG
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 14 Lis 2004, 3:16    Temat postu: Grzyby Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
Jestem też za zalesieniem Islandii i wcale nie zalesiają ten kraj Polacy lub marsjanie tylko pasjonaci.

I o nich własnie myślałem. Po prostu jednym drzewa przeszkadzają, a inni je sadzą... Mam wrażenie, że jednak więcej jest entuzjastów lasów.

Dcr napisa:
Jagody i grzyby są tu tak samo smaczne jaki w Polsce. Surprised Surprised Surprised

Nie mogę powiedzieć jak sprawa stoi z grzybami, gdyż grzyby widziałem, ale ich nie zbierałem, natomiast jagody spróbowałem i jednak są bardziej cierpkie i takie mniej aromatyczne.
W Isafjordur spotkaliśmy polską rodzinę, która wracała z grzybobrania (pełne wiadro kurek), ale to właśnie oni stwierdzili, że owoce i grzyby na Islandii są podszyte wiatrem i mniej smaczne niż polskie odpowiedniki.
Oczywiście zjeść się da i są smaczne, ale jednak przegrywają w konkurencji z naszymi leśnymi skarbami.
Może w Reykjaviku jest cieplej i grzyby nie są tak "zwietrzałe" jak na Zachodnich Fiordach.
Jeżeli mieszkacie na Islandii to napiszcie jak wypadają (w/g Was) islandzkie dary natury względem polskich. Bo pewnie każdy będzie miał ciut inną opinię.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 14 Lis 2004, 3:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz racje z jagodami bo trzeba je zbierać w nasłonecznionych miejscach i w odpowiedniej porze roku (koniec lata). A co do grzybów to nawet w Reykjaviku jest wielu zbieraczy z Polski i krajów byłego ZSRR. Islandczycy zaczynają też doceniać smak grzybów.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 14 Lis 2004, 10:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jagody sa wspaniale jesli bedzie sloneczne i niezbyt mokre lato.Podobno najlepsze sa wlasnie na West fiordach .Spowodowane jest to uksztaltowaniem terenu ,dlugie glebokie doliny z naslonecznionymi stokami , gdzie cieple powietrze utrzymuje sie dluzej.Ale to opinia zbieraczy.Jagodki sa mniej slodkie i mniejsze ,ale ze to praktycznie jedyne dzikie "owocowe" dary natury mozna im to wybaczyc. Z miejscowych malych czarnych jagodek zwanych kraejkjuber mozna zrobic calkiem smaczny sok.Grzybki zbieralam 1 raz ,niestety byly mocno zarobaczone....chyba maja ciezsze zycie tutaj grzybki ,musza szybko urosnac i dojrzec ,bo zaraz przy tych ulewach gina -gnija...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 14 Lis 2004, 12:38    Temat postu: Re: Grzyby Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
Jagody i grzyby są tu tak samo smaczne jaki w Polsce. Surprised Surprised Surprised


Ja też się nie zgodzę, że są tak samo smaczne. Wręcz w ogóle nie mają smaku. Jak zobaczyłam te połacie krzewów jagodowych i zatrzęsienie na nich owoców, to strasznie się ucieszyłam. Myślałam, że wreszcie najem się jagodami! U nas to przecież jakby rarytas:) Ale niestety - garść jagódek wsypałam do buzi i ups! Zaskoczenie - wygląda jak jagoda a smakuje jak... trawa Shocked Szkoda, bo tyyyle ich jest..

Odżajer napisa:

przegrywają w konkurencji z naszymi leśnymi skarbami.


O tak.. Z naszymi SKARBAMI przegrywają na całej linii! :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Peterans

Doczy: 28 Sie 2004
Posty: 367
Skd: Warszawa
PostWysany: 14 Lis 2004, 20:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Własnie, własnie !
Czy gdzies w Polsce a najlepiej w Warszawie można kupic produkty pochodzenia Islandzkiego ??
Nie miałem jeszcze nigdy okazji zjesc -IS- grzyba .. ani jagod
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3  Nastpny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron