reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

"Przebadany Cały Naród" Krzysztof Kowalski

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jean Valjean

PostWysłany: 9 Lis 2004, 16:06    Temat postu: "Przebadany Cały Naród" Krzysztof Kowalski Odpowiedz z cytatem

Artykuł ukazał sie w Rzeczpospolitej 3.11.04, mam nadzieje, ze przekopiowanie go tu nie bedzie wielka zbrodnia (zaplaciłem za esa 9zł, by do archiwum sie dobrać ;P)

miłej lektury

"Przebadany Cały Naród" Krzysztof Kowalski

Wkrótce znane będzie dziedzictwo genetyczne całej populacji Islandii. Szansa na znalezienie lekarstw na astmę, schizofrenię i raka piersi

Po raz pierwszy na świecie przeprowadzone zostaną badania naukowe w tak ogromnej skali. Zbadany zostanie cały naród - określone zostanie dziedzictwo genetyczne całej populacji Islandii. Celem całego przedsięwzięcia jest ustalenie źródeł wielu chorób i przygotowanie nowych leków.

Podobne badania przeprowadzano już w Stanach Zjednoczonych (Myryad Genetics) oraz na wyspach Tonga na Pacyfiku (australijskie laboratorium Autogen), ale na skalę bez porównania mniejszą - świat naukowy zarzucił nawet tym badaniom, że nie oddają rzeczywistości, ponieważ dotyczyły zbyt małej liczby osób.

Genetyczny raj

Islandia wyjątkowo dobrze nadaje się do tego zamierzenia, ponieważ zamieszkana jest stosunkowo krótko, niespełna 900 lat, cała zaś populacja tego kraju jest niewielka, liczy 270 tys. osób. Jest to populacja bodaj najbardziej jednorodna na świecie, bowiem ogromna większość obywateli Islandii wywodzi się od norweskich wikingów oraz od osadników pochodzenia celtyckiego przybyłych ze Szkocji i z Irlandii.

Co więcej, niewiele jest na świecie populacji, które przywiązują tak wielką wagę do genealogii jak Islandczycy. Gazeta codzienna wydawana w Rejkjawiku poświęca jedną stronę "wiadomościom genealogicznym". Nie ma takiego regionu na świecie, w którym drzewa genealogiczne byłyby starsze i bardziej kompletne. Do tego dochodzi jeszcze scentralizowana państwowa służba zdrowia, istniejąca nieprzerwanie od 1915 roku, która stworzyła wyjątkowo zasobny bank danych o mieszkańcach wyspy.

Do tych dwóch filarów - informacji zawartych w drzewie genealogicznym i do informacji ściśle medycznych zgromadzonych przez służbę zdrowia - dojdzie teraz trzeci filar, dane genetyczne dotyczące Islandczyków. Badania przeprowadzi firma DeCode. Postanowił o tym parlament Islandii w 1998 roku. Pomysłodawcą jest dr Karl Stefansson. Po dwudziestu latach pracy w Harvard Medical School w Bostonie, powrócił do ojczystej Islandii i zajął się "ściganiem" złych genów. Jego specjalnością jest neuropatologia. Postawił sobie za cel rozpoznać mechanizm i "praktyczną drogę" dziedziczenia chorób w swojej ojczyźnie.

Całkowita anonimowość

Badania są w toku. Od pewnej części populacji (ok. 110 tysięcy osób) już pobrano DNA. Procedura jest następująca: jeśli jakiś zespół z laboratorium DeCode pracuje na przykład nad astmą, gruźlicą, rakiem itd., prosi lekarzy z terenu całego kraju o dostarczenie listy pacjentów z rozpoznaną taką chorobą. Na razie 90 proc. pacjentów proszonych przez ich lekarzy rejonowych, domowych czy prywatnych zgadza się na kontakt z niezależnym laboratorium, gdzie oddają krew. Wszystko odbywa się w sposób całkowicie anonimowy. W laboratorium każdy pacjent znany jest wyłącznie jako numer.

Badania poprzedziła długa dyskusja o ich aspektach prawnych i filozoficznych. Podnoszono kwestię respektowania prywatności. Ostatecznie wątpliwości zostały rozwiane, gdy pojawiły się rezultaty. DeCode szczyci się zidentyfikowaniem wielu genów odpowiedzialnych za niektóre choroby. Dotychczas rozpracowano 50 chorób, sklasifikowano 30 genów odpowiedzialnych za patologię oraz określono społeczności szczególnie zagrożone piętnastoma spośród wyodrębnionych genów. Na przykład, zidentyfikowano gen ALOX5AP (związany z astmą), występujący w niektórych rodzinach, zwiększający jednocześnie aż pięciokrotnie ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Gen BMP2 podnosi od trzech do pięciu razy ryzyko osteoporozy. Gen o nazwie Neuregulin podnosi w dwójnasób groźbę wystąpienia schizofrenii.

Praktyczne pożytki

Zdaniem Edwarda Farmera, rzecznika DeCode, wyniki uzyskane na Islandii będą w znacznej mierze prawdziwe w przypadku populacji innych krajów. Na dowód przytacza on rezultaty badań nad schizofrenią, prowadzonych w Szkocji, pokrywających się z rezultatami islandzkimi. Osteoporoza została w podobny sposób potwierdzona w badaniach duńskich - zarówno w Danii, jak i na Islandii choroba ta ma związek z genem BMP2.

Rezultaty mogą ułatwić stworzenie nowych, skutecznych lekarstw. Wyniki zostały udostępnione wielu laboratoriom farmaceutycznym. Trwają prace na podstawie uzyskanych wyników nad nowymi specyfikami przeciwko astmie, udarom mózgu, schizofrenii, otyłości, testowany jest specyfik Herceptin przeznaczony do zwalczania raka piersi.

Z danych uzyskanych przez DeCode skorzystał międzynarodowy zespół zajmujący się programem Hugo (Human Genom Organisation), w ramach którego rozszyfrowywany był genom człowieka.

KRZYSZTOF KOWALSKI
einar

PostWysłany: 9 Lis 2004, 17:41    Temat postu: Re: "Przebadany Cały Naród" Krzysztof Kowalski Odpowiedz z cytatem

Jean Valjean napisał:
mam nadzieje, ze przekopiowanie go tu nie bedzie wielka zbrodnia (zaplaciłem za esa 9zł, by do archiwum sie dobrać

My zdecydowanie Ci wybaczamy. Co innego czy pan Kowalski nie będzie miał Ci za złe :wink:
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dcr

PostWysłany: 10 Lis 2004, 15:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem tylko dlaczego nikt nie pytał obywateli o zgodę na badania. Bo napewno firmy ubezpieczeniowe i inne bardzo by interesowało na jakie potencjalne choroby są narażeni ich klienci i pracownicy. A w anonimowość donych na Islandii nie wierzę. Bo jeżeli stan konta w wielu bankach jest tajemnicą poliszynela to co mówić o DNA .Zresztą dane o DNA wielu obywateli Islandii zostały sprzedane firmie z USA bez ich zgody.
Myślę ,że taki numer nie przeszedłby w Polsce i wielu innych krajach. Napewno napiszecie o medycznych stronach badań. Ale prawo teoretycznie chroni moją prywatność. Szkoda tylko ,że nie na Islandii.
Powrót do góry
karuta
Alpha Team
PostWysłany: 10 Lis 2004, 16:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisał:
Nie wiem tylko dlaczego nikt nie pytał obywateli o zgodę na badania. Bo napewno firmy ubezpieczeniowe i inne bardzo by interesowało na jakie potencjalne choroby są narażeni ich klienci i pracownicy. A w anonimowość donych na Islandii nie wierzę. Bo jeżeli stan konta w wielu bankach jest tajemnicą poliszynela to co mówić o DNA .Zresztą dane o DNA wielu obywateli Islandii zostały sprzedane firmie z USA bez ich zgody.
Myślę ,że taki numer nie przeszedłby w Polsce i wielu innych krajach. Napewno napiszecie o medycznych stronach badań. Ale prawo teoretycznie chroni moją prywatność. Szkoda tylko ,że nie na Islandii.

otoz mozna bylo sie "wypisac " z tego projektu ,wciaz leza jeszcze podania w wielu przychodniach.....
Powrót do góry
Dcr

PostWysłany: 10 Lis 2004, 16:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego mam się wypisywać jeżeli się nie zapisywałem. Zresztą moje DNA chyba ich nie interesuje bo nie jestem "rdzennym" Very Happy Very Happy Very Happy
Ciekawi mnie tylko czy udostępniłabyś swoje DNA czyli informację o potencjalnych chorobach i innych osobistych problemach medycznych. Z tego co wiem Niemcy się na to nie zgodzili. A jeszcze niejasna sprawa z tą sprzedażą.

Ostatnio zmieniony przez Dcr dnia 10 Lis 2004, 16:39, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
karuta
Alpha Team
PostWysłany: 10 Lis 2004, 16:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem ..zapytaj ministerstwo zdrowia ...wszystko zalezy jak sie na to patrzy tak jak z szklanka wody -dla jednych w polowie napelniona dla innych w polowie pusta.jak narazie nie bylo przypadku aby firmy ubezpieczeniowe kogos nie udostepnily ,a takie beadania maja kolosalne znaczenie ....
Powrót do góry
Dcr

PostWysłany: 10 Lis 2004, 16:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem o ich zanczeniu bo sam jestem osobiście zainteresowany szybkim postępem w medycynie.
Powrót do góry
karuta
Alpha Team
PostWysłany: 10 Lis 2004, 17:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w moim poscie wyzej mialo byc "ubezpieczyly " a nie udostepnily ...... Very Happy
Powrót do góry
einar

PostWysłany: 12 Lis 2004, 10:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisał:
Dlaczego mam się wypisywać jeżeli się nie zapisywałem.

Skoro Twoje DNA nie będzie brane pod uwagę, to czemu się tak przejmujesz? Przecież jakoś trzeba zrobić takie badania. Też nie jest tak, że pracownicy DeCode chodzili z karabinem i wyłapywali "spontanicznych ochotników" do badań...
Powrót do góry
Jola

PostWysłany: 12 Lis 2004, 11:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DeCode odwala kawał porządnej roboty! Nie ucierpi żadna jednostka, a nawet jesli, to przeciez cel jest bardzo szczytny i to nie ulega kwestii. Nie da sie prowadzic badan tego typu bez udziału w nich zwykłych ludzi. Myslę, ze Islandczycy to juz zrozumieli. Przeciez to wszystko dla naszego wspolnego dobra!
I bądźmy wdzięczni małej Islandii, bo nie raz pewnie bedziemy korzystać z wyników DeCode, cały świat juz korzysta!
Powrót do góry
einar

PostWysłany: 12 Lis 2004, 13:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jola napisał:
bądźmy wdzięczni małej Islandii, bo nie raz pewnie bedziemy korzystać z wyników DeCode, cały świat juz korzysta!

No właśnie. Nawet jeśli teraz mamy jakieś wątpliwości to na dłuższą metę badania DeCode przyniosą tylko pozytywne rezulataty. W ogóle bądźmy wdzięczni małej Islandii. Nie tylko genetyka. Przecież badania nad napędem wodorowym, który teraz może wydaje się nam nieco niedorzeczny ze względu na koszt aparatury, kiedyś przyniosą bardzo pozytywne rezultaty. Nie ma co ukrywać - świat potrzebuje napędów alternatywnych.

Ostatnio zmieniony przez einar dnia 12 Lis 2004, 15:28, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Marta Luiza

PostWysłany: 12 Lis 2004, 15:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielu Islandczykow uwaza ,ze wykorzystywanie danych jedynie przez jedna firme,do tego tak komercyjna jak DeCode,jest wlasnie niemoralne.
Bo skoro taka wiedza istnieje na Islandii i ma pomoc ludzkosci to powinna byc dostepna dla wszystkich firm tego typu,a nie sprzedawana
Powrót do góry
einar

PostWysłany: 12 Lis 2004, 15:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marta Luiza napisał:
Bo skoro taka wiedza istnieje na Islandii i ma pomoc ludzkosci to powinna byc dostepna dla wszystkich firm tego typu,a nie sprzedawana

Gdyby DeCode było wyłącznie naukowym, finansowanym przez jakąkolwiek uczelnię, to sprzedawanie byłoby naganne. Ale DeCode jest firmą prywatną o charakterze komercyjno-naukowym. I musi działać zgodnie z zasadami komercji.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: