reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Dzwon na Islandie za ...darmo!
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 7 Gru 2004, 18:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marta Luiza napisa:
Wydaje mi sie ,ze Islandofile powinni brac przyklad z Islandczykow i nie klamac! Zastanawiam sie ilu Islandczykow logowaloby sie w nieskonczonosc,zeby zadzwonic za darmo?

No właśnie o to mi cały czas chodzi. Czy wyobrażacie sobie normalnego człowieka, który nie przymierając głodem, decyduje się na takie numery?
Bo ja rozumiem, że czasem człowiek jest zmuszony sytuacją do zrobienia czegoś dwuznacznego moralnie, a czasem do czegoś jednoznacznie złego. Ale przecież telefon nie jest takim przypadkiem. A poza tym ja bym się dziwnie czuł. Ale to przecież nieważne :wink:


Marta Luiza napisa:
Bardzo bym chciala przyjezdzac do Polski i ufac moim rodakom.Takie zyczenie na swieta.

Życzę Ci tego z całego serca.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 8 Gru 2004, 14:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marta Luiza napisa:
Kiedy przyjezdzam do Polski,wszyscy wydaja mi sie podejrzani ,ze chca mnie okrasc

A ja mam odwrotnie. Po powrocie jeszcze na długo pozostaje we mnie to zaufanie do ludzi i jakiś czas schodzi zanim sobie wtłoczę do głowy, że tu już nie mogę czuć się tak swobodnie.
Marta Luiza napisa:
Rok temu,w Gwiazdke ,mojemu znajomemu ukradziono prezenty z samochodu,ktorego zapomnial zamknac.

Kurcze, pamiętam takiego newsa z zeszłego roku, nad którym się biedziłam i tłumaczyłam. Czy to przypadkiem nie był ten Twój znajomy? Ten w newsie zostawił otwarty samochód pod sklepem i na chwilkę wyskoczył coś kupić. Jak wrócił prezentów nie było.

Ta historia z policjantem jest super, taką Islandię pamiętam, taka ona właśnie jest. Ostatnio braliśmy dwa samochody z wypożyczalni w Njardviku. Za wypożyczenie płaci się z góry. Braliśmy więc te dwa terenowce ale mieliśmy kogoś odebrać z lotniska, wrócić do wypożyczalni i ten ktoś miał dopiero zapłacić za auta. Wyobraźcie sobie, że w ogóle się nawet nie zastanawiali, dali bez kasy te samochody. Po prostu, jeśli człowiek mówi im, że przyjedzie i zapłaci za jakiś czas to oni wierzą, że tak się stanie. No i to jest fajne. Jeśli spotykamy się z takim zaufaniem, to siłą rzeczy takim zaufaniem odpłacamy. Strasznie byłoby dziwnie zawieść takich wspaniałych ludzi, więc nawet przez myśl nie przejdzie, żeby oszukać.
Na Islandii można czuć się bardzo swobodnie, bezpiecznie i bezstresowo. Po prostu urocze miejsce do życia!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 8 Gru 2004, 15:53    Temat postu: Wina mediów Odpowiedz z cytatem

Mam wrażenie, że w Polsce oprócz czasów socjalizmu, gdzie honor się nie liczył, a system nauczył ludzi kłamać i dawać łapówki, dużą krzywdę narodowi zrobiły mass-media.
To one nas wciąż straszą złodziejami, gwałcicielami, groźnymi psami.
Każdy nieznajomy to potencjalny morderca, złodziej, gwałciciel. Każdy piesek na pewno rzuci nam się do gardła...
Media nawet nie starają się uspokajać, czy mówić, że opisywane zdarzenia są jak kropla w morzu...
Media nagłaśniają, że wszyscy kradną, biorą łapówki itd. Więc, czy my mamy być tym jedynym frajerem, który nie bierze?

Jola napisała, że gdy otrzyma od kogoś zaufanie, to tym samym odpłaca... Ale to nie sztuka!
Sztuką jest właśnie ofiarować komuś zaufanie i nie zrażać się, nawet jeśli zdarzy się nam paru typków, którzy nadużyją zaufania.
Aby w Polsce było lepiej sami musimy pierwsi COŚ zrobić.

Jak pisałem w artykule o islandoterapii, to na prawdę działa.
Bo potwierdza się to co również Jola napisała, że pozostaje w Niej to uczucie zaufania.
Jest to rodzaj poczucia misji niesienia "islandzkości" również do naszych rodaków, których honor został umiejętnie zepchnięty na margines.
Ale widzę, że nie na każdego Islandia działa w takim kierunku, niektórzy (może pesymiści) widzą zbyt dużą przepaść i nie starają się nawracać... a może tak przesiąknęli Islandią, że czują się już trochę obco w Polsce i stąd taka mała alienacja. Dużo zależy od tego, gdzie jest Dom i do czego się wraca. My wracamy tutaj i tu chcielibyśmy zmienić świat.
A gdy ktoś ma dom na Islandii, to jedzie do Polski w gości i może nawet podświadomie stara się nie "sprzedać" tajemnicy Islandii, bo jest ona częścią jego domu... rodzi się uczucie: "niech ludzie będą mieli w sobie magię tylko na Islandi, a poza nią, niech się dzieją choćby najgorsze rzeczy" - wtedy nasz dom staje się jeszcze bardziej bezpiecznym miejscem, do którego chce się wracać.
Ciekawy temat dla socjologów Very Happy
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 8 Gru 2004, 16:09    Temat postu: Uczciwie Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
Ja uważam, że jak nie wiesz jak postąpić, to postąp uczciwe. Ale każdy ma swój system wartości. Ja jestem złudnym idealistą, wciąż naiwnie wierzącym w rozdział pomiędzy dobrem i złem. A zaczyna się to właśnie w tym miejscu. Przy takich niby xxxx.

Tak, zgodzę się z tym, ale też nie można dorabiać filozofii do sytuacji, które tego nie potrzebują. W przypadku dzwonienia Qortesa być może dostałeś do wyboru:
a) dzwonisz za darmo w pakietach po 15 min. i musisz się znów logować
b) płacisz niewielkie pieniądze i dzwonisz sobie na spokojnie jak długo chcesz
Często produkty darmowe mają jakiś feler, który ma zachęcić do kupna pełnej wersji produktu/usługi.
Wydaje mi się, że wielu Islandczyków widząc brak przeszkód (w postaci np. próśb właściciela serwisu lub punktów regulaminu) używają tego serwisu wielokrotnie logując się z użyciem innego e-maila. Jest to dla nich raczej zabawa niż robienie komus krzywdy.
Z drugiej strony Islandczycy mają pieniądze i jak się znudzą zabawą, to po prostu zapłacą kartą kredytową i będą sobie dzwonić bez przeszkód.
Gdyby na skrzynce z pomidorami pisało: "zapłać co łaska", to przecież mógłbyś wrzucić 100 IKR, a mógłbyś 10 IKR - nie byłoby to moralnie naganne, bo właściciel pomidorów dopuścił taką możliwość (dla wszystkich biednych lub skąpych ludzi).
Dla ortodoksyjnych moralistów, nawet jednokrotne skorzystanie za darmo z czyjejś promocji, bez późniejszego podpisania umowy, może być czynem nagannym. "Bo po co korzystasz z promocji, skoro i tak nie będziesz chciał skorzystać z pełnego serwisu??"
Kryteria moralne są jak wskazałeś różne u różnych ludzi. Wydaje mi się, że rozsądną i dopuszczalną granicą jest czyjeś prawne przyzwolenie i brak nieskalkulowanej straty.
Bo jak powiedział Qortes: możliwość dzwonienia za darmo jest świetną reklamą, a możliwość wielokrotnego logowania dodatkową dźwignią tej reklamy. Operator pokazuje, że połączenia są tak tanie, że nawet dużo nie straci, jak ktoś sobie kilka razy pogada przez 15 min.
A pewnie znając życie, taki "raj" skończy się z chwilą, gdy odpowiednio wzrośnie liczba klientów...
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 8 Gru 2004, 16:56    Temat postu: Re: Wina mediów Odpowiedz z cytatem

Odżajer napisa:
Jola napisała, że gdy otrzyma od kogoś zaufanie, to tym samym odpłaca...


Rozmawialiśmy już kiedys na ten temat, tłumaczyłam Ci o co mi chodzi, a Ty i tak dalej źle interpretujesz moje słowa.
Po pierwsze nie napisalam tego o sobie. Napisalam ogólnie, że jeśli ktoś nas obdaży zaufaniem, to trudno jest nie odpłacić tym samym, nawet jeśli byśmy tego nie planowali. Po drugie chodziło mi o sytuację taką "z nienacka", że tak to ujmę. Oczywiście wiadomo jak powinno być, tak jak piszesz oczywiście, ale tak nie jest. I teraz wyobraź sobie, że ktoś nieprzyzwyczajony to okazywania ludziom zaufania i nie spotykający się z nim na co dzień ze strony innych, jedzie nagle na Islandię i zostaje nagle "zastrzelony" tą dobrocią innych, tym zaufaniem z ich strony. Nawet jeśli ten "zastrzelony" delikwent nie był do tej pory zbyt dobrym człowiekiem, to w takiej sytuacji "odpłaci" (wiem ze nie lubisz tego slowa, ale bardzo tu pasuje) tym samym. A to dlatego, że albo serce mu zmięknie, wzruszy się i "nawróci", albo po prostu będzie mu głupio i nawet "chcąc nie chcąc" (żeby tak obrazowo to określić) zachowa się podobnie.
O to mi chodziło Odżajerze, a nie o to, że ja tylko czekam aż ktoś mi zaufa, żeby "odpłacić" tym samym. Widzisz już różnicę w interpretacji?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 8 Gru 2004, 21:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odżajer napisa:
Mam wrażenie, że w Polsce oprócz czasów socjalizmu, gdzie honor się nie liczył, a system nauczył ludzi kłamać i dawać łapówki, dużą krzywdę narodowi zrobiły mass-media.
To one nas wciąż straszą złodziejami, gwałcicielami, groźnymi psami.
Każdy nieznajomy to potencjalny morderca, złodziej, gwałciciel. Każdy piesek na pewno rzuci nam się do gardła...

Media nie straszą złodziejami, gwałcicielami, złymi psami etc. Media informują, że takie zjawiska mają miejsce. A jeśli Ty się tego przestraszysz to jest to problem Twojej wytrzymałości. Czy byłoby lepiej, gdyby w serwisach informacyjnych podawano tylko, że gdzieś zakwitły pierwiosnki?
A poza tym - jak śmiesz pisać, że w czasach socjalizmu honor się nie liczył? Czemu przekreślasz dziesiątki tysięcy ludzi, którzy nie mogą się bronić, a gdyby mogli, to za takie oszczerstwo w ramach kodeksu Boziewicza wyzwać Cię powinni na pojedynek? A poważnie - jak śmiesz przekreślać pracę tysięcy ludzi, często bardziej honorowych od Ciebie i ode mnie rzecz jasna też, którzy poświęcili życie (w sensie "całe życie" oraz w sensie dosłownym), bo właśnie honor był dla nich najważniejszy? Czy socjalista Piłsudzki też był człowiekiem bez honoru? A może wejdźmy już do czasów tzw. realnego socjalizmu... A może marszałek Chrzanowski (któremu życzę powrotu do zdrowia, bo miał dzisiaj wypadek samochodowy), który żył w czasach socjalizmu nie był i nie jest człowiekiem honoru? A może mój ojciec i moja matka, którzy urodzili się w czasach, które dla Ciebie są bez honoru, poznali się wtedy, pobrali się wtedy, wychowali dwójkę synów... Zaręczam Cię, że nie dawali łapówek i nie kradli. No może nie licząc mojego ojca, który regularnie kradł papier, na którym drukowano Tygodnik Mazowsze. Ale może oni też byli bez honoru? A może Twoi też? No co to za uogólnianie Tomku szanowny? Nie można tak. To nie jest naukowe podejście, do którego tak często nawołujesz. To już jest politykierstwo.

Odżajer napisa:
Media nawet nie starają się uspokajać, czy mówić, że opisywane zdarzenia są jak kropla w morzu...

Media nie są od tego. Media są od przekazywania informacji. Jak ktoś nie rozumie świata, to niech nie szuka w mediach odpowiedzi na pytanie jaki świat jest. Tam jej nie ma.

Odżajer napisa:
Media nagłaśniają, że wszyscy kradną, biorą łapówki itd. Więc, czy my mamy być tym jedynym frajerem, który nie bierze?

A jak ja Ci powiem, że ludzie się zabijają często, to Ty wysnujesz z tego wniosek, że nie możesz być gorszy i też sobie kogoś zabijesz?

------------------------
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 8 Gru 2004, 23:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mysle ze honor nie jest powiazany z zadnym systemem politycznym ,tylko jest indywidualna sprawa kazdego czlowieka,zwiazana scisle z jego systememe wartosci.Za czasow komuny czy socjalizmu byli w Polsce ludzie honoru znani i rowniez zwykli szarzy obywatele.I mysle ze oferta telefoniczna Qortesa nie jest nietyczna .Mysle ze kazdy kto zaloguje sie 5 x zmeczy sie i nastepnym razem zadzwoni z normalnego. lol
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Qortes

Doczy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skd: Poznań
PostWysany: 9 Gru 2004, 1:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
W USA są automaty do kupowania gazet. Można wrzucić odpowiednią kwotę, urządzonko się otwiera i co... czy weźmiesz całę naręcze gazet, nie wiadomo po co i na co? Nie zrobi tego żaden uczciwy człowiek. Wrzuci monetę, weźmie swoją gazetkę i pójdzie.


Przepraszam, ale nie mialem kiedy sledziec tego watku, wiec troche sie zgubilem. Moze ewoluowal... Ale jesli Wy wciaz o telefonie, no to einar Twoja sytuacja (tak samo jak slynne pomidory na Isl) nijak sie ma do promocyjnego dzwonienia.


Nawiazujac jeszcze do postu Marty Luizy. Mysle, ze nie mozemy przesadzac z tymi naszymi wadami narodowymi. Bo kolejna z nich jest marudzenie i narzekanie. A my wcale nie jestesmy tacy najgorsi, wrecz przeciwnie. Spojrzmy wiec na siebie mniej krytycznie. Moze jako Polacy popelniamy bledy, bo jestesmy narodem w goracej wodzie kapanym, ale generalnie uwazam, ze Polacy maja dobre serca i zazwyczaj chca dobrze. Tylko nie zawsze wychodzi niestety.
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 9 Gru 2004, 8:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O rany! Qortes... Jak mi tego brakowało. Wreszcie jakiś pozytywny wątek Smile
Dzięki. Poważnie mówie. I proponuję skończyć spór o "pryncypia" i wrócić do naszej Islandii.
Pozdrawiam.
8)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 9 Gru 2004, 8:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
I proponuję skończyć spór o "pryncypia" i wrócić do naszej Islandii.


Tu się nie wraca, tu jest Off topic Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 9 Gru 2004, 8:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ech Ty... Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Marta Luiza

Doczy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skd: Islandia
PostWysany: 9 Gru 2004, 17:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Qortesie,wierz mi,ze jestem daleka od narzekania na Polske i Polakow,i bardzo za Polakami tesknie,to jest jeden z powodow, ze znalazlam sie na forum iceland.pl.
A juz ogromnie tesknie za rodakami w goracej wodzie kapanymi.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 9 Gru 2004, 17:24    Temat postu: Honor Odpowiedz z cytatem

karuta napisa:
mysle ze honor nie jest powiazany z zadnym systemem politycznym

Zgadza się, honor zależy od człowieka... Prawdziwi (honorowi) twardziele nie poddadzą się żadnemu systemowi.
Ale jeśli system uczy, że to "normalne", że w partia mówi jedno a robi drugie, że hasła o dobrobycie nie mają pokrycia w rzeczywistości, że wszystko trzeba załatwiać kopertą, to ludzie (ci słabsi) gubią gdzieś ten honor.
Gdy wszyscy kradną, ma się wrażenie, że ten co nie kradnie, to nie bohater, tylko frajer i naiwniak.
Ale oczywiście, prawdą jest, że w Polsce było i jest mnóstwo ludzi honoru, ale przedwojną było ich prawdopodobniej więcej.
Po prostu wtedy chama trzymało się pod butem, a dziś chamstwo i miernota rządzi nami, więc zły przykład idzie z góry, a to demoralizuje młodzież i społeczeństwo.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 9 Gru 2004, 19:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zły przykład idzie z dołu. To z dolu ida potem ludzie do góry i robią dokładnie to samo co robili kiedy byli na dole, tylko na większą skale bo mają większe możliwości.
Mówisz, że przed wojną chama trzymało się pod butem. "Cham" się wziął z Biblii, oznaczało to słowo: "rolnik". Przez wieki, określeniem "cham" nazywano właśnie rolnika. No i faktycznie trzymało się go pod butem, co nie znaczy, że to było dobre. Teraz sami sobie ludzie są winni.
System nie uczy, że można kraść, bo systemu nie ma. Nie istnieje nic takiego jak jakiś globalny system. Bez przesady - to nie Matrix:) System tworzą ludzie w tym też i Ty. Jeżeli system jest zły, to znaczy, że poszczególne częsci tego systemu są złe. W tym też i Ty.
Cytat:
dziś chamstwo i miernota rządzi nami,

Mną nie rządzi. Mną rządzi to co jest we mnie. Jak mi się nie spodoba to co postanowi jakiśtam rząd, bo o to Ci pewnie chodzi, to wyjadę tam, gdzie rząd jest inny, albo zacisnę zęby i przecierpię. Albio też zrobię coś, żeby rząd zmienić. Brałem udział we wszystkich kampaniach wyborczych jakie dotąd były w Polsce od 1989 roku a Ty? I nie skutek tu jest ważny ale fakt, że chciałem, żeby było inaczej i robiłem cos, żeby inaczej było. A robiłem to tak, bo wierzyłem i nadal wierzę, że tak jest najlepiej.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
wiktor
Go
PostWysany: 18 Gru 2004, 13:56    Temat postu: Re: Dziwna dyskusja Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, że podnoszę temat, który miał już wygasnąć, ale czytając wątek nie mogłem się powstrzymać od dodania wpisu.

Odżajer: proszę, nie traktuj tego jak atak na Ciebie - po prostu wykorzystałem Twoją wypowiedź do tego, bo w dobry sposób podsumowywujesz poglądy wyrażone przez innych.

Odżajer napisa:
Dyskusja wydaje się być trochę dziwna.
Nieetyczne jest to co się robi mimo czyjegoś zakazu. Jeżeli ktoś na ulicy rozdaje rzeczone batony i nie ma limitu na "głowę", to zastanawianie się, na ile producent chciał obdarować pojedynczego człowieka jest bezsensowne.



No nie jestem przekonany, że to miałoby być nieetyczne. Wydaje mi się, mylisz pojęcia z dwóch różnych porządków.

Odżajer napisa:

W przypadku takiej promocji (batonów), bardziej należy myśleć o innych ludziach. Bo jak wezmę wszystkie batony (a teoretycznie mogę), to innym nie starczy. Nie będzie to zachowanie nieetyczne. Będzie to zachowanie NEUTRALNE (ani złe ani dobre). Natomiast jesli wezmę 1 lub 2 batony i zostawię jeszcze sporo dla innych to będzie to dobry uczynek (na plus).
Skoro właściciel serwisu nie zabronił procederu, o którym mówi Qortes, to nie jest on nieetyczny - nigdzie nie łamiemy reguł, które podaje usługodawca.


W przypadku tej promocji, możemy mówić o niełamaniu regulaminu i o byciu w zgodzie z prawem, a nie w zgodzie z moralnością. Przecież Quortes zdaje sobie sprawę, że robi w konia dostawcę tej usługi i że dzięki luce w regulaminie (czy zasadach przydzielania promocji) czerpie z tego korzyści. Teraz, żeby ocenić to zachowanie etycznie, spróbujmy to rozważyć w ramach typowych teorii:
- kantyzm: postępuj według takiej zasady, która powinna obowiązywać wszystkich ludzi. Czy też inaczej: czy chcemy, by wszyscy postępowali w ten sposób, i nie płacili za te usługi? Oczywiście nie, bo wtedy operator splajtuje i dlatego w świetle kantyzmu takie postępowanie jest złe
- utilitaryzm: postępuj tak, by społeczeństwo miało jak największą korzyść z twojego postępowania. Najpewniej wszyscy się zgodzą, że płacący Quortes przyniósłby więcej korzyści, niż niepłacący (chociażby dla tego operatora, pod warunkiem ceretis paribus).
- chrześcijaństwo: wydaje mi się, że moralność chrześcijańska też mówi o tym, że należałoby zapłacić - wystarczy odnieść się do słów - "Oddajcie cesarskie cesarzowi, a boskie Bogu" - i uznanie przez chrześcijaństwo, że płacenie podatków leży wśród ich obowiązków

Oczywiście, abstrahuję tutaj od sytuacji wyjątkowych, gdy mogłoby się okazać, że może wykorzystanie tej usługi przyniosłoby więcej korzyści etc.

No i z drugiej strony - nie ma problemu w tym, by znaleźć taką moralność, która przyzwala na takie zachowanie, bo firma ta powinna była zawczasu chronić swoje interesy. Pytanie pozostaje takie: czy chcemy żyć wśród takich ludzi?



Odżajer napisa:

Natomiast dzwonienie jest usługą, a nie przedmiotem... Nie zabiera się nic nikomu, a skoro usługodawca pozwala na pewne działanie to można z tego skorzystać.


To jest przekonanie, które wydaje mi się, jest przyczyną wielu zachowań, które oceniam negatywnie. Nic nie zabieram - czy aby na pewno?

Ja jestem dziwnym może człowiekiem, bo nawet jak jest wydeptana ścieżka przez trawnik, to ja i tak pójdę chodnikiem naokoło...

Na Islandii, głównie na zachodniej stronie, zdarzają się tabliczki: "Prosimy nie zbierać kamieni", a co więcej, gdzieś w kiosku można kupić kamienie z okolicy za 100, 200 czy 500 ISK.

I jak postąpisz Islandofilu? Weźmiesz z ziemii, czy zapłacisz?
Powrt do gry
Sebastian
Go
PostWysany: 22 Gru 2004, 18:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak się państwo rozpisali, że połowy dyskusji nie czytałem, jednak do tego życzenia gorąco się dołączam.
Marta Luiza napisa:
Bardzo bym chciala przyjezdzac do Polski i ufac moim rodakom.Takie zyczenie na swieta.Ale chyba nie glupie zyczenie?

Nie tylko ty Marta. Ale trudno jest zmienić z dnia na dzień mentalność ludzi. Może z czasem się uda. Wierzę w to, choć wydaje mi się że my już tego nie dożyjemy.
Powrt do gry
Nul

Doczy: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skd: Kraków
PostWysany: 23 Gru 2004, 15:17    Temat postu: Re: Dziwna dyskusja Odpowiedz z cytatem

wiktor napisa:
postępuj tak, by społeczeństwo miało jak największą korzyść z twojego postępowania. Najpewniej wszyscy się zgodzą, że płacący ... przyniósłby więcej korzyści, niż niepłacący (chociażby dla tego operatora,


No to też się wtrącę. Jeżeli TPSA reklamuje do znudzenia te swoje darmowe wieczory, to jeśli wykupię taki abonament i będę do znudzenia gadała codziennie a właściwie conocnie miedzymiastowo... Czy to bedzie źle? Przepraszam tych, którzy myslą inaczej, zresztą pewnie nie powinnam uogólniać, ale uważam, że wszystkie firmy, które proponują coś za darmo, mają to "wliczone w cenę".

I fakt, że kiedy kilka lat temu Idea wchodząc na polski rynek oferowała rozmowy do 6 sekund za darmo, a potem się z tego szybciutko wycofała, nie wynikał (najprawdopodobniej) z tego, że nagle ze zdumieniem oczka przetarli, jak to Polak potrafi to wykorzystać, tylko po prostu nałapali klientów, więc się wycofali z tej darmowości. Nie jestm pewna, czyje zachowanie można wiec uznać za nieetyczne.

Z trzeciej strony - dla osoby, która by na mrozie rozdawał te batony, lepiej będzie, jeśli bedziemy brać po 10, bo szybciej pójdzie do domu. A ona te ż jest częścią społeczneśtwa. Więc co jest dobra dla społeczneństwa?
_________________
A-Nul
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
ewamare

Doczy: 12 Lis 2004
Posty: 38
Skd: Gdańsk
PostWysany: 13 Sty 2005, 9:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy Do Siego Roku i spełnienia marzeń o Islandii Wam wszystkim życzę.
Dziś mam dostać stronę islandzką do darmowego wysyłania SMS-ów do 100 słów. Ciekawa jestem sama czy "chodzi". A zatem do wieczora Ewa
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG WP Kontakt
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 13 Sty 2005, 15:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest link do OgVodafone : http://www.ogvodafone.is/index.aspx i po prawej stronie pod napisem SMS można wysłać za darmo.
A to jest link do Siminn : http://www.siminn.is/index.jsp i wystarczy kliknąć na Senda SMS lub Senda MMS.
Oczywiście wszystko darmo. lol lol lol
ps. simanumer-numer telefonu,
skilabod- miejsce na tekst
senda-wyslij
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 13 Sty 2005, 16:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bramki SMS to nieco inna historia.
Wysyłałem już dawno smsy z tej bramki ale szkoda, że można wysłać tylko 100 znaków za jednym razem. To akurat niedużo. Plusem jest to, że nie wydaje mi się, żeby były jakieś ograniczenia co do ilości smsów wysyłanych.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastpny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron