reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

POLACY LĄDUJĄ NA LODZIE
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 3 Mar 2008, 18:18    Temat postu: a jakie czasy Odpowiedz z cytatem

viking napisa:
Cytat:
...to juz chyba zielona karte sie dostaje a wlasciwie po 5 latach pobytu tutaj...


To już nie te czasy.

to co juz nie ma zielonej karty? zloto tez nie te czasy nie kupuj a cena juz czterokrotnie wyzsza po 8 latach
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 4 Mar 2008, 14:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
to co juz nie ma zielonej karty?


Dla obywateli Unii Europejskiej nie ma już Czerwonych ani Zielonych kart.
Obywatele Unii Europejskiej dostają pięcioletnie pozwolenie na pobyt.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
yasminum
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 11 Pa 2006
Posty: 322
PostWysany: 4 Mar 2008, 22:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaświadczenie o niekaralności można załatwić: UWAGA! telefonicznie (ostatnio na rozmowie kwalifikacyjnej zostałam o takie cudo poproszona, a gdy stwierdziłam, ze wiąże się to z podróżą do Polski, Pani sprostowała, że wcale nie po czym wyciągnęła kartkę z numerami tel do stosownych instytucji, pogrupowane według byłych województw).
W przypadku przedłużania pozwolenia, nie mówimy o prawie działającym wstecz. To, ze ktoś dostał pozwolenie na 5 lat nie znaczy, że na kolejne 5 też dostać musi. Tym osobom, które mają już pozwolenia nie będą one cofnięte (no chyba, że nabroją).

Zaś co do okresu wydawania pozwoleń na 5 lat różnie to bywa. Nawet osoby z kontraktem na czas nieokreślony, bez żadnych przewin, potrafią wyjść z pozwoleniem na rok czasu.
Wszystko wygląda na to, że nie ma jakichś scisłych reguł, a jeśli nawet są to pozwolenia i tak wydawane są według "widzimisie" urzędnika.

Obywatelstwo zaś przyznawane jest po okresie 8 lat, a także... nie zapominajmy po egzaminie z historii Islandii oraz ze znajomości języka islandzkiego.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
szczur4x4

Doczy: 09 Sty 2008
Posty: 251
Skd: Kopavogur
PostWysany: 4 Mar 2008, 22:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skopiowane ze strony Pardon.pl:

"Niedawno pisaliśmy o skandalu z islandzką stroną www. Mediom często zarzuca się, że tworzą aferę - i puszczają ją samopas. Pardon tak nie robi. Pardon przedstawia happy-end.
Wczoraj odbył się w Reykjaviku specjalny, darmowy koncert, zorganizowany przez popularnego islandzkiego piosenkarza, Bubbi Morthensa. Wzięło w nim udział wiele czołowych islandzkich zespołów, m.in. Sprengjuhollin, Nydonsk, Ragnheidur Grondal, Hjalmar, Bjarna og Thorgeir Astvalds i Hljómsveit fra Póllandi.

Koncert był protestem przeciwko dyskryminacji Polaków. Jak powiedział Bubbi,

Nie można tylko siedzieć i patrzeć, gdy trzy tysiące gówniarzy rejestruje się na jakiejś stronie przeciwko Polakom i innym imigrantom. Nie powinniśmy zapominać, że Prince Polo pochodzi z Polski, można więc powiedzieć, że Polacy uratowali moje dzieciństwo. A rasistów trzeba kopnąć w xxxxę.

Koncert był sukcesem, przyszło 500 osób, oraz... premier Islandii. Geir Hilmar Haarde zaśpiewał nawet z Bubbim piosenkę popularnego wśród islandzkiej Polonii Szymona Kurana.

Islandia jest otwarta dla wszystkich. Nie pozwolimy, by komukolwiek działa się krzywda.

Oczywiście Islandczycy boją się imigrantów. Islandczyków jest tylko 312 tysięcy. Gęstość zaludnienia wyspy to ledwie 3 osoby na kilometr kwadratowy. W takiej sytuacji jakiekolwiek wahnięcie w składzie etnicznym ludności odbiera się jako zagrożenie.

Nastroje antyimigranckie się zdarzają. Podobnie jak rasistowskie. Ale przyznać trzeba, że społeczeństwo reaguje na nie błyskawicznie. Tak błyskawicznie, że o większości z nich świat się w ogóle nie dowiaduje.

Na przykład: czy słyszeli państwo o skandalu z roku 2005? Polacy pracowali wtedy na budowie elektrowni wodnej w Kárahnjúkar. Agencja, która ich zatrudniała, radziła majstrom ich... bić, gdyby się czemuś sprzeciwiali. Czy ktoś pamięta taką informację w polskich mediach?

Sprawę załatwiły... islandzkie związki zawodowe. Polski konsul w ogóle o niej nie wiedział. Podobnie jak o 12 Polakach, pracujących niewolniczo w fabryce w Reykjaviku. To też załatwili islandzcy związkowcy.

Trudno właściwie mówić o nastrojach antypolskich wśród Isladczyków. Rok temu głośna była sprawa dwóch polskich inwestorów, którzy jeździli po Islandii i skupywali... stare traktory. Polacy robili dobre wrażnie, kupowali stare Zetory i Ursusy mówiąc, że po renowacji sprzedadzą je farmerom w Polsce.

Prasa pisała o nich z uznaniem, przytaczając słowa zadowolonych islandzkich rolników: Kupili ode mnie cztery stare traktory.

Według danych islandzkiej policji, Polacy są najbardziej praworządną nacją na wyspie. Popełniają mniej przestępstw niż rodowici Isladczycy. Kłopoty z prawem ma 0,52 proc. Polaków i 0,73 procent Islandczyków. Najwięcej przestępstw popełniają Litwini (2,14 proc.) i Brytyjczycy (2,68 proc)

I ciekawostka na koniec. Do "IcelandReview" wciąż przychodzi wiele listów w sprawie dyskryminacji obcokrajowców. Z reguły są pełne oburzenia.

Ale przyszedł też list popierający dyskryminację. Nawołuje on Islandczyków do oporu przeciwko imigrantom, obrony przed biednymi krajami i... wystąpienia z UE.

Napisał go Polak z USA."

-chyba nie jest jeszcze z nami tak najgorzej? oby tak dalej...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo WP Kontakt
unregistered

Doczy: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysany: 4 Mar 2008, 22:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

yasminum napisa:

W przypadku przedłużania pozwolenia, nie mówimy o prawie działającym wstecz. To, ze ktoś dostał pozwolenie na 5 lat nie znaczy, że na kolejne 5 też dostać musi. Tym osobom, które mają już pozwolenia nie będą one cofnięte (no chyba, że nabroją).

Dokladnie, wystarczy ze prawo zostanie troszeczke zmienione i otwarty rynek sie skonczy. A na takie zmiany nie trzeba wcale dlugo czekac, jesli bedzie chec to by to wprowadzic potrzeba bedzie tygodni a nie miesiecy czy lat.

yasminum napisa:

Zaś co do okresu wydawania pozwoleń na 5 lat różnie to bywa. Nawet osoby z kontraktem na czas nieokreślony, bez żadnych przewin, potrafią wyjść z pozwoleniem na rok czasu.
Wszystko wygląda na to, że nie ma jakichś scisłych reguł, a jeśli nawet są to pozwolenia i tak wydawane są według "widzimisie" urzędnika.

Albo od dlugosci waznosci paszportu danej osoby. Ktos komu paszport konczy sie w okresie roku-dwoch dostaje pozowolenie jednoroczne. Z paszportem waznym na +5lat pozwolenie przyznane na 5 lat. To "widzimisie" udalo sie tak wytlumaczyc gdy przygladalem sie niektorym pozwoleniom.

yasminum napisa:

Obywatelstwo zaś przyznawane jest po okresie 8 lat, a także... nie zapominajmy po egzaminie z historii Islandii oraz ze znajomości języka islandzkiego.

Oczywiscie jest jeszcze przyspieszenie przez zawarcie malzenstwa z obywatelem/telka Islandii ale nadal jest to kilka lat. Niestety Jónína Bjartmarz juz nie pomaga mlodozencom bo nie wszystkim sie spodobalo gdy pomogla swojej synowej uzyskac obywatelstwo w ten sposob.
_________________
prawie regulamin forum
1. Forum nie powstało z myślą o miłośnikach pracy na Islandii.
Powstało z myślą o miłośnikach Islandii, skupionych wokół ICELAND.PL
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 5 Mar 2008, 19:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

yasminum napisa:
Zaświadczenie o niekaralności można załatwić: UWAGA! telefonicznie (ostatnio na rozmowie kwalifikacyjnej zostałam o takie cudo poproszona, a gdy stwierdziłam, ze wiąże się to z podróżą do Polski, Pani sprostowała, że wcale nie po czym wyciągnęła kartkę z numerami tel do stosownych instytucji, pogrupowane według byłych województw).
W przypadku przedłużania pozwolenia, nie mówimy o prawie działającym wstecz. To, ze ktoś dostał pozwolenie na 5 lat nie znaczy, że na kolejne 5 też dostać musi. Tym osobom, które mają już pozwolenia nie będą one cofnięte (no chyba, że nabroją).

Zaś co do okresu wydawania pozwoleń na 5 lat różnie to bywa. Nawet osoby z kontraktem na czas nieokreślony, bez żadnych przewin, potrafią wyjść z pozwoleniem na rok czasu.
Wszystko wygląda na to, że nie ma jakichś scisłych reguł, a jeśli nawet są to pozwolenia i tak wydawane są według "widzimisie" urzędnika.

Obywatelstwo zaś przyznawane jest po okresie 8 lat, a także... nie zapominajmy po egzaminie z historii Islandii oraz ze znajomości języka islandzkiego.


..... zadzwonilas do tego urzedu na rozmowie kwalifikacyjnej? I pani Zosia odpowiedziala w kilku jezykach, czy tylko po kaszubsku? A jak potwierdzona zotala twoja tozsamosc, bo wydaje sie watpliwe takie podawanie danych osobowych przez telefon kazdemu ciekawskiemu, w polsce obowiazuje ochrona w tej materii.

Co do prawa dzialania wstecz to powtarzam ze kazde szanujace sie prawodastwo nie zmienia przepisow dla doraznych interesow, gdyz liczy sie bardziej z zachowaniem ciaglosci prawnej a przedluzenie pozwolenia nie jest juz tylko nowym pozwoleniem tylko kontynuacja juz wydanego pierwszego "zasada precedensu" tak istotna w prawie anglosaskim (islandzka wladza w tej kulturze orbituje) dotyczy wszytkich produktow prawnych.
Teoretycznie kazde prawo mozna zmienic, lacznie z dlugocia twojego zycia w demokracji szczegolnie jest to ulatwione, gdyz wiekszoc ma taka brzytwe za pazucha, ale w kilku krajach sa jeszcze w miare konserwatywne zasady przetrzegane nie dajace populistycznym zapedom karmy.

Nie wiem dlaczego w kilku artykulach i stronach poswieconych prawom islandzkim podawano 7 lat a nie 8, czyzby wszycy klamali, czy moze po 7 latach ,mozna sie starac a po 8 wydaja poprzedzone egzaminami, jakie rozwiazanie musi byc
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
aniapl
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 30 Kwi 2006
Posty: 219
Skd: był Reykjavik - teraz Polska
PostWysany: 6 Mar 2008, 2:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

yasminum napisa:
Obywatelstwo zaś przyznawane jest po okresie 8 lat, a także... nie zapominajmy po egzaminie z historii Islandii oraz ze znajomości języka islandzkiego.

A nie po 7 latach?
Co to za egzamin z historii, przyznam, że pierwszy raz słyszę, od dawna to jest?
Nie wystarczy dyplom znajomości języka, który kiedyś był przyznawany przy wyrabianiu zielonej karty?

P.S. Zbieram info, bo już mogę starać się o obywatelstwo, ale ciągle słyszę jakieś nowinki. A to zaświadczenie o niekaralności a teraz ta historia.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
dariusz40

Doczy: 16 Lut 2008
Posty: 138
Skd: Grenlandia
PostWysany: 6 Mar 2008, 4:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obywatelstwo islandzkie mozna dostac po siedmiu latach stalego, legalnego, nieprzerwanego pobytu na Islandii (po czterech jesli jest sie obywatelem innego kraju skandynawskiego). Od tej reguly jest oczywiscie kilka wyjatkow.

Trzeba zdac egzamin z jezyka islandzkiego (o egzaminie z historii Islandii nigdzie niczego nie znalazlem). Nota bene: zaswiadczenie o znajomosci islandzkiego trzeba przedstawic juz przy ubieganiu sie o "busetuleyfi" (najwczesniej po trzech latach stalego, legalnego, nieprzerwanego pobytu na Islandii).

Kara grzywny albo wiezienia wydluza okres oczekiwania na obywatelstwo. W przypadku najciezszych kar wiezienia obywatelstwo mozna dostac dopiero po 14 lat od daty zakonczenia odbywania kary.

Czytajacy po islandzku powinni zapoznac sie z ustawa o islandzkim obywatelstwie na: http://www.althingi.is/lagasofn/nuna/1952100.html - szczegolnie z rozdzialem 3, paragraf 8 i 9.

O prawie pobytu dla cudzoziemcow z Unii Europejskiej warto przeczytac na: http://www.utl.is/leyfi/ees/ (po islandzku) albo na http://www.utl.is/english/residence-permits/eea-members/ (po angielsku). Na dodatek jest dosc szczegolowe rozporzadzenie o cudzoziemcach na: http://www.reglugerd.is/interpro/dkm/WebGuard.nsf/key2/053-2003
_________________
Margr verdr af aurum api. (Hávamál)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 6 Mar 2008, 23:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bez przesady z tym egazaminem, to zwykła rozmowa. A i tak najważniejsze jest, aby przez 7 lat płacic podatki.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
yasminum
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 11 Pa 2006
Posty: 322
PostWysany: 7 Mar 2008, 10:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kryspingdynia napisa:

.... zadzwonilas do tego urzedu na rozmowie kwalifikacyjnej? I pani Zosia odpowiedziala w kilku jezykach, czy tylko po kaszubsku?


Po serbsko-chorwacku.

Kryspingdynia napisa:
A jak potwierdzona zotala twoja tozsamosc, bo wydaje sie watpliwe takie podawanie danych osobowych przez telefon kazdemu ciekawskiemu, w polsce obowiazuje ochrona w tej materii.


Sam zadzwoń - to się dowiesz.

Kryspingdynia napisa:
Nie wiem dlaczego w kilku artykulach i stronach poswieconych prawom islandzkim podawano 7 lat a nie 8, czyzby wszycy klamali, czy moze po 7 latach ,mozna sie starac a po 8 wydaja poprzedzone egzaminami, jakie rozwiazanie musi byc


Informację na temat uzyskania obywatelstwa posiadam z Althjodahusid, więc albo prawo zostało zmienione, a dane na stronach niezaktualizowane, albo kolejny raz trafiłam na niekompetentną urzędniczkę. (Raz już robili mi tłumaczenie, które na 100% miało być za darmo, w związku z czym wysłano mi rachunek do zapłacenia...)

lili67 napisa:
Bez przesady z tym egazaminem, to zwykła rozmowa. A i tak najważniejsze jest, aby przez 7 lat płacic podatki.

Z tymi podatkami to też różnie bywa. Nie liczy się na przykład okres pozostawania na zasiłku dla bezrobotnych - a kwota ta przecież też podlega opodatkowaniu.
Słyszałam również o sytuacji - ale to z prywatnego źródła, więc nie wiem na ile są one wiarygodne- że osoba pracująca na Islandii przez okres 7 lat musiała dłużej czekać na obywatelstwo, ponieważ... suma pozwoleń na pobyt była krótsza...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Grazyna

Doczy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skd: Islandia
PostWysany: 7 Mar 2008, 10:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z paszportem islandzkim cały świat jest dostęny, np. Australia, USA itd. A poza tym ciekawie mieć podwójne obywatelstwo.
_________________
Brunetka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
FilipR79
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 08 Lip 2006
Posty: 991
PostWysany: 7 Mar 2008, 11:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grazyna napisa:
Z paszportem islandzkim cały świat jest dostęny, np. Australia, USA itd. A poza tym ciekawie mieć podwójne obywatelstwo.


A po co jechac do USA? Chyba na zakupy. Dolar tani jak barszcz ( w porownaniu ze zlotowka). Zreszta zanim wiekszosc wypowiadajacyh sie czyli przybylych po 1 maja 2006 dostanie obywatelstwo islandzkie to juz dawno do wyzej wymienionych krajow mozna bedzie leciec bez wizy. Czemu ciekawie jest miec podwojne obywatelstwo wedlug Ciebie?
_________________
Filip broni
Filip radzi
Filip nigdy Cie nie zdradzi

KAŻDY KILOGRAM OBYWATELA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM SZCZEGÓLNYM DOBREM NARODU
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 7 Mar 2008, 13:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podwojne obywatelstwo jest fajne, bo masz podparcie na obie nogi, i jesli grunt bedzie grzaski pod jedna - to sobie bez problemu staniesz na drugiej.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
esmerka31

Doczy: 19 Lut 2007
Posty: 542
PostWysany: 7 Mar 2008, 14:14    Temat postu: obywatelstwo Odpowiedz z cytatem

Ja mam podwojne obywatelstwo i ani mi to pomaga ani przeszkadza.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
FilipR79
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 08 Lip 2006
Posty: 991
PostWysany: 7 Mar 2008, 14:15    Temat postu: Re: obywatelstwo Odpowiedz z cytatem

esmerka31 napisa:
Ja mam podwojne obywatelstwo i ani mi to pomaga ani przeszkadza.


ja tez mam podwojne obywatelstwo i ani mi to pomaga ani przeszkadza stad moje pytanie odnosnie dlaczego fajnie jest miec podwijne obywatelstwo.
_________________
Filip broni
Filip radzi
Filip nigdy Cie nie zdradzi

KAŻDY KILOGRAM OBYWATELA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM SZCZEGÓLNYM DOBREM NARODU
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
dariusz40

Doczy: 16 Lut 2008
Posty: 138
Skd: Grenlandia
PostWysany: 7 Mar 2008, 14:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mniej wiecej do polowy lat 90tych ubieglego wieku posiadanie jakiegos normalnego (czytaj: zachodnioeuropejskiego) paszportu poza polskim dawalo prawdziwe poczucie wolnosci. Teraz kwestia podwojnego obywatelstwa zaczyna chyba bardziej przypominac dylemat czy lepiec miec dwa komputery czy jeden.
_________________
Margr verdr af aurum api. (Hávamál)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 7 Mar 2008, 15:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, Polska ma takie polozenie geograficzne, ze tak naprawde nie wiesz, czy podwojne obywatelstwo nie przyda ci sie znowu za, powiedzmy, 30 lat...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 7 Mar 2008, 23:45    Temat postu: Nie dopowiedziane z ta dostepnoscia. Odpowiedz z cytatem

Grazyna napisa:
Z paszportem islandzkim cały świat jest dostęny, np. Australia, USA itd. A poza tym ciekawie mieć podwójne obywatelstwo.

Zmienia sie jedynie to ze nie musisz jezdzic po ambasadach za wiza, chociaz to tez sie zmieni za kilka lat jak juz ktos zauwazyl na tym forum, natomiast okres w wydawanych wizach byl dluzszy tj. 6 miesiecy w 80% wydanych (4 ostatnie lata) niz w przypadku islandczyka ktory wprawdzie nic nie zalatwia ale ma pozwolenie przebywania 3 miesiace, a z podjeciem pracy ma taka sama sciezke do zrobienia co obywatel polski, wiedzac czym to pachnie nawet nie probowalem czyste koszty administracyjne to 3000$ plus obluga prawna 5000$ i masz prawo na tylko 3 lata nie mowiac juz o relacji wartoci obecnie $ zmniejszajacej oplacalnosc pracowania tam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Grazyna

Doczy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skd: Islandia
PostWysany: 8 Mar 2008, 9:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grażyna nie jest już blondynką, mniej więcej od 2 lat. Jakoś tak się kiedyś mi napisało, może trochę dla humoru. Powinnam to zmienić. Teraz zagadka: jaki kolor włosów mam teraz? A może jakieś propozycje na nowy podpis? W pracy na przykład jestem Ireną, bo raczej moje pierwsze imię zawsze islandczycy przekręcają .
Nasz Zyzak ostatnio spokorniał, ale Filipek wręcz odwrotnie. Co go gryzie? Czyżby kłopoty z islandzkim pracodawcą.
A jeszcze jedno tym razem apel do Polaków. Nie dawajmy sie wykorzystywać nigdzie i nikomu. Jeżeli coś nam się należy, to nam się należy. Płacimy na islandii podatki jak inni i czemu mamy być traktowani inaczej. Ja uważam zawsze: Jeśli chcesz, żeby Ciebie inni szanowali to Ty szanuj innych i przede wszystkim siebie. Oczywiście nie można popadać w drugą skrajność i mieć wyłącznie postawę roszczeniową, nic ( albo prawie nic) nie dając z siebie ,żądać od innych nie wiadomo czego. I postawa niektórych naszych rodaków. Którzy ledwo co postawią noge na Islandzkiej ziemi, a już oczekują, żę wszscy musza nad nimi roztacazać ochronny parasol. I tu z Luizą sie zgodzę,że wszystko im załatw a potem nawet dziękuje nie brechną jeszcze za plecami obgadają. O takich przypadkach dużo słyszałam i z innych żródeł, ale i ze swego otoczenia mogę dac wiele przykladow. Może temu właśnie czasami nowo przybyli niczemu nie winni czują niechęć innych. Ale to zasługa właśnie takich co wyżej opisałam. Znam kolesi, kórym kolega dał dach nad głową , pomagał z formalnościami , szukał pracy i co? Otóż dwóch razem pomyśleli,że płacenie 20 tysięcy na miesiąc to stanowczo za dużo. Zaproponowali po 15 tysięcy za miesiąc. I to nie wiedzą czy nie za dużo. I bądz tu dobrym samarytaninem? Znowu się rozpisałam!!
_________________
Brunetka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Grazyna

Doczy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skd: Islandia
PostWysany: 8 Mar 2008, 9:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście pracę on im w końcu znalazł, a mieszkają i pracują w Reykiaviku. O słowie dziękuję z ich strony nawet nie liczy.
_________________
Brunetka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastpny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron