reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Apel do Islandczykow
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Grazyna

Doczy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skd: Islandia
PostWysany: 13 Lut 2008, 8:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariusz jestem w 100% za ostatnią wypowiedzią. Z reguły t taki typ ludzi ma swoje kompleksy, np. z biednej rodziny pochodzi i boi się ,żeby to nie wydalo się. Znałam takich. Budzili we mnie litość.
_________________
Brunetka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
ansswis

Doczy: 11 Wrz 2007
Posty: 307
PostWysany: 13 Lut 2008, 13:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Mariusz_Pabianice"]

Cytat:
Nieudacznik, to nieszczęśliwy człowiek, który próbuje budować szczęście na pieniądzach. Do tego wmawia sobie, że ci biedniejsi są gorsi i mniej zadowoleni od niego. Żałosne


popieram nie na podstawie pieniedzy mowi sie o nieudacznikach
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
iceburninggirl

Doczy: 28 Wrz 2007
Posty: 56
PostWysany: 13 Lut 2008, 14:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kazdy dorabia sobie ideologie jaka mu odpowiada
jak isl. nastolatki- samotne matki, ktore mowia ze sa takie wyzwolone
a ich 'wyzwolenie' ma swoje granice i podstawy w systemie socjalnym

tak samo jest z pl. pojeciem udacznictwa/ nieudacznictwa- podpieranym pogladem ze to nie kasa nas okresla
w ujeciu zachodnim- przewaza jedak poglad ze to pieniadze okreslaja nasza pozycje w hierarchii spolecznej i ktos kto kasy nie ma, nie radzi sobie z zyciem (szkola pl. podzielilaby ten poglad na 2, gdzie mamy tych co sobie 'radza'- w kazdy mozliwy sposob oraz tych ktorzy zwyczajnie swoja praca odnosza sukcesy- rowniez finansowe)
'zachodnie' rozumienie nie gani pogladowo ludzi odnoszacych wymierne korzysci finansowe, bo to oni moga dalej bawic sie w filantropow i inne samarytanki
w pl. praca charytatywna zajmuja sie 'bogaci duchowo'
i tak mozna w kolo macieju
punkt widzenia zalezy ...........................
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Grazyna

Doczy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skd: Islandia
PostWysany: 13 Lut 2008, 17:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko prawda. Ale jeżeli , ktoś szydzi z osoby , która ma mniej pieniędzy na koncie, to dla mnie jest paskudnym dorobkiewiczem!!!
A osoba która jest bogata nie tylko finansowo, ale mam także coś innego np. pochodzenie , kulturę osobistą, umiejętność empatii, i inne cechy ludzkie nigdy nie będzie drwiła z biedaków. Ja na przykład nie pamiętam,żebym ja albo moje dzieci patrzyli na innych z góry.
_________________
Brunetka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skd: pUstka
PostWysany: 13 Lut 2008, 20:30    Temat postu: Re: Apel do Islandczykow Odpowiedz z cytatem

unregistered napisa:
...Bedzie ciezko bo Islandia jest na koncu swiata i musi wszystko importowac a eksportuje glownie tylko ryby. Przy dodatkowej wzrastajacej cenie ropy moze byc "strasznie". Korona moze spasc jeszcze bardziej, bo te spadki ktore sa to jeszcze nawet nie sa duze w porownaniu z historia. To jest moje zdanie (moze skrajnie pesymistyczne ale tak to widze).


Tutaj bym się raczej nie zgodził, im niżej korona tym bardziej opłaca się eksportować Smile , w końcu faktury są w euro i po przeliczeniu euro na korony eksporter więcej zarobi gdy 1 euro kosztuje 100 koron - a pensję dalej wypłaca w koronach.
Pamiętam jak pracowałem w 2005 roku w rybach, przez silną koronę pomimo pracy na full, zakład zanotował sporą stratę i musiał zwonić część załogi. Szefo w rozmowie stwierdził że minumum opłacalności dla jego zakładu to 80 koron za euro. Oczywiście ważne są jakieś w miarę sensowne widełki inaczej grozi galopująca inflacja Smile - już teraz wszyscy którzy maja kredyty w walutach zauwazyli nagły wzrost miesięcznych kosztów.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG Tlen
ansswis

Doczy: 11 Wrz 2007
Posty: 307
PostWysany: 13 Lut 2008, 20:44    Temat postu: Re: Apel do Islandczykow Odpowiedz z cytatem

siewa26 napisa:
unregistered napisa:
...Bedzie ciezko bo Islandia jest na koncu swiata i musi wszystko importowac a eksportuje glownie tylko ryby. Przy dodatkowej wzrastajacej cenie ropy moze byc "strasznie". Korona moze spasc jeszcze bardziej, bo te spadki ktore sa to jeszcze nawet nie sa duze w porownaniu z historia. To jest moje zdanie (moze skrajnie pesymistyczne ale tak to widze).


Tutaj bym się raczej nie zgodził, im niżej korona tym bardziej opłaca się eksportować Smile , w końcu faktury są w euro i po przeliczeniu euro na korony eksporter więcej zarobi gdy 1 euro kosztuje 100 koron - a pensję dalej wypłaca w koronach.
Pamiętam jak pracowałem w 2005 roku w rybach, przez silną koronę pomimo pracy na full, zakład zanotował sporą stratę i musiał zwonić część załogi. Szefo w rozmowie stwierdził że minumum opłacalności dla jego zakładu to 80 koron za euro. Oczywiście ważne są jakieś w miarę sensowne widełki inaczej grozi galopująca inflacja Smile - już teraz wszyscy którzy maja kredyty w walutach zauwazyli nagły wzrost miesięcznych kosztów.


A z tym co siewa piszesz ja sie nie zgodze:

Substantial trade deficit in January
The trade deficit amounted to ISK 9.8 billion (fob) in January, with imports of ISK 43.2 bn and exports of ISK 24.4 bn, according to preliminary data published by Statistics Iceland. The deficit amounted to ISK 16.1 bn in December 2007 and ISK 2.8 bn in January 2007.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
ansswis

Doczy: 11 Wrz 2007
Posty: 307
PostWysany: 13 Lut 2008, 20:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

import przewyzsza eksport i to znacznie wiec odczuja wzrost bardziej
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skd: pUstka
PostWysany: 13 Lut 2008, 21:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ansswis napisa:
import przewyzsza eksport i to znacznie wiec odczuja wzrost bardziej


O.K. mniejsza grupa bedzie zadowolna Smile, ale ogolnie grozi to sporym wzrostem cen, ewentualnie spadkiem dochodów importerów - marże w większości sklepów są kosmiczne (widziałem porównanie cen zakupów i sprzedaży w dwóch fimach odzieżowej oraz elektronicznej - w tej drugiej to przynajmniej było uczciwe 20% na wiekszość towaru dość drogiego, ale cały tani aftermarket to już 400%)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG Tlen
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skd: pUstka
PostWysany: 13 Lut 2008, 21:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siewa26 napisa:
może nawet więcej 900%
, czasami coś co kosztuje 100ISK idzie 1000ISK
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG Tlen
ansswis

Doczy: 11 Wrz 2007
Posty: 307
PostWysany: 13 Lut 2008, 21:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dlatego potem na wyprzedazy mozesz to kupic za 3000isk i zysk nadal bardzo duzy Very Happy a ludzie mysla ze okazje zlapali.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skd: pUstka
PostWysany: 13 Lut 2008, 21:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ansswis napisa:
dlatego potem na wyprzedazy mozesz to kupic za 3000isk i zysk nadal bardzo duzy Very Happy a ludzie mysla ze okazje zlapali.


U nas jak byla Lagerhreinsa , spora część towaru byla po minimalnie zaniżonej cenie, spore obniżki były na jakimś tanim badziewiu - tam i tak zysk zapewniony. A wracając do tematu zobaczymy jak to będzie jesienią, wychodzi że jesli inflacja ma być taka wysoka to czy kupisz mieszkanie na 90% kredyt czy zostawisz kasę w banku to stracisz podobnie... może już lepiej kupić dolary puki tanie i czekać aż zmieni się polityka USA po wyborach prezydenckich.
Mam tyko pytanie do tych którzy mieszkają tutaj już kilka-kilkanaście lat, czy też był tak duży wybór mieszkań jak teraz (zwłaszcza nie deweloperskich), czy raczej to świadczy o tym że ciężko je teraz sprzedać, ze względu na przewartościowanie, bark łatwych kredytów na 100% wartości????
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG Tlen
unregistered

Doczy: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysany: 13 Lut 2008, 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

police55 napisa:
Nie trzeba miec Nobla z ekonomii, aby zobaczyc co się dzieje w tym kraju. A jeśli Polacy wyjadą, to nie wydaje mi się, aby w nasze miejsce napłynęli masowo Rumuni, czy jak ktoś tam powiedział Szwedzi czy Niemcy. Jeśli mieliby przyjechac, to już byliby tu.


Wiem troche czasu minelo od postu ale wytlumacze o co mi chodzilo. Bedzie troche z ekonomii lub matematyki.
Marika oburzyla sie na Rumunow (o ktorych pisal chyba Zyzak) i dlatego ja wspomnialem o Szwedach i Niemcach ze rowniez oni moga przyjechac w miejsce Polakow. Czesc obywateli Polski przelicza place na Islandii na warunki polskie. Jesli (to slowo jest najwazniejsze) stosunek euro do korony ustabilizuje sie a wartosc euro do zlotego nadal bedzie spadala to tym Polakom przestanie sie oplaca pracowac na Islandii bo stawki w zlotych beda coraz nizsze. Stawki w euro beda caly czas takie same i przyjazd do pracy na Islandie dla Szwedow lub Niemcow znow okaze sie atrakcyjny finansowo.
A czy przyjechaliby w takiej ilosci jak sa teraz Polacy? A czy kilka lat temu ktos by przewidzial ze bedzie tak gwaltowny wzrost ilosci Polakow? Prawdopodobnie nikt. To rowniez trudno przewidziec czy ci Szwedzi lub Niemcy przyjechaliby w takiej ilosci.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
ansswis

Doczy: 11 Wrz 2007
Posty: 307
PostWysany: 13 Lut 2008, 21:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no wlasnie a jakie sa prognozy co do euro-korona, tzn przewidywania ekonomistow na jakim poziomie sie zatrzyma, bo ze bedzie jeszcze wartosc korony spadac to wydaje sie pewne.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
FilipR79
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 08 Lip 2006
Posty: 991
PostWysany: 13 Lut 2008, 21:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ansswis napisa:
no wlasnie a jakie sa prognozy co do euro-korona, tzn przewidywania ekonomistow na jakim poziomie sie zatrzyma, bo ze bedzie jeszcze wartosc korony spadac to wydaje sie pewne.


Tak jak pisalem. Na moje oko 150 koron (jak nie wiecej) za evro pod koniec roku.
_________________
Filip broni
Filip radzi
Filip nigdy Cie nie zdradzi

KAŻDY KILOGRAM OBYWATELA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM SZCZEGÓLNYM DOBREM NARODU
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
ansswis

Doczy: 11 Wrz 2007
Posty: 307
PostWysany: 13 Lut 2008, 21:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FilipR79 napisa:
ansswis napisa:
no wlasnie a jakie sa prognozy co do euro-korona, tzn przewidywania ekonomistow na jakim poziomie sie zatrzyma, bo ze bedzie jeszcze wartosc korony spadac to wydaje sie pewne.


Tak jak pisalem. Na moje oko 150 koron (jak nie wiecej) za evro pod koniec roku.


dlatego pytam o przewidywania ekonomistow islandzkich co przewiduja, z calym szacunkiem dla twego oka ale znasz powiedzenie na oko to ..
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
stan

Doczy: 12 Sie 2007
Posty: 689
PostWysany: 13 Lut 2008, 21:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ansswis napisa:
import przewyzsza eksport i to znacznie wiec odczuja wzrost bardziej


handel to nie wszystko, powazny biznes to turystyka i tu akurat slaba korona bardzo pomaga.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 14 Lut 2008, 18:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siewa26 napisa:
czy też był tak duży wybór mieszkań jak teraz (zwłaszcza nie deweloperskich), czy raczej to świadczy o tym że ciężko je teraz sprzedać, ze względu na przewartościowanie, bark łatwych kredytów na 100% wartości????

jesli chodzi o ilosc mieszkan to poprostu nabudowali za duzo ,byl tez taki boom chyba 3 lata temu ze ludzie brali kredyty "endurfjarmögnun" i kupowali wieksze mieszkania ..Zostalo sporo mniej ciekawych mieszkan szczegolnie w mniej ciekawych dzielnicach.Mieszkania raczej napewno sa przewartosiciowane i nie oplaca sie kupowac teraz kiedy to premier zamrtwia sie infalcja i zla kondycja bankow.Podobno lepiej poczekac do konca roku kiedy ceny zaczna spadac.Tyle analitycy.Dzis znowu nie obnizyli stop % ,a na marzec zapowiadaja wzrost cen zywnosci.Inflacje jak narazie mamy ponad 5 % a mialo byc 2,2 %......Same zle wiadomosci ktre jeszcze przycmily "sukces" negocjatorow nowych ukladow zbiorowcych....
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Mr TIG
Go
PostWysany: 16 Lut 2008, 1:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

police55 napisa:
Wiem, że Islandczycy radzili sobie bez Polaków i poradzą sobie, jeślibyśmy wyjechali. Ale zabolałoby...


No nie wiem.....

Ciągle po Islandii chodzi informacja (potwierdzana nawet przez mniej szowinistycznych Islandczyków), że cała Islandia została zelektryfikowana dopiero gdy Polacy trafili na wyspę.

Znam kilka firm i to dużych firm, gdzie Islandczycy zatrudniani wręcz na siłę, rezygnują po kilku dniach (praca za ciężka) - oczywiście może ktoś nas zastąpić ale kto?

Litwini? Rumuni?

To po co nas zastępować? Chyba lepszy diabeł znany niż nie znany...

A dyskusja o przyjeździe Szwedów czy Niemców jest po prostu żałosna.

Czy ktoś sobie sprawy nie zdaje jakie są średnie wynagrodzenia w tych krajach? Szwecja ponad 2,5 tys euro, Niemcy 1800.

Kto z nich tu przyjedzie? Nawet jeśli nie będzie przeliczał na Euro, to po co mu tu przyjeżdżać? Żeby za wszystko zapłacić podwójnie?

Dla mnie podstawowym faktem, że gospodarka Islandii stacza się w dół jest fakt, że w przeciągu dwóch ostatnich lat wartość korony do euro spadła o 25%.

Czy jakikolwiek kraj w Europie (nie w UE tylko całej) odnotował podobny spadek?

TIG
Powrt do gry
stan

Doczy: 12 Sie 2007
Posty: 689
PostWysany: 16 Lut 2008, 1:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mr TIG napisa:
- oczywiście może ktoś nas zastąpić ale kto?

Litwini? Rumuni?

ja znam troche kossowskich albanczykow, ich przewaga jest to ze ucza sie islandzkiego. no ale sa tu na troche innych zasadach niz my (mieszkania dostali od miasta itp)

Mr TIG napisa:

A dyskusja o przyjeździe Szwedów czy Niemców jest po prostu żałosna.

a ja znam szwedow co tu fizycznie pracuja, jeden robi w rzezni i mowi ze kasa lepsza niz w szwecji.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
unregistered

Doczy: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysany: 16 Lut 2008, 2:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mr TIG napisa:


Dla mnie podstawowym faktem, że gospodarka Islandii stacza się w dół jest fakt, że w przeciągu dwóch ostatnich lat wartość korony do euro spadła o 25%.

Czy jakikolwiek kraj w Europie (nie w UE tylko całej) odnotował podobny spadek?

TIG


Ukraina. Co wygralem??
Dodatkowo z panstw UE, Rumunia odnotowala spadek wartosci swojej waluty o 20% w przeciagu pol roku a nie dwoch lat.

Sama zmiana kursu w stosunku do Euro nie swiadczy o kryzysie.
Albanski Lek wzmocnil sie o okolo 15% w stosunku do Euro w 3 miesiace,
Funt Brytyjski stracil ponad 10% do Euro w niecale pol roku.
I co z tego?
Kryzys rowniez jest w Wielkiej Brytanii?
Polacy beda jezdzili do Albanii?

A i przy okazji, mialem podobne doswiadczenia ze Zachodnimi Europejczykami na Islandii jak opisal Stan.
_________________
prawie regulamin forum
1. Forum nie powstało z myślą o miłośnikach pracy na Islandii.
Powstało z myślą o miłośnikach Islandii, skupionych wokół ICELAND.PL
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastpny
Strona 5 z 7

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron