reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Do wszystkich kobiet na Islandii - Z OKAZJI DNIA KOBIET ;-)
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KrzynioPL

Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 104
PostWysłany: 8 Mar 2008, 10:38    Temat postu: Do wszystkich kobiet na Islandii - Z OKAZJI DNIA KOBIET ;-) Odpowiedz z cytatem

Korzystając z okazji chciałbym złożyć życzenia wszystkim przedstawicielkom płci pięknej Embarassed przebywającym obecnie na Islandii najserdeczniejsze zyczenia z okazji ich święta Very Happy

Pragnę życzyć mojej Pani, by zawsze miała cztery zwierzęta: norkę na ramionach, jaguara w garażu, lwa w łóżku i osła, który by za to wszystko płacił!

Pragnę życzyć mojej Pani, by zawsze miała cztery zwierzęta: norkę na ramionach, jaguara w garażu, lwa w łóżku i osła, który by za to wszystko płacił!
_________________
dajcie mi człowieka a znajdę na niego paragraf Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lili67

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skąd: HafnarfjĂśrdur/Keflavik
PostWysłany: 8 Mar 2008, 12:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cos jak Bora-Bora?
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Froskur

Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 484
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 8 Mar 2008, 14:07    Temat postu: Re: Do wszystkich kobiet na Islandii - Z OKAZJI DNIA KOBIET Odpowiedz z cytatem

KrzynioPL napisał:
Korzystając z okazji chciałbym złożyć życzenia wszystkim przedstawicielkom płci pięknej Embarassed przebywającym obecnie na Islandii najserdeczniejsze zyczenia z okazji ich święta Very Happy


bardzo to mile Krzyniu, dziekuje w imieniu wlasnym Smile


lili67 napisał:
Cos jak Bora-Bora?


jedyne co Cie poruszylo.. Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lili67

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skąd: HafnarfjĂśrdur/Keflavik
PostWysłany: 8 Mar 2008, 16:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedyne, poniewaz uwazam to swieto za mesko-szowinistyczny wymysl poprzedniej epoki. Faceci czasem mysla, ze jak raz na rok dadza nam gozdzika, to maja nas z glowy.

Mile to jest, jak faceci na co dzien zachowuja sietak, jak w to swieto. Ale niektore laski strasznie sie podniecaja....
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Froskur

Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 484
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 8 Mar 2008, 16:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

raz na rok godzdzika i z glowy?

oj, biedna.. z kim ty mialas do czynienia w zyciu...?!? głaszcze
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skąd: pUstka
PostWysłany: 8 Mar 2008, 16:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili67 napisał:

Mile to jest, jak faceci na co dzien zachowuja sie tak, jak w to swieto.


Wydaje mi się że bardzo szybko spowszedniało by to Tobie jak cytrusy po upadku komunizmu Wink i zachwyt nie byłby tak naturalny i świeży.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 8 Mar 2008, 16:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja bardzo lubię to Święto, kojarzy mi się z dzieciństwem, wiosną i tulipanami. Zawsze dziwi mnie postawa kobiet, które są przeciwne temu świętu. Bo co kojarzy się z komunizmem, to może Pałac Kultury i Nauki też wypadało by zburzyć. Albo na Dzień Dziadka wszyscy dziadkowie powinni się obrazić.
Ja bardzo dziękuję w imieniu swoim i innych kobiet.
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
lili67

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skąd: HafnarfjĂśrdur/Keflavik
PostWysłany: 8 Mar 2008, 17:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się nie obrażam. Wy lubicie, ja nie lubię. Ładnie się różnimy.

A PKN można byłoby zburzyć. Nie mam nic przeciwko.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
lili67

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skąd: HafnarfjĂśrdur/Keflavik
PostWysłany: 8 Mar 2008, 17:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siewa26 napisał:

Wydaje mi się że bardzo szybko spowszedniało by to Tobie jak cytrusy po upadku komunizmu Wink i zachwyt nie byłby tak naturalny i świeży.


Mnie nigdy nie spowszednieją mili faceci. Jednakże nie zachwycam się tym. Uważam to za naturalne.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
FilipR79
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 991
PostWysłany: 8 Mar 2008, 18:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili67 napisał:

A PKN można byłoby zburzyć. Nie mam nic przeciwko.



http://wiadomosci.onet.pl/1707039,11,item.html
_________________
Filip broni
Filip radzi
Filip nigdy Cie nie zdradzi

KAŻDY KILOGRAM OBYWATELA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM SZCZEGÓLNYM DOBREM NARODU
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KrzynioPL

Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 104
PostWysłany: 8 Mar 2008, 21:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

8 marca czyli dzien kobiet Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

W dniu 8 marca 1910 roku na zjeździe w Kopenhadze z inicjatywy Klary Zetkin ustanowiono święto wszystkich kobiet. Po raz pierwszy święto to obchodzono 8 marca 1911. W Polsce szczególnie popularne w okresie PRL

Jeszcze raz moje najszczersze zyczenia - bez was jestesmy po prostu pusci Smile
_________________
dajcie mi człowieka a znajdę na niego paragraf Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zyzak
Gość
PostWysłany: 8 Mar 2008, 22:14    Temat postu: moje kobiety Odpowiedz z cytatem

moje kobiety w zyciu (mama i moja JOla) maja zawsze dzien kobiet
reszcie mówię nara....
Powrót do góry
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 8 Mar 2008, 22:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeciez tu byl juz dzien kobiet w tym roku.
Czy pamietaliscie rowniez wtedy o zlozeniu zyczen???
Jakos na Islandii bardziej swietuje sie Konudagur (w tym roku 24.02) i stad moje pytanie.
_________________
prawie regulamin forum
1. Forum nie powstało z myślą o miłośnikach pracy na Islandii.
Powstało z myślą o miłośnikach Islandii, skupionych wokół ICELAND.PL
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dariusz40

Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 138
Skąd: Grenlandia
PostWysłany: 9 Mar 2008, 1:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wlasnie. Dzien 8. marca nazywa sie po dunsku "kvindernes internationale kampdag", a po islandzku "althjĂłdlegur barĂĄttudagur kvenna" - czyli "miedzynarodowy dzien walki kobiet" - w domysle o rownouprawnienie. Zawsze mi sie wydawalo, ze te symboliczne kwiatki na dzien kobiet, a w niektorych krajach (n.p. Sowieckiej Rosji) nawet dzien wolny od pracy, kobiety dostawaly hipokrytycznie zamiast rownouprawnienia. Ten dzien byl popularny w krajach komunistycznych m.in. dlatego ze blogoslawienstwa udzielila mu sama trzecia miedzynarodowka.

Islandzki Dzien Kobiet ("Konudagur") jest starszy, niewykluczone ze duzo starszy od 8go marca, choc pierwsze wzmianki o nim na pismie pojawily sie dopiero w polowie 19go wieku. Przypada zawsze na pierwszy dzien miesiaca GĂła („gĂła”/”gĂłi”) piatego, przedostatniego miesiaca zimy wg. staroislandzkiego kalendarza (nota bene: ciekawa personifizujaca opowiesc o GĂłi corce Thorri mozna znalezc w sadze o jarlach z Orkad - Orkneyingasaga). Slowo „gĂłi” oznacza prawdopodobnie swiezo spadly snieg. „Konudagur” przypada zawsze na niedziele w osiemnastym tygodniu zimy (pomiedzy 18tym a 25tym lutego), 5 tygodni po islandzkim Dniu Mezczyzn („BĂłndadagur”), ktory jest pierwszym dniem miesiaca Thorri, kiedy to odbywaja sie swieta ThorrablĂłt. Oba swieta zwiazane byly prawdopodobnie z poganskimi ofiarami na czesc duchow zimy i nie jest wykluczone ze podkreslaly znaczenie tak gospodarza jak gospodynii domu dla przetrwania tego najtrudniejszego okresu roku kiedy to najczesciej konczyly sie juz zimowe zapasy zywnosci i nierzadko nastepowal czas glodu.
_________________
Margr verdr af aurum api. (HĂĄvamĂĄl)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 9 Mar 2008, 1:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

8 marca jest rowniez popularny w krajach niekomunistycznych ale tam to raczej przez namolne reklamy kwiaciarnii itp., ktore to reklamy nie pozwalaja zapomniec by kupic tego dnia kwiaty dla kobiet.

dariusz40 napisał:


„Konudagur” przypada zawsze na niedziele w osiemnastym tygodniu zimy (pomiedzy 18tym a 25tym lutego), 5 tygodni po islandzkim Dniu Mezczyzn („BĂłndadagur”), ktory jest pierwszym dniem miesiaca Thorri, kiedy to odbywaja sie swieta ThorrablĂłt.


Ten dzien chyba troche zatracil pierwotne znaczenie i dzis bardziej przedstawia sie to swieto jako "Dzien Farmera" (bĂłndi tlumaczone jest wlasnie w ten sposob). Chociaz na logike to sie zgadza bo przeciez kiedys wszyscy zajmowali sie farmerstwem w wiekszym lub mniejszym stopniu.
_________________
prawie regulamin forum
1. Forum nie powstało z myślą o miłośnikach pracy na Islandii.
Powstało z myślą o miłośnikach Islandii, skupionych wokół ICELAND.PL
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lili67

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skąd: HafnarfjĂśrdur/Keflavik
PostWysłany: 9 Mar 2008, 1:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

unregistered napisał:
..."Dzien Farmera" (bĂłndi tlumaczone jest wlasnie w ten sposob). Chociaz na logike to sie zgadza bo przeciez kiedys wszyscy zajmowali sie farmerstwem w wiekszym lub mniejszym stopniu.


Ja powiedziałabym - "Dzień Chłopa". To bliższe Polakom.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dariusz40

Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 138
Skąd: Grenlandia
PostWysłany: 9 Mar 2008, 16:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

unregistered napisał:
dariusz40 napisał:
„Konudagur” przypada zawsze na niedziele w osiemnastym tygodniu zimy (pomiedzy 18tym a 25tym lutego), 5 tygodni po islandzkim Dniu Mezczyzn („BĂłndadagur”), ktory jest pierwszym dniem miesiaca Thorri, kiedy to odbywaja sie swieta ThorrablĂłt.


Ten dzien chyba troche zatracil pierwotne znaczenie i dzis bardziej przedstawia sie to swieto jako "Dzien Farmera" (bĂłndi tlumaczone jest wlasnie w ten sposob). Chociaz na logike to sie zgadza bo przeciez kiedys wszyscy zajmowali sie farmerstwem w wiekszym lub mniejszym stopniu.


Tak, wolni wlasciciele ziemscy byli prawdopodobnie do polowy 20go wieku najwieksza i najwazniejsza (tak pod wzgledem ekonomicznym jak i kulturotwĂłrczym) grupa spoleczna Islandii (raczej nie przypominali polskich chlopow, ktorych wolnosc i znaczenie spoleczne byly przez wieki bardzo ograniczone). Slowo „bĂłndi” pochodzi etymologicznie od imieslowa „bĂşandi” – doslownie osoba osiadla – w odroznieniu od „farandi”/„fĂśrumadur” czlowieka przemieszczajacego sie w poszukiwaniu pracy. Wydaje mi sie jednak, ze w „bĂłndadagur” slowo „bĂłndi” moze byc skrĂłtem slowa „hĂşsbĂłndi” czyli gospodarz domu (spokrewnionego z angielskim „husband”). Zapewne nazwa „karladagur” w dawnych czasach raczej nie wchodzila w gre bo slowo „karl” kojarzylo sie z „hĂşskarl” czyli sluzacym domowym. Zenskim odpowiednikiem „hĂşsbĂłndi“ byla oczywiscie „hĂşsfreyja“, ale „kona“ brzmialo moze mniej pogansko. Oczywiscie „kona“ to rowniez „zona“, wiec i gospodyni domu. Oba te indoeuropejskie wyrazy maja wspolne korzenie, natomiast jak wiadomo slowo „kobieta“ bylo pierwotnie okresleniem pogardliwym.
_________________
Margr verdr af aurum api. (HĂĄvamĂĄl)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kriz_dux

Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 207
Skąd: Toruń
PostWysłany: 9 Mar 2008, 23:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@dariusz40: gratuluję wiedzy (ogólnie to ujmując) z zakresu językoznawstwa:)
powiedz proszę, czy (i gdzie w internecie) można więcej znaleźć informacji na powyższy temat; zwłaszcza z zakresu rozwoju języków indoeuropejskich...
czy może tylko jakieś studia humanistyczne i fachowa literatura Wink?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
zyzak
Gość
PostWysłany: 9 Mar 2008, 23:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kriz_dux napisał:
@dariusz40: gratuluję wiedzy (ogólnie to ujmując) z zakresu językoznawstwa:)
powiedz proszę, czy (i gdzie w internecie) można więcej znaleźć informacji na powyższy temat; zwłaszcza z zakresu rozwoju języków indoeuropejskich...
czy może tylko jakieś studia humanistyczne i fachowa literatura Wink?


poszperaj w googlach, jest tego....
nawet pdf'y
Powrót do góry
kriz_dux

Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 207
Skąd: Toruń
PostWysłany: 9 Mar 2008, 23:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zyzak napisał:
poszperaj w googlach, jest tego....
nawet pdf'y

to poproszę uprzejmie o te pdfy Wink które zapewne znalazłeś
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron