reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Majątkowe prawa autorskie - ciąg dalszy
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
KO

Doczy: 10 Maj 2006
Posty: 492
Skd: z piekła
PostWysany: 27 Mar 2008, 23:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozatym czy zastanowiłeś się kiedyś na jakim poziomie był by software gdyby nie było za niego opłat? Kto by Ci stworzył łindołsa, łorda, czy inne programy które kosztowały miliony dolarów?

Oj szkoda gadać

pzdr
_________________
(_!_)
o
0
O
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 28 Mar 2008, 23:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mnie się spodobała inna myśl:

Cytat:
Podobne rozwiązania dotyczą artystów, którzy będą się musieli pogodzić z tym, że ich zyski są mniejsze. Co ciekawe, zniesienie MPAiP powinno sprzyjać zwiększeniu twórczości, gdyż małe marże artystów zmuszałyby ich do zwiększenia "produkcji" nowych idei (utworów). Oczywiście czasem mało zarabiający artysta musiałby jednak podjąć inną pracę, by utrzymać się przy życiu.


Dobrze, że ktoś dawniej nie wpadł na taki pomysł. Mogłoby nie być np. "Krzyku" Muncha, a artyści sprzedawaliby masówkę, żeby zarobić na chleb.

A ogólnie idea bardzo zbliżona do realnego socjalizmu. Inteligenta zrównać z chłopem, a chłopa z ziemią.

Moim zdaniem nie warto promować tej idei. Mogę jednak się mylić, o czym dobitnie świadczy opinia większości.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
KO

Doczy: 10 Maj 2006
Posty: 492
Skd: z piekła
PostWysany: 28 Mar 2008, 23:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili67 napisa:

Moim zdaniem nie warto promować tej idei.

Bo nie warto, to tylko wytłumaczenie dla własnej wygody(to i tak chyba lepsza opcja niż naprawdę w to wieżyć Shocked )

lili67 napisa:
Mogę jednak się mylić, o czym dobitnie świadczy opinia większości.


Opinia większości? Miliony much nie mogą się mylić - smacznego!

Pozdrówka Very Happy
_________________
(_!_)
o
0
O
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 28 Mar 2008, 23:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KO napisa:


Opinia większości? Miliony much nie mogą się mylić - smacznego!

Pozdrówka Very Happy


No to jest nas dwoje.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
KO

Doczy: 10 Maj 2006
Posty: 492
Skd: z piekła
PostWysany: 30 Mar 2008, 0:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak przy okazji produkcji oprogramowania:



lol Very Happy lol
_________________
(_!_)
o
0
O
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 30 Mar 2008, 1:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba myślimy o tej samej firmie


:
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 7 Kwi 2008, 0:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KO napisa:
I co z tego niby wynika? przecież żeby taki program napisać ludzie poświęcają swój czas, pieniądze, siedzą najpierw ileś lat w szkole żeby być wstanie wogóle to zrobić, a potem jakiś domorosły filozof uważa, że należą mu się prawa do tego tworu bo jakiś teoretyczny komputer mógłby ten program wygenerować z przypadkowych bajtów. Litości.
OK. Dziś opatentowałem powietrze (badałem je 20 lat, zrobiłem na nim doktorat, wyznaczyłem wszystkie stałe fizyczne itp.) i teraz żądam od Ciebie 20 tys. zł rocznie opłaty licencyjnej za używanie mojego wynalazku (powietrza) do oddychania.
Poza tym, moim przodkiem był Kolumb i jeśli tylko postawisz nogę w Ameryce to zażądam od Ciebie opłaty, bo dlaczeog mój przodek miał za darmochę męczyć się i ryzykowac życie dla odnalezienia nowego kontynentu?

To, że twórcy Wikipedii mocno się napracowali to fakt, ale nikt im nie obiecywał pieniędzy. Czy proponujesz za tem przymusowe płacenie twórcom Wikipedii tylko dlatego, że coś stworzyli?

Jeśli ktoś jest mądry to potrafi zarobić na tym co rozdaje za darmo (jak np. to forum).



Cytat:
Program jest efektem czyjejś pracy i jako taki właśnie efekt jest przez tą osobę zarządzany, nie ważne czy można go wziąść do ręki czy nie, myślałem, że to jest tak oczywiste, że nikomu nie trzeba tego tłumaczyć
Czasem głupota tak mocno wrasta w ludzi jako oczywistość, że gdy ktoś twierdzi, że Ziemia nie jest płaska, to jest brany za idiotę.
Na razie nie podałeś żadnych racjonalnych argumentów za prawem autorskim i patentowym.
Wynalazki nie są dziełem ludzi, są właściwością wszechświata w jakim żyjemy i są dobrem wszystkich ludzi. To, że ktoś odkrywa jakies prawo fizyczne, nie oznacza, że jest oono jego własnością.
A jednocześnie nikt nie zabrania zarabiać mu na tym odkryciu.
Wiele darmowych wersji Linuxa daje niezły zarobek twórcom i programistom - sam się domyśl jak.

Poza tym, nikt nie przeszkadza twórcom i odkrywcom, by spisywali cywilne umowy z osobami, które kupują dany produkt. I wtedy za złamanie danej umowy można wytoczyć sprawę cywilną.
Nie ma potrzeby tworzyć osobnego prawa patentowego, bo jest ono sztuczną pętlą, która uciska ludzi.

Kopiowanie nie jest zaborem mienia, gdyż nie pozbawia właściciela oryginału tegoż oryginału.
Nie ma więc mowy o złodziejstwie.
Można mówić jedynie o złamaniu umowy, o ile taka umowa została podpisana przez obie strony.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 7 Kwi 2008, 0:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili67 napisa:
Dobrze, że ktoś dawniej nie wpadł na taki pomysł. Mogłoby nie być np. "Krzyku" Muncha, a artyści sprzedawaliby masówkę, żeby zarobić na chleb.
A jak myślisz za ile Munch sprzedał swój "Krzyk"?
Poza tym dwa ważne fakty:

1) Największe dzieła w historii powstały w okresie, gdy nie było ŻADNEJ ochrony patentowej i autorskiej. Artyści tworzyli za małe opłaty jakie otrzymywali od mecenasów (królów i możnowładców).

2) Nawet dziś, gdy wyga powoli ochrona dzieł Muncha, oryginał jego pracy będzie ZAWSZE więcej wart niż każda kopia, więc jeśli ktoś stworzy dzieło genialne, to będzie mógł sprzedać oryginał za wielką sumę, lecz nie będzie mógł pobierać tanteim od kopii (no chyba, że sam zaangażuje się w ich produkcję).



Cytat:
A ogólnie idea bardzo zbliżona do realnego socjalizmu. Inteligenta zrównać z chłopem, a chłopa z ziemią.
Oj, chyba jednak nie zrozumiałaś tego co jest napisane Smile
To żaden socjalizm, to skrajny kapitalizm. Prawa patentowe chronią na siłę prawa pewnych grup społecznych, podczas, gdy te grupy same powinny zadbać o swe interesy - na tym polega kapitalizm.


Cytat:
Pozatym czy zastanowiłeś się kiedyś na jakim poziomie był by software gdyby nie było za niego opłat? Kto by Ci stworzył łindołsa, łorda, czy inne programy które kosztowały miliony dolarów?

Czyli uważasz, że jeśli można odkryć nową szczepionkę poddając pewną grupę ludzi torturom, to warto to zrobić???

A co jeśli Gates mógłby zrobic Windowsa XP o 5 lat szybciej, gdyby tylko istniało niewolnictwo? Czy za cenę zniewolenia ludzi warto mieć szybciej lepszego Windowsa??
Postęp to nie wyścig za cenę ludzkiej wolności do odkrywania i tworzenia (w tym kopiowania otaczającej rzeczywistości).



Co mnie interesuje jak Bill Gates poradzi sobie z tworzeniem Windowsa. Mnie interesuje, by prawo nie zawierało głupich i nielogicznych zapisów.
Jest wiele osób, które uważają, że zniesienie praw patentowych spowoduje zahamowanie odkyrwania nowych leków (badania nad nowymi lekami kosztują setki milionów dolarów).
A mnie to nadal nie przekona, bo nie można kosztem pewnych pryncypiów (wolność ludzka) dawać wygodę i luksus pewnej tylko grupie.

Poza tym, jak już wspomniałem ZAWSZE można stosować terapię w zamkniętych ośrodkach, tak by konkurencja nie dowiedziała się o składzie stosowanych leków. Ale to już jest biznes odkrywcy leku, jak zabezpieczy się przed konkurencją.
Jeśli ktokolwiek odkryje ten lek gdzie indziej, to będzie mógł go sprzedawać bez problemu.


A zastanawialiście się kiedyś dlaczego pewne produkty mają 25 lat ochrony a inne 5? A dlaczego nie 100 albo 1000?
Przecież jeśli Bill Gates się tak namęczył nad Windowsem to ma prawo może czerpać zyski wraz ze swymi potomkami przez 1000 lat?
Powiecie, że jego nakłady zwróciły się po 10, 25 latach? Ale to właśnie jest socjalizm, gdy ktoś z góry tabelarycznie określa jakie i komu mają się zwrócić koszty.
W kapitalizmie każdy sam musi dbać o swoje interesy.
Prawo ma wyłącznie stać na straży tego, by jeden człowiek nie robił aktywnej i bezpośredniej krzywdy drugiemu człowiekowi.

Gdyby prawa patentowe były naturalne, to nie trzeba by było tworzyć tabelek jak długo trwa ochrona dzieł. No chyba, że postulujecie wieczną ochronę?
Liczę na to, że gdy się nad tym zastanowicie, to jednak przyznacie mi rację, że może będzie trudniej (dla twórców), ale jednocześnie bardziej normalnie (jak było przez tysiące lat przed wynalezieniem patentów).

Poza tym nie jest prawdą, że tylko dzięki duzym marżom można stworzyć oprogramowanie typu Windows.
Linux jest darmowy i tworzony bezpłatnie. Do tego są całe tabuny różnych programów na poziomie zbliżonym do Windowsa, Worda, PhotoShopa itp.
Zawsze też można wpłacić datek, tak jak Wikipedii, czy projektom typu phpBB.
Mądrzy i uczciwi ludzie nie potrzebują protezy w postaci ochrony patentowej.
A poza tym są jeszcze stypendia państwowe (z tych akurat korzystał Munch) i prywatni mecenasi.
Może gdyby nie było patentów, to jakiś bogacz zapłaciłby Gatesowi, żeby stworzyć taki "piekny" program jak Windows?
A może w darmowym i wspieranym Windowsie przy uruchomieniu pojawiałaby się reklama linii lotniczych? To już gates musiałby ostro kombinowac jak wyjść na swoje...
A być może zarabiałby więcej niż dziś, kto wie...

Cytat:
Moim zdaniem nie warto promować tej idei. Mogę jednak się mylić, o czym dobitnie świadczy opinia większości.
Może tego nie wiesz, ale właśnie ta idea chroni twoje prawa do wolności.
A to, że może jesteś twórcza i masz nadzieję, że kiedyś to prawo pomoże Ci zarobić więcej pieniędzy, to tylko źle o Tobie świadczy, bo duża kreatywność i dużą inteligencja zupełnie wystarczą, by bez praw patentowych zarabiać dużo pieniędzy.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 7 Kwi 2008, 1:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili67 napisa:
Drogi Krzysiu,
na tym forum nie popiera się wymiany pirackich plików, chyba, że masz zgodę autora w/w rozmówek lub sam jesteś ich autorem. Podejrzewam, że w innym przypadku wątek ten zostanie usunięty przez Administratora.

Dobre chęci nie zawsze są dobrym wytłumaczeniem.

Zawsze możesz w ramach ekspijacji wpłacic dobrowolny datek na rozwój naszego forum.


Jestem zaszczycona, że od mojego skromnego postu Administrator rozpoczął dyskusję na temat prawa patentowego. Jednak nie było moim zamiarem prowadzenie takiej dyskusji, lecz jedynie zwrócenie uwagi na naruszenie regulaminu forum:

Cytat:
Zabrania sie: 7. Propagowania piractwa (prośby, zachęcanie do ściągania, kopiowania, podawanie linków do plików audio, video i tekstowych chronionych prawem autorskim).


Nie ja wymyśliłam ten regulamin.
Jeśli natomiast nie ma obowiązku przestrzegania regulaminu, to nie ma potrzeby istnienia moderatorów ani administratorów. Może anarchia rzeczywiście jest dobrym wyjściem. Zawsze można spróbować, choćby na tym forum, obejść się bez żadnych zasad i praw. Taki mały eksperyment?
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
stan

Doczy: 12 Sie 2007
Posty: 689
PostWysany: 7 Kwi 2008, 8:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zabrania sie: 7. Propagowania piractwa (prośby, zachęcanie do ściągania, kopiowania, podawanie linków do plików audio, video i tekstowych chronionych prawem autorskim).



no wlasnie, OE za uporczywe lamanie regulaminu forum powinien dostac jesli nie bana to przynajmniej ostrzezenie. język
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Grazyna

Doczy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skd: Islandia
PostWysany: 7 Kwi 2008, 9:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy ci wszsyscy praworządni nigdy nie nagrywali sobie piosenek na MP3 itd. Może też łamali prawo. Ja uważam,że jeżeli ktoś nie czerpie z tego krzyści żadnych i podaje link do jakiejś strony daje mozliwość zapoznania się z ofertą danego autora, a czy ktoś postąpi tak czy inaczej to juz sprawa jego sumienia. Może w radiu nadając piosenkę też powinni informowac że kopiowanie bez pozwolenia jest nielegalne. Nie popadajmy w przesadę. A ten link , o który tyle hałasu dotyczył strony , gdzie można było legalnie kupić.
_________________
Brunetka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 7 Kwi 2008, 21:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grazyna napisa:
A czy ci wszsyscy praworządni nigdy nie nagrywali sobie piosenek na MP3 itd. Może też łamali prawo. Ja uważam,że jeżeli ktoś nie czerpie z tego krzyści żadnych i podaje link do jakiejś strony daje mozliwość zapoznania się z ofertą danego autora, a czy ktoś postąpi tak czy inaczej to juz sprawa jego sumienia. Może w radiu nadając piosenkę też powinni informowac że kopiowanie bez pozwolenia jest nielegalne. Nie popadajmy w przesadę.


Tu nie chodzi o to, czy piractwo jest ok czy nie. Chodzi o regulamin tego forum. Jeżeli traktujemy go wybiórczo, to po co istnieje wogóle? Czy punkt 7 różni się od punktu 2? Za nieprzestrzeganie jednego można zostać zbanowanym, a za nieprzestrzeganie innego nic się nie dzieje. Może trzeba wobec tego podać wykładnię regulaminu wraz z komentarzem.


Grazyna napisa:
A ten link , o który tyle hałasu dotyczył strony , gdzie można było legalnie kupić.

A ten link prowadził do serwera wymiany plików Rapidshare. Rzeczywiście konto w Rapidshare można legalnie kupić. Ale to, co się z niego pobiera często legalne nie jest w świetle istniejącego prawa.

Nie chce tutaj wyjść na jakąś praworządną histeryczkę. Tylko zastanawiam się, jak w takim razie można być moderatorem. Chyba tylko ręcznie sterowanym przez Administratora.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
KO

Doczy: 10 Maj 2006
Posty: 492
Skd: z piekła
PostWysany: 7 Kwi 2008, 23:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O.E. napisa:
KO napisa:
I co z tego niby wynika? przecież żeby taki program napisać ludzie poświęcają swój czas, pieniądze, siedzą najpierw ileś lat w szkole żeby być wstanie wogóle to zrobić, a potem jakiś domorosły filozof uważa, że należą mu się prawa do tego tworu bo jakiś teoretyczny komputer mógłby ten program wygenerować z przypadkowych bajtów. Litości.
OK. Dziś opatentowałem powietrze (badałem je 20 lat, zrobiłem na nim doktorat, wyznaczyłem wszystkie stałe fizyczne itp.) i teraz żądam od Ciebie 20 tys. zł rocznie opłaty licencyjnej za używanie mojego wynalazku (powietrza) do oddychania.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie żąda opatentowania możliwości składania dowolnych bajtów do kupy - a tak ma się mniej więcej przykład z oddychaniem do programu komputerowego.
Jeżel chodzi o jakąś analogię z powietrzem to bardziej na miejscu była by na przykład turbosprężarka, ktoś kto wymyśli np takie zastosowanie dla powietrza może chcieć czerpać korzyści ze swojego pomysłu.

Cytat:

Poza tym, moim przodkiem był Kolumb i jeśli tylko postawisz nogę w Ameryce to zażądam od Ciebie opłaty, bo dlaczeog mój przodek miał za darmochę męczyć się i ryzykowac życie dla odnalezienia nowego kontynentu?


Na prawdę nie widzisz różnicy pomiędzy odkryciem a wynalazkiem?
Na prawdę uważasz, że ktoś kto napisał program komputerowy tak na prawdę nic nie stowrzył, tylko "odkrył" pewien ciąg bajtów który "móg by zostać wygenerowany jako przypadkowy ciąg bajtów przez superpotężny komputer" i z tego powodu to nie jest jego własność(bo przecież tylko odkrył coś co istniało hipotetycznie) na prawdę w to wierzysz, proszę zastanów się, na prawdę nie widzisz różnicy?

Cytat:

To, że twórcy Wikipedii mocno się napracowali to fakt, ale nikt im nie obiecywał pieniędzy. Czy proponujesz za tem przymusowe płacenie twórcom Wikipedii tylko dlatego, że coś stworzyli?


Skoro jesteś jak mówisz, człowiekiem mądrym to dlaczego uciekasz się do manipulacji? Gdzie powiedziałem cokolwiek co mogło by sugerować, że tak uważam? Wikipedia to wolna encyklopedia tworzona po to by być dostępna za darmo, dlaczego ktokolwiem miał by komukolwiek zabraniać tworzenia czegokolwiek otwartego i za darmo?

Cytat:

Jeśli ktoś jest mądry to potrafi zarobić na tym co rozdaje za darmo (jak np. to forum).


Já, já Smile

Cytat:

Cytat:
Program jest efektem czyjejś pracy i jako taki właśnie efekt jest przez tą osobę zarządzany, nie ważne czy można go wziąść do ręki czy nie, myślałem, że to jest tak oczywiste, że nikomu nie trzeba tego tłumaczyć
Czasem głupota tak mocno wrasta w ludzi jako oczywistość, że gdy ktoś twierdzi, że Ziemia nie jest płaska, to jest brany za idiotę.
Na razie nie podałeś żadnych racjonalnych argumentów za prawem autorskim i patentowym.
Wynalazki nie są dziełem ludzi, są właściwością wszechświata w jakim żyjemy i są dobrem wszystkich ludzi. To, że ktoś odkrywa jakies prawo fizyczne, nie oznacza, że jest oono jego własnością.

Program komputerowy nie jest jak prawo fizyczne, prawo fizyczne się "odkrywa", a program komputerowy się "towrzy", a argument o "hipotetycznym istnieniut takiego samego programu wygenerowanego przez supermocny komputer" jest po prostu z d....py

To tak jak by mówić, że twój samochód nie jest twój, bo aluminium z którego został stworzony, jest właśnością wszechśiwata i wszystkich ludzi, podobnie jak wszystkie inne materiały z których został zrobiony i wszstkie prawa fizyki które zostały użyte żeby go stworzyć.

Cytat:

A jednocześnie nikt nie zabrania zarabiać mu na tym odkryciu.
Wiele darmowych wersji Linuxa daje niezły zarobek twórcom i programistom - sam się domyśl jak.

Po raz któryś: PROGRAM KOMPUTEROWY TO NIE ODKRYCIE, to jest produkt, wyrób, nie odkrycie.
Ja sobie doskonale zdaję sprawę jak się zarabia na linuxie, tylko, że dla mnie świat nie jest tylko biały i czarny, i wolne oprogramowanie nie wyklucza się z komercyjnym. Nawet delikatnie się udzielałem w kilku projektach open source.

Cytat:

Nie ma potrzeby tworzyć osobnego prawa patentowego, bo jest ono sztuczną pętlą, która uciska ludzi.


Jakoś nie ufam takim chasłom o wyzwalaniu ludzkości z różnych ucisków.

Cytat:

Kopiowanie nie jest zaborem mienia, gdyż nie pozbawia właściciela oryginału tegoż oryginału.


Oczywiście, więc na przykład pracownik banku który skopiuje z firmowego serwera dane klientów, tak na prawdę nic złego nie zrobił, bo bankowi nie ubyło(przecież tylko kopiował) a pozatym to te dane mogły by zostać wygenerowane przez supermocny komputer jako ciąg przypadkowych znaków.

PS.
Wypowiadam się tylko o programach komputerowych, nie o muzyce czy innych rzeczach o których nie mam pojęcia.

PS2.
Nie używam nielegalnego oprogramowania, za płatne płace, za darmowe dziękuję.

Pozdrówka
_________________
(_!_)
o
0
O
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
Aga

Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 36
PostWysany: 8 Kwi 2008, 0:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu nie chodzi o to, czy piractwo jest ok czy nie. Chodzi o regulamin tego forum. Jeżeli traktujemy go wybiórczo, to po co istnieje wogóle? .........................................W OGOLE ....a nie WOGOLE ....!!!!!!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Aga

Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 36
PostWysany: 8 Kwi 2008, 0:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu nie chodzi o to, czy piractwo jest ok czy nie. Chodzi o regulamin tego forum. Jeżeli traktujemy go wybiórczo, to po co istnieje wogóle? Czy punkt 7 różni się od punktu 2? Za nieprzestrzeganie jednego można zostać zbanowanym, a za nieprzestrzeganie innego nic się nie dzieje. Może trzeba wobec tego podać wykładnię regulaminu wraz z kylko ręcznie sterowanym przez Administratora. w ogole!!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Grazyna

Doczy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skd: Islandia
PostWysany: 8 Kwi 2008, 7:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli zmieniamy regulamin? lol
_________________
Brunetka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 8 Kwi 2008, 23:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie mam nic przeciwko regulaminowi. Dla mnie jest ok. Pozostaje otwartym pytanie, czy regulamin przestrzegamy w całości czy tylko wyrywkowo.

Swoje zdanie na temat piractwa już wyraziłam. Uważam też, że dlatego jest z tym problem, bo ludzie podchodzą w sposób lekceważący i wybiórczy do łamania prawa. Łysy z pałą - nie, kradzieże w sklepach - nie, ale podkradanie mediów z internetu - dlaczego nie? A jak nam nie pasuje prawo (regulamin), to mamy je (go) zmieniać? Jasne, można. Dzisiaj zmienimy pkt 7, jutro jakiś inny? Złodziej sklepowy też chciałby zmienić prawo, aby drobne kradzieże nie były karane.

Administrator poglądy jakie ma, jasno wyraził. Ale to on powinien stać na straży regulaminu. Regulaminu, który stoi w sprzeczności z jego poglądami (patrz par.II, pkt 10).

I jeszcze chciałam podziękować. Droga Ago, dziękuję za poprawienie mojego błędu. Staram się pilnować, ale umknęło mi to przy edycji. Miło jest mieć poczucie, że ktoś życzliwy stoi na straży czystości języka.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Aga

Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 36
PostWysany: 9 Kwi 2008, 1:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

najwyrazniej ...umknelo mruga
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 11 Kwi 2008, 7:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili67 napisa:
Cytat:
Zabrania sie: 7. Propagowania piractwa (prośby, zachęcanie do ściągania, kopiowania, podawanie linków do plików audio, video i tekstowych chronionych prawem autorskim).


Nie ja wymyśliłam ten regulamin.
Jeśli natomiast nie ma obowiązku przestrzegania regulaminu, to nie ma potrzeby istnienia moderatorów ani administratorów. Może anarchia rzeczywiście jest dobrym wyjściem. Zawsze można spróbować, choćby na tym forum, obejść się bez żadnych zasad i praw. Taki mały eksperyment?

Regulamin obowiązuje jak najbardziej. Jednak problem w tym, że serwis rapidshare działa zgodnie z prawem, a admin nie ma możliwości zweryfikowania, czy właściciel praw majątkowych nie umieścił sam tych plików w tym serwisie. Oczywiście jest to małoprawdopodobne, ale najlepiej by było, gdyby taka instytucja sama zgłosiła się do nas i poinformowała o fakcie łamania prawa.
Wtedy moglibyśmy zastosować nasz Regulamin.

Nie popieramy łamania prawa, a sama dyskusja dotyczy tylko zmiany prawa na lepsze.
Zresztą dyskusja zaczęła się już dawno temu (zaraz po powstaniu tego Forum), gdy podczas zlotu islandofilów prowadziłem dyskusję na ten temat późną nocą Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 11 Kwi 2008, 8:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KO napisa:
Nikt przy zdrowych zmysłach nie żąda opatentowania możliwości składania dowolnych bajtów do kupy - a tak ma się mniej więcej przykład z oddychaniem do programu komputerowego.

A dlaczego "nikt przyzdrowych zmysłach"?
Ja rozwijam tę kwestię i mówię, że nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien wprowadzać ustawowej ochrony dóbr niematerialnych (majątkowych).

Cytat:
Jeżel chodzi o jakąś analogię z powietrzem to bardziej na miejscu była by na przykład turbosprężarka, ktoś kto wymyśli np takie zastosowanie dla powietrza może chcieć czerpać korzyści ze swojego pomysłu.
Oczywiście, że może i wcale nie ma potrzeby, by istniały patenty.


Cytat:
Na prawdę nie widzisz różnicy pomiędzy odkryciem a wynalazkiem?
Jakbyś się zastanowił to sam byś zauważył, że KAŻDY wynalazek jest formą odkrycia.


Cytat:
Na prawdę uważasz, że ktoś kto napisał program komputerowy tak na prawdę nic nie stowrzył, tylko "odkrył" pewien ciąg bajtów który "móg by zostać wygenerowany jako przypadkowy ciąg bajtów przez superpotężny komputer" i z tego powodu to nie jest jego własność(bo przecież tylko odkrył coś co istniało hipotetycznie) na prawdę w to wierzysz, proszę zastanów się, na prawdę nie widzisz różnicy?
Kolumb też nie płynął przypadkowo, więc jego "wynalazek" jest tak samo wynikiem jego myślenia jak u twórcy programu.

A ja nigdzie nie twierdziłem, że twórca programu nie myśli. Dzięki rozumowi możemy odkrywać prawa przyrody i strukturę wszechświata. A właściwością wszechświata jest m.in. to, że odpowiednio pocięty kryształ krzemu, podłączony do prądu i wyposażony w urządzenie zawierające mnóstwo drobin magnetycznych z ustawionym stanem magnetycznym każdej drobiny tak, że tworzony jest wzór dający np. oprogramowanie Windows XP i to właśnie jest ta właściwość materii odkryta przez wiele osób i firm.

Dla niektórych brzmi to dziwnie lub naiwnie, ale jest to po prostu prawda. A dowodem na to jest fakt, że każdy wynalazek może być odkryty niezależnie przez inną osobę.
Tak więc, gdyby zastrzelić małego Edisona, to nie znaczyłoby, ze dziś nie byłoby żarówek...

Cytat:
Skoro jesteś jak mówisz, człowiekiem mądrym to dlaczego uciekasz się do manipulacji? Gdzie powiedziałem cokolwiek co mogło by sugerować, że tak uważam? Wikipedia to wolna encyklopedia tworzona po to by być dostępna za darmo, dlaczego ktokolwiem miał by komukolwiek zabraniać tworzenia czegokolwiek otwartego i za darmo?
Widzę, że nie śledzisz na bieżąco tego co dzieje się na świecie (głównie w USA i UE) w sprawie praw autorskich.
Są pomysły, które uderzają w wolne oprogramowanie, i które de facto narzucają twórcom konieczność OPŁACENIA tego, że oprogramowanie jest darmowe.

Cytat:
Program komputerowy nie jest jak prawo fizyczne, prawo fizyczne się "odkrywa", a program komputerowy się "towrzy", a argument o "hipotetycznym istnieniut takiego samego programu wygenerowanego przez supermocny komputer" jest po prostu z d....py
Program komputerowy JEST jak prawo fizyczne, tylko nie dotyczy pewnych ogólnych właściwości wszechświata a tylko bardzo wąskiej właściwości.
Podam przykład:

1) 2+2=4
2) jeśli 2+2=4 to 3+3=6
3) przy dodawaniu pamiętaj, że jest ono przemienne
4) jeśli ktoś spyta ile jest 2+2 odpowiedz 4

Punkt 1 i 2 to pewne prawdy (prawa )matematyczne.
Punkt 3 również, choć podany na sposób rozkazu.
Punkt 4 to program, który od biedy można by próbowac patentować (chronić jako wzór użytkowy)

Każde z tych zdań jest właściwością wszechświata. Każde wykorzystuje to co istnieje wokół nas. A więc język i chronologię zdarzeń.
Nie można zabierać ludziom możliwości wolnego korzystania z języka, z liczb, z ciągów tych liczb itd.
To, że jakiś ciąg jest akurat programem Windows XP to fajnie, niech Gates nauczy się jak zarobić na tym programie, ale państwo mu w tym nie pomoże za pomocą sztucznych i nierozumowych rozwiązań.

Gates może ukryć swe odkrycie. Może podpisywać z każdym umowę. Moze też szyfrować dane, stosować klucze sprzętowe itd.
To jego "broszka" i nas to nie obchodzi. Gdy jakiś genialny człowiek odkryje podobne oprogramowanie i udostępni ludziom to wtedy będziemy mogli skorzystać z tego rozwiązania, a Gates będzie musiał główkować nad czymś nowszym.



Cytat:
To tak jak by mówić, że twój samochód nie jest twój, bo aluminium z którego został stworzony, jest właśnością wszechśiwata i wszystkich ludzi, podobnie jak wszystkie inne materiały z których został zrobiony i wszstkie prawa fizyki które zostały użyte żeby go stworzyć.
Trafiasz w sedno sprawy.
Tak materia jest de facto własnością (i również właściwością) wszechświata. Dokładnie rzecz biorąc jest własnością całej ludzkości (przynajmniej to z planety Ziemia).
Przyjmując, że system koncesjonowania kopalni i hut aluminium jest sprawiedliwy dla społeczeństw, to cokolwiek zostało wykonane ze wspólnego aluminium i przekazane konkretnej osobie, należy do tej konkretnej osoby.
Osoba ta musiała zapłacić by kupić ten samochód z aluminium. A zapłatą była praca na rzecz innych ludzi, a z pracy tej pochodzi równoważnik pracy czyli pieniądz.
Gdy ktoś ukradnie ten samochód, to jego prawowity właściciel nie może już z niego korzystać. Natomiast skopiowanie samochodu czy programu nie utrudnia pierowtnemu właścicielowi jego użycia.

Cytat:
Po raz któryś: PROGRAM KOMPUTEROWY TO NIE ODKRYCIE, to jest produkt, wyrób, nie odkrycie.
A ja twierdzę inaczej i nie daję się zmanipulować tym, którzy w swej naiwności lub chytrości twierdzą inaczej.
Słowo wynalazek wzięło się ze słów wynaleźć, które jest bliskie słowu znaleźć. Oddaje to bardzo dobrze charakter tej czynności.
I wcale nie jest tak, że nie mam podziwu dla wynalazców (chociażby dlatego, że sam nim jestem). Nie twierdzę, że wynalazki spadają wynalazcom z nieba. Po prostu używają swego umysłu by dotrzeć do odnalezienia pewnych właściwości wszechświata, które nie były znane wcześniej.
Rower (jego konstrukcja) to pewna idea, do której trzeba dotrzeć używając swego mózgu. Tenże mózg może też pomóc odkrywcy zamienić to odkrycie na duży zarobek. Ale do tego powinno się używać mózgu nie ustaw ograniczających wolność ludzi do wypisywania pewnych ciągów zer i jedynek.
Jak można kogoś wsadzić do więzienia czy nakładac na niego karę za to, że jest w posiadaniu rzeczy, w której stany magnetyczne drobinek ukłądają się w jakiś charakterystyczny ciąg zer i jedynek??



Cytat:
Ja sobie doskonale zdaję sprawę jak się zarabia na linuxie, tylko, że dla mnie świat nie jest tylko biały i czarny, i wolne oprogramowanie nie wyklucza się z komercyjnym. Nawet delikatnie się udzielałem w kilku projektach open source.
Pewnie, że się nie wyklucza. Niech firmy komercyjne główkują jak zarobić na swej mądrości i wiedzy.
Ale prawo nie może im pomagac "na siłę".
Bo pierwszeństwo odkrycia czegokolwiek, czy wynalezienia, nie może dawać komuś własności tego wynalazku (jako idei).
Idee jako bezprzedmiotowe nie mogą podlegać ochronie tak jak dobra materialne.


Cytat:
Jakoś nie ufam takim chasłom o wyzwalaniu ludzkości z różnych ucisków.
Rozumiem więc, że popierasz niewolnictwo, monarchię, i feudalny ustrój państwa?

Cytat:
Oczywiście, więc na przykład pracownik banku który skopiuje z firmowego serwera dane klientów, tak na prawdę nic złego nie zrobił, bo bankowi nie ubyło(przecież tylko kopiował) a pozatym to te dane mogły by zostać wygenerowane przez supermocny komputer jako ciąg przypadkowych znaków.
Dokładnie.
Kopiowanie nie jest przestępstwem dopóki ktoś nie złamie podpisanej przez siebie umowy.
Jeśli pracownik banku nie deklarował niekopiowania, to kopiowanie takich danych jest dla mnie legalne. Ale jeśli przyrzekał tego nie robić to złamał obietnicę (umowę) i za to można go posadzić.

Nie potrzebujemy prawa patentowego do ochrony czegokolwiek. Wystarczy zwykłe prawo, które zabrania okłamywania, łamania umów, kradzieży mienia, czy pozbawiania kogoś życia.
Każde inne prawo to tylko zabór wolności.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron