reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Kompas na ISlandii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
emc

Doczy: 13 Maj 2008
Posty: 1
PostWysany: 15 Maj 2008, 22:11    Temat postu: Kompas na ISlandii Odpowiedz z cytatem

Czesc,
Planuje wyprawe na wyspe. Jedna ze spraw jest orietacja, nie chce mi sie i szkoda mi kasy na GPSa, a tak naprawde fajniej i uzywac starego dobrego kompasu. Wiadomo jednak ze Islandia lezy na tyle blisko biagunu magnetycznego Ziemi ze zasadnicze znaczenie zaczyna odgrywac jego przemieszczenie w stosunku do biegunu geograficznego. Krotko mowiac jaka jest i czy jest stala w calej Islandii deklinacja magnetyczna, albo czy mozna kupic mape z takaowa zaznaczona?

pozdr
/emc
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 26 Maj 2008, 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyb a wystarczy skorygować kierunek odpowiednio sprawdzając kąt między biegunem magnetycznym a normalnym mniej więcej w środku Islandii.
Wyznaczony kąt będzie pomocny podczas wędrówki.
A jak już wyliczysz ten kąt lub może znajdziesz takie dane w internecie to daj znać - z pewnością przyda się innym Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Robs

Doczy: 01 Maj 2008
Posty: 2
Skd: Elbląg/Gdańsk
PostWysany: 6 Cze 2008, 19:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie także zainteresował ten temat, ale nigdzie nie znalazlem konkretnych informacji. Myślę jednak, że łatwo samemu można to sprawdzić. Zakładając, że położenie biegunu magnetycznego w 2008 roku to mniej więcej 83,7°N i 117,4°W (ekstrapolacja serii danych z lat 2001 - 2005) możemy określić kąt jaki kierunek północy geograficznej i tej magnetycznej bedzie tworzył na Islandii. Kąt ten w centrum wyspy wynosi 13° i o tyle wg mojej teorii igła kompasu powinna uciekać na zachód od kierunku N wskazanego na mapie. Zalęznie od rejonu kąt ten zmienia się, lecz nieznacznie - maksymalnie o 0,4° Nie słyszałem o mapach, na których było by to uwzględnione, a nawet jeśli są to musiały by być często aktualizowane - biegun śmiga na Syberię z prędkością ok 40km rocznie.

Pocieszające jest to, że za kilkanascie lat kierunki pólnocy na Islandii się zrównają, ułatwiając nawigację, ale nie potrwa to długo Wink

Graficznie wygląda to tak:


Bardziej martwią mnie lokalne anomalie magnetyczne na Islandii związane z występowaniem bazaltów z magnetytem. Wyczytałem, że takie zjawiska można zauważyć w rejonach Reykjanes, Kjalarnes i Bolungarvík ale nie mam pojęcia jaka jest ich siła/zasięg i jak to wyglada w praktyce. Pewnie takie zjawiska są powszechne na całej wyspie, w końcu skał wulkanicznych tam nie brakuje. Sprawdzę już wkrótce Smile

Zastanawiam się w ogole nad przydatnością tradycyjnego kompasu w takim miejscu. Może pewniejszym sposobem było by odczytywanie kierunków na podstawie położenia Słońca albo po prostu kierowanie się topografią terenu? Nie wspominając o nawigacji satelitarnej.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
stan

Doczy: 12 Sie 2007
Posty: 689
PostWysany: 6 Cze 2008, 20:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robs napisa:

Zastanawiam się w ogole nad przydatnością tradycyjnego kompasu w takim miejscu. Może pewniejszym sposobem było by odczytywanie kierunków na podstawie położenia Słońca albo po prostu kierowanie się topografią terenu? Nie wspominając o nawigacji satelitarnej.


mysle ze to ostatnie najpewniejsze. slonce nie zawsze widac (wydaje mi sie ze czesciej nie widac niz widac) sa miejsca gdzie nie da sie kierowac topografia terenu, szczegolnie zima ale i latem nie wszedzie da sie znalezc az dwa charakterystyczne punkty.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron