reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Żywność bezglutenowa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Życie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
dottir

Doczy: 02 Lut 2005
Posty: 12
PostWysany: 10 Cze 2008, 13:52    Temat postu: Żywność bezglutenowa Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie,

mam pytanie, dla większości osób pewnie całkiem nietypowe - otóż mam zdiagnozowaną celiakię i nie mogę jeść glutenu. Gluten to białko, zawarte w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie.
Jak z tego wynika, nie mogę jeść zwykłego chleba, makaronu, zupek chińskich, ciastek i wielu konserw i innych pyszności.
Tak, wiem, brzmi to tragicznie, ale daje się ogarnąć Mr. Green

Ale bardzo jest dla mnie ważna kwestia specjalnej żywności bezglutenowej na Islandii - czy jest do dostania, jeśli tak, to gdzie i za ile (w sensie czy droższa od normalnej).
A z normalnego jedzenia, to czy w Bonusach i Samkaupach są np wafle ryżowe łatwo do dostania?

Czy może ktoś, kto mieszka na Islandii mógłby mi pomóc?
Jedyny namiar, jaki znalazłam w internecie, to

Samtok Folks Med Glutenopol
Reykjavik

Contacts:
Magnus Asgeisson
Logafold 15
Reykjavik IS-112, razem z mailem: magnus(at)esso.is, przy czym są to dane z 1995 roku, więc trochę się obawiam o aktualność i wolę najpierw zasięgnąć języka.

Zastanawiam się też, czy dla żywności specjalnego przeznaczenia (a bezglutenowa taką jest) obowiązują inne limity celne, ale to chyba będę się musiała przez taryfę przekopać...

PS. wybieram się na Islandię w sierpniu tego roku, byłam już w 2005, ale wtedy nie miałam jeszcze takich obostrzeń żywieniowych.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 10 Cze 2008, 21:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bez przesady. Wszystko tu można kupić. Prawie w każdym sklepie jest dział ze zdrową żywnością. Powiedziałabym, że jest tego dużo więcej niż w Polsce. Wafle ryżowe są w Bonusie. Co do cen, wydaje mi się, że jest to droższe nieco. Ale głowy nie dam, nigdy mnie to nie interesowało.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Tomsson
Go
PostWysany: 12 Cze 2008, 22:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili67 napisa:
Bez przesady. Wszystko tu można kupić. Prawie w każdym sklepie jest dział ze zdrową żywnością. Powiedziałabym, że jest tego dużo więcej niż w Polsce. .


co za bzdury ściana
Powrt do gry
Marta Luiza

Doczy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skd: Islandia
PostWysany: 12 Cze 2008, 22:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, ciastka ryżowe są rzeczywiście do dostania.Ta choroba nazywa sie po islandzku glutenothol i pewnie możesz znaleźć więcej informacji gdy wpiszesz to słowo w islandzką wyszukiwarkę. Żywność bez glutenu kupisz w sklepach Helsihusid
http://www.heilsuhusid.is/ albo Madur Lifandi www.madurlifandi.is/ ale jest tam drogo Exclamation
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 12 Cze 2008, 23:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomsson napisa:


co za bzdury ściana


Głową muru nie przebijesz, kolego Twisted Evil .
Zreszta napisałam, że mam takie wrażenie. A w Polsce byłam ostatni raz w 2001 roku. Rozumiem, że od tego czasu była eksplozja rozkwitu, sklepów ze zdrową żywnością również.

Mamusia nie nauczyła grzeczniejszych form zwracania komuś uwagi?
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
dottir

Doczy: 02 Lut 2005
Posty: 12
PostWysany: 13 Cze 2008, 9:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki, zwłaszcza za informację na temat nazwy choroby.
Co do sklepów/stoisk ze zdrową żywnością - samo ich istnienie niestety nie gwarantuje znalezienia czegoś bezglutenowego (w Polsce również), bo najwięcej zazwyczaj jest tam produktów bezcukrowych albo ekologicznych.
Swoją drogą w Polsce, w dużych miastach przede wszystkim, jest rzeczywiście coraz lepiej, jeśli chodzi o zdrową żywność w ogólności, chodź jeszcze do raju nam daleko.

Po prostu muszę wiedzieć, czy mam ze sobą brać nawet wafle ryżowe, czy jednak niekoniecznie Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Marta Luiza

Doczy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skd: Islandia
PostWysany: 13 Cze 2008, 13:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest tez stoisko ze zdrowa zywnoscia w Blomaval, ale tylko tym na Skutuvogi, ale tam kupilam ostatnio bezglutenowy chleb ryzowy, bardzo dobry. Oczywiscie sa tez kaszki dla niemowlat bezglutenowe ale rzczywiscie trzeba sprawdzac kazdy produkt bo nie ma specjalnego stoiska. Pewnie dlatego, ze cekalia jest bardzo rzadka na Islandii.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
dottir

Doczy: 02 Lut 2005
Posty: 12
PostWysany: 13 Cze 2008, 14:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marta Luiza napisa:
Pewnie dlatego, ze cekalia jest bardzo rzadka na Islandii.


Gwoli ścisłości: celiakia
Głupia jest ta nazwa, wiem, ale co zrobić Wink

Napisałam jednak do pana Magnusa, odpisał prawie od razu - podał namiary miedzy innymi na http://www.heilsuhusid.is/ , ale twierdzi też, że w normalnych supermarketach jest sporo do dostania, a na pewno wafle ryżowe.
Polecił jednak wziąć ze sobą swój chleb, bo na Islandii wiadomo, droższe. Napisał też, że nie ma limitu na wwożenie chleba i ciastek, w co jednak ciężko mi uwierzyć, bo limit 3 kilo jedzenia na głowę to chyba jednak obowiązuje...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Marta Luiza

Doczy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skd: Islandia
PostWysany: 13 Cze 2008, 22:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

źle napisałam nazwę choroby, ale odkąd zniknęła funkcja edycji swoich postów trzeba się spalić ze wstydu za czeskie błędy i inne tego typu literówki.
Na jak długo przyjeżdżasz? Może ci wystarczy przywiezione, przy czym ciastka ryżowe to nie bankructwo, już inne rzeczy mogą być drogie. Kronan ma teraz dosyć bogaty wybór zdrowej żywności, są też puddingi ryżowe i mleko ryżowe , bardzo dobre w smaku.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
dottir

Doczy: 02 Lut 2005
Posty: 12
PostWysany: 20 Cze 2008, 18:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, brak możliwości edycji postu bywa kłopotliwa Sad

Przyjeżdżam na 3 tygodnie, więc trochę tego będę musiała wziąć...
Ale pan Magnus tak mi napisał:

"Yes you can buy glutenfree products in the shops mentioned enclosed. Rice cakes are very popular and you can buy it from many shops.
I would say that if you buy special glutenfree it is more expensive, but not rice cakes. I suggest that you can take with you bread and cakes if it is cheep.
[...] If you have bread and bisquits, there are no limits."

I jeszcze dostałam pdf z takimi informacjami (zamieszczam dla bezglutenowej potomności Wink):
Glutenfree food can be found in a shop called "Heilsuhusid" in Reykjavik;
1) Skolavördurstigur 12
2) Shopping mall, Kringlan
3) Shopping mall, Smaratorg
furthermore you can find rice cakes in all big supermarkets. The shopping malls in Kringlan and Smaratorg have a an excellent wide selection of ood. The name of the most famous shops are; Hagkaup, Bonus, Noatun, Kronan, Samkaup and KS(Saudarkrokur), KHB(Egilsstadir) and Fjardarkaup(Hafnarfjordur) In these shops you can find the selection; the shops are located in the Reykjavik area, Borgarnes, Stykkisholmur, Isafjordur, Saudarkrokur, Akureyri, Egilsstadir, Reydarfjordur, Hofn, Hvolsvollur, Selfoss, Keflavik and Hafnarfjordur.
In restaurants gluen free food is very often available if you explain that you can not eat food including; “hveiti, hafra, rugmjol or bygg” (Icelandic words). Therefore you should explain the situation with the sentence:

“Ég er með glutenóþol og má þess vegna ekki borða neinn mat sem
inniheldur hveiti, hafra, rúgmjöl og bygg. Vinsamlegast leiðbeinið mér með hvaða matur er án þessa og er á boðstólnum”.


Mam nadzieję, że ryżowe chrupki rzeczywiście nie są zbyt drogie.
Swoją drogą nie mam pojęcia, co sobie na obiad wymyślać codziennie, żeby było w miarę smacznie, w miarę szybko na kuchence turystycznej, no i bezglutenowo...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
huilisti

Doczy: 28 Gru 2008
Posty: 5
PostWysany: 28 Gru 2008, 19:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak jest z opisywaniem etykiet? Są po angielsku też? Bo ja też bezglutek jestem Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Marta Luiza

Doczy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skd: Islandia
PostWysany: 28 Gru 2008, 21:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wymóg jest w drugą stronę, tzn. produkty importowane powinny mieć opis po islandzku, produkty importowane z krajów skandynawskich przeważnie nie mają, także trzeba się poruszać między islandzkim, norweskim i duńskim przeważnie, ale są oczywiście produkty ,które mają opis po angielsku. Polecam jednak na początek słownik i dużo pytań w sklepie bo różnie człowiek sobie może przetłumaczyć...np. jak przyjechałam to kupiłam hjartasalt myśląc ,że to sól dobra na serce a to jest saletra lol
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
yourbrotherthebeer

Doczy: 15 Lis 2008
Posty: 198
Skd: Keflavik
PostWysany: 29 Gru 2008, 2:45    Temat postu: Saletra Odpowiedz z cytatem

Ale sie usmialem z tej saletry Smile
dobre
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
FAQ

Doczy: 24 Maj 2012
Posty: 15
PostWysany: 4 Maj 2014, 10:40    Temat postu: żywność bezglutenowa, bezglutenowiec , chleb bezglutenowy Odpowiedz z cytatem

Witam, czy ktos wie cos wiecej na temat sklepow z zywnoscia bezglutenową ? Albo jakies pomysly na diete ?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
rysia881

Doczy: 22 Maj 2012
Posty: 24
PostWysany: 5 Maj 2014, 11:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lista produktów dozwolonych i niedozwolonych na diecie bezglutenowej

http://www.celiakia.pl/produkty-dozwolone/

przykładowa strona z przepisami

http://www.kuchniabezglutenowa.pl/


Jak dla mnie to nie trzeba szukać specjalnych sklepów z produktami bezglutenowymi bo one są po prostu wszędzie. Trzeba się na nowo nauczyć odżywiania i przestawić umysł na nowe zasady.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
aneta-milecka

Doczy: 16 Maj 2014
Posty: 2
Skd: Wrocław
PostWysany: 21 Maj 2014, 19:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dobrze wiedzieć że w Islandii też można znaleźć produkty bezglutenowe, w Polsce coraz lepiej jest w tym temacie Smile
jednak przed każdym wyjazdem za granicę mam wiele obaw i zabieram ze sobą góry jedzenia Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
blackpuma

Doczy: 24 Cze 2007
Posty: 27
Skd: Hafnarfjordur
PostWysany: 21 Maj 2014, 19:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tu taka ciekawostka

http://kobieta.wp.pl/kat,26377,title,Uczulenie-na-gluten-nie-istnieje,wid,16154728,wiadomosc.html?ticaid=112c44
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
maciek0zielinski

Doczy: 11 Cze 2014
Posty: 2
PostWysany: 11 Cze 2014, 12:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TE z jestem bezglutenowcem, i szukam jakiś sklepów w islandii
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lordofshadows

Doczy: 19 Lis 2014
Posty: 2
Skd: Warszawa
PostWysany: 19 Lis 2014, 10:49    Temat postu: Re: Żywność bezglutenowa Odpowiedz z cytatem

Blomaval - tam widziałam dział ze zdrową żywnością i tak samo w aptekach spróbuj! mają nie tylko leki, ale i zdrową żywność i słodycze witaminowe dla dzieciaków!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Życie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron