reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Działania charytatywne rządu islandzkiego
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 22 Cze 2008, 21:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

unregistered napisa:
Kryspingdynia napisa:
unregistered napisa:


Z calym szacunkiem prosze bys mnie oswiecil o jakich to pobocznych kwestiach w tej sprawie islandzkie media wspominaly?
Interesuje mnie to szczegolnie w kontekscie Twojego zwrotu ze media nauczone polityczna poprawnoscia nie smialy o czyms tam wspominac.
Wydawalo mi sie ze jest inaczej i dlatego chciabym sie dowiedziec czegos wiecej (chodzi mi o jakies fakty a nie zgrabne formulki).





Z przyjemnoscia odpowiem. Przemilczana byla sprawa kosztow i konsekwencji spolecznych oraz odpowiedzialnosci sil przez ktore ludzie ci znalezli sie w strefie wojennej
Nie byla przedstawiona analiza finansowa kosztow utrzymania tej grupy kobiet i poprzednich a wchodzi w to utrzymanie dosc duzej liczby ludzi oraz jak to w socjalizmie obslugi przez pracownikow socjalnych. Ogolny koszt jest wyzszyniz w przypadku rodzimych (islandczykow) odbiorcow porownywalnych swiadczen, dla wyobrazni podam jeden przyklad, ze przez wiele lat dodatkowym kosztem bedzie zatrudnianie tlumaczy tych egzotycznych jezykow.


Mam nadzieje ze nie bierzesz mnie za glupka albo kogos w tym rodzaju.
Zadalem Ci proste pytanie po polsku, a Ty, zapowiadajac ze na nie odpowiesz, odpowiadasz na zupelnie inne pytanie.
Caly czas mam wrazenie ze nie wiesz o czym piszesz i swoja odpowiedzia wcale nie rozwiales moich watpliwosci.
Mam nadzieje ze wynika to tylko z niezrozumienia i udzielisz odpowiedzi na pytanie, ktore ja Ci zadalem, a nie na pytanie, ktore Ty chciales uslyszec.



Kryspingdynia napisa:

T takim ukladzie ktos kto ma inne spojrzenie i metody rozwiazania problemu bedzie musial ulegac takiej tyranii. Takie stanowisko jak twoje powinno miec charakter kwesty lub organizacji charytatywnej finansowanej przez zwolennikow.


Ktos kto ma inne spojrzenie i metody rozwiazania problemu nie musi ulegac tyranii, wystarczy ze w procesie demokratycznym wplynie na zmiane tych postaw w spoleczenstwie. Chyba jest to oczywiste.
Koszty pomocy dla tych osob, ktore maja przyjechac, sa finansowane przez zwolennikow. Czyli w sposob do jakiego Ty nawolujesz. Spoleczenstwo islandzkie samo wybralo sobie taki sposob ze pomocy moga udzielic na poziomie indywidualnym jak i panstwowym.


Kryspingdynia. Rowniez mialem wrazenie ze nadawal bys sie na polityka i to raczej w Polsce. Nie chodzilo to w zadnym przypadku o program czy tez poglady jakie reprezentujesz ale o sposob w jakie je przedstawiasz.


Masz chyba problemy z ogarnieciem tekstu pisanego, nie kazdy musi zrozumiec, na pocieszenie dodam ze na tym polega roznorodnosc.
Przeczytaj sam siebie o zobaczysz ze nic nie wniosles, celowo jak dla blondynki napisalem o tyranii systemu podatkowego majacego mozliwosc wydawania podatkow po uwazaniu, demokracja nie oznacza mozliwosc rabowania jednego aby dac drugiemu, nawet nie oznacza ze kazdy moze glosowac, radze odrobic lekcje z historii demokrecji
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 22 Cze 2008, 22:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

unregistered nie odwracaj uwagi wytluszczajac zdania, napisalem wyraznie co media przemilaczaly, dla mnie to jest wazne, nie bede powtarzal tych bzdur ktore glosily, takim belkotem sie nie zajmuje.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 22 Cze 2008, 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wreszcie sie dowiedziałam, że jestem głupią blondynką bez klasy. Od dawna się domyślałam. Zresztą, co tam ja, właściwie większość ludzi na tym forum. Dobrze, że mamy kogoś, kto nas oświeca.

Dzięki Ci, kryspingdynia, że czasem zniżasz się do naszego poziomu i pozwalasz czerpać i nam z Twego naczynia bezmiernej mądrości.

Dalej ludzie, uklęknijcie przed Wielkim Guru, jako i ja czynię.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
vandall1

Doczy: 05 Maj 2008
Posty: 223
Skd: Kpv,Gdynia
PostWysany: 22 Cze 2008, 23:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kryspingdynia napisa:
vandall1 napisa:
Kryspingdynia napisa:

Oczywiscie ze nie bylo stac i dlugo nie bedzie stac, dlatego nie mieszkam w mojej ojczyznie okupowanej przez pasozytow i bezpieke.


przesadzasz i to grubo...


Dlaczego przeciez Polska od 1989 roku teoretycznie miala pelne szanse dogonic w 20 lat najbogatsze kraje swiata a za sprawa sitwy bezpieki i lansowanej przez nich dla dobrej prasy pasozytniczych grup nacisku stalismy sie skansenem politycznym i gospodarczym. Dlaczego kraj n ie osiagnal nawet minimum slowenskiego? Polska ma olbrzymie mozliwosci stania sie liderem gospodarczym na mapie swiata. Jednak te procesy zostaly zachamowane w/w patologia.


ponawiam:"przesadzasz i to grubo..."
1/ Sam piszesz,że "teoretytcznie"Teoretycznie to ja mogę polecieć na księżyc Wink
2/Polityka nigdy nie jest do końca czysta i nie wymagaj tego bo to nie realne.

Natomiast w kwestiach "pomocowych"to chyba mamy zbiezne poglądy:takie akcje z reguły żle skutkują /Grażyna/.
Nie będę tu uzasadniał,tylko dodam,że jest to wynik zbyt dużego wpływu politycznego grupy /często niesformalizowanej/ tzw "pożytecznych idiotów",czyli ludzi realizujących na siłę swoje idealistyczne wizje.

lili 67:
Ty chyba kobietą jesteś Rolling Eyes bo jak kobieta się obrażasz.A tu Cię nikt personalnie nie atakuje.Masz doła może Wink ?
_________________
Skype:marek.is1
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 23 Cze 2008, 0:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili67 napisa:
No wreszcie sie dowiedziałam, że jestem głupią blondynką bez klasy. Od dawna się domyślałam. Zresztą, co tam ja, właściwie większość ludzi na tym forum. Dobrze, że mamy kogoś, kto nas oświeca.

Dzięki Ci, kryspingdynia, że czasem zniżasz się do naszego poziomu i pozwalasz czerpać i nam z Twego naczynia bezmiernej mądrości.

Dalej ludzie, uklęknijcie przed Wielkim Guru, jako i ja czynię.


Przekierowalas adresatow a uogolnienia spersonalizowalas. Przeciez nie atakowalem ciebie Smile Rozmawiamy sobie milo tylko. Podobno ciasto na chleb chcesz ugniesc i zaprosic na poczestunek, wiec sie pilnuje.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 23 Cze 2008, 1:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kryspingdynia napisa:

Przekierowalas adresatow a uogolnienia spersonalizowalas. Przeciez nie atakowalem ciebie Smile Rozmawiamy sobie milo tylko. Podobno ciasto na chleb chcesz ugniesc i zaprosic na poczestunek, wiec sie pilnuje.


Ea natura multitudinis est: aut seruit humiliter aut superbe dominatur; libertatem, quae media est, nec struere modice nec habere sciunt.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Grazyna

Doczy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skd: Islandia
PostWysany: 23 Cze 2008, 9:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem absolwentką szkoły o dość dziwnej nazwie - Szkoła Pracowników Służb Społecznych. w kazdym bądz razie wiem,że jak najbardziej ludzką rzeczą jest nieść pomoc ludziom, TYLKO ,ZE NALEZY TO ROBIĆ MĄDRZE. Bo w przeciwnym wypadku możemy tych ludzi , pomimo najlepszych chęci jeszcze bardziej skrzywdzić niż im pomóc!!! Jest taki prosty skrót myślowy. Pomagać za pomocą wędki, a nie ryby. To wielkie uproszczenie tematu, ależeby to dokładnie i jasno wyjaśnić musiałabym zbyt dużo pisać .( a nie wiem nawet czy to Państwa interesuje). Ogólnie jest zasada,że nie można ludzi przyzwyczajać do ciągłej pomocy jeżeli są przesłanki, że dana rodzina może sama sprostać swoim problemom w krótkim okresie czasu. Skutki nie przestrzegania tej zasady rodzą często patologie społeczne. Na przykładzie tej kobiety,( o której przedtem pisałam) możemy przypuszczać,że jej rodzeństwo ( jedno z nich jest już dorosłe) zawsze będzie miało postawę roszczeniową, ( czyli wszyscy muszą mi pomagać , bo jak nie to sam se ewentualnie wezmę) Podobne zachowania zauważyłam niedawno w Niemczech wśród niektórych obcokrajowców. Ale to też temat-rzeka. Jednak pomimo tych wszystkich zawiłości to pomoc innym ludziom nie jest najgorszym wydatkiem jakie ponoszą podatnicy. Jak miałam kiedyś kontakt w pracy z emerytami i rentami wypłacanymi w Polsce to szlak mnie trafiał ile to biorą.... ( myślę ,że się domyślacie).... ! Lepiej żebyście nie wiedzieli, bo była by potrzebna chyba pomoc lekarska! A takie wspieranie przez Polskę walk, to są dopiero wydatki!!!
Jesli chodzi natomiast o samą Islandię to chyba wszyscy obcokrajowcy płacą tutaj niemałe podatki i często na wskutek swojej niewiedzy nie potrafią wyegzekwować swoich praw jako podatników. Taka jest niestety smutna prawda czasami.
_________________
Brunetka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
unregistered

Doczy: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysany: 23 Cze 2008, 10:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kryspingdynia napisa:

Masz chyba problemy z ogarnieciem tekstu pisanego


Przykro mi Kryspingdynia ale to raczej ty masz te problemy.


Uporzadkuje troche by bylo latwiej wszystko objac.

Zaczelo sie od

1.
Kryspingdynia napisa:

Nie mialy w mediach, gdyz one nauczone poplitycznej poprawnosci o tym nie smialy wspomniec, zajmowaly sie pobocznymi kwestiami w.w sprawie


Jako ze troche sie interesuje sprawami dziejacymi sie na Islandii wiem ze w mediach byly poruszane sprawy dotyczace miedzy innymi zakwaterowania tych rodzin, podjecia nauki przez dzieci w szkole, sprawy zatrudnienia w Akranes. Nie uwazam tych spraw za blache czy tez poboczne, dlatego zdziwilo mnie to Twoje zdanie i zadalem pytanie:

2.
unregistered napisa:

Z calym szacunkiem prosze bys mnie oswiecil o jakich to pobocznych kwestiach w tej sprawie islandzkie media wspominaly?


Na co dostalem "odpowiedz"

3.
Kryspingdynia napisa:


Z przyjemnoscia odpowiem. Przemilczana byla ...
Nie byla przedstawiona ...


Niestety ten post jest bez sensu, gdyz ja pytalem o cos zupelnie innego.
Wytknalem Ci to i poprosilem o odpowiedz na moje pytanie.
Jedyna odpowiedzia bylo

4.
Kryspingdynia napisa:


unregistered nie odwracaj uwagi wytluszczajac zdania, napisalem wyraznie co media przemilaczaly, dla mnie to jest wazne, nie bede powtarzal tych bzdur ktore glosily, takim belkotem sie nie zajmuje.


Jak widac znow nie udzieliles odpowiedzi na moje pytanie (mimo ze wczesniej z przyjemnoscia zapowiadales ze mi odpowiesz).
Jednoczesnie sugerujesz ze to ja mam problemy z ogarnieciem tekstu pisanego.

Dodatkowo sprawy ktore na poczatku byly wedlug Ciebie poboczne staly sie juz bzdurami i belkotem.
Czy sprawy o ktorych wspominaly islandzkie media dotyczace m.in. zatrudnienia, zakwaterowania i szkolnictwa tych ludzi to sa wlasnie te bzdury i belkot o ktorym piszesz?

Napisalem wczesniej

5.
unregistered napisa:

Caly czas mam wrazenie ze nie wiesz o czym piszesz



i nadal to z przykroscia podtrzymuje.

Jesli chcesz dowiedziec sie czegos wiecej polecam
http://www.skessuhorn.is/default.asp?sid_id=24845&tre_rod=001|002|&tId=99

Kryspingdynia napisa:

Przeczytaj sam siebie o zobaczysz ze nic nie wniosles, celowo jak dla blondynki napisalem o tyranii systemu podatkowego majacego mozliwosc wydawania podatkow po uwazaniu, demokracja nie oznacza mozliwosc rabowania jednego aby dac drugiemu, nawet nie oznacza ze kazdy moze glosowac, radze odrobic lekcje z historii demokrecji


Chcialbym sie jakos odniesc do tej wypowiedzi ale boje sie z powodu obecnej formy tego zdania moge Cie zle zrozumiec.
Wyglada na to ze placzesz "tyranie" systemu podatkowego z demokracja, demokracje z jakims rabunkiem i jest jeszcze cos o historii demokracji.
Przy okazji, ja wiem o tym ze w demokracji nie wszyscy moga glosowac. Ludzie maja ograniczone prawa wyborcze z roznych przyczyn ale to nie znaczy ze nie moga uczestniczyc w zyciu spolecznym i wplywac w ten sposob na osoby ktore maja prawo glosu.



Do Lili67
chyba masz literowke "... servit ..." ale moge sie mylic bo ja z lacina to na bakier.
_________________
prawie regulamin forum
1. Forum nie powstało z myślą o miłośnikach pracy na Islandii.
Powstało z myślą o miłośnikach Islandii, skupionych wokół ICELAND.PL
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 23 Cze 2008, 21:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Punkty 1-4 sprowadzaja sie wciaz do tego samego, zakwaterowanie, szkoly opieka, czyli wydawanie cudzych pieniedzy na uslugi powszechne przez spoconego od pierdzenia w stolek urzedasa jest komentowania zbedne. Zatrudnienie moglo by byc, gdyby nie drobny szczegol-tam byly dzieci i ich matki, ktore pewnie jeszcze nie skonczyly reprodukcji, a jak sie naucza od ziomali r......a systemu to ho ho, wiec z szukaniem dla nich pracy radze sie nie trudzic na marne, raczej pomyslec trzeba o nadgodzinach dla siebie, aby utrzymac, pod przymusem, cala ta radosna tworczosc, bez szwanku dla wlasnych wydatkow.

5. Tyrania systemu podatkowego nie wyklucza sie z demokracja jest raczej jej stalym towarzyszem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 23 Cze 2008, 21:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

unregistered napisa:

Do Lili67
chyba masz literowke "... servit ..." ale moge sie mylic bo ja z lacina to na bakier.


Nie wydaje mi się. Ważne, że Ci co znają, to zrozumieli.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 23 Cze 2008, 21:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili67 napisa:
unregistered napisa:

Do Lili67
chyba masz literowke "... servit ..." ale moge sie mylic bo ja z lacina to na bakier.


Nie wydaje mi się. Ważne, że Ci co znają, to zrozumieli.


lili nie osmieszaj sie, bo ktos gotow pomyslec ze ta znajomosc wynika z kilkuletniej "fryzjerskiej" przygody w slynacym z tego kraju.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 24 Cze 2008, 0:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kryspingdynia napisa:

lili nie osmieszaj sie, bo ktos gotow pomyslec ze ta znajomosc wynika z kilkuletniej "fryzjerskiej" przygody w slynacym z tego kraju.


Nie wiedziałeś, że głupie blondynki bez klasy zawsze się ośmieszają? A także ośmieszają się Ci, którzy z takowymi blondynkami dyskutują.

Aż strach, co ktoś gotów pomyśleć czytając taką wypowiedź:

Cytat:
"...ich matki, ktore pewnie jeszcze nie skonczyly reprodukcji, a jak sie naucza od ziomali r......a systemu to ho ho, wiec z szukaniem dla nich pracy radze sie nie trudzic na marne.."


bo głupia blondynka pomyśli, że autor takiego zdania to bywalec śródmiejskiego rynsztoka. Cóż za soczysty styl, po prostu esensja polskiego języka.

Gratuluje i dobrej nocy życzę (najlepiej ze słownikiem poprawnej polszczyzny).
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Tomsson
Go
PostWysany: 24 Cze 2008, 9:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili zmien nick na paw, moze byc tez paf
bedziem wiedziec o co kaman
Powrt do gry
Grazyna

Doczy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skd: Islandia
PostWysany: 24 Cze 2008, 10:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Reprezentujecie skrajne poglądy,ale żeby dokuczać kobiecie to już naprawdę nie powód do pisania. Każdy pogląd ma dobre i złe strony. Jeżeli nie umiecie się uszanować to poszukajcie sobie osób , które będą się z wami zgadzali w przekonaniach i będzie miło dla wszystkich. Ten problem jest stary jak świat i jeszcze nikt na świecie nie znalazł złotego środka. Chyba coś w starożytnym Egipcie byli najbliżej rozwiązania tego problemu. Ale to tak na marginesie.
_________________
Brunetka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 24 Cze 2008, 13:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lili, nie cztalas chyba nic wiecej od podstawowki, jezyk zyje, dowolnosc gramatyczna j. polskiego pozwala na syntezy lub dla scislosci zamieszcznie gwary srodowiskowej inaczej jezyk umrze jak lacina nad czym zreszta ubolewam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 24 Cze 2008, 13:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym tygodniu, rynek walutowy bezlitosnie ocenia polityke socjalna tego kraju.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 24 Cze 2008, 20:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grazyna napisa:
Reprezentujecie skrajne poglądy,ale żeby dokuczać kobiecie to już naprawdę nie powód do pisania. Każdy pogląd ma dobre i złe strony.


Ależ my tylko miło sobie rozmawiamy. Nikt nikomu nie dokucza, czyż nie?
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
lili67

Doczy: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skd: Hafnarfjördur/Keflavik
PostWysany: 24 Cze 2008, 20:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kryspingdynia napisa:
Lili, nie cztalas chyba nic wiecej od podstawowki, jezyk zyje, dowolnosc gramatyczna j. polskiego pozwala na syntezy lub dla scislosci zamieszcznie gwary srodowiskowej inaczej jezyk umrze jak lacina nad czym zreszta ubolewam.


Ja nie umiem czytać, tak na marginesie. Ale jeśli pozwolisz, pisać będę po swojemu. Bez gwary.

Twoja interpretacja rozwoju języka polskiego jakoś mi nie leży. Niemniej, wolnoć Tomku, w swoim domku.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 24 Cze 2008, 21:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz dobrze lili, co ta gwara znaczy, wiec nie rob z siebie Dulskiej.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysany: 24 Cze 2008, 22:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

vandall nie przesadzam, interesuje sie od lat ta sprawa i wiem duzo, co pozwala mi tak sadzic, jezeli masz watpliwosci to najnowszy cymesik z archiwow zostal opublikowany w glosnej dzisiaj ksiazce o elektryku ze stoczni gdanskiej, przy odrobinie wyobrazni mozna sie zorientowac na jaka skale polska stala sie ofiara przekretu przy okraglym stole i pozniej w magdalence. Wczesniej zamiescilem ciekawy komentarz dotyczacy tej sprawy.

Jak bezpieka walczyła w obronie p.Wałęsy
Jak już pisałem, nie mam zamiaru specjalnie zajmować się p.Lechem Wałęsą - nie dlatego, że to był agent SB, lecz dlatego, że jest to kompletne zero. Zawsze tylko bredził i bredził (wczoraj oświadczył: "Oczyszczę się - i dostanę znów Nobla!"). Nawet ukraść kompromatów ze swojej teczki nie umiał inteligentnie. Ludzie wychowani w kulcie "władzy klasy robotniczej" uparli się widzieć w Nim nieledwie geniusza. Nie mam pojęcia, dlaczego.

Kluczowe dla historii Polski jest dowiedzenie się: w którym momencie bezpieka, uważająca (i słusznie!) KSS KOR za głównego wroga Polski - nieoczekiwanie dopuściła do rozmów w Magdalence eksponentów "Wielkiego Wschodu", czyli Jacka Kuronia i Adama Michnika - i postanowiła oddać im władzę w Polsce.

To nastąpiło w ciągu dwóch dni, między 13 a 15 września 1988. Co się wtedy stało?

P.Mieczysław F. Rakowski twierdzi, że euro-lewica obiecała duże pieniądze...

We wrześniu 1981 roku w Gdańsku działacze WZZ tłumaczyli, że oni przecież wiedzieli, że był agentem bezpieki - ale w momencie wyboru na szefa Komitetu Strajkowego forowała go taka liczba agenciaków, że nie dali rady. A po kilku dniach było już za późno: stał się SYMBOLEM - i był nie do ruszenia.

Spasowali.

Proszę zdać sobie sprawę z potęgi aparatu bezpieki, który w ciągu kilku dni, dysponując środkami masowego przekazu i siecią 300.000 TW zrobił z p.Wałęsy IDOLA MAS.

Nie wiedziałem jednak, jakie siły była gotowa uruchomić bezpieka, by raz ulokowanego na szczycie wielo-milionowego ruchu swojego człowieka - na tej pozycji utrzymać. Tego dowiedziałem się z dokumentów zebranych w książce pp.Cenckiewicza i Gontarczyka:

---

Nr 18

1981 luty 21, Warszawa - Plan działań przygotowany przez Departament III "A" MSW w razie pozbawienia Lecha Wałęsy funkcji przewodniczącego KKP NSZZ "Solidarność"l

Warszawa, dnia 21 II 1981 r.
TAJNE SPEC[jalnego] ZNACZENIA

KONCEPCJA przygotowania i realizacji działań na przypadek wykonania zamiaru eliminacji Lecha Wałęsy z przewodniczącego KKP NSZZ "Solidarność" przez KSS KOR i elementy "ekstremistyczne"

1. Analiza zjawisk występujących ostatnio w niektórych ogniwach "Solidarności", a głównie na forum Krajowej Komisji Porozumiewawczej wskazuje, że:
1.1. KSS KOR przejawia zamiary zdjęcia bądź doprowadzenia do rezygnacji Lecha Wałęsy ze stanowiska przewodniczącego KKP, jako ,,zbyt ugodowego wobec rządu";
1.2. J[acek] Kuroń przygotowuje klimat do obsadzenia stanowiska przewodniczącego KKP przez osobę oddaną KSS KOR-owi. Realne przesłanki wskazują, że J[acek] Kuroń typuje na to stanowisko Zbigniewa Bujaka, przewodniczącego MKZ Regionu "Mazowsze".
2. Aktualne rozpoznanie wskazuje, że przeciwko L[echowi] Wałęsie opowiedzą się (na forum KKP i w terenie) przewodniczący następujących MKZ: Bujak ("Mazowsze"),
[Jan] Rulewski (Bydgoszcz), [Eligiusz] Naszkowski (Piła), [Andrzej] Sobieraj (Radom), [Andrzej] Słowik (Łódź) oraz osoby związane z KO KKP - ich MKZ-y mogą reprezentować linię obrony Wałęsy): [Lech] Dymarski(Poznań), [Karol] Modzelewski (Wrocław), [Tadeusz] Jedynak
a także eksperci i doradcy związani z KSS KOR we wszystkich ogniwach
3. W obronie Wałęsy opowiedzą się czynnie:
3.1. MKZ w: Bielsku-Białej, Bytomiu, Katowicach, Wałbrzychu, Lublinie, Szczecinie, Krośnie, Rzeszowie i tzw. mniejsze;
3.2. Episkopat Kościoła katolickiego i eksperci ze stowarzyszeń chrześcijańskich;
3.3. Chłopi - w rezultacie udziału Wałęsy w końcowej fazie pertraktacji strajkujących w Rzeszowie i Ustrzykach z rządem.
4. W razie zaistnienia przewidywanej sytuacji planuje się podjęcie szeregu działań obronnych i ofensywnych.
4.1. Polska Agencja Prasowa winna opublikować oświadczenie zawierające tło i przyczyny odsunięcia Lecha Wałęsy ze stanowiska przewodniczącego KKP przez KSS KOR i elementy "ekstremistyczne" w "Solidarności". Projekt oświadczenia winien być opracowany w Zespole Propagandy KC PZPR z wyprzedzeniem;
4.2. Wskazanym byłoby oświadczenie Episkopatu broniące Lecha Wałęsy. Rolę inspirującą winien przejąć Dep[artament] IV MSW;
4.3. Wskazanym jest natychmiastowe spotkanie się z L[echem] Wałęsą przez członka rządu (wicepremiera [Mieczysława F.] Rakowskiego albo ministra [Stanisława] Cioska i opublikowanie komunikatu rzecznika prasowego rządu, w treści którego wyrażony byłby szczery żal z powodu odejścia L[echa] Wałęsy ze stanowiska przewodniczącego Krajowej Komisji Porozumiewawczej;
4.4. Wyprzedzająco opracować treść ulotki w obronie Wałęsy, a przeciwko KSS KOR. Zawierać ona winna:
sylwetkę Wałęsy, odpowiedź na pytanie, dlaczego KOR wykańcza go, akcentować powiązania KSS KOR z zachodnimi ośrodkami dywersyjnymi, ewentualnie, kto występował i głosował przeciwko Wałęsie.
Treść ulotki opracują: Wydz[iał] I i III Dep[artamentu] III-A i Wydz[iał] IX Dep[artamentu] III MSW.
Ulotki winny być rozkolportowane w miejscach publicznych miast wojewódzkich i w dużych zakładach pracy, siłami własnymi SB, po zdjęciu Wałęsy.
4.5. Wszystkie piony operacyjne uruchomią w trybie natychmiastowym sieć osobowych źródeł informacji, zlecając im zadanie wywołania i podtrzymania w miejscach pracy dyskusji na temat odwołania Wałęsy oraz inspirowania innych osób do zadawania pytań działaczom "Solidarności" - kto i w czyim interesie doprowadził do zdjęcia wymienionego oraz żądanie przywrócenia Wałęsie władzy.
4.5.1. Wytypowana sieć winna w trakcie dyskusji wskazywać na KSS KOR i osobiście J[acka] Kuroniajako sprawców "wykończenia" Wałęsy.
4.5.2. Zmasowane działania poprzez osobowe źródła informacji i w drodze ulotkowej winny wywołać powstanie "powszechnej obrony" Wałęsy i potępienie KSS KOR.
4.6. Inspirowanie środków masowego przekazu.
4.6.1. Wytypowani uprzednio redaktorzy telewizji i radia winni przeprowadzać wywiady z robotnikami dużych zakładów przemysłowych, opowiadających się za powrotem L[echa] Wałęsy i natychmiast je publikować;
4.6.2. Dep[artament] II w zakresie możliwości inspirował będzie korespondentów zachodnich do obrony Wałęsy i wskazywania na KSS KOR jako sprawcę "przewrotu" w "Solidarności";
4.6.3. Dep[artament] I spowoduje nadsyłanie z krajów zachodnich, o[d] licznej Polonii, listów w obronie Wałęsy, kierowanych do MKZ dużych zakładów pracy i KKP;
4.6.4. MSZ poprzez swoich pracowników w kraju i za granicą winno podczas spotkań ze swoimi partnerami z państw zachodnich odpowiednio naświetlać fakt usunięcia Wałęsy.
5. Następnym etapem działalności winien być generalny atak na przeciwników Wałęsy - doprowadzenie do ich kompromitacji, izolacji i odsunięcie od wpływów w "Solidarności". W tym celu należy użyć sieci TW oraz inspirować ogniwa "Solidarności" i działaczy w dużych zakładach przemysłowych, które poprzednio występowały w obronie Wałęsy.

OPRACOWANO w Wydz[iale] III Dep[artamentu] III-A [MSW]

Źródło: IPN 0236/277, t. 2, k. 208-211, oryginał, mps.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastpny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron