reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

dokumenty
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 25 Mar 2005, 13:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o.k.
ciag dalszy przygod z ambasadami Smile
w berlinie zostalem powiadomiony ze nie kopia kontraktu ale kopia pozwolenia na prace powinienem sie wykazac na granicy.
mam nadzieje ze to wystarczy bo nie chce mi sie czekac jeszcze na wize z ambasady dunskiej w polsce.
czyli bede liczyl ze jest tak jak napisalas karuta o 2004 roku (pozwolenie w komputerze) a nie tak jak w 2003.
co do podejmowaniu pracy bez pozwolenia to zawsze wydawalo mi sie to raczej latwo zauwazalne dla policji albo innych sluzb do tego przeznaczonych. islandia jest badz co badz niezbyt duzym krajem i wydaje mi sie ze takie rzeczy od razu widac.
co do adama tez nie mialem wrazenia ze jestes tu traktowany jak intruz, po prostu jesli traktujesz inne osoby w pewien sposob to nie dziw sie jesli one potraktuja cie tak samo. a wyjazd na islandie? wytrwalosc i chyba jednak pokora bo islandczycy ani zreszta zaden inny narod nie maja bowiazku przyjmowac obcokrajowcow do swojego kraju i nie ma znaczenia jak bardzo chce wyjechac na islandie. te dwie cechy na pewno moga sie przydac w poszukiwaniach.
dobra dziekuje za uwage zycze spokojnych swiat.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tomsik

Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 47
Skąd: Czestochowa
PostWysłany: 25 Mar 2005, 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej
przezylem to na wlasnej skorze w styczniu, otoz na lotnisku pokazalem tylko paszport i kontrakt o prace i w odpowiedzi uslyszalem - zapraszmy, szerokiej drogi. Takze wg mnie to wystarcza. Nastepnie dostaje sie wklejke do paszportu w miejscu gdzie sie mieszka ale mnie po 2 miesiacach jeszcze nie przyszla z powodow nikomu poki co nieznanych. Ma dojsc wkrotce...
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 26 Mar 2005, 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no i wyszlo na moje ....przedwczoraj w wiadomosciach RUV zapytano ministra spraw socjalnych dlaczego nie zawiesza tego "okresu przejsciowego "teraz kiedy potrzeba pracownikow ze wzgledu na prowadzone inwestycje .Bo po 1 maja 2006 inwestycje beda juz na ukonczeniu i zapotrzebowanie na sile robocza sie zmniejszy.W zasadzie nie bylo rzeczowej odpowiedzi ,jedynie to ze nie zrezygnuja z okresu przejsciowego i nie podjeto jeszcze decyzji czy okres ten (dla nowych czlonkow Unii) zostanie przedluzony czy nie.Zastrzezone jest prawo do przedluzania tej "blokady" w sumie do 7 lat.Pewnie znowu poczekaja jak zareaguja inne wieksze panstwa wspolnoty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
svavec
Gość
PostWysłany: 28 Mar 2005, 14:55    Temat postu: Re: mam pytanie Odpowiedz z cytatem

Witam...widze ze wydajace sie prostym pytanie sprawilo niezle zamieszanie na forum i w sumie bez zadnego konkretnego wniosku...
kazda odpowiedz ma w sobie cos z prawdy ale zadna nie wyjasnia konkretow...otoz jestem na Islandi juz prawie 7 lat ,przez ten okres pomagalem a nawet sprowadzilem niezla gromadke ludzi,aktualnie pomagam nastepnej parze ktora juz ma zlozone papiery w odpowiednich urzedach...mniejsza o to ,,,otoz visa o ktora jest tyle szumu juz nie jest wymagana ,przez jakis czas rzad islandzki zeby utrudnic lub ograniczyc naplyw pracownikow zazadal posiadanie visy typu "D" dla obcokrajowcow ktorzy pochodza spoza ukladu SHOENGENA(chyba tak sie to pisze),od czasu wejscia Polski do Unii juz nie maja prawa tego wymagac bo automatycznie jestesmy traktowani jak czlonkowie Unii,oczywiscie Islandia nie nalezy do niej .Z Twojej pierwszej wypowiedzi wnioskuje ,ze wiesz wiecej niz wszystkie odpowiedzi Ci udzielone ,masz juz wszystko w reku co potrzebne ,najwazniejsza procedura to ... jest kontrakt o prace podpisany przez Ciebie w Polsce ,jak masz kserokopie to starczy,......oraz najwazniejsze rejestracja z urzedu emigracyjnego lub pozwolenie z pieczatka z urzedu pracy.Mowisz ze to masz wiec droga wolna.
Jezeli chodzi o przejscie granicy ,MUSISZ miec paszport jezeli starasz sie o prace,nie ryzykuj jadac tylko z dowodem(nie mowie ze jest to niemozliwe),Islandia nie jest w Unii i wnioskowac mozna ze paszport miedzynarodowy jest wymagany(turystycznie przypuszczam ze nawet nie musza cie sprawdzac),,,wrocmy do lotniska ,nie musisz miec ze soba zadnych papierow ,wszystkie papiery musza tam trafic przed Toba z urzedow i firmy,takze nic nie musisz miec poza paszportem.
Ale oczywiscie wyzej wymienione dokumenty ktore juz posiadasz wez gdyz bedziesz czul sie pewniej ,tak sam dla siebie,a jak pokazesz im to pierwszy przy okienku" celnika"to zaoszczedzisz im zaklopotania a sobie czasu ,gdyz w tym okienku siedza zwykle takie same balwany jak w Polsce ktorzy czuja sie gora i beda stawiali opor jak najdluzej ,PAMIETAJ musisz podejsc do okienka i powiedziec ze przyjechales do pracy,musza Cie sprawdzic tak jak to ujeto w forum w "komputerze"przemaglowac i stwierdic ze jest ok....to wszystko co do Twojego pytania o lotnisko...
Prawo zmienia sie co chwile i w tej chwili nawet urzad emigracyjny nie moze sie polapac,np w sprawie badan lekarskich .minister cos wymyslil ,a urzad glowi sie o co chodzi i jak to interpretowac,ale tyjuz masz ponoc pozwolenie w kieszeni.........jak masz wiecej pytan to wal smialo jak moge to pomoge bazujac na wlasnym doswiadczeniu.....jak wspomnialem jestem wlasnie w trakcie zalatwiania pozwolenia dla znajomych ....POWODZENIA.....
Powrót do góry
Sebastian
Gość
PostWysłany: 6 Kwi 2005, 2:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moi drodzy. Jeśli chodzi o nieszczęsną naklejkę w paszporcie to nie żadna wiza tylko nowy druk pozwolenia czy to na pracę czy to na pobyt. Ja na przykład miałem starą "zieloną kartę", którą zasugerowano mi wymienić na ową naklejkę do paszportu. A więc teraz zamiast zalaminowanego papierka wielkości karty kredytowej mam naklejkę na całą stronę w paszporcie. Postaram się to zeskanować i wrzucić na forum to obejrzycie sami. Z pieczątką to stare dzieje. To było ale już nie jest, przynajmniej dla Polski, w momencie podpisania przez Islandię ukł. z Schengen była ona wymagana i pewnie jest dla krajów spoza Unii. Karuta miała 100% racji ponieważ po ową pieczęć jeździło się do ambasady Danii w Warszawie, ale zapomnijcie już o niej. Teraz jest już co innego, tak jak pisali moi znamienici przedmówcy kopia kontraktu, paszport i to powinno wystarczyć. Moja żonka na przykład nie była pytana po co tu przyjeżdza bo żaden celnik jej nie zatrzymywał więc niekoniecznie trzeba się przygotowywać na "spowiedź: lol

P.S. Trzymajcie kciuki, ja właśnie jestem w trakcie składania papierków dotyczących nadania tutejszego obywatelstwa. Jeśli, ktoś będzie zainteresowany też mogę "zrelacjonować"

P.S. 2 Jak już przejdziesz przez odprawę to zapraszam na pokład FlyBus'a może kierowca będzie polakiem Very Happy
Powrót do góry
mariolka
Gość
PostWysłany: 13 Kwi 2005, 12:02    Temat postu: Male pytanko do karuty Odpowiedz z cytatem

Very Happy czy istnieje mozliwosc emigracji z cala rodzinka i czy zalatwia sie to w ten sam sposub co wyjazd do pracy ?? dzieki za odpowiedz . Very Happy
Powrót do góry
mariolka
Gość
PostWysłany: 13 Kwi 2005, 14:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy wlasciwie to prosze o podpowiedz wszystkich ktozy maja na ten temat cos do powiedzenia i oczywiscie jestem zainteresowana ralacja Sebastiana, Very Happy
Powrót do góry
Sebastian
Gość
PostWysłany: 13 Kwi 2005, 15:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mariolka napisał:
Very Happy wlasciwie to prosze o podpowiedz wszystkich ktozy maja na ten temat cos do powiedzenia i oczywiscie jestem zainteresowana ralacja Sebastiana, Very Happy

Moja historia to nie jest dokładnie to czego szukasz Mariolka. W moim przypadku moja żona nie była jeszcze formalnie moją żoną przyjeżdzając na wyspę. Ślub wzięliśmy pózniej. W momencie załatwiania spraw papierkowych starałem się poprostu o pozwolenie dla osoby niespokrewnionej ale mówiłem wszystkim zainteresowanym, że chodzi o moją przyszłą żonę.
Powrót do góry
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 13 Kwi 2005, 16:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli chodzi o wyjazd rodziny to chyba jest ten sam tryb co osob pojedynczych. w podaniu o pozwolenie na pobyt wypelnia sie odpowiednie rubryki dotyczace malzonka/i oraz dzieci. tylko nie wiem jak to jest z pozwoleniem na prace ale jesli mialby to byc na przyklad wyjazd do pracy w jednej firmie dla obojga malzonkow mogloby to byc dla nich pewnego rodzaju pomoca (na przyklad potrzebne jest tylko jedno mieszkanie).
teraz uwaga z mojej strony jako osobie ktora rozpoczela ten watek. przyda ci sie i to bardzo ktos kto bedzie na miejscu na Islandii, osoba ktora bedzie 'pilotowala' twoje sprawy. mnie wydawalo sie ze wszystko sobie zalatwilem tak jak napisalem wczesniej ale caly czas nie wyjechalem. otrzymalem wiadomosc ze w tej chwili nie ma pracy dla mnie i nie bede mial co robic na miejscu Sad . ale osoba/y ktore mialy kogos na przyklad rodzine na Islandii rozpoczely prace w tej firmie. nie pisze ze byli oni nie w porzadku bo tak nie mysle ale tylko by pokazac ze zdazaja sie rozne rzeczy.
oczywiscie wszystko zalezy od pracy ktora chcesz podjac Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariolka
Gość
PostWysłany: 14 Kwi 2005, 10:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy dzieki , dzieki
Powrót do góry
Asieńka

Dołączył: 09 Kwi 2005
Posty: 81
Skąd: Rkv
PostWysłany: 17 Kwi 2005, 18:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dorzucę jeszcze swoje trzy grosze, mam nadzieję, ze nie wywoła to takiej lawiny, jak pytanie o wizy wjazdowe etc. Jadę na wyspę w celach "turystycznych", mam wszystko załatwione, sen z powiek spędza mi jedynie formularz E-111. Z tego, co wiem, jest niezbędny ( Question ) a do otrzymania go potrzebuję zaświadczenie, że ktoś za mnie płaci składki zdrowotne. A tu pikuś, bo uczelnia twierdzi, że mnie nie ubezpiecza (a to chyba powinno iść automatycznie), a rodzice też nie. O ojcu nie wspominam, bo to inna bajka a matka jest bezrobotna bez prawa do zasiłku i NFZtu, w związku z czym Urząd Pracy też mnie nie ubezpiecza, choć w innych przypadkach to robi. I o co chodzi Question Czy mi jest w ogóle niezbędny ten formularz E111??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 17 Kwi 2005, 19:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mariolka napisał:
: przeczytalam gdzies na forum ze pranie na Islandi oddaje sie do pralni lub kozysta z pralni samoobslugowej .moze wydac sie to blachostka ale Very Happy Very Happy kiedy ma sie dzieci , pranie to powazny problem . wiec jak to wyglada naprawde ???
o pralniach samoobslugowych to nie wiem ,ale tu przewaznie kazdy ma pralke ,najtansza kosztuje okolo 30 000-ale to juz trzeba polowac ,normalna cena za tanszy model okolo 40 tys kr czyli 500 euro,za male pieniadze mozna odkupic ,kolezanka kupila za 5 tys kr...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariolka
Gość
PostWysłany: 17 Kwi 2005, 20:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieki karuta , uspokoilas mnie Very Happy
Powrót do góry
Nul

Dołączył: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skąd: KrakĂłw
PostWysłany: 18 Kwi 2005, 14:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Asieńka napisał:
Czy mi jest w ogóle niezbędny ten formularz E111??


Ha, kompletnie zapomnialam o E-111 Smile
Jak na razie nie byl mi potrzebny, ale fakt, ze lepiej miec, gdyby... Widzialam cennik uslug medycznych dla nieubezpieczonych...
A NFZ Ci nie potrafi nic powiedziec???

Mam nadzieje, ze rozwiazesz problem, a kiedy juz tam bedziesz, pozdrow ode mnie Akureyri, a najlepiej zmiesc mnie gdzies w kieszeni plecaka Smile
_________________
A-Nul
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Asieńka

Dołączył: 09 Kwi 2005
Posty: 81
Skąd: Rkv
PostWysłany: 19 Kwi 2005, 9:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W NFZ nic mi nie mówią, wciąż mnie odsyłają od okienka do okienka :x
A pani, do której jadę powiedziała, że mam mieć ubezpieczenie polskie, bo islandzkie ona mi już kupi... może wystarczy mi ISIC Question

A pozdrowienia jak najbardziej język język język
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sebastian
Gość
PostWysłany: 21 Kwi 2005, 1:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Asieńka napisał:
Czy mi jest w ogóle niezbędny ten formularz E111??


Jeśli chcesz poznać moją opinię, to jest on bardzo potrzebny. Chyba, że chcesz płacić o wiele więcej za opiekę medyczną.
Historia z życia: Żona skręciła nogę, w sumie nic poważnego, skręcenie i stłuczenie kostki. Pojechaliśmy więc do szpitala a tam pytania typu: "gdzie pracuje?", "ile czasu przebywa na wyspie?" gdy do pani w okienku dotarło, że żona przebywa w Islandii od 5 miesięcy to zamiast 5000 chcieli nas skasować 23000 ISK. Po wielkiej batalii przekonałem panie, że Polska jest członkiem UE, bo one myślały, że nie, i dla pewności pojechałem do domu po E 104. Po przedstawieniu papierka rozmowa zaczęła mi się już barzdziej podobać bo panie operowały już dużo niższymi sumami. Więc jeśli wiesz napewno, że nie będziesz musiała korzystać z pomocy lekarskiej to możesz zapomnieć o E 111 jednak odradzam to ponieważ w razie czego koszta są kosmiczne.
Powrót do góry
icelandofil
Gość
PostWysłany: 11 Sie 2006, 14:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witajcie

Czy ten druk E-104 i E-111 musi być przetłumaczony czy wystarczy w takiej postaci jakiej otrzymalem z NFZ ???
Powrót do góry
karlos

Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9
PostWysłany: 12 Sie 2006, 1:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

icelandofil napisał:
witajcie

Czy ten druk E-104 i E-111 musi być przetłumaczony czy wystarczy w takiej postaci jakiej otrzymalem z NFZ ???


http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=0&artnr=0
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
icelandofil
Gość
PostWysłany: 12 Sie 2006, 23:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to nieĹşle...


Na stronie NFZ wynika ,że od 1 stycznia 2006 r. formularz E 111 został zastąpiony Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego.


A ja bedąc w lipcu 2006 roku w siedzibie NFZ w Ełku i mówiąc ,że jade na Islandię i potrzebny mi dokument który potwierdzi moje ubezpieczenie , facet dał mi wniosek o wydanie zaswiadczenia E-104 i powiedział ,że po przyjezdzie na Islandię bedę musiał ten druk E-104 oddać pracodawcy.
Powrót do góry
karlos

Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9
PostWysłany: 13 Sie 2006, 6:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm napisali tam ze E 104 brac trzeba jak wyjezdzasz na dluzej w celu podjecia pracy, ale nie powiedzieli tobie w Elku ze EKUZ przydaje sie zanim ta prace znajdziesz ew.podejmiesz (traci ona waznosc wtedy)
Jak w Polsce jestes jeszcze to bierz EKUZ mi w Bialymstoku od reki wydali.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron