reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Czy Islandia nie będzie zdominowana przez huty?
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 9 Lis 2006, 20:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

brennisteinsdíoxíð to dwutlenek siarki.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 13 Lis 2006, 6:11    Temat postu: Huty Odpowiedz z cytatem

Być może SO2 i CO2 biorą się z zanieczyszczeń, które są w boksycie. Natomiast fluor to kwestia technologii topienia boksytu przy użyciu kriolitu, który jest związkiem fluoru i pomaga obniżyć temp. topn. boksytu.
Powoduje to jednak, iż część kriolitu rozkłada się właśnie z wydzieleniem fluoru.
Ale właściwie to wszystkie te gazy są łatwe do wyłapania. Najważniejsze by wyłapać SO2 i fluor, bo CO2 jest nieszkodliwy, a mity o jego wpływie na efekt cieplarniany są trochę wyolbrzymione. Akcja zalesiania jest wystarczającym remedium na emisję CO2 Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 17 Lis 2006, 13:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli mozemy uznac, ze w zasadzie huty nie robia krzywdy przyrodzie (zakladajac ze wylapiemy skladniki wymienione powyzej...)?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
ObsikanyRekin

Doczy: 28 Lip 2006
Posty: 168
Skd: Czubkofjordur, Kretynvik
PostWysany: 23 Gru 2006, 16:56    Temat postu: Re: Aluminium Odpowiedz z cytatem

Odżajer Egzegeta napisa:
Hmmmm nie pamiętam już dokładnie jak przebiegał proces elektrolizy stopionej rudy aluminium, ale coś mi się zdaje, że nie powstaje tam CO2 (dwutlenek węgla).
Boksyt, z którego otrzymuje się aluminium, jest skałą, która zawiera tlenki i wodorotlenki glinu, a więc w wyniku elektrolizy powinien powstawać obok glinu równieć tlen.
Być może standardowe huty aluminium są napędzane elektrycznością węglową, stąd produktem ubocznym jest CO2. W przypadku Islandii, CO2 nie powinno się wydzielać w procesie produkcji.


Odżajer masz jakies wykształcenie techniczne? dobry jesteś w te klocki język
Dwutlenek wegla jest reduktorem w reacjach reduckji-utleniania(redox)róznorodnych rud (w tym rudy tlenku glinu(III)) zachodzących w piecu hutnicznym(w tym piecu prowadzi się stapanie i redukcje surówki)-ewentualnie reduktorem moze byc czad ale redukucujac tlenki metali ulenia sie i tak do dwutlenku węgla. Chyba z tąd pochodzi dwutlenek węgla. Wodotlenek glinu chyba nie ulegla erektlozie bo nie jest zasadą. Na skałkach się nie znam ale jak glin wystepuje w boksycie w postaci wodotolrenku glinu to musi byc w postaci jakiegos hydratu i nie wiem czy to tak moze być. Tlen musi pochodzi z elektrolizy stopionego tlenku glinu. A dwutlenek węgla mozna łatwo przepuscic przez roztór wodorotlenku wapnia i sie otrzyma nieszkodliwy weglan sodu ale to jest drogie i niebiezkiepczne bo wodorotlenek wapnia stanowi zagrożenie. W Poslce sie takich zabiegów nei wykonuje bo szkoda kasy i dawaj dwutlenek wegla do atmosfery!
Co do dwutlenku siarki (tlenku siarki(IV)) to nie jest tak łatwo bo ten tlenek tworzy nietrwały kwas i reakcje sa dosc trudne. Pozatym neutralizowac go można robiąć rekakcję z wodorotlenkiem wapnia bo powstaje wtedy siarczan(IV) wapnia który niestety jest rozpuszczlany dobrze w kwasach a SO2 w rekacji w woda daje kwas(słaby ale zawsze jest) i ciezko potem z takiego bajora róznych janów wyłapać siarka w jakiej kolwiek postaci. Pozatym SO2 szybko ulatnia sie roztworu i tez jest groźny. neutralizacja innymi metalami jest jeszcze droższa(cobalt, srebro,bar...) także dwutlenek siarki w Polsce też dawaj do atmosfery!! SO2 jeszcze mozna wyłapywac przez filtry kominowe, ale jak to sie odbywa to kij wie...

Myśle ze ta huta narobi kłopotów na wschdonich fiordach.
Mam pytanie...z kąd islandczycy będą brać tlenek glinu w jakiej kolwiek postaci? czyżby kopalnie odkrywkowe?

Nie chce żeby ten post byłe odebrany jako atak na Odżajera bo tak nie jest! Zawsze znajdą sie takie głupki tkóra powiedzą ze jestem głupim 17-latkiem który musi zminić nick i się mądrzy i wogóle powienien sie zamknać :/ mam nadzieje, że jak zwykle nie zostane zbryzgamny Smile)

Pozdrowienia i wesołych Jól wszytskim Smile)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 24 Gru 2006, 1:10    Temat postu: Re: Aluminium Odpowiedz z cytatem

ObsikanyRekin napisa:
Odżajer masz jakies wykształcenie techniczne? dobry jesteś w te klocki
Tak.


Cytat:
Dwutlenek wegla jest reduktorem w reacjach reduckji-utleniania(redox)
Tu się mylisz. CO2 (prawie) nigdy nie będzie reduktorem, a jesli już to może być utleniaczem (np. reakcja sodu z CO2).
Pewnie miałes na mysli redukcje za pomocą węgla (koksu) w reakcji Fe2O3 + C ---> Fe + CO2 (bez współczynników stechimetrycznych)

Drugi błąd to informacje jakoby aluminium produkowano w oparciu o piece hutnicze. Nie słyszałem by tak sie produkowało aluminium. Prawdopodobnie potencjał reakcji Al(3+)--->Al jest zbyt duży i stosowanie koksu (węgla) jako reduktora być może nie wystarcza (nie mam w tej kwestii wiedzy).

Jedyną znaną mi i stosowaną na świecie metodą uzyskiwania aluminium jest redukcja prądem elektrycznym na katodzie w stopionym Al2O3 z dodatkiem kriolitu.
Gdybyś bardziej pomyślał, to nie pisałbyś o procesach "piecowych", bo przecież Islandia słynie z taniego prądu elektrycznego, dlatego tam opłaca się produkcja aluminium.


Cytat:
Myśle ze ta huta narobi kłopotów na wschdonich fiordach.
A ja myślę, że nie. Gdyż jest to huta elektryczna i przy odpowiednich filtrach nie będzie nic emitować i będzie prawie bezgłośna.

Cytat:
Mam pytanie...z kąd islandczycy będą brać tlenek glinu w jakiej kolwiek postaci? czyżby kopalnie odkrywkowe?
Boksyt przypłynie na statkach, na których z powrotem popłynie już czyste aluminium.


Cytat:
Nie chce żeby ten post byłe odebrany jako atak na Odżajera bo tak nie jest!
Nie odebrałem twego postu jako ataku, ale dobrze, że piszesz wprost jakie są twoje intencje, bo czasem rzeczywiście można by to różnie odebrać Smile

Cytat:
Zawsze znajdą sie takie głupki tkóra powiedzą ze jestem głupim 17-latkiem który musi zminić nick i się mądrzy i wogóle powienien sie zamknać
Nie jest tak źle. Masz sporą wiedzę chemiczną, ale trochę pomieszaną i chaotyczną. Pomyliłeś proces uzuskiwania stali z procesem uzyskiwania aluminium.
Ale nie przejmuj się, bo lepiej się mylić i uczyć się na tych błędach, niż nic nie wiedzieć i wiedzy nie zdobywać.
Biorąc pod uwagę, że być może masz nauczycieli-idiotów, to trudno mieć do Ciebie pretensje, że pewne rzeczy się pomyliły. Wielu twoich równieśników nie za bardzo zdaje sobie sprawę w ogóle co to jest tlen, aluminium itd.

Zachęcam do kupienia dla siebie zestawu Młody Chemik. Jest tam sporo ciekawych doświadczeń, które pomagają zrozumieć chemię Smile

Mam nadzieję, że Ty nie odbierasz mojego posta jako nabijania się z Ciebie. Na prawdę wiesz sporo. Wielu studentów wydziałów chemicznych ma bardziej wybiórczą wiedzę od twojej (serio).
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
ObsikanyRekin

Doczy: 28 Lip 2006
Posty: 168
Skd: Czubkofjordur, Kretynvik
PostWysany: 24 Gru 2006, 12:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No co ty nie dobieram Very HappyVery HappyVery HappyVery Happy
Ale faktycznie byłem święcie przekonany, że alumunium produkuje sie z piecu.
A w reakcji Fe2O3 + C ---> Fe + CO2 wegiel z stopnia 0 przechodzi na stopień +II czyli traci elektrony. Zyskuje je od Fe2O3 czyli jest dla neigo reduktorem. Nie wiem bydź może znowu się myle, ale cholerka teraz jestem pewien ze może być reduktorem.
Faktycznie Al3+ do Al to jest 53eV to troszku dużo.

Młodego chemika już nie potrzebuje! język Chodze do szkoły w której nei uczą tylko wymagają. UCzą nas jak bezmyślnie zakuwać i nie stosować wiedzy w praktyce Wink Chodze do klasy z roszerozna chemią także ROZUMIEM niektóre rekacje chemiczne. Very Happy A propo niektórych studentów chemii to ostanio bylem na wykłądach na UJ i ludzie w 1 roku z chemi nie wiedzieli, że jod jest cząsteczką dwuatomową :/
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 25 Gru 2006, 15:38    Temat postu: JOD Odpowiedz z cytatem

ObsikanyRekin napisa:
A w reakcji Fe2O3 + C ---> Fe + CO2 wegiel z stopnia 0 przechodzi na stopień +II czyli traci elektrony. Zyskuje je od Fe2O3 czyli jest dla neigo reduktorem.
Tak, reduktorem jest węgiel, ale Ty w poprzednim poście napisałeś, że reduktorem jest CO2.

Cytat:
Młodego chemika już nie potrzebuje!
Zestawy Młody Chemik są właściwie dla dorosłych, a nie dla dzieci, bo przedstawiane tam reakcje nie należą do prostych.

Cytat:
A propo niektórych studentów chemii to ostanio bylem na wykłądach na UJ i ludzie w 1 roku z chemi nie wiedzieli, że jod jest cząsteczką dwuatomową :/
Nie tylko studenci pierwszego roku. Tego nie wiedzą niektórzy absolwenci.
Oczywiście mowa o jodzie w warunkach standardowych, bo w podwyższonej temperaturze, być może jod dysocjuje na atomy, a w podwyższonym ciśnieniu być może tworzy większe cząsteczki. Nie wiem, bo nie jestem specjalistą od jodu Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
ObsikanyRekin

Doczy: 28 Lip 2006
Posty: 168
Skd: Czubkofjordur, Kretynvik
PostWysany: 25 Gru 2006, 18:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha za CO2 przepraszam.
Jod symbimuje i chyba zawsze jest w postaci I2. A własciwie odżajer jakie ty masz wykształcenie? :> (wścipski)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 25 Gru 2006, 20:07    Temat postu: Chemia out Odpowiedz z cytatem

ObsikanyRekin napisa:
Jod symbimuje i chyba zawsze jest w postaci I2.
Ja nie mówię o sublimacji lub wrzeniu. Mówię o termicznej dysocjacji w bardz owysokich temperaturach (np. 1000 stopni C).

Cytat:
A własciwie odżajer jakie ty masz wykształcenie?
Nie ważne jakie mam wykształcenie, tylko jaką mam wiedzę. Mam dużą wiedzę z zakresu chemii, zwłaszcza organicznej Smile

Ale nie rozmawiajmy tu o chemii. Jeśli chcesz porozmawiać o chemii to załóż nowy wątek pod nazwą CHEMIA w off-topicu Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
miro

Doczy: 21 Lut 2007
Posty: 2
Skd: kraków
PostWysany: 27 Lut 2007, 13:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

choć temat jest juz troche przedawniony to wypowiem sie bo jestem nowy i dobrze znam tą tematyke.

A więc na islandii raczej napewno niema boksytów. Występują one w Afryce i ameryce południowej.

Jesli chodzi o szkodliwość to oczywiscie niechodzi o CO2. Choc zawsze sie troche go wytwarza i jest szkodliwy

Boksyty zawieraja kriolit czylu NA3ALF6. Czyli zawiera dużo fluoru i on jest najbardziej niebezpieczny. Jego wydzielanie spowodowało zamkniecia huty w Skawinie i konieczność remontu huty aluminium w koninie. Zamkniecie odbylo sie na wskutek interwencji naukowców, gdyż zabytki i mury w pobliskim Krakowie niszczały w zastraszającym tempie.

Teraz troche pozytywnych informacji. Dzisiejsze techniki prosukcji czystego aluminium sa nowoczesne i niepowodują większych zagrożen dla srodowiska. Jednak w samej Huciu praca ciągle jest uszczerbkiem dla zdrowia a zwłaszcza dla kości. Byli pracownicy Skawinskij huty zadko dozywaja 65 lat, a podczas zycia narazeni sa na częste złamania. Dlatego jesli ktos bedzie pracował w tej hucie a ja mam taki zamiar to radze PIC DUZO MLEKA
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Old Star

Doczy: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skd: Down Town czyli z Miasta Daunów
PostWysany: 22 Mar 2007, 23:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może dlatego właśnie huty powstają na Islandii?

Pod Akranes jest duża huta aluminium, gdzie podobno bardzo chętnie zatrudniają obcokrajowców (po tych wywodach powyżej, pewnie każdy domyśla się czemu).

Huta została postawiona przez Amerykańców paskudnych i działa jakby na bazie "off-setu".

Niegłupie ze strony USA - dogadać się z krajem bez większego przemysłu (poza rybnym), w dodatku "po starych układach" i wrzucać im wszelkie możliwe odpady do przeróbki Smile

Tym bardziej, że Islandia ma z ekologią tyle wspólnego co żółw z prędkością Smile

Ostatnio widziałem (i to nie raz) gości z pewnej dużej firmy betoniarskiej beztrosko wylewających resztki betonu prosto w "trawę" - gdzie popadło i gdzie było bliżej....

Ot ciekawostka.....

OS
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
UncleBechtel

Doczy: 02 Gru 2005
Posty: 101
PostWysany: 27 Mar 2007, 19:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ludzie nie ma nic bardziej trujacego niz huta aluminium, znam ludzi pracujacych na elektrolizie w hucie aluminium w Koninie, w wieku 40l nie maja wlasnych zebow - fluoroza sie to nazywa. Mało ktory pracownik tego wydziału dożywa 60lat.

Obecnie buduje hute na Islandii - instalacja oczyszczajaca jest typu suchego, tak nigdzie na swiecie już nie mozna budować, no chyba że w repulikach bananowych, bliski wschód, azja, no i na Islandii

Niestety Islandia została skazana na huty, tu i tak nic nie rośnie.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 30 Mar 2007, 17:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jutro glosowanie dotyczace rozbudowy huty Alu w Hafnafjordur?jak sadzicie czy przeglosuja rozbudowe czy nie?Oj chyba bedzie emocjonujace bo ostatnio byla mala roznnica miedzy przeciwnikami i zwolennikami....
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 30 Mar 2007, 17:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mysle, ze skonczy sie tak jak z Kárahnjúkar, niestety, wygra kasa.
Sluchalam wywiadu z szefem huty w Radiu Hafnarfjordur (w audycji anglojezycznej) i podal duzo korzysci, ktrore mamią ludzi. Jak go zapytano o wady przedsiewziecia, to wymienil ze bedzie wieksze zanieczyszczenie ale natychmiast wytlumaczyl ze wraz z Amerykanami wezma sie za badania w tym zakresie i problemu nie bedzie. No wiec jakie pozostaja "przeciw"? Na pierwszy rzut oka - żadne!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 30 Mar 2007, 19:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa huty byla zle prowadzona od samego poczatku - dlaczego nikt nie negocjowal z huta instalacji lepszych systemow ochrony srodowiska, dlaczego nie uzgodniono np. usypania walow dookola huty w celu wizualnego jej odgrodzenia, dlaczego nie wynegocjowano zejscia z liniami energetycznymi pod ziemie? Przeciez zarzadzajacy miastem sa uprawnieni przez mieszkancow do prowadzenia takich negocjacji. Teraz wrzystko "zwala sie" na referendum i wladze miasta beda mogly zawsze powiedziec "ludzie tak zadecydowali". Troche to tchorzliwe podejscie politykow, no ale trzeba ich zrozumiec, wybory ida. Od mojego pierwszego przyjazdu na wyspe w 2002 roku mowilo sie o rozbudowie, jednak nowe osiedla mieszkaniowe mimo wszystko rozbudowano wlasnie w strone huty. Brak konsekwencji.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 30 Mar 2007, 19:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wrzystko :-) haha
oczywiscie - wszystko
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 30 Mar 2007, 20:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie rozumiem jedej rzeczy.Skoro ludzie sa oburzeni bo huta powstaje pod ich nosem -to dlaczego w planach zagospodarowania nie zaplanowano osiedli nieco dalej?pprzeciez na brak miejsca na Islandi chyba nie mozna narzekac?.Po drugie -wlasciciele huty twierdza ze jesli nie dojdzie do jej rozbudowy to huta zostanie zamknieta w ciagu 15-20 lat gdyz stanie sie niefektywna.To moze lepiej powiekszyc juz te a nie planowac kolejnych np w Helguvik.A z drugiej strony huta bedzie truc.Ale i podatki jakie ona odprowadza jak i ilosc miejsc pracy-sa to wazne sprawy dla gminy Hafnafiordur. osobiscie uwazam ze jesli juz musi powstac jakas huta( a najwyrazniej musie bo przeciez dzieki takim inwestycjom mamy wzrost gospodarczy)to moze lepij powiekszyc juz te istaniejaca(niekoniecznie az o tyle o ile chce koncern Alcan)i zostawic w spokoju okolice Husaviku czy Helguvik.Moze lepiej stworzyc park Eldfjallgardurinn? Very Happy
Ale ile trzeba bedzie wywiercic nowych dziu w poszukiwaniu pary zeby wytworzyc cale te aluminium....hellisheidi bedzie jak ser szwajacrski...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Old Star

Doczy: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skd: Down Town czyli z Miasta Daunów
PostWysany: 30 Mar 2007, 21:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisa:
osobiscie uwazam ze jesli juz musi powstac jakas huta( a najwyrazniej musie bo przeciez dzieki takim inwestycjom mamy wzrost gospodarczy)to moze lepij powiekszyc juz te istaniejaca


To chwiejny ten wzrost gospodarczy, skoro tak trujący przemysł musi się rozrastać.....

Jak napisał kolega z Bechtela, na tak rozpaczliwe kroki muszą się decydować tylko kraje IV i V świata......

Jutro kupuje maskę ochronną - może się niedługo przydać Smile

OS

PS. Do Adminów! Proszę nie pisać po raz kolejny, że moje posty są złośliwe... Są po prostu obektywne! A moim prywatnym zdaniem, Islandia w temacie ekologii jest o jakieś 180 lat za Murzynami (nie mam nic do Murzynów, użyłem wyświechtanego określenia) i przynosi jej to WIELKI WSTYD!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 30 Mar 2007, 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ps co do lini energetycznych to w powiekszonym Straumsvik beda pod ziemia.Jesli przeglosuja....
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 31 Mar 2007, 15:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbieg okolicznosci, wczoraj wlasnie robilam projekt przylacza energetycznego do rozbudowanej huty. Strasznie trzeba sie tam nakombinowac, zeby slupy byly jak najmniej widoczne, mamy chyba z 10 koncepcji, ktore beda prezentowane mieszkancom. Poki co - kabla tam nie widze. Chyba, ze to bedzie ta 11 koncepcja...
Zebyscie nie mieli watpliwosci - projekt rozbudowanej huty juz istnieje, projekt zasilania tez istnieje, energia ma pochodzic z 3 nowych elektrowni wodnych na Pjorsie (projekt wstepny na elektrownie juz jest, ostatnio roztrzygnieto przetarg na projekt wykonawczy).
Bedzie zabawnie jesli mieszkancy powiedza nie, bo iles tam miesiecy pracy dziesiatek inzynierow pojdzie do kosza. Dziwnie sie pracuje z taka swiadomoscia.
Chociaz elektrownie i tak pewnie powstana...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastpny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron