reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Kuce Islandzkie
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 17 Sty 2006, 22:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking_warrior napisa:
Jolu ptaki nie choruja na wścieklizne. Jest to choroba ssaków.


Nie chorują ale przenosić mogą.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
salkavalka

Doczy: 12 Sty 2006
Posty: 17
Skd: warszawa
PostWysany: 20 Sty 2006, 14:49    Temat postu: a ja znów o kucach Odpowiedz z cytatem

To niesamowite, ile tych koni jest na wyspie! Czasem miałam wrażenie, że więcej niż owiec i baranów Smile
Miałam okazję brać udział w tygodniowym wypadzie - nas, jeźdzców było dwudziestu, koni siedemdziesiąt. Pędziliśmy je przez kawałek wyspy. Rewelacja. Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 25 Lut 2006, 23:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking napisa:
Na Islandii jest to problem. Jak mieszkasz w bloku to muszisz miec zgode wszystkich sąsiadów z klatki.

Durne islandzkie prawo... To może na dziecko też trzeba mieć zgodę współmieszkańców, bo przecież może płakac po nocy...
To jest ewidentne naruszenie praw człowieka do wolności.
Nie powinno się zakazywać przyczyn tylko skutki.
Właściciel psa powinien dostać mandat za zakłócanie spokoju (gdy z jego mieszakania dobywa się hałas po 22-giej), ale nie może to oznaczać usuwania psa...
To już właściciel musi iść z pieskiem na szkolenie, albo dawać mu coś na uspokojenie by nie szczekał w nocy. W ten sposób właściciel będzie się starał nie dostać więcej mandatu.
Proponuję od 2009 roku wprowadzić reglamentację na głośne instrumenty muzyczne, od 2015 zakaz sprzedaży zestawów Hi-Fi dla mieszkańców bloków, a od 2030 zakaz sprzedaży butów na twardej podeszwie (stukają w nocy o podłogę).
A od 2050 r. może nawet myślenie o zakupie psa będzie zabronione?
Wreeszcie będzie się można wyspać...

Pod względem prawa o zwięrzętach Islandczycy są niestety trochę za Afryką...
Prawo nie powinno zakazywać kupowania noża, tylko dlatego, że można nim kogoś zabić. Prawo powinno zakazywać ZABIJANIA.

A co do wścieklizny, to ciekaw jestem ile domowych psów (szczepionych co roku przeciw tej chorobie), ma w Polsce wściekliznę????
Jeżeli dodamy do tego np. wymóg specjalnej opłaty w wysokości np. 100-200 zł od zwierzęcia, to komu się będzie opłacało targać za duże pieniądze zwierzę chore?? Szczególnie, że i tak wymagana by była specjalna przepustka od powiatowego weterynarza...

A co do zarazków wścieklizny, to mam ochotę osobiście załatwić sobie probówkę z tymi paskudami i zawieźć islandczykom na pochybel.
Gdybym miał pewność, że zaszkodzi tylko durnym urzędasom to zrobiłbym to bez wahania... żal mi tylko biednych zwierząt i i niewinnych ludzi...

Bo chorobę można przywlec na różne sposoby. Może ją pewnie przenieść człowiek ugryziony w Polsce przez lisa chorego na wściekliznę, albo mysz, która się gdzieś przemyciła na promie lub w samolocie.
Skoro ssaki chorują, to pewnie i walenie morskie mogłyby jakoś przywlec tę chorobę (o ile na nią chorują).
Dróg jest wiele, a domowe zwierzęta to ostatnia możliwość jaką widzę...
Nie znam nikogo, kto ma lub miał chore zwierzę na wściekliznę...
Pewnie to domena piesków łańcuchowych lub tych, które biorą udział w polowaniu.
Ale z łańcuchowymi Burkami raczej się nie podróżuje, a psy myśliwskie są zbyt cenne, by ktoś zlekceważył ugryzienie na polowaniu.
Z resztą i tak powiatowy lekarz weterynarii musiałby dokonać oględzin.
Po prostu nie ma szans na chorobę.

Takie jest moje zdanie; jeśli się mylę to proszę mnie oświecić, bo na razie stoję na stanowisku, że przepisy są złe i śmieszne.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
stopa

Doczy: 05 Lip 2005
Posty: 187
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Lut 2006, 12:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Surowe prawo dotyczace kwarantanny ma szczegolne znaczenie w przypadku wysp - zwlaszzca takich jak Islandia. Izolacja geograficzna spowodowala wyksztalcenie sie bardzo specyficznych form zycia, czesto nie wystepujacych nigdzie indziej (np wsród entomofauny Islandii chyba 90% to endemity!). Na dodatek uklady ekologiczne ktore sie w takich miejscach wytwarzaja sa wybitnie wrazliwe na wszelkiego typu czynniki zewnetrzne. Nie wiem czy sama kwarantanna moze wykluczyc pojawienie sie nowych chorób, pasozytow, drobnoustrojow itp ale z pewnoscia polaczona z dodatkowymi badaniami znacznie zmniejsza to prawdopodobienstwo.
Mysle ze sztucznie podkrecana uciazliwosc tego przepisu oraz wysokie koszty w duzej mierze zniechecaja potencjalne proby przywozenia jakichkolwiek zwierzat na wyspe

Ptaki nie choruja i nie PRZENOSZA wscieklizny!!... walenie tez

co do pozostalych przepisow zwiazanych z czworonogami w mieszkaniach bez komentarza Shocked
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 26 Lut 2006, 14:20    Temat postu: Zwierzęta na Islandię Odpowiedz z cytatem

stopa napisa:
Surowe prawo dotyczace kwarantanny ma szczegolne znaczenie w przypadku wysp - zwlaszzca takich jak Islandia.


Ale kwarantannę lub obserwację można by prowadzić w (cywilizowanym) kraju pochodzenia zwierzęcia. Przy normalnych opłatach (np. 100-200 zł) i tak byłoby to barierą do przewożania dowolnych zwierząt. Natomiast turyści mający swoich czworonożnych przyjaciół mogliby spokojnie z nimi zwiedzać Islandię.
Nie chodzi mi o to, by wjeżdżać mogły wszelkie zwierzeta z dowolnego kraju; natomiast można by stworzyć możliwość obserwacji zwierząt w kraju ich pochodzenia...
I zapytam jeszcze: jakich chorób poza wścieklizną się boją, bo na wściekliznę polskie pieski są szczepione, więc nie chorują.
Na lotnisku i w porcie promu mógłby urzędować jeden weterynarz i za tę opłatę w wyskości 100-200 zł lustrowałby jeszcze zwierze, czy nie pogryzione itd.
Jestem pewien, że można wszystko tak zorganizować, by nie narazić Islandii na choroby...

Cytat:
Nie wiem czy sama kwarantanna moze wykluczyc pojawienie sie nowych chorób, pasozytow, drobnoustrojow itp ale z pewnoscia polaczona z dodatkowymi badaniami znacznie zmniejsza to prawdopodobienstwo.


Pewnie wjazd turystów również zmniejsza ryzyko... To może zabronić, albo i ludzi poddać kwarantannie?

Cytat:
Mysle ze sztucznie podkrecana uciazliwosc tego przepisu oraz wysokie koszty w duzej mierze zniechecaja potencjalne proby przywozenia jakichkolwiek zwierzat na wyspe

No właśnie! A ja myślę o tych turystach, którzy mają swych "przyjaciół" i chcą z nimi podróżować! Dlaczego nie mogą??
10-20 tys. zł i miesiąc kwarantanny to absurd. Zaświadczenia z kraju pochodzenia + opłata w wys. maks. 400 zł + najwyżej krótka wizyta u weteryanrza na granicy - to moim zdaniem wystarczające środki. Można dodać jeszcze mikroczip pod skórą.

Cytat:
Ptaki nie choruja i nie PRZENOSZA wscieklizny!!... walenie tez

Mam nadzieję, że jesteś pewny tych informacji Smile
Bo już sobie wyobraziłem wieloryba pogryzionego przez wściekłego polskiego psa Very Happy
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 26 Lut 2006, 14:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Durne islandzkie prawo...


Jak przyjechałem na Islandie to na początku też myślałem że jest to głupi przepis. Po jaką cholere mi zgoda sąsiadów z bloku żeby mieć psa.
Paranoja Exclamation
Ale po głębszym zastanowieniu się nie jest to takie głupie i durne.
Nie chodzi tu głównie o to że piesek szczeka. Chodzi o względy zdrowotne.
Tutejsza klatka schodowa w bloku wygląda troszeczke inaczej niż w Polsce. Na każdej klatce jest położona wykładzina. Ludzie niejednokrotnie trzymaja kurtki i buty na klatce /nikt nie kradnie/. Piesek chodząc po takiej klatce gubi futro co jest nieuniknione. Niestety w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo alergików.
Znam przypadek kiedy sąsiedzi kupili sobie kota /na koty nie trzeba mieć zgody sąsiadów/ a jedna pani w tej klatce była uczulona na koty. Nagle zaczeła mieć problemy z oddychaniem i łzawiły jej oczy kiedy tylko wracała do domu. Pomimo że nigdy nie widziała tego kota.
Tutaj jak pytasz sasiadów o zgode na psa to głównie pod kątem uczulenia na to zwierzątko.


Cytat:
Bo chorobę można przywlec na różne sposoby


Zgadza się. Chorobę można przywlec na różne sposoby.
Ale jak do tej pory na Islandii nie było z tym problemu. Psy sa tutaj szczepione tylko na wirusowe zapalenie jelit i watroby. Nie używa sie innych szczepionek.
Nie uważam więc że kwarantanna nie jest durnym wymysłem.
W Europie /kontynent/ sie jej nie stosuje ponieważ byla by bez sensu. Nie jest mozliwe zapanować na zwierzetami które przechodzą z jednego kraju do drugiego przekraczając nielegalnie granice Wink
Zgadza sie. Jest to kosztowne dla właściciela i napewno stresujące dla zwierzecia. Ale jak do tej pory skutecznie zapobiega wściekliżnie i innym grożnym choroba dla naszych pupili.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 26 Lut 2006, 18:55    Temat postu: Ludzka wścieklizna mózgu Odpowiedz z cytatem

viking napisa:
Nie chodzi tu głównie o to że piesek szczeka. Chodzi o względy zdrowotne.

Wciąż jednak walczymy z przyczyną a nie skutkiem. Skoro chodzi o alergię na sierśc, to należy karać tych właścicieli zwierząt, którzy nie sprzątają ich sierści w klatki schodowej.
Przecież to nieważne, że jest zwierzę, ważne jest to, by nie było cząstek powodujących alergię.
Z drugiej strony, jak ktoś ma alergię na ludzki naskórek, to może wymagać zgody na zamieszkanie z łupieżem? Very Happy
Albo napis: "osobom z łupieżem wstęp wzbroniony".
Zwierzę domowe jest integralną częścią ludzkiej rodziny i na całym świecie jakoś normalnie to wszystk działa...

Myślę, że osoby z alergią powinny szukać specjalnych bloków dla alergików. To nie prawo powinno nakazywać uzyskanie zgody, tylko najwyżej właściciel budynku (osiedla).
Mogą być klatki schodowe tylko dla palących, tylko dla alergików, czy tylko dla właścicieli psów... To powinno zostać w gestii zarządcy kamienicy. Tak jak wagony dla palących i niepalących.

Cytat:
Piesek chodząc po takiej klatce gubi futro co jest nieuniknione.

Można zobowiązać osobę trzymającą psa do dopłaty za częstsze sprzątanie i odkurzanie...


Cytat:
Niestety w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo alergików.

W każdych czasach było dużo osób chcących żyć z czworonogiem...

Szkoda, że Islandczycy to w większości nowobogaccy wieśniacy (bez obrazy), którym się czasem zdaje, że trzymanie psa jest oznaką wiejskości i wstydzą się tego uchwalając takie różne dziwne prawa.
Kiedyś podobno w ogóle nie można było trzymać psa w Reykjaviku - to już było totalne zacofanie... Shocked

Cytat:
Tutaj jak pytasz sasiadów o zgode na psa to głównie pod kątem uczulenia na to zwierzątko.

Tak jak mówiłem, powinno to być na początku ustalane dla danego budynku. Ja mogę mieć uczulenie na jedwab, więc może wprowadźmy obowiązek uzyskania zgody na zakup sukni z jedwabiu...


Cytat:
Zgadza sie. Jest to kosztowne dla właściciela i napewno stresujące dla zwierzecia. Ale jak do tej pory skutecznie zapobiega wściekliżnie i innym grożnym choroba dla naszych pupili.

Nie!! Z pewnością przyczynia się do tego brak przywożenia chorych zwierząt. A jest różnica między przywożeniem zwierząt chorych a przywożeniem zwierząt w ogóle.
Z pewnością obcinanie mężczyznom, ubiegającym się o pozwolenie na pracę, genitaliów, zmniejszyłoby ilość chorób wenerycznych.
Ale jest prostszy sposób: obowiązkowe badania dla imigrantów na obecność chorób wenerycznych (np. HIV).
Do każdego problemu trzeba znaleźć rozsądną broń...

Pamiętaj, że ja wciąż mówię o psie-turyście, który po np. 2 tygodniach opuści Islandię. Gdybym chciał przywieźć na stałe psa, to już bym tak nie rozpaczał na tę cała kwarantannę (no może poza kosztami).
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Ireth
Alpha Team
Doczy: 22 Pa 2004
Posty: 416
Skd: Dania
PostWysany: 26 Lut 2006, 19:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krotka uwaga na temat psow w roznych krajach: w Danii mieszkancy osiedli decyduja, czy mozna miec psy i koty. I jest tak, jak zdecyduje wiekszosc, czyli w naszym przypadku nie mozna miec zadnego zwierzecia z wymienionych. Jak widac, nie jest to tylko islandzka specyfika.
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
stopa

Doczy: 05 Lip 2005
Posty: 187
Skd: Łódź
PostWysany: 26 Lut 2006, 22:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do kwarantanny podtrzymuje swoje zdanie - sa rozne kraje a w nich rozny poziom technik laboratoryjnych itp. Zeby przepis byl skuteczny to wylacznie takie rozwiazanie jakie przyjeli jest mozliwe. Pozatym jakbym mial przyjac zwierze tez wolalbym je sam przebadac a nie opierac sie na kwitku o byc moze watpliwym pochodzeniu...
Jest mnostwo roznych chorob zakaznych typu pryszczyca!, mnostwo pasozytow typu włosień! wiec nie upraszczajmy sprawy do wscieklizny i wylacznie psow i kotow...

Do pozostalych przepisow (mimo ze tez sie z nimi do konca nie zgadzam)powinnismy chyba mniej emocjonalnie podchodzic - to sa kwestie kulturowe, zwyczajowe i z punktu widzenia przecietnego Islandczyka pewnie nawet praktyczne... czego my nie potrafimy do konca zrozumiec
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 27 Lut 2006, 0:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Do pozostalych przepisow (mimo ze tez sie z nimi do konca nie zgadzam)powinnismy chyba mniej emocjonalnie podchodzic - to sa kwestie kulturowe, zwyczajowe i z punktu widzenia przecietnego Islandczyka pewnie nawet praktyczne... czego my nie potrafimy do konca zrozumiec


Dokładnie. Tutaj nie zobaczy się psa biegającego luzem. Jeżeli tak jest musisz się liczyć z mandatem. Tutaj każdy po swoim psie zbiera kupy i nie jest to nic dziwnego. Tutaj każdy pies musi być zarejestrowany i mieć przypięte do obroży adres właściciela. Tutaj nie słychać o tym że rotwailery zagryzły dziecko bawiące się w piaskownicy.

Odżajer również jestem miłośnikiem psów. Ale ty zawsze znajdziesz dziure w całym i coś co ci się nie podoba w przepisach lol
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 27 Lut 2006, 3:38    Temat postu: Psy, koty na Islandii Odpowiedz z cytatem

stopa napisa:
Co do kwarantanny podtrzymuje swoje zdanie - sa rozne kraje a w nich rozny poziom technik laboratoryjnych itp. Zeby przepis byl skuteczny to wylacznie takie rozwiazanie jakie przyjeli jest mozliwe.

Tylko się nie zdziw jak te cholerne pasożyty przemyci na Islandię jakiś Bin Laden lub według innej wersji agent CIA, żeby narobić bigosu.

Są kraje o wysokiej kulturze technicznej (w tym Polska), gdzie sprawnie działa służba weterynaryjna wobec zwierząt domowych.
Na zasadach wzajemności służby islandzkie powinny respektować to co wypisuje nasz lekarz POWIATOWY (urzędnik) na podstawie ważnych badań, szczepień, odrobaczeń itp.
Tylko idiota płaciłby za podróż psa ok. 500-1000 zł + opłata na Islandii (proponowana przeze mnie na ok. 200 zł), a zaniedbałby zaszczepienia i innych wymogów i jeszcze przekupywałby urzędnika żeby wbił pieczątkę...
Szczepienia są tanie i obowiązkowe...
W Polsce coraz rzadziej słyszy się o wściekliźnie.
A inne pasożyty może przywlec również człowiek, który może być żywicielem pośrednim lub ostatecznym...

Proponuję by w tej kwestii spytać się jakichś kilku lekarzy weterynarii (najlepiej po doktoracie). Tylko naukowa opinia może być wiążąca.

A nawet, gdyby potrzebna była kwarantanna, to można by ją przeprowadzać w specjalistycznych klinikach weterynaryjnych w kraju (razem z właścielem zwierzątka, który mógłby się opiekować zestresowanym czworonogiem).
Jakby się ktoś bał łapówek, to odpłatność była by kierowana na rzecz ambasady Islandii, która następnie płaciłaby prywatnej firmie.
Ja wiem, że Islandczycy mają to w du..ie, bo to nie oni mają problem, że muszą się rozstać z przyjacielem na wakacje...
Ale, też i tracą na tym sporo kasy, bo sądzę, że ruch turystyczny wzrósłby o 20-30% gdyby turyści mogli zabierać swoje zwierzęce pociechy. A ludzie, którzy podróżują ze zwierzętami więcej zostawiają kasy i są to zwykle ludzie o wysokiej kulturze osobistej, więc są to idealni klienci.
Dodatkowo samo państwo islandzkie zarabiałoby na każdym psim turyście dzięki specjalnej opłacie.
Licząc 200 zł/szt. i licząc 20% z 300 tys. turystów rocznie, to przychód Islandii dzięki temu wyniósłby 12 milionów PLN (240 mln ISK) rocznie. Za to można podnieść pensję 1000 nauczycieli o 1000 zł miesięcznie!
Nie mówiąc już o przychodach z większych podatków z turystyki...



Cytat:
Pozatym jakbym mial przyjac zwierze tez wolalbym je sam przebadac a nie opierac sie na kwitku o byc moze watpliwym pochodzeniu...

Oczywiście, a ja proponuję każdego Polaka badać wykrywaczem kłamstw na granicy, czy nie szmugluje fajek, alkoholu, kiełbasy, i czy przypadkiem nie jedzie w celu pracy na czarno...
Można urządzić policyjny kraj i wtedy na pewno jest bezpiecznie.
Reykjavik to zacofane miasto jeśli pieski nie mogą swobodnie biegać.
Im się tylko wydaje, że zrzucili piętno wiejskiej stolicy. W głowach wciąż pozostają wieśniakami (w złym tego słowa znaczeniu), jeżeli "na siłę" chcą się stać antywiejscy.

Bo prawdziwy człowiek z miasta lubi wieś i takie klimaty... A jak ktoś uciekł od wsi, to stara się być bardziej "miejski" od mieszczuchów z dziada pradziada...
Dlatego najbardziej szanuję Islandczyków mieszkających na farmach, na których można spotkać luźno biegające pieski i kotki. Pełny luz, żadnego udawania.
Za 3 pokolenia Islandczycy będą płakac, że ich przodkowie porzucili wieś i farmy; i nagle zacznie się wykupywanie opustoszałych farm...
Szkoda tylko, że w głowach urzedników nie ma tolerancji dla normalnych ludzi, którzy chcą żyć razem ze zwierzęciem pod wspólnym dachem... lub też podróżować.

Viking napisa:
Tutaj nie słychać o tym że rotwailery zagryzły dziecko bawiące się w piaskownicy.

Ech, i znów człowiek zmanipulowany przez media Confused
Nie ma problemu z psami zagryzającymi dzieci i dorosłych. Jest problem z mediami oraz telrewidzami, którzy jak idioci przyjmują massmedialną papkę.
Na 38-milionowy naród pogryzień śmiertelnych zdarza się pewnie mniej niż 1 dziennie (a może nawet kilka na miesiąc).
Chociażby ze statystyki na Islandii będzie tych pogryzień mniej.
A ponieważ tam nie ma biedy i złodziei, więc i nikt nie hoduje groźnyxh wygłodzonych psów...
Więcej dzieci ginie pewnie porażonych prądem niż pogryzionych przez psy. Oczywiście to zawsze jest tragedia, ale media zrobiły swoje i ludzie panicznie boją się psów. A psy, żeby było smiesznie, boją się tych, którzy się ich boją, a niestety czasem psi strach objawia się agresją.
I kółko się zamyka...

Zamiast organizować kwarantannę dla zwierząt, należałoby wprowadzić reglamentację na dostęp do mediów. Jak ktos jest głupi i strachliwy, to nie będzie mógł oglądać TV, słuchać radia i czytać gazet...

Psy powinny natomiast biegać bez kagańców i smyczy spokojnie wśród ludzi, którzy nie powinni się bać.
Bo więcej krzywdy drugiemu człowiekowi grozi od innego człowieka niż od psa...
Nikt jakoś nie nakazuje umięśnionym dresom bez karku nosić kagańca, a ja się ich boję bardziej niż psów.

Ireth napisa:
Krotka uwaga na temat psow w roznych krajach: w Danii mieszkancy osiedli decyduja, czy mozna miec psy i koty. I jest tak, jak zdecyduje wiekszosc, czyli w naszym przypadku nie mozna miec zadnego zwierzecia z wymienionych. Jak widac, nie jest to tylko islandzka specyfika

I oto chodzi, że o takich sprawach powinni wypowiadać się wcześniej właściciele danego osiedla, bloku, kamienicy.
Gdy ja tam przychodze mieszkać dostaję informację, że jest tu zakaz trzymania psa. Wtedy po prostu szukam mieszkania gdzies indziej.
Ale nie może to być przepis ustawowy narzucony przez państwo, bo to śmieszne.
Państwo powinno robić mądre rzeczy a nie wymyslać ustawy o wszystkich możliwych aspektach zycia.
Np. "Ustawa o zakazie noszenia czerwonych butów, jeśli w kamienicy mieszka osoba chora psychicznie, która dostaje ataku padaczki na widok czerwonego obuwia." Dz.U. 145 nr.15 z 2031 r.
Jeżeli ktoś ma jakiś problem, to trzeba szukać rozwiązań lokalnie, tak by wszyscy byli zadowoleni, a nie by komuś dopieprzyć i mieć z głowy.
Ustawa to rzecz najgłupsza, bo skoro nie wolno mieć psa, to będę zbierał tylko sierść psią (takie hobby) - sąsiedzi będą chorować, a ja będę zgodny z ustawą (bo psa nie mam). Tak, wiem, zrobią ustawę o psiej sierści (politycy to idioci i lenie). Very Happy

Najłatwiej jest zakazać, bo to proste i nic nie kosztuje. Trudniej jest tak organizować państwo, by np. turyści mogli przywozić psy, a jednocześnie by było bezpiecznie... Ale mamy XXI w. i na prawdę różne rzeczy można zrobić...
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
stopa

Doczy: 05 Lip 2005
Posty: 187
Skd: Łódź
PostWysany: 27 Lut 2006, 12:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak zwykle Odzajer wszystkie problemy zostaly przez ciebie nienaturalnie przerysowane...
1.Zauwaz ze to ty sie skarzysz na islandzkie prawo a nie islandczycy...
2.Czy z logicznego punktu widzenia kwarantanna ma jakikolwiek sens jesli zwierze wpuszczone na wyspe bylo po niej kilka dni w podrozy???
3.Uwierz mi ze to cywilizowane panstwo jakim jest Polska wg. Ciebie nie ma praktycznie funkcjonujacej sluzby weterynaryjnej - "problem" ptasiej grypy za chwile to nam wszystkim uzmyslowi...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 28 Lut 2006, 5:59    Temat postu: Islandia Odpowiedz z cytatem

stopa napisa:
Jak zwykle Odzajer wszystkie problemy zostaly przez ciebie nienaturalnie przerysowane...
1.Zauwaz ze to ty sie skarzysz na islandzkie prawo a nie islandczycy...

Rozumiem, że turysta dla Islandczyka to śmieć, i że problemy "gości" Islandczycy powinni mieć w du..ie?

Cytat:
2.Czy z logicznego punktu widzenia kwarantanna ma jakikolwiek sens jesli zwierze wpuszczone na wyspe bylo po niej kilka dni w podrozy???

Nie rozumiem pytania. Wszystko ma sens w takim stopniu, w jakim ufamy, że gość płacący prawie 2000 zł za przywiezienie swojego pupila, byłby takim idiotą, by jeździć z chorym psem...

Cytat:
3.Uwierz mi ze to cywilizowane panstwo jakim jest Polska wg. Ciebie nie ma praktycznie funkcjonujacej sluzby weterynaryjnej - "problem" ptasiej grypy za chwile to nam wszystkim uzmyslowi...

Nie twierdzę, że Polska ma system chroniący przed ekstraepidemiami.
Powiatowy lekarz nie będzie toczył boju z wirusem.
Ale zadania urzędnicze jest w stanie wykonać rzetelnie, bo to tylko oględziny psa i sprawdzenie wszystkich szczepień.
To są dwa odrębne problemy.
W Afryce nie ma nawet pewnie lekarzy weterynarii (bo i ludzkich brakuje), więc trudno oczekiwać od obywatela Burkina Faso, że będzie miał komplet dokumentów i mikroczip w piesku....
U nas mikroczipy już się wszczepia bez problemu.
Islandia też nie poradzi sobie pewnie z ptasią grypą... Choć tam urzędnicy są mniej leniwi może i lepiej opłacani...
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
stopa

Doczy: 05 Lip 2005
Posty: 187
Skd: Łódź
PostWysany: 28 Lut 2006, 10:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli islandczycy uznali ze lepiej maksymalnie zadbać o "higiene" swojej wyspy, nawet kosztem turystow to tylko chwala im za to! Moge przytoczyc dziesiatki przykladow kiedy niefrasobliwe badz nieswiadome zawleczenie jakiegos gatunku zwierzecia lub choroby zdziesiatkowalo rodzima faune-czesto nieodwracalnie.

Trzeba sobie zdac sprawe ze tamtejsze zwierzeta posiadaja odpornosc na lokalne warunki - bo jedynie taka mogly w sobie wytworzyc. Nie posiadaja mechanizmow obronnych na choroby nekajace zwierzeta z kontynentu, badz konkurowac z obcymi gatunkami.

Jesli patrzysz na problem wylacznie z punktu widzenia siebie jako turysty z kochanym czworonogiem to przykro mi to stwierdzic ale NIE WIDZISZ PROBLEMU...

a wracajac do kwarantanny - 2 tyg. (standard polski) izolacje zwierzat stosuje sie po to aby dac czas na ewentualne rozwiniecie sie potencjalnej choroby oraz zeby przebadac zwierze na wszelkie sposoby. Sa choroby ktorych nie da sie stwierdzic metodami przezyciowymi - po to ta cala procedura - to dla dobra twojego zwierzaka!Przeprowadzanie kwarantanny w Polsce przed wyjazdem na Islandie byloby absolutna bzdura gdyz zwierze moze po drodze zlapac tysiac roznych syfów

Jesli uwazasz ze jestes w stanie przeprowadzic prawdziwa "kwarantanne" w Polsce za pare groszy to sie mylisz - utrzymanie zwierzecia w warunkach laboratoryjnch, odczynniki, koszt analizy sa naprawde wysokie - to tez koszt rzedu kilkuset zl.

zauwaz ze we wszytskich wyspiarskich cywilizowanych krajach te procedury wygladaja podobnie - to nie jest zbieg okolicznosci.

Mysle ze Islandzkie prawo w tej kwestii jest dowodem dojrzalosci postrzegania zagadnien ochrony swojego srodowiska i wlasnych interesow a nie jak to piszesz ze "islandczycy maja gosci w d...e"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 28 Lut 2006, 14:28    Temat postu: Islandia przepisy Odpowiedz z cytatem

stopa napisa:
Jesli islandczycy uznali ze lepiej maksymalnie zadbać o "higiene" swojej wyspy, nawet kosztem turystow to tylko chwala im za to!

Nie zadbali o nic, tylko utrudnili życie swoim gościom. Moje zdanie jest takie, że tak duże utrudnienia nie wpływają na bezpieczeństwo.

Cytat:
Moge przytoczyc dziesiatki przykladow kiedy niefrasobliwe badz nieswiadome zawleczenie jakiegos gatunku zwierzecia lub choroby zdziesiatkowalo rodzima faune-czesto nieodwracalnie.

Podaj przykłady z końca XX w. lub z XXI w., bo o tym, że Indianie ginęli wie każdy, a nie ma to dla naszego problemu znaczenia.

Cytat:
Trzeba sobie zdac sprawe ze tamtejsze zwierzeta posiadaja odpornosc na lokalne warunki - bo jedynie taka mogly w sobie wytworzyc. Nie posiadaja mechanizmow obronnych na choroby nekajace zwierzeta z kontynentu, badz konkurowac z obcymi gatunkami.

Ech.... czlowieku, gdzie Ty żyjesz... mamy globalną wioskę, coraz trudniej o nieprzenoszenie chorób, bo i człowiek przenosi wiele chorób. A te choroby, które przenosić mogą zwierzęta, to można je zaszczepić i sprawdzić w kraju pochodzenia.
Widzę, że nadajesz się na strachliwego urzędnika. Pewnie cieszysz się jak wprowadza się ograniczenia wolności, żeby było bezpieczniej.
Nie martw się - jak zacznę rządzić, to umieszczę Cię w specjalnym kaftanie, byś nawet sam sobie nie zrobił krzywdy (jak np. oszalejesz). Very Happy :jezyk:

Cytat:
Jesli patrzysz na problem wylacznie z punktu widzenia siebie jako turysty z kochanym czworonogiem to przykro mi to stwierdzic ale NIE WIDZISZ PROBLEMU...

Widzę problem jaki mają turyści. Islandczycy nie będą mieli problemów, jeśli wszystko opracują rozsądni naukowcy i urzędnicy.

Cytat:
po to ta cala procedura - to dla dobra twojego zwierzaka!

Czy myślisz że ja nie wiem po co jest kwarantanna? Ale jeśli zwierzak mieszka sobie w domku i jest systematycznie szczepiony to nie jest na nic chory. A jeśli nawet, to można to sprawdzić w Polsce.

Cytat:
Przeprowadzanie kwarantanny w Polsce przed wyjazdem na Islandie byloby absolutna bzdura gdyz zwierze moze po drodze zlapac tysiac roznych syfów

Skąd? Z powietrza? Na promie? W samolocie? Jadąc autem? Trochę pomyslunku...

Cytat:
Jesli uwazasz ze jestes w stanie przeprowadzic prawdziwa "kwarantanne" w Polsce za pare groszy to sie mylisz - utrzymanie zwierzecia w warunkach laboratoryjnch, odczynniki, koszt analizy sa naprawde wysokie - to tez koszt rzedu kilkuset zl.

Czytaj uwaznie posty, bo pleciesz bzdury.
Koszt rzędu kilkuset złotych jest dla mnie znośny i są to grosze w porównaniu z cenami islandzkimi. A poza tym pies/kot może być w Polsce często odwiedzany przez właściciela...

Cytat:
zauwaz ze we wszytskich wyspiarskich cywilizowanych krajach te procedury wygladaja podobnie - to nie jest zbieg okolicznosci.

Tak, bo głupota jest zaraźliwa, a strach jest siła napędową dzisiejszej frustracji społeczeństw.
Na szczęście Brytyjczycy zmądrzeli i na Brytanię można wwieźćpsa, który ma mikroczip.

Cytat:
Mysle ze Islandzkie prawo w tej kwestii jest dowodem dojrzalosci postrzegania zagadnien ochrony swojego srodowiska i wlasnych interesow a nie jak to piszesz ze "islandczycy maja gosci w d...e"

Ja myślę wprost przeciwnie. Zakaz jest wydać łatwo, więc go wydano. W ten sposób mają spokój i tyle. Po co im myśleć i kombinowac jak pomóc turystom? Urzędnicy mają ich problem w d...

A czy Ty się tam ubiegasz o jakieś obywatelstwo honorowe, że tak bronisz urzędników islandzkich? Czy też znasz osobiście twórców tych przepisów?
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 28 Lut 2006, 14:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Rozumiem, że turysta dla Islandczyka to śmieć, i że problemy "gości" Islandczycy powinni mieć w du..ie?


Jeżeli tak podchodzisz do sprawy to Nowej Zelandii też nie zależy na turystach i mają ich jeszcze głębiej w du..ie!
Pamietam jak kiedyś na National Geographic była seria o służbach celnych właśnie Nowej Zelandii. Służby weterynaryjne nałożyły na cały statek i załoge kwarantanne ponieważ w ładowni znaleźli kilka pająków. A mimo tego Nową Zelandie odwiedza wiecej turystów niż Islandie.

Wielka Brytania swego czasu też miała restrykcyjne przepisy dotyczace zwierząt przybywających na wyspe. Złagodziła je. I teraz boryka się z różnymi problemami.

Tutaj naprawde nie chodzi o turystów i o to żeby ich zniechęcać do przyjazdu.
Zgadzam się jest to uciążliwe i kosztowne. Ale przynajmniej nie martwie się że mój pies zachoruje na nosówke. A z mojego punktu widzenia to jest ważne. A nie to żebyś mógł przyjechać ze swoim pupilem na Islandie.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.


Ostatnio zmieniony przez viking dnia 28 Lut 2006, 15:11, w caoci zmieniany 2 razy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 28 Lut 2006, 14:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja myślę wprost przeciwnie. Zakaz jest wydać łatwo, więc go wydano. W ten sposób mają spokój i tyle. Po co im myśleć i kombinowac jak pomóc turystom? Urzędnicy mają ich problem w d...


Ale to nie jest tylko problem turystów.
Islandczycy też mają zwierzeta i wyjeżdzają na wakacje poza wyspe. Coś w tym czasie muszą zrobić ze zwierzakiem. Są hotele gdzie oddajesz pupila /również ma wakacje Wink / i jakoś nigdy nie słyszałem żeby jakiś islandczyk się skarżył. Jak narazie to jesteś pierwszą osoba którą spotkałem /wirtualnie lol / której tak bardzo to dokucza.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 28 Lut 2006, 18:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jednak musi cos byc w tym ze oni tak bardzo chronia swoje zwierzeta.Np konie kiedy opuszcza wyspe na zawody juz tu nie wracaj ,gdyz moglyby sie zarazic czyms ,,na co tutejsze egzemplarze nie sa odporne.Dlaczego tak dlugo chroni sie materialu genetycznego krow,koz?Dopiero widmo ubostwa genetycznego zmusilo ich do zastanowienia sie nad sprowadzeniem materialu gen z Norwegii.Ja osobiscie uwazam ze to dobrze ze pieski chodza tylko na smyczy na terenach zabudowanych.Nigdy nie wiadomo jaki pies ma temperament ,,,Cenie tutaj to ze na kazdej kupce sniegu nie lezy nowa kupka -tylko ciemnijsza i o zlym zapachu -jak to widywalo w Polsce.Pozatym uwazam ze oplaty za psa lub kota powinny byc wysokie bo wiele ludzi niedpowiedzialnie bierze sobie zwierzeta .U nas w miasteczku -na 1000 mieszkancow jest juz chyba z 30 psow-teraz to jakas psomania.Niestety nie wszyscy wlascicele sprzataja po swoich pupilach....dzis bylo odrobaczanie i wiecie co mnie zastanowilo-ze bylo chyba z 20 pieskow i ...nie gryzly sie .A pamietam ze jak bylam mala to na moim osiedlu pieski o tej samej plci ciagle zaciekle walczyly.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
stopa

Doczy: 05 Lip 2005
Posty: 187
Skd: Łódź
PostWysany: 28 Lut 2006, 20:03    Temat postu: Re: Islandia przepisy Odpowiedz z cytatem

Odżajer Egzegeta napisa:
Widzę, że nadajesz się na strachliwego urzędnika. Pewnie cieszysz się jak wprowadza się ograniczenia wolności, żeby było bezpieczniej.
Nie martw się - jak zacznę rządzić, to umieszczę Cię w specjalnym kaftanie, byś nawet sam sobie nie zrobił krzywdy (jak np. oszalejesz). Very Happy :jezyk:

...Tak, bo głupota jest zaraźliwa, a strach jest siła napędową dzisiejszej frustracji społeczeństw....

...A czy Ty się tam ubiegasz o jakieś obywatelstwo honorowe, że tak bronisz urzędników islandzkich? Czy też znasz osobiście twórców tych przepisów?...


uuups - Chyba Odzajer sie troche zagalopowales! Widze ze brakuje ci nie tylko wiedzy ale i dobrych manier... Neutral
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 1 Mar 2006, 0:21    Temat postu: Re: Islandia przepisy Odpowiedz z cytatem

Odżajer Egzegeta napisa:
Very Happy :jezyk:



stopa napisa:
uuups - Chyba Odzajer sie troche zagalopowales! Widze ze brakuje ci nie tylko wiedzy ale i dobrych manier... Neutral

Chyba nie zauważyłeś uśmieszku i języka Very Happy
Wiedzy, to mam wrażenie, że może brakowac nam obydwu.
A co do manier, to przytoczyłem tylko ewentualny przykład ochrony prawnej obywatela, żeby sobie krzywdy nie zrobił.
W końcu skąd mam wiedzieć, czy nie masz myśli samobójczych? Więc nie obrażaj się na przykład z kaftanem, bo to był tylko przykład :jezyk:

A swoją drogą to znajdź argumenty przeciwko kaftanom...

Teoretycznie, gdyby w ogóle zakazać turystom przyjazdu, to na pewno też byłoby mniej chorób... Napisz stopa petycję, żeby zrobili zakaz wjazdu dla zwiedzających. Każdy turysta zawsze trochę niszczy środowisko... Na pewno znajdziesz wspaniałe argumenty na poparcie tego projektu.

Karuta napisa:
konie kiedy opuszcza wyspe na zawody juz tu nie wracaj ,gdyz moglyby sie zarazic czyms ,,na co tutejsze egzemplarze nie sa odporne

Ja myślę, że konie mogą teoretycznie wrócić, ale nie wracają, gdyż opłaty za kwarantannę są tak wielkie, że bardziej się opłaca sprzedać/zostawić konia za granicą.
Koni jest dużo na Islandii, więc pewnie nie ma zmartwienia, gdy jakiś zostanie za granicą.

Viking napisa:
Islandczycy też mają zwierzeta i wyjeżdzają na wakacje poza wyspe. Coś w tym czasie muszą zrobić ze zwierzakiem. Są hotele gdzie oddajesz pupila /również ma wakacje / i jakoś nigdy nie słyszałem żeby jakiś islandczyk się skarżył.

Hotel jest dobry dla ludzi. Pies to przyjaciel i osobiście mam ochotę podróżować ze swoim przyjacielem.
Ponieważ zwierzęta domowe nie są/były modne na Islandii, więc posiadaczy zwierząt jest mniej, a przez to nie mają oni wpływu na decyzje urzędników, a szkoda...
Ja swojego pieska również zostawiałem w hotelu, ale to wcale nie było przyjemne ani dla mnie ani dla Niego.
Byłem w stanie zapłacić za odpowiednie badania, mikroczip i "wizę" wjazdową, ale nie ma takiej możliwości na Islandii, a szkoda.

Nie wszystko musi być dobre dla ogółu... W ten sposób ujednolicamy i spłycamy naszą kulturę i nasze społeczeństwa. Liczy się tylko tłum i większość...

Co do psa na smyczy, to na pewno jest bezpieczniej.
Tak samo jak facet ma 2 m wzrostu, trenuje sporty walki i idzie z kijem, to może nakazać mu by ręce sobie związał kajdankami z tyłu - reszta społeczeństwa będzie się czuła bezpieczniej.

O ile dla ludzi, prawo w większości przypadków nie wybiega w przyszłość, o tyle dla psów już tak. Ponieważ "MOGĄ" ugryźć, więc konieczność trzymania na smyczy... Jest to złe prawo, gdyż prawdopodobieństwo, że pies będzie gryzł jest znikomo małe. Raz jeszcze powtarzam, że więcej krzywd człowiek doznaje od innych ludzi niż od zwierząt.
A pies jest stworzeniem towarzyskim i raczej chcącym luźno biegać (jak dzieci). Ograniczenie swobód niewinnym psom to zamach na wolność tych zwierząt do życia pośród ludzi.
Od wieków konie, psy i koty były naturalnymi przyjaciółmi człowieka.

Tak samo jak w przypadku człowieka, karać można po fakcie. Gdy jakiś pies ugryzie, to musimy znaleźć winnego (najczęściej właściciela), który będzie odpowiadał o ile zignorował lub pobudził agresję psa.
Ja też mogę ugryźć i jakoś nikt mnie za tą możliwość nie prowadzi na smyczy.
Ludzie nie mający zwierząt mają rozbudowane poczucie strachu wobec zwierząt, uczucie, które zostało nam "podarowane" przez media.
Jeżeli ktoś chce mieć zdrowy umysł, powinien ograniczyć sobie dostęp do mediów, a już z pewnością nie pozwalać dzieciom na oglądanie tych bzdur.

Proponuję nastepną ustawę o wystrzelaniu wszystkich gołębi w miastach, bo czasem przelatując mogą nabrudzić na nowy garnitur.
Lasy to siedlisko różnych dzikich i groźnych zwierząt oraz pasozytów, więc proponuję je spalić i wybetonować, przynajmniej będzie więcej miejsc parkingowych. Zamiast lasów zrobiło by się tylko baterie słoneczne, które przekształcałyby CO2 na O2.
Ze względu na ewidentne niebezpieczeństwo dla bliźnich proponuję również nastepujące limity prędkości:
- obszar zabudowany: 10 km/h
- poza obszarem zabudowanym: 30 km/h
- autostrady: 50 km/h
I niech ktoś mi udowodni, że dzięki powyższemu nie zmniejszy się ilość wypadków (no chyba, że z nudów ktoś zaśnie za kierownicą) Very Happy
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastpny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron