reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Germańska Łotwa i Estonia.
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Off-topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
suomieesti

Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysłany: 10 Lip 2010, 12:11    Temat postu: Germańska Łotwa i Estonia. Odpowiedz z cytatem

Łotysze to, obok Litwinów, jedyni, istniejący obecnie, przedstawiciele Bałtów (Ludów Bałtyckich). Estończycy to Ugro-Finowie (tak jak np. Finowie), dokładniej- Ludy Fińskie. Łotysze posługują się bałtyckim językiem łotewskim, a Estończycy ugro-fińskim językiem estońskim. Estończycy są najbliższymi krewnymi Finów. Jednakże Łotysze jak i Estończycy mają silne wpływy obce w kulturze. Najsilniejsze z tych wpływów, które oddziaływały na te narody, to wpływy germańskie (ze Szwecji, Danii oraz Niemiec).

Przedstawie tutaj historię Łotwy i Estonii. Większość informacji tu zawartych jest ogólnie dostępna, nawet w encyklopediach, ale zwykle podana jest w dość zawiły sposób, ja przedstawię to czytelniej.

1. ERA WIKINGÓW

Już w czasach Wikingów rozpoczął się silny wpływ germańskiej kultury na ternie Łotwy (oznaczonej na mapie- Letts) i Estonii (oznaczonej, starą nazwą- Chuds). Jak widzimy z mapy wpływy Wikingów były bardzo wczesne na terenie Łotwy i Estonii. Jak widzimy z mapy- estońskie wyspy Saaremaa i Hiiumaa to jedyne tereny na świecie, oprócz Danii, Norwegii, Szwecji i skraweczka Niemiec gdzie osadnictwo skandynawskie było już w 8 wieku (bordowy kolor)! To więc historycznie Skandynawia w tym samym stopniu co np. Szwecja.
Natomiast zielony okolor na mapie oznacza tylko najazdy Wikingów i małe lub brak osadnictwa skandynawskiego w tych czasach. Tak więc widzimy, że np. Finlandia nie miała osadnictwa Wikingów lub było one bardzo małe, a nawet one były tylko na części terytorium Finlandii.
Jak widzimy z mapy Polska nie miała wcale lub prawie wcale (jedynie na części Kaszub) wpływów Wikingów. Wprawdzie były one na terenie obecnego woj. warmińsko-mazurskiego i zachodnipomorskiego, ale przecież obecnie nie mieszka tam rdzenna ludność. Oczywiście mapa generalizuje i pewnie w Polsce też były jakieś wpływy Wikingów.Tak więc wpływy Wikingów były na Łotwie i Estonii bardzo silne. Do teraz łotewskie stroje ludowe zawierają elementy z kultury Wikingów, a godło estońskie prowincji Saare (obejmującej wyspę Saaremę) przedstawia łódź Wikingów:


Łódź wikingów została też umieszczona na obiegowej estońskiej monecie (1 korona) z czasów międzywojennych:


2. CZASY PÓŹNIEJSZE

W wyniku Krucjat Północnych w początkach średniowiecza Łotwa, Estonia oraz Finlandia znalazły się pod germańskim panowaniem. Finlandia pod panowaniem szwedzkim, a Łotwa i Estonia pod panowaniem niemieckim, z tym że północ Estonii- pod panowaniem duńskim. Tak to wyglądało- Łotwa i południe Estonii- panowanie niemieckie- Niemiecki Zakon Kawalerów Mieczowych, a północ Estonii- panowanie duńskie. Zauważmy, że nazwa stolicy Estonii- Tallinn (po niem. Rewel) znaczy w j. estońskim- "Duńskie Miasto".

Tak przedstawiała się sytuacja tych państw po krucjatach północnych, Łotwa i płd. Estonia na jasnofioletowo, płn. Estonii na niebiesko, widzimy też skrawek Finlandii opanowanej przez Szwecję.


Rozpoczęły się długie i silne wpływy niemieckie i skandynawskie na terenie Łotwy i Estonii. Językiem urzędowym w tych krajach stał się niemiecki. Sytuacja ta trwała setki lat.

Tak wygląda historia Łotwy:
1225- opanowanie przez Niemców całej Łotwy i panowanie niemieckie. Jednak różne części kraju miały różną historię:

1)Kurlandia i Semigalia (ze stolicą- Rygą!!!)- regiony stanowiące połowę Łotwy (!) pozostały pod panowaniem Niemców do 1795 ! 570 lat te części Łotwy, były pod panowaniem Niemców nieprzerwanie! Z językiem urzędowym niemieckim, były pod panowaniem- Kawalerów Mieczowych, Krzyżaków i Ks. Kurlandii. Następnie ta część Łotwy była pod panowaniem rosyjskim 123 lata.

2)Liwlandia (północ Łotwy) pod panowaniem Niemców pozostała do 1561 czyli 336 lat, następnie ten region na ok. 60 lat został włączony do Polski, a następnie około 100 lat należał do Szwecji. Czyli mamy 436 lat panowania germańskiego w tej części Łotwy. Do Rosji ten region należał 197 lat.

3)Latgalia (wschód Łotwy) pod panowaniem Niemców był również 336 lat. Ten region długo był pod panowaniem polskim- 211 lat, a pod panowaniem rosyjskim 196 lat.

Jak widzimy, panowanie germańskie na terenie Łotwy trwało średnio około 500 lat.

Tak wygląda historia Estonii:

Ok. 1200 roku Estonia zostaje opanowana przez Niemców przybyłych z opanowanej już Łotwy.

Od 1200 do 1583r., czyli 383 lata Estonia znajdowała się pod panowaniem niemieckim, w międzyczasie przez 126 lat północna część Estonii należała do Danii. Następnie, w 1538r. Estonia znalazła się pod panowaniem Szwecji i pozostała w nim do 1721r., czyli 183 lata..

Następnie, w 1721r., rozpoczęło się w Estonii panowanie rosyjskie trwające 197 lat.

Jak widzimy panowanie germańskie (niemieckie, duńskie i szwedzkie) trwało aż 566 lat na terenie Estonii. (tu należy się uwaga, południowa, niewielka, część Estonii należała też, międzyczasie, do Polski, przez 38 lat).

Estonia i północna Łotwa stanowiące część Szwecji (kolor zielony):


3.PANOWANIE ROSYJSKIE.

Po rozpoczęciu panowania rosyjskiego w 18 wieku na terenach Łotwy i Estonii, Rosja, w 1809r. opanowała także Finlandię. Finlandia na 110 lat przeszła pod panowanie rosyjskie.
Na Łotwie i Estonii, podobnie jak w Finlandii, wciąż wpływy germańskie były bardzo silne. Ponieważ wyższą klasę społeczeństwa, administrację itd. na Łotwie i Estonii stanowili Niemcy, a w Finlandii Szwedzi.

4.1918r.- NIEPODLEGŁOŚĆ ŁOTWY I ESTONII.

W 1918r. Łotwa, Estonia, Finlandia, Litwa, Polska, Węgry, Czechosłowacja i kilka innych państw powstało lub odzyskało niepodległość.

Mniejszości narodowe na Łotwie i Estonii miały szerokie prawa w nowopowstałych państwach.

Na przykładzie banknotu estońskiego z czasów międzywojennych- 5 marek, widać to, że Estończycy byli sprawiedliwie nastawieni do mniejszości narodowych. Na pierwszej stronie banknotu napisane jest po estońsku, ale na drugiej po- niemiecku, szwedzku i rosyjsku, czyli w językach największych mniejszości narodowych.

po estońsku:
[img]http://images35.fotosik.pl/167/60c44b5cb53f69a4.jpg [/img]

po niemiecku, szwedzku i rosyjsku:


Czasy w okolicach II wojny światowej to także walka Łotyszy i Estończyków przeciw atakującym ich kraje ZSRR, często w formacjach niemieckich.

Alfons Wilhelm Rebane, jeden z tysięcy Estończyków walczących w legionach SS. Jako jeden z dwóch obcokrajowców uhonorowany przez Niemców- rzyż Rycerski Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu. Tu w mundurze estońskiej armii z czasów miedzywojennych:


5. CZASY OBECNE I WPŁYW KULTURY GERMAŃSKIEJ.

Obecnie Łotwa i Estonia są w Unii Europejskiej i NATO. Są to kraje nowoczesne i dość dobrze rozwinięte. Kultura germańska (z Niemiec i Szwecji) odegrała najważniejszą rolę w kształtowaniu kultury Estonii i Łotwy. Panowanie germańskie było w tych krajach najdłuższe. Obecnie mnóstwo Estończyków i Łotyszy ma niemieckie i szwedzkie nazwiska, może nawet i większość z nich. Tylko, że Łotysze dodają do tych nazwisk końcówki "s" lub "is". Na początku 20 wieku niemal wszyscy Łotysze i Estończycy mieli niemieckie i szwedzkie nazwiska, potem pozmieniali, w większości na etniczne. Tak samo jak Finowie w większości zmieniali na etniczne z nazwisk szwedzkich.
Estończycy oraz Łotysze to także z wyznania Luteranie (jak Skandynawowie i Niemcy z Północy Niemiec).
30% słów w języku estońskim wywodzi się z języka niemieckiego. Nawet podstawowe słowa w języku łotewskim i estońskim są często zaczerpinięte z niemieckiego, np. TAK to po łotewsku i estońsku JA, (po estońsku pisane- JAH). Słowo I to po łotewsku UN, od niemieckiego UND. Np. słowo POLICJA w języku estońskim także wywodzi się z niemieckiego POLIZEI i brzmi POLITSEI:


Wpływy germańskie w architekturze są obecne oczywiście także w każdym estońskim i łotewskim mieście, od razu to zauważymy. Oczywiście najważniejszą rzeczą jest ich wpływ na mentalność Łotyszy i Estończyków. Np. w Estonii jest krajem o bardzo niskiej korupcji (tak jak kraje skandynawskie), Estonia jest na 27 miejscu na świecie jeśli chodzi o brak korupcji, Polska, chodź i tak poczyniła postęp, jest na 49.

Wpływy germańskie sprawiły, że Estończycy i łotysze są kulturowo są więc znacznie dalej na zachodzie niż Polacy.

Oczywiście wszystko co tu napisane dotyczy tylko rdzennych mieszkańców- Łotyszy i Estończyków, a nie ludności napływowej. Aż 40% ludności na Łowie i 25% w Estonii stanowią Słowianie (głównie Rosjanie) przesiedleni tam w czasie okupacji radzieckiej (1945-1991) tych krajów, obecnie stanowią oni duży problem dla Łotwy i Estonii. Litwa, Łotwa i Estonia były jedynymi krajami zachodniej kultury należącymi do ZSRR, stanowiły więc atrakcyjne miejsce dla ludzi z innych części ZSRR. Okupacja radziecka- czyli przymusowe włączenie do ZSRR tych państw jest uznawana przez te narody za najgorszą rzecz w historii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 10 Lip 2010, 13:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepsze sa proporcje w tym gniocie Smile. Panowanie rosyjskie jedno zdanie, okres sowiecki nic. Za to duzo o Wikingach i Niemcach.

Co do tego ze kraje baltyckie sa nowoczesne i dosc dobrze rozwiniete. Zgodnie z sowiecka mentalnoscia na kredyt sfinansowano tam pokazowe inwestycje glownie w stolicach zeby pokazac jak jest dobrze. Pod ciezarem kredytow ekonomie tych krajow sie zawalily i trzeba bedzie splacac efekty pokazowki.
Obecnie jest ogromna fala wyjazdow bo nie ma pracy a jak jest to zarobki sa bardzo niskie. Na prowincji w tych krajach zyja gorzej jak za komuny. Bezwglednie wyzyskuje sie i dyskryminuje ludznosc naplywowa ktora stanowi zrodlo taniej sily roboczej do najgorszych prac.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
suomieesti

Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysłany: 10 Lip 2010, 14:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, właśnie zapomniałem dodać czegoś o panowaniu rosyjskim:

Co bardzo ważne- aż do 19 wieku, mimo nastania oficjalnego panowania rosyjskiego, Łotwa i Estonia rządzone były całkowicie samodzielnie przez Niemców Bałtyckich, przez Radę Regionalną, tzw. Landtag, panowanie rosyjskie było tylko formalne. A nawet po XIX wieku właściwie to Niemcy byli głównie w administracji.

zatroskany chyba nie rozumiesz co jest tematem tej wypowiedzi- wpływy germańskie. Po drugie były one najdłuższe i najsilniejsze, a o wpływach rosyjskich wspomniane jest dla porównania, żeby pokazać, że wpływy germańskie były kilkakrotnie dłuższe. O ZSRR nie jest wspomniane, bo nie ma to zbyt dużo wspólnego z tematem, okupacja sowiecka jest mało z tym związana.

Co do sytuacji ekonomicznej... Fajnie, ale Estonia wciaż ma większe PKB/osobę niż Polska !!!! I wszystkie te kraje wychodzą obecnie kryzysu.

Po trzecie mentalność s
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
suomieesti

Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysłany: 10 Lip 2010, 14:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha, mentalność sowiecką to np. w porównaniu do Estończyków to mają Polacy, i to pomnożoną razy 10.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Scissor_Sisters

Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 231
Skąd: Olsztyn
PostWysłany: 10 Lip 2010, 16:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do Estonii, to w Starych Jabłonkach, jak jeszcze mieszkałem w Polsce, poznałem kilku Estonczkow, bardzo przyjemni ludzie. Bardzo lubia pic.
_________________
Mi casa Su casa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 11 Lip 2010, 17:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

suomieesti napisał:
Aha, mentalność sowiecką to np. w porównaniu do Estończyków to mają Polacy, i to pomnożoną razy 10.


Zsowietyzowanie mieszkancow republik bylo nieporownanie wieksze niz krajow demoludowych. Tego sie nie da nawet porownac, wystarczy zapoznac sie jak dzialal system sowiecki. Widac to i obecnie, na przyklad szowinizm, roznicowanie ludzi na lepszych i gorszych sa powszechnie akceptowane wsrod etnicznej ludnosci tych krajow i sa nawet powodem do dumy. To jest zywcem przeniesione z sowietow gdzie zwziecie tepilo sie wroga klasowego. Metody jakie sie przy tym stosuje sa prymitywne typu walenie mlotem w leb na przyklad jak w tej hecy z litwinizowaniem polskic nazwisk w Litwie.

Wychodzi tez obecnie w czasie kryzysu u duzej czesci tych spoleczenstw tesknota za sowietami. Po prostu niepdoleglosc kojarzyla im sie z tym ze wladza bedzie dawala wiecej kasy. I tak bylo az skonczyl sie kredyt. Teraz wiec tesknia za sowietami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 11 Lip 2010, 18:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

suomieesti napisał:
Tak, właśnie zapomniałem dodać czegoś o panowaniu rosyjskim:

Co bardzo ważne- aż do 19 wieku, mimo nastania oficjalnego panowania rosyjskiego, Łotwa i Estonia rządzone były całkowicie samodzielnie przez Niemców Bałtyckich, przez Radę Regionalną, tzw. Landtag, panowanie rosyjskie było tylko formalne. A nawet po XIX wieku właściwie to Niemcy byli głównie w administracji.

zatroskany chyba nie rozumiesz co jest tematem tej wypowiedzi- wpływy germańskie. Po drugie były one najdłuższe i najsilniejsze, a o wpływach rosyjskich wspomniane jest dla porównania, żeby pokazać, że wpływy germańskie były kilkakrotnie dłuższe. O ZSRR nie jest wspomniane, bo nie ma to zbyt dużo wspólnego z tematem, okupacja sowiecka jest mało z tym związana.


To jest bicie piany ze wpływy germańskie były najdłuższe i najsilniejsze. W ten sposob mozna twierdzic ze Cesarstwo Rzymskie mialo najdłuższe i najsilniejsze wplywy w poludniowej Europie. Tyle ze nic z tego nie wynika dla terazniejszosci. Dla terazniejszosci istotne jest ze te kraje byly pod dlugim panowaniem Rosji a potem czescia sowietow.

suomieesti napisał:

Co do sytuacji ekonomicznej... Fajnie, ale Estonia wciaż ma większe PKB/osobę niż Polska !!!! I wszystkie te kraje wychodzą obecnie kryzysu.


No tylko pytanie ile tego PKB/osobe bylo nadymane bo w 2009 spadlo o 14%.

Trzeba tez widziec te sprawy w perspektywie o ktorej sie nie mowi no bo nie pasuje do propagandy ale jest ona niezwykle istotna. Z okresu sowieckiego kraje baltyckie wyszly bez dlugow, dlugi sowieckie przejela Rosja ktora zreszta pozniej zbankrutowala.
Podobnie i Polska miala kolosalne dlugi i byla zbankrutowana co bardzo ciazylo w latach 90, dlugi z komuny splacono dopiero w ubieglym roku. Gdyby Polska tez wyszla na czysto bez dlugow komuny to sprawy ekonomiczne wygladalyby zupelnie inaczej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
suomieesti

Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysłany: 11 Lip 2010, 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Haha, cóż mogę na to powiedzieć... To są kompletne bzdury co wypisujesz... Już nie chce mi się po raz dziesiąty odnosić do tych nonsensów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
suomieesti

Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysłany: 11 Lip 2010, 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zatroskany, cóż mogę na to powiedzieć... To są kompletne bzdury co wypisujesz... Już nie chce mi się po raz dziesiąty odnosić do tych nonsensów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 12 Lip 2010, 10:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

suomieesti napisał:
Haha, cóż mogę na to powiedzieć... To są kompletne bzdury co wypisujesz... Już nie chce mi się po raz dziesiąty odnosić do tych nonsensów.


W kolko powtarzasz propagande szowinistow baltyckich. Nie trzyma sie to kupy. Widac najlepiej po tym jak usprawiedliwasz hasla w stylu "ruscy won" ale pomijasz ze chodzi tu o wszystkie mniejszosci, wlaczajac w to Polakow na Litwie.

Polacy na Litwie to dla ciebie temat wstydliwy bo obnaza bezsens tej propagandy. A dyskryminuje sie ich na rowni z "ruskimi" bo przeciez szowinizm jest skierowany przeciw wszystkim mniejszosciom. Nie ma nawet co mowic o tepienia jezyka, szkolach, kulturze ale przymusowa litwinizacja polskich imion i nazwisk obrazuje ze ludzie sa kompletnie zaczadzeni i stracili resztki rozsadku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lapsik

Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 16
PostWysłany: 14 Lip 2010, 20:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Alfons Wilhelm Rebane,

Jesli Alfons oraz Wilhelm nie sa imionami estonskimi to znak, ze wg tego kryptonazisty ten estonski gieroj krwawych i zazartych bojow z ludnoscia okolicznych wsi nie byl Estonczykiem. Very Happy Very Happy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
suomieesti

Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysłany: 15 Lip 2010, 8:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lapsik, Alfons i Wilhelm nie są imionami o pochodzeniu estońskim, ale to imiona obowiazujące w języku estońskim, więc estońskie mówiąc generalnie.
To tak jak np. imię Jan również nie ma pochodzenia polskiego, ale to imię obowiązujące w języku polskim, więc polskie, nie to samo co imię- John.
Polskie imiona o polskim pochodzeniu?- np. Stanisław, Kazimierz itd.

Także pisząc w poprzednim poście o łotewskich imionach to miałem na myśli także takie imiona, obowiązujące w języku tradycyjnie, ale nie koniecznie mające pochodzenie łotewskie. Po drugie to co pisałem o prawdziwych Łotyszach w poprzednim poście to uogólnienie i od podanych tam zasad są wyjątki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
suomieesti

Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysłany: 15 Lip 2010, 8:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po drugie nie jestem żadnym kryptonazistą czy nazistą, po trzecie to poczytaj sobie o A. Rebane chociażby na wikipedii:

PL:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfons_Rebane

ANG (znacznie więcej):
http://en.wikipedia.org/wiki/Alfons_Rebane

Pozatym Rebane jest tylko jednym z wielu dzielnych Estończyków walczących w niemieckich mundurach w czasie II wojny światowej.

Ale największym bohaterem Estonii jest generał Johan Laidoner, najsłynniejszych chyba Estończyk, pierwszy w Eruopie pokonał Sowietów i obronił Estonię (z liczną pomocą zagraniczną), on nie walczył w niemieckich szeregach, ale w estońskiej armii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 15 Lip 2010, 14:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

suomieesti napisał:
lapsik, Alfons i Wilhelm nie są imionami o pochodzeniu estońskim, ale to imiona obowiazujące w języku estońskim, więc estońskie mówiąc generalnie.
To tak jak np. imię Jan również nie ma pochodzenia polskiego, ale to imię obowiązujące w języku polskim, więc polskie, nie to samo co imię- John.
Polskie imiona o polskim pochodzeniu?- np. Stanisław, Kazimierz itd.


Ale cala podstawa decydowania kto jest Lotyszem a kto nie na podstawie jakichs tam cech to co najmniej bzdura jesli nie dyskryminacja i rasizm. Przeciez tobie chodzi o to ze Lotysz nie moze np. miec na imie Andriej. Samo dyskutowanie o Lotyszach jest co najmniej podejrzane. W nowoczesnym panstwie obywateli nie rozroznia sie pod zadnym wzgledem, wszyscy sa rowni. Jedynie dla celow uprzyjemnienia im zycia odnotowuje sie narodowosc a nie po to zeby ich gnebic.

suomieesti napisał:

Także pisząc w poprzednim poście o łotewskich imionach to miałem na myśli także takie imiona, obowiązujące w języku tradycyjnie, ale nie koniecznie mające pochodzenie łotewskie. Po drugie to co pisałem o prawdziwych Łotyszach w poprzednim poście to uogólnienie i od podanych tam zasad są wyjątki.


To jest groteskowe. W krajach cywilizowanych obywatele deklaruja swobodnie swoja narodowosc. Bo jest logiczne ze syn a na pewno wnuk imigranta wychowany wsrod ludzi okreslonej narodowosci bedzie mial ta narodowosc. Czyli np. ktos sie moze nazywac Muhammad Alibaba i bedzie 100% Szwedem a ktos sie moze nazywac Sven Svensson i nie bedzie Szwedem. Wiazanie przynaleznosci etnicznej z przodkami i wygladem oraz imieniem i nazwiskiem to pozostalosc z czasow plemiennych. Wynikaja z tego takie kretynskie sprawy jak zmienianie Polakom w Litwie imion i nazwisk zeby na sile robic z nich Litwinow.

suomieesti napisał:
Po drugie nie jestem żadnym kryptonazistą czy nazistą, po trzecie to poczytaj sobie o A. Rebane chociażby na wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfons_Rebane


No a co maja sadzic np. Polacy o kims kto walczyl po stronie Niemcow? I to w Waffen SS w zbrodniczej organizacji? Lepiej sie tym zbytnio nie chwalic i nie robic z tych ludzi bohaterow. To jest poszukiwanie bohaterow na sile, zabieg propagandowy majacy na celu odwrocenie uwagi od faktu ze tak jak to normalne w systemie totalitarnym to ogromna czesc Lotyszy byla czescia systemu sowieckiego. Obecnie w ramach propagandy usiluje sie tworzyc mit ze rzadzili naslani Rosjanie a Lotysze z nimi walczyli. To jest oszustwo, we wladzach sowieckich wiekszosc to byli Lotysze.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Scissor_Sisters

Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 231
Skąd: Olsztyn
PostWysłany: 15 Lip 2010, 20:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda, że Prusy wschodnie należą teraz do Polski..
Myślę, że pod władzą niemiecką byłoby tam teraz lepiej....nie wspominając już o śląsku.....
Szkoda.....
_________________
Mi casa Su casa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lapsik

Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 16
PostWysłany: 15 Lip 2010, 21:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krzyz Rycerski z Liscmi Debu na piersi esesmana nie znaczy kompletnie nic - Sxxxxn i Beria sa Kawalerami Orderu Virtuti Militari. A na wiki przeczytalem, ze ten Rebane byl oficerem 184 baonu Bezpieczenstwa i 658 baonu Ostruppen. Wnioski sa jedne - heroicznie oczyszczal wiochy z Zydow.
A jak sie spojrzy na jego kumpli odznaczonych KR to czlowiek rzeczywiscie jest pelen wrazenia: a to Reinefarth, a to Eicke czy tez Peiper, albo Simon i inni esesoficiren. Wlosy staja czleku deba z zazdrosci i podziwu, ze jakis tam ktos tam dostal sie w takie towarzycho Shocked
Niecale 20 lat temu w Jugoslawii jedni zaczeli w pontyfikowac Pavelicia a drudzy Mihajlovicia. Efekt jest taki, ze Jugoslawia kojarzy sie teraz z bardziej popegieerowskim xxxx z mozliwoscia utraty zdrowia albo zycia w razie przypadkowej niezamierzonej wizyty ( bo przeciez: nie zamierzonej) niz z pieknym terenem i wspanialymi ludzmi. A zaczelo sie wlasnie od tego, ze ktos tam raptem wymyslil, ze ci co u nas mieszkaja sa be i trzeba im zrobic kuku, bo sie do kogo innego modla albo otcziestwo maja takie jakies nieprawidlowe. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 16 Lip 2010, 10:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Scissor_Sisters napisał:
Szkoda, że Prusy wschodnie należą teraz do Polski..
Myślę, że pod władzą niemiecką byłoby tam teraz lepiej....nie wspominając już o śląsku.....
Szkoda.....


Jak zwykle lubisz glupotami podpuszczac ale sie nie damy hehe. Chodzi ci oczywiscie o wladze niemiecka jaka byla w Niemczech Wschodnich, w kraju ktory nazywal sie NRD bo to jest glowny teren dawnych Prus Question lol.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Scissor_Sisters

Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 231
Skąd: Olsztyn
PostWysłany: 17 Lip 2010, 10:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NRD = Prusy Wschodnie?? Kompromitujesz się człowieku w zastraszającym tępie....
_________________
Mi casa Su casa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 19 Lip 2010, 8:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Scissor_Sisters napisał:
NRD = Prusy Wschodnie?? Kompromitujesz się człowieku w zastraszającym tępie....


Twoje tempo to cienizna. Bylo napisane tak: "...Niemczech Wschodnich, w kraju ktory nazywal sie NRD bo to jest glowny teren dawnych Prus".

Zeby ci ulatwic zrozumienie to Prusy Wschodnie byly czescia Prus. Prusy to bylo panstwo ze stolica w Berlinie, jego glowna czesc byla na terenie Wschodnich Niemiec.

http://en.wikipedia.org/wiki/Prussia

Ty uprawiasz bredzonka o wladzy niemieckiej. W bylym NRD byla wladza niemiecka taka sama jak w bylym PRL i tak samo cieniutko tam bylo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
suomieesti

Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysłany: 19 Lip 2010, 10:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U zatroskanego widać brak rozumienia pisanego tekstu. Scissor_Sisters napisał jasno: "Szkoda, że Prusy wschodnie należą teraz do Polski..
Myślę, że pod władzą niemiecką byłoby tam teraz lepiej....nie wspominając już o śląsku.....
Szkoda....." Czyli, że uważa, że byłobylepiej gdyby władza niemieckie pozostała na terenie Prus Wschodnich. Zupełnie nie rozumiem czemu zatroskany zaczął tutaj NRD mieszać? Co tu ma NRD do tego? NRD to ziemie obecnej wschodniej części Niemiec, natomiast Prusy Wschodnie to teren obecnego polskiego województwa Warmińsko-Mazurskiego, Obwodu Kaliningrandzkiego Rosji i skraweczek Litwy.

NRD dawny teren Prus Wschodnich? NRD nigdy nie było w Prusach Wschodnich, NRD to tylko i wyłącznie to co napisałem, a Prusy Wschodnie to tylko i wyłącznie to co napisałem i Prusy Wschodnie stanowiły część Prus, ale też i część Niemiec w czasie II Rzeszy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron