reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Legendy, mity, historie, anegdoty itp.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
whiskey
Gość
PostWysłany: 23 Cze 2005, 13:31    Temat postu: Legendy, mity, historie, anegdoty itp. Odpowiedz z cytatem

Hej,

Znacie wszyscy legendę o Śpiącym Rycerzu, który zasnał i jest dzisiaj Giewontem Question Albo historię o Smoku Wawelskim i dzielnym Szweczyku Question A Łysa Góra i sabaty czarownic Question A może - z innej bajki - mity o podziemnym systemie sztolni (podziemne miasto) budowanym w czasie wojny przez Niemców w Górach Sowich Question Wiele miejsc, które odwiedzamy turystycznie ma takie ciekawe historie, mniej i bardziej prawdziwe, które wspaniale ubarwiają opowieści o nich. Przewodnik, który potrafi wpleść takie historie w suche fakty geograficzne staje się gawędziarzem i o wiele ciekawiej się go słucha.
Ciekaw jestem, czy znacie tego typu historie dotyczące różnych miejsc na Islandii. Jestem ciekaw szczególnie tych mniej znanych. Kilka różnych historii - zaczerpniętych z sag - zawiera Lonely Planet. Przykłady - Godafoss, czy skały Reynisdrangur koło Viku. Ale być może wielu ciekawych nie zawiera .... Rolling Eyes

pozdrawiam
Powrót do góry
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 23 Cze 2005, 13:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam całą książkę, którą kupiłam na Islandii a właśnie w ten sposób jest napisana. Podzielona jest na regiony i opisane są legendy dotyczące ciekawych miejsc w tych regionach. Fajna sprawa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
whiskey
Gość
PostWysłany: 23 Cze 2005, 13:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A w jakim jest języku i czy tylko będąc na Islandii można wejść w jej posiadanie?
Powrót do góry
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 23 Cze 2005, 13:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest po angielsku. Nie daję głowy, ale przypuszczam, że gdyby napisac do księgarni na Islandii to nawet jesli nie jest wysyłkowa to by zrealizowali takie zamówienie. Cena: 2990 ISK.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 23 Cze 2005, 13:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można kupić tę książkę na Amazon.com
Poszukaj - moĹźe i na allegro dostaniesz :wink:
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ronja
Gość
PostWysłany: 23 Cze 2005, 21:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O książkę trzeba będzie się postarać swoją drogą, ale może jednak zechcecie się tutaj podzielić jakąś fajną islandzką legendą, dla tych, którzy na razie jej nie mają Smile
Bardzo prosimy Smile
Powrót do góry
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 23 Cze 2005, 21:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomyślimy i może damy parę legend na portalu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lauraana
Alpha Team
Dołączył: 16 Kwi 2004
Posty: 136
Skąd: Gdansk/101 Reykjavik
PostWysłany: 25 Cze 2005, 15:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy ktos zna moze historie dwoch przestepcow (kobieta i mezczyzna, imion nie pamietam) ktorzy ukrywali sie w okolicach Hveravellir?
Obok Hveravellir jest "dolina zlodziei" - to zapewne dzieki nim dostala taka nazwe...
Ale ja chcialabym wiedziec wiecej! :)
Ktos cos wie? :)
_________________
og ef þĂş vilt þĂĄ skal ĂŠg ljĂşga að þĂŠr...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 25 Cze 2005, 17:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem czy dokladnie o nich ci chodzi ale ja czytalem kiedys o parze Fjalla-Eyvindur (Eyvindur Jonsson) i Halla (Halla Jonsdottir) ktorzy zyli przez dlugi okres czasu (17 lub nawet 20 lat) na wygnaniu (poza prawem). we wczesniejszym przewodniku lonely planet o islandii jest opisana w skrocie ich historia lacznie z informacja o piesni ludowej opisujacej jak to Halla wyrzucila noworodka do wodospadu gdyz zima byla ciezka i byl niedostatek zywnosci.
jesli chodzilo ci o ta pare to moge poinformowac cie tylko o ich imionach oraz ze to nie jest zadna legenda ale te osoby naprawde zyly w XVIII wieku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lauraana
Alpha Team
Dołączył: 16 Kwi 2004
Posty: 136
Skąd: Gdansk/101 Reykjavik
PostWysłany: 25 Cze 2005, 17:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja wiem, ze to nie legenda. I tak, chodzi mi chyba o ta dwojke, wczoraj po drodze z Akureyri nam sie celowo zboczylo z drogi i trafilismy na Kjolur ;) i pomnik ku ich pamieci postawiony widzialam w Hveravellir i tak mnie zainteresowali... chcialabym wiedziec wiecej! :)
_________________
og ef þĂş vilt þĂĄ skal ĂŠg ljĂşga að þĂŠr...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
whiskey
Gość
PostWysłany: 25 Cze 2005, 21:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest bardzo ciekawa historia. Czytałem, że generalnie interior wyspy był takim miejscem gdzie uciekało i zyło wielu ludzi wyjętych spod prawa. A może tak jest nadal??? Cz yktoś ma szerszą wiedzę na ten temat?? Jakieś konkretne miejsca???
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron