reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Zmiana - pozwolenia dla nowych czlonkow UE

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 9 Wrz 2005, 13:54    Temat postu: Zmiana - pozwolenia dla nowych czlonkow UE Odpowiedz z cytatem

Ze strony www.ahus.is :


Changes in the issuing of work permit applications for citizens of new EEA states
The Directorate of Immigration and the Directorate of Labour have changed their issuing procedure of applications for work permits for citizens of new EEA states, i.e. Polland, the Check Republic, Hungary, Slovenia, Slovakia, Estonia, Latvia, and Lithauania.

The issuing of applications for citizens of these states will take less time, and less documentation will be required. Housing, health insurance, criminal records, and health certificates will no longer be required, only work contracts, passport photos, and a copy of passports/traveling papers.

The aim is that citizens of new EEA states have the same oppurtunity as other EEA state citizens, and that they have priority to the icelandic labour market before citizens of states outside EEA.

The Directorate of Immigration and the Directorate of Labour have decided to make a temporary exemption from the rule that work permits must be applied for before employees arrive to the country. From September 7th to October7th employers may apply for work permits for citizens of new EEA states that have arrived in the last couple of months and are working according to service agreements.

The issuing of work permit applications depends however on the situation of the labour market. As before, employers must turn to district job agencies for employees before they apply for work permits for foreign employees, unless the Directorate of Labour decides it to be unnecessary.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Eliszeba

Dołączył: 29 Mar 2005
Posty: 128
Skąd: Białystok/Akranes
PostWysłany: 12 Wrz 2005, 9:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś litościwy mógłby przetłumaczyć na polski ? Przynajmniej w skrócie...Bo mój angielski jest tak słaby, że nie wiem czy dobrze kojarzę, a jest to temat dla mnie ważny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 12 Wrz 2005, 12:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zmiany w wydawaniu pozwolen na prace dla obywateli nowych krajow czlonkowskich Unii Europejskiej.
Urzad Imigracyjny i Urzad Pracy (Ministerstwo Pracy) zmienily procedure ubiegania sie o pozwolenie na prace dla mieszkancow nowych krajow czlonkowskich UE.
Procedura bedzie teraz mniej czasochlonna i mniej dokumentow bedzie wymagane. Adres na Islandii, ubezpieczenie zdrowotne, zaswiadczenie o niekaralnosci i kontrola stanu zdrowia (to juz na Islandii) nie beda dluzej wymagane, potrzebne dokumenty to kontrakt, zdjecia paszportowe i kopia paszportu.
Celem jest zrownanie mozliwosci obywateli nowych krajow czlonkowskich z mozliwosciami obywateli pozostalych krajow Unii, generalnie maja oni pierszenstwo w ubieganiu sie o prace w stosunku do obywateli krajow z poza Unii.
Urzad Imigracyjny i Urzad Pracy (Ministerstwo Pracy) zdecydowaly, ze wprowadza tymczasowe zwolnienie od wymogu ubiegania sie o pozwolenie przed przyjazdem na Islandie. Od 7 wrzesnia do 7 pazdziernika pracodawcy moga ubiegac sie o pozwolenie na prace dla pracownikow z nowych krajow czlonkowskich, ktorzy przyjechali w ciagu ostatnich miesiecy i pracuja zgodnie z "service agreement" (nie wiem, co to jest:-)
Wydawanie pozwolen uzaleznione jest od sytuacji na rynku pracy. Jak wczesniej, pracodawcy musza sie kontaktowac z urzedami pracy przed wystapieniem o pozwolenie dla cudzoziemca, chyba ze Ministerstwo Pracy zdecyduje inaczej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Eliszeba

Dołączył: 29 Mar 2005
Posty: 128
Skąd: Białystok/Akranes
PostWysłany: 12 Wrz 2005, 13:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basiu pięknie dziękuję...Hm...póki co to w praktyce żądają nadal wszystkich tych dokumentów....a szybsze załatwianie formalności...no cóż...parę osób wie coś na ten temat. Very Happy Ale wygląda na to, że idzie ku lepszemu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
corel

Dołączył: 01 Sie 2005
Posty: 44
Skąd: KĂłpavogur
PostWysłany: 13 Wrz 2005, 7:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Wszystko, co napisała Basia, się zgadza.
Te wszystkie dokumennty właśnie trzeba pozbierać a na miejscu po przylocie będą badania lekarskie.
No cóż trzeba się pakować Wink
Pozdrowka:
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 13 Wrz 2005, 13:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Badania lekarskie na miejscu.
Mam zle wiesci od jakiegos czasu te badania sa platne. Cena od 17.000 do 30.000 ISK. Dla polakow jest to najczesciej okolo 22.000 ISK.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.


Ostatnio zmieniony przez viking dnia 13 Wrz 2005, 15:32, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
corel

Dołączył: 01 Sie 2005
Posty: 44
Skąd: KĂłpavogur
PostWysłany: 13 Wrz 2005, 13:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć.
Mam nadzieję że za badania wyłoży pracodawca Rolling Eyes
Nic mi nie pisał wcześniej o płatnościach.
Z tego co sie umówiliśmy odbierze nas z lotniska i będzie ciągał nas żeby załatwić resztę Shocked
Pozdrowka:
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Davidson
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 07 Paź 2005
Posty: 42
Skąd: GorzĂłw Wlkp. / 1.12.05. Akranes
PostWysłany: 22 Lis 2005, 13:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

corel napisał:
Cześć.
Mam nadzieję że za badania wyłoży pracodawca Rolling Eyes
Nic mi nie pisał wcześniej o płatnościach.
Z tego co sie umówiliśmy odbierze nas z lotniska i będzie ciągał nas żeby załatwić resztę Shocked
Pozdrowka:


Z praktycznej i teoretycznej ciekawości pociągnę temat....

I jak było z badaniami?

Były czy nie były? Płatne i kto ostatecznie płacił?

Dzięki z góry - na pewno wiele osób interesuje ten temat.....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
skinheads
Gość
PostWysłany: 23 Lis 2005, 13:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a nie mozna pojechac sobie latem jako turysta i nielegalnie szukac pracy?tak robilem w norwegi czy na islandi jst pdobnie?turysta musi tez miec badania po przylocie?
Powrót do góry
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 23 Lis 2005, 14:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
turysta musi tez miec badania po przylocie?


Ty faktycznie masz problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu!
Było to już wałkowane kilka razy na tym forum. Turysta nie musi mieć badań!!!
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lubsko

Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 73
Skąd: Keflavik
PostWysłany: 13 Gru 2005, 17:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli teraz nadal jest tak jak dawniej? trzeba być poza granicami Islandii starając się o pozwolenie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 13 Gru 2005, 18:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak ,ale czesto pracodawcy wykorzystuja mozliwosc tz umowy zlecenia i sciagaja ludzi na 3 mies bez papierow.Tu sie z tym walczy i jest projekt nowej ustawy zeby zapobiec temu,gdyz czesto tacy pracownicy sa gorzej oplacani ,nie otrzymuja wszystkich gwarantowanych prawem przywilejow.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lubsko

Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 73
Skąd: Keflavik
PostWysłany: 13 Gru 2005, 18:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisał:
Tak ,ale czesto pracodawcy wykorzystuja mozliwosc tz umowy zlecenia i sciagaja ludzi na 3 mies bez papierow.Tu sie z tym walczy i jest projekt nowej ustawy zeby zapobiec temu,gdyz czesto tacy pracownicy sa gorzej oplacani ,nie otrzymuja wszystkich gwarantowanych prawem przywilejow.


Właśnie o to mi chodziło. Rozmawiałem z pracodawcą teraz (praca w stolicy Islandii w piekarni) i jemu chodzi o to żeby przyjechać ASAP. Następnie o moje pytanie na temat "working permision" bowiem chce, żeby przylecieć ASAP, dostałem to: " We can prepair the working permision thats no problem" Pracodawca znany w Rejkiawiku, ma stronę w necie ale .....czyli nie mam mozliwości, żeby pracować normalnie na umowę o pracę, już jak się przyleci do Islandii?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 28 Sty 2006, 0:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://biznes.interia.pl/news?inf=709714
troche nowosci ale w sumie nie ma tu Islandii...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 9 Cze 2006, 21:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://biznes.interia.pl/news?inf=751373
a moze Finlandia ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 7 Wrz 2006, 15:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od kilku dni duzo mowi sie w mediach o kenitala oraz pozwoleniach na pobyt.Bardzo mila pani z Utlendingastofnun powiedziala ze niektorzy przyjezdajacy tu zapominaja o podstawowej kwestii.Otoz od 1 maja 2006 mozna przyjzdzac na Islandie w celu poszukiwania pracy ( ma sie na to 3 miesiace) .Nastepnie trzeba wystapic o pozwolenie na pobyt dla czlonkow krajow EES.Pracodawca natomiast musi zglosic osobe taka w urzedzie vinnumalastofnun.Pani ta zwracala rowniez uwage na to wiele osob nie posiada wymaganych papiero -szczegolnie chodzi o prawa do dziecka.Zdarzalo sie ze przybywali tu ludzie z dzieckiem pod opieka ,ktore nie mialo uregulowanego statusu prawnego.Ta pani zaapelowala do wszystkich przyjezdzajacych aby przywozili ze soba wszystkie potzrebne papiery co skroci czas oczekiwania na kennitala i pozwolenia na pobyt.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ggg66

Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 15
Skąd: Anglia
PostWysłany: 8 Wrz 2006, 9:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy moge przyjechac do Islandi jako turysta, znalezc prace na miejscu i pracowac legalnie???
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Slawomir 70

Dołączył: 23 Sie 2006
Posty: 43
PostWysłany: 8 Wrz 2006, 11:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ggg66 napisał:
Czy moge przyjechac do Islandi jako turysta, znalezc prace na miejscu i pracowac legalnie???

tak- masz na to 3 miesiące.
Ale to już było wałkowane tyle razy na forum. Jesteś niepoprawny. Dam ci radę którą sam otrzymałem.
Używaj opcji szukaj zanim napiszesz post. Może ta wyszukiwarka nie jest idealna, ale działa, a przy okazji dowiesz sie o wielu sprawach które mogą Ci się przydać w przyszłości. Uwierz mi w czasie przeszukiwania archiwum, znalazłem masę informacji o których nie miałem pojęcia (łącznie z linkami do zakładów pracy które szukają pracowników)
Jeżeli napiszesz post na temat który był juz wałkowany dostaniesz tylko suche odpowiedzi (jezeli wogóle dostaniesz). A w dyskusjach które były wczesniej dostaniesz to ze szczegółami i tam ludzie opisują jakie niespodzianki czychają na przyjeżdzających, na co uważać czego się nie bać, co zrobić jak coś się nie daje załatwić.
Naprawdę polecam lekturę archiwum warto.
_________________
Sławek

Być może nigdy nie wyjadę na wyspę, ale jeżeli nie spróbuję to wiem, że całe życie będę żałował.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 17 Sty 2007, 18:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ahus.is/index.php?option=com_content&task=view&id=72&Itemid=65
tu sa wszystkie info co trzeba miec kiedy sie chce zamieszkac ,pracowac na Islandii,zeby sie juz nikt nie pytal..... Evil or Very Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron