reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Zaleje, zniszczy wyspę Islandie ? rok 2012...
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
kami
Go
PostWysany: 29 Sty 2006, 20:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elloth napisa:
Mnie też denerwuja te banialuki, które tu czytam.. jakieś potopy, zmniejszenie pola magnetycznego.. To się nadaje do jakiegoś programu rodem z TVN.. Neutral


"W czasie inwersji natężenie pola magnetycznego Ziemi spada poniżej 10% normalnej wartości. Sam proces inwersji pola jest długotrwały i trwa on od 2 do 15 tysięcy lat. Zgodnie z wyni**** badań archeologicznych pole magnetyczne Ziemi zmalało od 3 tysięcy lat o ponad 40%. Inne dane potwierdzają ten efekt. To znaczy, że inwersja już się rozpoczęła!!!"

http://pryzmat.pwr.wroc.pl/Pryzmat_132/132mag.html


"Ziemskie pole magnetyczne osłabło w ciągu ostatnich 150 lat o około 10 procent - oznajmili badacze na spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej."

http://news.astronet.pl/news.cgi?3769

" Zaobserwowano zmniejszenie się natężenie ziemskiego pola magnetycznego o 10% w stosunku do pierwszych pomiarów wykonywanych w XIX wieku. Jeśli będą się powiększały w dotychczasowym tempie, to ziemskie bieguny magnetyczne mogą zaniknąć w ciągu tysiąca lat"

http://www.fizyka.net.pl/index.html?menu_file=aktualnosci%2Fm_aktualnosci.html&former_url=http%3A%2F%2Fwww.fizyka.net.pl%2Faktualnosci%2Faktualnosci_zf3.html

ale może się mylą a elloth ma rację
Cool
Powrt do gry
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 29 Sty 2006, 20:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chyba nikt sie nie myli ,dlatego ze ciezko cokolwiek przewidziec ,jadnak mysle ze zmiany nie nastapia w ciagu kilku dni ale przez wiele wiele setek lat.Bardzo ciekawe te artykuly. Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 29 Sty 2006, 22:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisa:
wyginelo 90% wszystkich istot zywych .Naukowcy od dawna poszukuja przyczyny .Najprawdopodobniej byla to super erupcja wulkanu na Syberii.Ponadto gwaltowny brak tlenu w oceanch ,powodowal wymieranie gatunkow i przerwanie lancuchow pokarmowych .Prawdopodobnie tak znaczny spadek tlenu w oceanach byl spowodowany uwolnieniem sie duzych ilosci metanu z pokladow zamrozonego metanu .....

a moze jednak cos takiego ...
http://news.astronet.pl/news.cgi?4742
tak wiem nie O Islandii....sorki ale ciekawe
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
helguera

Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 133
Skd: Madrid
PostWysany: 30 Sty 2006, 0:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking napisa:
Ten wulkan. Eltoh się nie myli.


No jak można mówić że Krakatau to niewielka erupcja??? Jeśli niewielka erupcja to na pewno nie ten wulkan... Skutki wybuchu Krakatau były odczuwalne na całym świecie, i to jest niezaprzeczalne: tsunami, które podobno obiegło świat, poświaty widoczne w Europie, czy globalne obniżenie temperatury spowodowane emisją gazów wulkanicznych blokujące promienie słoneczne (zresztą po wielu innych wybuchach również i w większym stopniu), ale udowodnienie że wybuch Krakatau był bezpośrednią przyczyną kilkuletniej klęski głodu w całej Europie (???), jest niemożliwością...
_________________
!Los paises frios no son menos atractivos que los paises donde hace calor!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 30 Sty 2006, 9:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No jak można mówić że Krakatau to niewielka erupcja???


Niewielka erupcja w porównaniu z Yellowstone. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
helguera

Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 133
Skd: Madrid
PostWysany: 30 Sty 2006, 10:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niewielka erupcja w porównaniu z Yellowstone. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści.[/quote]

To się zgadza...miejmy nadzieję, że nigdy nie bedziemy musieli porównywać Smile
_________________
!Los paises frios no son menos atractivos que los paises donde hace calor!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 30 Sty 2006, 14:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W porównaniu do możliwości wulkanu pod Yellowstone, wybuch krakatau to było lekke pierdnięcie, a wybuch góry św. Heleny można by porównać do kichnięcia komara.

Kami - jeżeli miałbym wierzyć wszystkim szalonym teoriom tego świata, to już dawno bym się powiesił. Trochę sceptycyzmu człowieku. Kiedyś próbowali nam wmówić, że masło jest rakotwórcze. A nawet jeśli to prawda, to ok - im szybciej się nasza cywilizacja zakończy, tym lepiej. Jak karuta napisała - przyroda jest nieprzewidywalna i to jest jedyne pewne kryterium, wedlug którego, możemy o niej dyskutować.

Cytat:
udowodnienie że wybuch Krakatau był bezpośrednią przyczyną kilkuletniej klęski głodu w całej Europie jest niemożliwością...


Taa.. biorąc pod uwagę, że emisja gazów wulkanicznych i wulkanicznego pyłu ograniczyła możliwość przedostania się promieni słonecznych do Ziemi, co spowodowało zaburzenie wegeteacji roślin na pewno nie wpłynęło ujemnie na produkcję rolną na świecie... Na pewno!

A, jeszcze jedno. Co do odnajdywania powiązań między wybuchami wulkanów, a pewnymi wydarzeniami historycznymi. Czytałem pewien tekat (może to była książka, nie pamiętam), w którym sposób spojny udowodnione zostało powiązanie wielkiej erupcji wulkanu w Islandii pod koniec wieku XVIII (może się mylę, ale chodzi tu o wulkan w okolicach Myvatn) z rewolucją Francuską. Erupcja ta była na tyle duża, że spowodowała wydostanie się ogromnej ilości pyłów do atmosfery, co spowodowało, że w latach 80-tych francuskie i europejskie rolnictwo przeżywało kryzys. Kryzys ten nie był bezpośrednią przyczyną wybuchu rewolucji, ale na pewno ją przyspieszył. Oczywiście, jest to tylko teoria, ja sam nie pamiętam, kiedy dokładnie ta erupcja miała miejsce, ale teoria wydawała mi się spójna.. Jak znajdę tekst, to go tu umieszczę.
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kami
Go
PostWysany: 30 Sty 2006, 17:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elloth napisa:
W porównaniu do możliwości wulkanu pod Yellowstone, wybuch krakatau to było lekke pierdnięcie, a wybuch góry św. Heleny można by porównać do kichnięcia komara.

**** - jeżeli miałbym wierzyć wszystkim szalonym teoriom tego świata, to już dawno bym się powiesił. Trochę sceptycyzmu człowieku.


Jsteś niekonsekwentny Elloth przecież o Yellowstone też dowiedziałeś się od nawiedzonych naukowców - trochę sceptycyzmu Cool

Nie żebym się obawiał zagłady świata nawiązałem tylko do tematu co do przyszłości Islandii i Ziemi wogóle a że nie jestem jasnowidzem to na czyichś badaniach się muszę opierać bo sam naukowcem nie jestem a Nostradamusa nie chciałem cytować.


A nawiązując do Kratakau to

http://portalwiedzy.onet.pl/130187,,,,Najbardziej_znane_erupcje_wulkanów.haslo.html

Nie wiem czy po wybuchu Krakatau panował głód w Europie nigdzie takich wzmianek nie widziałem (podobno srednia temp na Ziemi przez jakiś okres obnizona została o 1C) natomiast po wybuch w 1815 Tambory wyczytałem , że były w Europie jakieś zamieszki spowodowane głodem.

elloth napisa:

erupcji wulkanu w Islandii pod koniec wieku XVIII (może się mylę, ale chodzi tu o wulkan w okolicach Myvatn) z rewolucją Francuską.


? Laki 8 VI 1783 o wpływie tego wybuchu na Francję nie napisali
Powrt do gry
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 30 Sty 2006, 18:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może to jest kolejna teoria. Ale - na terenie yellowstone prowadzone są badania geologiczne, które informują o istnieniu na tym obszarze ogromnego zbiornika magmy. Magma ma to do siebie, że się w takich zbiornikach zbiera, a jak jest jej za dużo, to w końcu robi.. bum.

Co do Tambory.. rok 1816 nazywany był "rokiem bez lata" i rzeczywiście były jakieś zamieszki i rzeczywiście, chodziło mi o tą erupcję (bo krakatau wybuchła 68 lat później Embarassed ).

Natomiast, ilość pyłów wyrzuconych przez Krakatau była tak ogromna, że przez dość długi okres czasu słońce widziane z ziemi miało zielonkawy odcień.. (na discovery był niedawno program o tej erupcji).

A tekst odnośnie rewolucji franc zaraz znajdę :>.
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Marta Luiza

Doczy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skd: Islandia
PostWysany: 30 Sty 2006, 18:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

polecam artykul pod tytulem "Wulkany pod lodem Islandii"
http://portalwiedzy.onet.pl/4868,11123,1309041,2,czasopisma.html
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
bartus22-1

Doczy: 31 Sie 2005
Posty: 112
Skd: Krosno
PostWysany: 30 Sty 2006, 19:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elloth napisa:
Czytałem pewien tekat (może to była książka, nie pamiętam), w którym sposób spojny udowodnione zostało powiązanie wielkiej erupcji wulkanu w Islandii pod koniec wieku XVIII (może się mylę, ale chodzi tu o wulkan w okolicach Myvatn) z rewolucją Francuską.

Je gdzieś czytałem że było jakieś przesilenie na słońcu czy cos i to wpłynęło na psychike francuzów wywołujących zamieszki. Pewnie teorii jest dużo.
Ponoć też 2 wojna światowa wybuchła w czasie tych przesileń.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 31 Sty 2006, 1:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czytałem pewien tekat (może to była książka, nie pamiętam), w którym sposób spojny udowodnione zostało powiązanie wielkiej erupcji wulkanu w Islandii pod koniec wieku XVIII (może się mylę, ale chodzi tu o wulkan w okolicach Myvatn) z rewolucją Francuską


Rozmawiałem kiedyś z moim szefem o tym że Hekla się zbiera do wybuchu. Opowiedział mi to o rewolucji Francuskiej. Islandczycy są wręcz pewni że to przez ich wulkan.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 31 Sty 2006, 10:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Rozmawiałem kiedyś z moim szefem o tym że Hekla się zbiera do wybuchu. Opowiedział mi to o rewolucji Francuskiej. Islandczycy są wręcz pewni że to przez ich wulkan.



Na pewno nie sam wybuch, ale jego efekty przyczynił się do złej sytuacji rolnictwa (jak wiadomo, przed rewolucją taki kryzys był). I to nie jest szalona teoria, bo opiera się na prawdziwych przesłankach. Zresztą - widziałem te pola magmowe, które powstały po wspominanym wybuchu.. powiem, że są imponujące.
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
music80s
Go
PostWysany: 31 Sty 2006, 11:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iceland.pl

Ostatnio zmieniony przez music80s dnia 1 Lut 2006, 21:58, w caoci zmieniany 2 razy
Powrt do gry
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 31 Sty 2006, 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego, co wiem, to nie Hekla wtedy wybuchła, tylko - jak już pisałem, wulkan w okolicy Myvatn (nazwy nie pamiętam).
_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 31 Sty 2006, 12:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z tego, co wiem, to nie Hekla wtedy wybuchła, tylko - jak już pisałem, wulkan w okolicy Myvatn (nazwy nie pamiętam).


Ale ja nie twierdze że to Hekla. Ja tylko o Hekli rozmawiałem, a mój rozmówca opowiedział mi o erupcji jakiegoś wulkanu /nie znał nazwy/ i o rewolucji Francuskiej.

Cytat:
Wszystko co Islandzkie jest najwazniejsze dlatego ja też uwazam że to wulkan Islandzki jest winny rewolucji
Islandia jest najlepsza i najwazniejsza w dziejach świata.


Jasne Music. Wojna w Korei tez była przez erupcje wulkanów na Islandii.
A wielki Mur Chiński powstał dlatego żeby powstrzymać lawe przedostającą się z Islandii do Azji. rozpacz
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
elloth

Doczy: 03 Lis 2005
Posty: 362
PostWysany: 31 Sty 2006, 13:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ale ja nie twierdze że to Hekla. Ja tylko o Hekli rozmawiałem, a mój rozmówca opowiedział mi o erupcji jakiegoś wulkanu /nie znał nazwy/ i o rewolucji Francuskiej.


Moja odpowiedź dotyczyła wypowiedzi musica, a nie Twojej Smile. Btw. jak ten wulkan się nazywał (chodzi oczywiście o ten, którego erupcja miała ponoć wpływ na wybuch Rewolucji)?

Cytat:
A wielki Mur Chiński powstał dlatego żeby powstrzymać lawe przedostającą się z Islandii do Azji


lol Cóż, teorie musica są dość dziwne, ale jemu tego nie przetłumaczysz. Skończyć się to moze, mniej więcej tak:


_________________
"Ministerstwo Niesprawiedliwości zawsze znajduje się w odpowiednich rękach"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kami
Go
PostWysany: 31 Sty 2006, 14:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elloth napisa:
Btw. jak ten wulkan się nazywał (chodzi oczywiście o ten, którego erupcja miała ponoć wpływ na wybuch Rewolucji)?

Z tego, co wiem, to nie Hekla wtedy wybuchła, tylko - jak już pisałem, wulkan w okolicy Myvatn (nazwy nie pamiętam).


Jakby ktoś nie zauważył wyżej napisałem już że chodzi o wybuch wulkanu Laki 8 VI 1783
Ponieważ link nie działał wkleję co tam jest o tej erupcji

"Opis erupcji i jej siła (VEIb):

z sąsiadującej z wulkanem szczeliny o długości 24 km wypłynęły olbrzymie masy lawy, wzdłuż szczeliny utworzyło się ok. 100 nowych stożków (do 150 m wysokości); jeden z potoków lawy osiągnął długość 45 km; wystąpiło trzęsienie ziemi i opady popiołów; w czerwcu i w lipcu nastąpił wzrost aktyw­ności, wylewało się do 8000 m3/s lawy; nagłe stopienie śniegu i lodu oraz tamowanie przez lawę dolin rzecznych wywołało powodzie; erupcja trwała z przerwami 2 lata, popioły pokryły całą Islandię i dotarły do Szkocji, a pyły aż do Holandii, do atmosfery trafiło 90 mln ton kwasu siarkowego; VEI = 4
(Volcanic Explosivity Index siła (klasa) erupcji według wskaźnika Smithsonian Institution (USA); wybuchy o VEI = 3 zdarzają się kilka razy w roku, VEI 4 oznacza wyraźny wpływ na stratosferę, wybuchy o VEI = 7 zdarzają się wyjątkowo (w ciągu ostatnich 10 tys. lat 4 razy: ok. 4895 p.n.e. wulkan w Oregonie (USA), 4350 p.n.e. Kikai w Japonii, ok. 1002 n.e. Baitoushan i 1815 Tambora); c erupcje Tambory i Krakatau są powszechnie uważane za najgwałtowniejsze w ostatnich wiekach). "

czyli erupcja niezbyt silna ale może przez ten kwas siarkowy spowodowała kwaśne deszcze?

"Skutki erupcji, uwagi:

klęska narodowa Islandii w czasie erupcji oraz z wycieńczenia, chorób i głodu zginęło blisko 24% Islandczyków, padło 79% owiec, 76% koni i 50% bydła na wyspie; lawa pokryła 565 km2 warstwą średniej grubości 20 m; straty w rolnictwie Szkocji (uszkodzenia roślin, brak paszy, głód wśród ludności); wyjątkowo surowa zima 1783/84 i chłodne, mgliste i burzowe lato 1784 na Wyspach Brytyjskich (średnia roczna temperatura obniżona o ok. 1oC)"

o Francji nic nie wspominają


tu macie obrazki

http://newport.pmel.noaa.gov/prog-rev/dziak2/erup-laki.jpg

http://quakeinfo.ucsd.edu/~gabi/erth15/lecture09/laki-photo.jpg
tu jest ładny obrazek
http://geo.web.ru/Lectures/Plechov/lecture-1/Laki.jpg

a tutaj jest obrazek i wspominają coś o Rewolucji francuskiej (ale nie znam francuskiego więc nie wiem)
http://www.nomdundieu.com/8.1.1%20zoom%20texte.htm

a tutaj sytuacja geologiczna Islandii
http://geo.web.ru/Lectures/Plechov/lecture-1/lection9.htm

to by było na tyle Cool
Powrt do gry
kami
Go
PostWysany: 31 Sty 2006, 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

**** napisa:
czyli erupcja niezbyt silna ale może przez ten kwas siarkowy spowodowała kwaśne deszcze?


poprawka eksplozja niezbyt silna bo erupcja jak najbardziej Cool

a zauważyliście zbieżność dat 1783 Laki a 100 lat później 1883 Krakatau psypadek? Twisted Evil
Powrt do gry
Kamcio
Go
PostWysany: 23 Lut 2006, 9:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eeeeeeeeeeee tam. Za dużo się filmów naoglądaliście. zastanawia się
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastpny
Strona 3 z 6

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron