reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

Polonia islandzka
Id do strony 1, 2, 3  Nast阷ny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> R贸偶no艣ci dla Islandofil贸w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
van cleef & arpels
Go舵
PostWys砤ny: 28 Pa 2005, 18:15    Temat postu: Polonia islandzka Odpowiedz z cytatem

Witam.
Jestem w trakcie przygotowywania eseju na temat Polak贸w 偶yj膮cych w Islandii na akademicki fakultet o migracjach.
Opr贸cz informacji merytorycznych chc臋 te偶 zaprezentowa膰 ciekawostki dotycz膮ce tego intryguj膮cego pa艅stwa.

Przejrza艂em ca艂e forum i archiwum news贸w, znalaz艂em sporo interesuj膮cych materia艂贸w, nie wszystko jednak jeszcze mam i dlatego w tym miejscu prosz臋 o pomoc.

MAM:
- wyniki g艂osowania parlamentarnego Polak贸w na Islandii
- Dzie艅 Niepodleg艂o艣ci: http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?t=792
- dyskusja o liczbie Polak贸w na Islandii: http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?t=725
- info o braku polskich szk贸艂 i przedszkoli
- wzmianka o polskim ksi臋dzu i sklepie "Stokrotka" w Hafnarfjordur
- polskie akcenty: http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?t=314
- statystki o obcokrajowcach: http://www.iceland.pl/ciek/040225ciek1.html
- news z 16.06.04 o polskich ksi膮偶kach dla biblioteki we Flateyri
- 1000 Polak贸w do pracy w Reydarfj枚rður
- przyk艂ady wyzyskiwania polskich pracownik贸w przez islandzkie firmy
- islandzka Polonia a wybory http://www.iceland.pl/archiw/050926p2.html


POSZUKUJ臉:
- wyniki g艂osowania na prezydenta w艣r贸d Polonii islandzkiej
- liczebno艣膰 Polak贸w w wi臋kszych miastach
- polonijna prasa, imprezy kulturalne, festiwale polonijne na Islandii
- czemu w wyborach wzi臋艂o udzia艂 tylko 50 os贸b skoro Polak贸w jest tam ponad 1900?
- szacunkowe dane na temat Polak贸w mieszkaj膮cych w ISL na sta艂e, a tych kt贸rzy przyjechali sezonowo
- pr贸by integracji Polonii islandzkiej
- stosunki z Islandzczykami i innymi grupami etnicznymi
- polski sport na Islandii
- polska telewizja i radio
- wszelkie ciekawostki


Cytat:
Najnowsze informacje jakie posiada w tej chwili Hagstofa 脥slands (Islandzki Urz膮d Statystyczny), a wi臋c na grudzie艅 2004:

- Wszystkich mieszka艅c贸w Islandii jest: 293 577
- Obcokrajowc贸w: 10 636
- Polak贸w: 1903

Ten post Joli to najnowsze dane? By艂em na stronie Hagstofy, ale niestety ni w z膮b nie mog臋 si臋 po艂apa膰 i doj艣膰 do odpowiednich informacji.


Dzi臋ki za wszelkie info.
Pozdrawiam serdecznie.
Powr髏 do g髍y
Jola

Do潮czy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWys砤ny: 28 Pa 2005, 22:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te dane statystyczne sa najnowsze (zreszt膮 jest data przy nich).

O wyborach prezydenckich w obu turach szukaj te偶 w archiwum z tego miesi膮ca - oczywiscie ze byly wyniki.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
van cleef & arpels
Go舵
PostWys砤ny: 28 Pa 2005, 22:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faktycznie s膮, ga艂gan ze mnie bo sprawdzi艂em wszystko od pocz膮tku pr贸cz w艂a艣nie pa藕dziernika...
Powr髏 do g髍y
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 29 Pa 2005, 2:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma polskiej gazety wydawanej na Islandii.
Telewizja i radio jest z satelity. Od jakiegos roku p艂atna islandzka telewizja nadaje Polsat.

Cytat:
- czemu w wyborach wzi臋艂o udzia艂 tylko 50 os贸b skoro Polak贸w jest tam ponad 1900?

Dobre pytanie Exclamation
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
soley

Do潮czy: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Sk眃: HFJ
PostWys砤ny: 5 Lis 2005, 0:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A gdzie byla informacja o tym w jaki sposob i gdzie mozna zaglosowac?
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
soley

Do潮czy: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Sk眃: HFJ
PostWys砤ny: 5 Lis 2005, 0:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polska szkola jest, dla dzieci w Reykjaviku.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 5 Lis 2005, 3:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A gdzie byla informacja o tym w jaki sposob i gdzie mozna zaglosowac?


Informacja by艂a na takiej super stronie o Islandii.
www.iceland.pl
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
soley

Do潮czy: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Sk眃: HFJ
PostWys砤ny: 5 Lis 2005, 10:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking_warrior napisa:
Informacja by艂a na takiej super stronie o Islandii.
www.iceland.pl


I to wszystko?
Nigdzie wiecej?
Nic dziwnego ze tak malo osob poszlo glosowac...
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 5 Lis 2005, 11:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze ambasada w Oslo.
Dla chc膮cego nic trudnego. Jak by kto艣 by艂 zainteresowany g艂osowaniem to napewno by si臋 dowiedzia艂 jak to zrobi膰. Szukasz dziury w ca艂ym. Poza tym jest ju偶 po wyborach i cieszmy si臋 z nowego prezydenta i prezydentowej i podziwiajmy walke o sto艂ki w parlamencie.
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Marta Luiza

Do潮czy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Sk眃: Islandia
PostWys砤ny: 6 Lis 2005, 20:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soley napisa:
A gdzie byla informacja o tym w jaki sposob i gdzie mozna zaglosowac?

Oprocz www.iceland.pl taka informacja byla podawana przez poltora m-ca w jezyku polskim na www.ahus.is, w tv panstwowej RUV (ogolnodostepnej)Tna stronie 148,ktora jest strona dla Polakow i zawsze jest po polsku,a takze oczywiscie na stronie ambasady i konsulatu polskiego w Oslo
http://www.poland-embassy-no.com/
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Patrycja

Do潮czy: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Sk眃: Islandia-Akranes
PostWys砤ny: 11 Lis 2005, 13:13    Temat postu: hejka Odpowiedz z cytatem

W Akranes tez sa lekcje poskiego w Grundaskoli.Wiem,bo sama to zalatwilam.Dzieci chodzi malo bo nasza polonia w w wiekszej czesci sklada sie raczej z samych "mezow"ktorzy dzieci i zony maja w Polsce.Zajecie sa raz w tygodniu i moj syn bardzo je lubi......Wiem tez ze jest polska mala szkolka w Kevflaviku gdzie zajecia maja w soboty.
Kv
Patrycja
_________________
gatta
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Numer GG
ona
Go舵
PostWys砤ny: 15 Lis 2005, 22:32    Temat postu: Polonia islandzka Odpowiedz z cytatem

Nie ma polskiej szkoly dla dzieci w Reykjaviku! Lezy to tylko w gestii dyrektora danej szkoly,czy zechce uszczknac troche z budzetu na polskie dzieci,i z tego co wiem ,tylko 1 dyrektor sie znalazl. A za ksiazki edukacyjne dla dziecka /podreczniki,lektury /Urzad Celny skasowal bez mrugniecia okiem,.Lepiej ,zeby moje usta milczaly,...ale kiedys.....Islandczycy dowiedza sie prawdy o sobie samych
Powr髏 do g髍y
Qortes

Do潮czy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Sk眃: Pozna艅
PostWys砤ny: 15 Lis 2005, 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli tak tam strasznie, ze az usta nie chca milknac, to po co sie tam pchac?
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Odwied stron autora Numer GG
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 16 Lis 2005, 2:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jesli tak tam strasznie, ze az usta nie chca milknac, to po co sie tam pchac?


Qortes to jest przyk艂ad osoby kt贸r膮 opisywa艂em w temacie "Dziwne zachowanie Polak贸w" lol
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Patrycja

Do潮czy: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Sk眃: Islandia-Akranes
PostWys砤ny: 16 Lis 2005, 11:52    Temat postu: HA!!! Odpowiedz z cytatem

A ja wiem,ze jest inaczej....
Nie zalezy to,od dyrektora,czy moga byc lekcje poslkiego czy nie,poniewaz mamy takie prawo.Nie wiem jaka musi byc ilosc dzieci,zeby lekcje mogly sie odbywac,ale wiem,ze mamy prawo ubiegac sie o takie lekcje!W Akranes na Polsi chodzi de facto trojka starych tzn 11 latkow.I dwojka malych 5 latkow.Na razie sa razem ale w planie jest podzial dzieciakow na dwie grupy.I uwazam ze wogole caly pomysl z tymi lekcjami to rewelacja.Moge podac kontakt do nuczycielki.Prowadzi to swietnie.
I druga sprawa.... jak to Urzad Celny skasowal ksiazki?????No to juz jakis cyrk.Do nas przychodza wszystkie ksiazki bez problemow.Malo tego,oczywiscie szkola za nie placi.A swoja droga moja mama mojemu dziecku systematycznie wysyla ksiazki i wszystko zawsze dochodzi.Wiec nie bardzo rozumiem.
Dyrektor podstawowki do tego jeszcze zapytal nas,czy nie chcielibysmy w bibliotece otworzc dzialu z polskimi ksiazkami.Wszysko jedno jakimi.Mamy tylko dostarczyc liste.Albo tez sciagnac ksiazki internetem a Urzad miasta w porozumieniu ze szkola wlasnie zaplaci za to.
Ja tam jestem zadowolona :D
Kv
Patrycja
_________________
gatta
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Numer GG
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 16 Lis 2005, 13:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ja tam jestem zadowolona


I wszystko jasne...
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
karuta
Alpha Team
Do潮czy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWys砤ny: 16 Lis 2005, 14:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiem ze w Rvk w jednej z bibliotek ,niestety zapomnialam w jakiej ,(przyslali mi nawet e maila,ale przepadl razem z twardym dyskiem) jest dzial z polskimi ksiazkami ,ponad 100 tytulow.W miejscowosci Flateyri okolo2 lata temu dokonano duzego zakupu polsich ksiazek i dofinansowali to wlasciciele fabryki!Osobiscie czasami odnosze wrazenie ze niestety niektorzy Polacy zamieszkali tu nie walcza o swoje ,wlasnie ostatnio rozmawialam z innymi babkami u nas i ,,,, one by chcialy ale ,,,a pozatym takie lekcje to slabej jakosci ,,,,bo nie ma materialow itd.Naprawde ogromna przeszkoda jest to ze ludziom sie chyba nie chce ....i odrazu by chcieli lekcje na wysokim poziomie .
Albo sprawa ksiazek do nauki na prawo jazdy ,nasz nauczyciel zamowil kiedys kilka po polsku ,nastepnie nie zapisawszy komu- pozyczyl.Ksiazki zaginely (?),a wszyscy maja teraz pretensje ze nie ma po polsku...jak tak mozna ..a pozatym...nie rozumiem po co komu taka ksiazka skoro juz zdal prawko.Ja mysle ze Islandczycy zrobia wiecej dla nas jesli sami pokazemy ze nam zalezy.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 16 Lis 2005, 14:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem w tym 偶e my polscy lubimy przyj艣膰 na gotowe.
Jak mamy za czym艣 chodzi膰 i za艂atwia膰 to ju偶 nam to nie jest potrzebne.
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
ona
Go舵
PostWys砤ny: 16 Lis 2005, 16:40    Temat postu: Polonia islandzka Odpowiedz z cytatem

Patrycjo Droga,
Nie bede sie upierac,jak naprawde jest,bo moje wiadomosci na ten temat ograniczaja sie do tych >zaslyszanych<,faktem natomiast jest,ze w tylko 1 szkole w R-viku sa lekcje j.polskiego,a tak naprawde byly,poniewaz osoba,kt贸ra je prowadzila ponoc przebywa w Polsce /studia /.Nikt ,nigdy nie proponowal mojemu dziecku nauki j.polskiego,zajelam sie tym sama,mysle,ze nawet z lepszym skutkiem,kto nas zna-ten wie.Ksiazki dotarly,tyle,ze po oplaceniu dosc slonego cla,,i to mnie wpienia-nie dosc,ze czlowiek wyrecza instytucje,we wlasnym zakresie robi co moze/ a robi duzo / to jeszcze buli.Biblioteke z ksiazkami polskimi ,to ja bym mogla otworzyc,poniewaz nasze zbiory siegaja juz ok 150 pozycji,co jest sporym osiagnieciem-tyle,ze jest to literatura dziecieca w przewazajacej czescii,i systematycznie beda poszerzane.
Wiem,ze np. w Londynie...jest polska sobotnia szkola dla dzieci,sa biblioteki,ksiegarnie....Islandia jest b.opieszala w tej kwestii,"nabrala" cudzoziemc贸w do czarnej roboty i....no wlasnie,najlepiej gdyby zachowywali sie jak ryby,a tu niestety "ryby"domagaja sie swoich praw...ale to juz zupelnie inna para kaloszy.Pozdrawiam.Ona
Powr髏 do g髍y
viking
User bywa z艂o艣liwy, IGNORUJ takie posty!
Do潮czy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 17 Lis 2005, 3:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Islandia jest b.opieszala w tej kwestii,"nabrala" cudzoziemc贸w do czarnej roboty i....


Nie przesadzaj!
Nikt ci臋 tu na si艂e nie bra艂. Przyjecha艂a艣 tutaj bo sama tego chcia艂a艣. Prace te偶 mo偶esz sobie zmieni膰. A jak ci si臋 tak strasznie nie podoba na Islandii to Iceland Express ma bardzo tanie bilety do Londynu. Tam dopiero sie przekonasz co znaczy cudzoziemiec do czarnej roboty Exclamation

Ja nie wiem... Tym co tak sie tu nie podoba - ZA KARE TU JESTE艢CIE!!!
_________________
Bardzo niewielu m臋偶czyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywaj膮 si臋 wytrychem.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> R贸偶no艣ci dla Islandofil贸w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3  Nast阷ny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron