reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Jaki stosunek maja Islandczycy do swoich dzieci
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Kultura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 15 Gru 2005, 13:58    Temat postu: Jaki stosunek maja Islandczycy do swoich dzieci Odpowiedz z cytatem

Witam Was wszystkich. Nie wiem czy wiecie, ze islandzkie rodziny sa wielodzietne. Ja osobiscie widzialam rodzine, w ktorej bylo az 16 dzieci. Powiem wiecej wyglad mamy byl lepiej niz zadawalajcy. Ale trzeba przyznac, ze oni dzieci traktuja jak dar. Moja corka chodzi do szkoly do 9 klasy. Tutaj gimnazja sie nie przyjely. I bardzo dobrze. Wiem co sie dzieje w polskich szkolach. Ostatnio czytalam na Internecie, ze w jakiejs szkole w Polsce nauczyciele zaczeli uczyc sie kursow samoobrony przed uczniami. W Islandii to nie grozi.Dzieciaki maja lepiej niz w domu. Maja dwa posilki dziennie, to znaczy sniadanie i obiad. Kazdy uczen ma doplate z gminy do kosztow posilkow, wszystkie pomoce wlacznie z podrecznikami otrzymuja bezplatnie. Jak weszlam do budynku szkoly to myslalam, ze sie pomlilam. W holu komplety wypoczynkowe ,stol bilardowy itd. Wszedzie czysciutko i schludniutko. Pytam sie po co to. a oni, zeby dzieci mialy gdzie odpoczywac. Tam zarowno uczniowei jak i nauczyciele chodza najczesciej w skarpetkach po szkole. To tak mniej wiecej wyglada pobieznie szkola. Ale nawieksze niespodzianki zostawiam na pozniej. A czy Wasze dzieci chodza tu do szkoly?
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 16 Gru 2005, 0:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stosunek islandczykow do ich dzieci -chyba za bardzo poblazliwy i nie zawsze wychodzi im na dobre.Malo sie od dzieci wymaga i pozniej ciezko wejsc im w dorosle i czesto pelne rozczarowan zycie .O tyle lepiej ze nie sa tak zestresowane jak polskie dzieci.Ale czesto nie doceniaja tego co maja.Ale napewno relacje dorosly dziecko sa bardzij liberalne i otwarte.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 16 Gru 2005, 0:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ale czesto nie doceniaja tego co maja


Dokladnie. Telewizor, DVD, PS2, komputer w pokoju dzieciaka to juz norma ktora sie nalezy.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 16 Gru 2005, 10:37    Temat postu: Nie do konca sie zgodze. Odpowiedz z cytatem

Oczywiscie to jest tylko moje zdanie i uszanuje to jezeli ktos bedzie uwazal inaczej. Otoz te dzieciaki maja to wszystko o czym piszecie. Ale kupuja to za swoje pieniadze( przez nich zarobione ) Rodzice i nauczyciele w pewien sposob napewno sa mniej wymagajacy od nas. Ale tu kazdy dzieciak wie, ze powinien teoretycznie wyprowadzic sie z domu gdy konczy 18 lat. naprawde tu czeszto tak rzeczywiscie bywa. Tu jesli dziecko nie chce sie uczyc to wysylaja go do pracy. Az skruszeje. Czasami jednak nie kruszeje i dopiero zaklad pracy wysyla go do szkol, np w Danii. Wtedy i pracuje i sie uczy. Na wakacjach dzieci ida pracowac do fabryk i to jest tu normalne. To oni chca sie uczyc i musza zarobic na to. Rodzice wiec tak naprawde wcale ich od siebie nie uzalezniaja. Robia to inaczej. Inna sprawa, ze w Polsce to raczej jest utopia przy takim bezrobociu. Ale nie otym naprawde chcialam pisac. Teraz opowiem cos zadziwiajacego przynajmniej mnie osobiscie! Moja corka ma dwa razy w tygodniu wf. Normalne? Ale ich wf jest na odkrytym basenie i jest przymusowy. Martynka byla wszoku jak opowiadal :,Wokolo snieg, mroz i dzikie wiatry a jej koledzy i kolezanki plywaja sobie w basenie (woda praktycznie lodowa) ,a potem wiekszosc chlopakow tarza sie ze szczescia w sniegu. Na wlosach sople , a na twarzach usmiechy. Moze mi nikt nie wierzy mam to na zdjeciach.Moja corka czesto sie miga, ale czasami daje sie skusic i nawet kataru nie dostala. Ja sama tego nie rozumiem. Bede juz konczyc. Pozdrawiam serdecznie stalych Formowiczow.
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 16 Gru 2005, 13:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
woda praktycznie lodowa


Tutaj troche przesadzilas. Woda nie jest lodowa ani nawet lodowata /moze w twojej miejscowosci/ W Reykjaviku moze nie odwiedzilem wszystkich basenow, ale na tych co bylem, woda w zimie miala 30C.

Ja tez uwazam ze to jest dobre ze mlodziez sie uczy i pracuje. Ucza sie w ten sposob jakiegos poszanowania dla pieniedzy /jednakze jak sie widzi islandczykow zadluzonych to ta nauka nie wychodzi im na dobre Wink /
Typowi islandczycy wychowuja bezstresowo swoje dzieci a szkola im w tym pomaga. Ktos powie ze jest to dobre. Napewno w jakims stopniu, ale w wiekszosci przypadkow nie zdaje to egzaminu. Szkola podstawowa jest na bardzo niskim poziomie. Jest to praktycznie zabawa. Problemy sie zaczynaja jak ida do szkoly sredniej. Tam juz naprawde trzeba sie uczyc i mlodziz doznaje szoku.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 16 Gru 2005, 20:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sie nie kapalam wiec nie mierzylam. My nie mieskamy w Rejkiawiku to nie znam tych basenow. Ale nie wydaje mi sie , ze corka przesadza bo raczej nigdy nie klamie. A jesli chodzi o pozion nauki w podstawowce to niestety masz racje. Moja corka uczy sie samaw domu z polskich podrecznikow. Ja smieje sie ze chemie i fizyke ma w praktyce na lekcjach gotowania i szycia. Mnie tez to naprawde martwi. A co mozesz wiecej napisac o szkolach ponadpodstawowych? Bardzo mnie to interesuje, a widze, ze masz rozeznanie. Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Svensk

Dołączył: 05 Paź 2005
Posty: 165
Skąd: Zabrze (PL)
PostWysłany: 7 Sty 2006, 20:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie dziwne, skandynawoeie i ludzie z krajow nordyckich lubia snieg zimno i to dla nich raj Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 8 Sty 2006, 18:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak w innych krajach skandynawskich, ale Islandczycy kochają ciepłe kraje! Wspominalismy juz o tym nie raz. Widziales "Nói Albinói"? Główny bohater marzył o wyrwaniu sie z Islandii i zamieszkaniu na plaży z palmami.
Urodzili się tam, więc mieszkają ale jednak nie pokusiłabym się o stwierdzenie ze śnieg i zimno to dla nich raj.

Czytalam ostatnio artykuł w National Geographic o Grenlandii i zastanawiałam się dlaczego w ogóle ludzie tam żyją. Przeciez mogliby się wyniesc i mieszkac sobie bez problemu w bardziej przyjaznym klimacie, w wiekszym luksusie. A to przeciez nie jest Islandia! Islandia jest bardzo nowoczesnym i rozwiniętym krajem, a klimat jest baaaardzo łagodny. Jak sie patrzy na Grenlandczyków i ich zycie, to wydają się bardzo prymitywnym społeczeństwem, które bez potrzeby "umartwia" się mieszkając w takich warunkach. Sa świadomi, że gdzie indziej byloby im łatwiej, a jednak nie rezygnują z tego. Dlaczego?? Odpowiedz jest prosta! To ich kraj rodzinny! Większosc ludzi nie wyobraza sobie zycia w innym miejscu, niz sie urodzila.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Svensk

Dołączył: 05 Paź 2005
Posty: 165
Skąd: Zabrze (PL)
PostWysłany: 8 Sty 2006, 18:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wlansie, sa przywiazani do swojego bogactwa kuturowego, do ludzi, do tradycji, jezyka, i do swojej "matki"!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 9 Sty 2006, 9:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Islandczycy praktycznie od malenstwa sa przyzwyczajani do swego klimatu. Stad te baseny na otwartej przestrzeni, obozy szkolne, sposob ubierania sie itd. Mysle, ze wlasnie ta dzika przyroda paradoksalnie stworzyla super warunki do zaciesniania wiezow miedzyludzkich. Poza tym Islandczykom bardo podoba sie Polska, szczegolnie Krakow.
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Svensk

Dołączył: 05 Paź 2005
Posty: 165
Skąd: Zabrze (PL)
PostWysłany: 9 Sty 2006, 16:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ubieraja sie niech zgadne, na czarno ? Smile tak ich tam jest malo, lecz nie liczy sie masa, prawie... liczy sie jakosc narodu, a islandczycy maja ja super Smile chcialbym np. na angielskim tak miec jak ze szwedami, chodzi o to ze nasza klasa koresponduje po angielsku ze szwedami zeby se pogadac i t p Smile i pani moja jest troche szurnieta i mowi ze skandynawii, jakby szwecja byla jedynym panstwem w skandynawii język i ja od razu poprosilem jak powiedzial ze skandynawii, to ja ISLANDIA ! ISLANDIA !!! a ona tylko szwecja... Sad smutno mi sie zrobilo, ale i tak git Wink super ze islandczycy lubia polske Wink my polacy, uwielbiamy ten kraj, bynajmniej ja język maja super jezyk kulture jedzonko, i wszystko super Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Patrycja

Dołączył: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Skąd: Islandia-Akranes
PostWysłany: 9 Sty 2006, 18:37    Temat postu: hmmm Odpowiedz z cytatem

Islandia nie jest w Skandynawii.Mowi sie tak potocznie o krajach polnocnych.
kv
Patrycja
_________________
gatta
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Svensk

Dołączył: 05 Paź 2005
Posty: 165
Skąd: Zabrze (PL)
PostWysłany: 10 Sty 2006, 18:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak ale chodzi mi o ksiazkowe informacje, tak naprawde to kraj NORDYCKI, Skandynawia : Szwecja, Norwegia, Dania. Kraje Nordyckie : Grenlandia, Finlandia, Islandia, Wyspy owcze, Wyspy Alandzkie, mozna tez zaliczyc estonię Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
alexcure
Gość
PostWysłany: 15 Sty 2006, 11:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w krajach mniej zaludnionych jest wieksza troska o szkoły... co widac chocby w osciennej Słowacji...u nas, sytuacja jest zła...klasy przeludnione, nikły podział na grupy językowe, klasy traktowane często jak masy... gdyby społecznosci lokalne czuły sie jak rodzina, to można by było wziąć przykład z Islanczyków...
Powrót do góry
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 15 Sty 2006, 11:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja mysle ze najwieksza korzysc przynioslo by dopasowanie programu bardziej indywidualne do mzoliwosci ucznia ,ogladalm program na Planet gdzie byla pokazana szkola w Szwecji-eksperymentalna w ktorej to najpierw bada sie zainteresowania i mozliowsci uczniow.Potem poprostu nauczyciel probuje wydobyc to co najlepsze z kazdego.Nie ma masowki ,jesli ktos robi cos slabiej to jest przyporzadkowany komus kto jest w tym lepszy i odwrotnie.Nie stosuje sie tez testow porownawczych w celu wyciagniecia sredniej.Tu na Islandii juz powoli nastepuje wybudzanie z tego tradycyjnego systemy czyli "wszystkiego po trochu i kazdemu po rowno" i pomalutku odzywaja sie glosy reformowania i przede wszystkim odrzucenia egzaminow porownawczych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 15 Sty 2006, 11:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

troszke odbieglam od tematu,,,a wracajac wydaje mi sie ze tu rodzice pozostawiaja dzieciom bardzij wolna reke ,nie ma raczej takiego rygoru ze strony rodzicow .Moze jest to lepsze ,a moze nie...dyskusja na kilka stron .osobiscie wydaje mi sie ze islandzkim dzieciom przydaloby sie troszke dyscypliny .Mlodziez tu nie ma naprawde zadnych problemow ,tylko zwiazane z wlasnym wygladem ,albo nowa komorka...to taki przyklad Very Happy .Praca na nich czeka ,szkola na nich czeka ....wszystko przychodzi latwiej.Ale pozniej dostaja taki zimny prysznic ....jak cos sie nie powiedzie.Ogolnie mlodzi ludzie sa bez kompleksow,odwazni i troche leniwi Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 15 Sty 2006, 13:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
tu rodzice pozostawiaja dzieciom bardzij wolna reke ,nie ma raczej takiego rygoru ze strony rodzicow .Moze jest to lepsze ,a moze nie...dyskusja na kilka stron .osobiscie wydaje mi sie ze islandzkim dzieciom przydaloby sie troszke dyscypliny .Mlodziez tu nie ma naprawde zadnych problemow ,tylko zwiazane z wlasnym wygladem ,albo nowa komorka...to taki przyklad .Praca na nich czeka ,szkola na nich czeka ....wszystko przychodzi latwiej.Ale pozniej dostaja taki zimny prysznic ....


Zgadzam się z tym w zupełnosci. Czasami ten prysznic jest naprawde bardzo zimny.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Snipper

Dołączył: 11 Sty 2006
Posty: 61
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 16 Sty 2006, 1:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dlatego ja nie zciagam moich dzieci tutaj.uwazam ze to by ich okaleczylo na psychice.zawsze i wszedzie preferowana jest zaradnosc zyciowa. a jak wszystko jest podane na tacy to ta zaradnosc jest zabijana. podam wam prosty przyklad. pracuje w reydafjordur na hucie i zapytalem mojego kierownika "dlaczego my polacy dostalismy te prace" odpowiedz jego byla stosunkowo jasna i prosta "jestesci najlepsi z najtanszych" i potem mi powiedzial ze my potrafimy myslec w sytuacjach gdy trzxeba podejmowac jakies proste decyzje a on juz pracowal z ludzmi ktorym trzeba bylo za kazdym razem objasniac jak maja wygladac posuniecia pedzla przy kadej innej robocie. zaradnosc i improwizacja w dziwnych sytuacjach to nasza cecha narodowa ale mamy ja dzieki temu ze nie podawano nam wszyskiego na srebrnej tacy"od malenkosci" Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 16 Sty 2006, 9:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jedna strona medalu. Jest jednak jeszcze druga. Ja tu widze takze wiele pozytywow. Po pierwsze mozlowosc pracy, a moze to nie jest wazne? Po drugie stosuki miedzyludzkie. A moze juz zapomnieliscie jak traktowaliWas przelozen w Polsce? Ja mam dosc tego, jak przypomne sobie jak durne buraki , co szkole za habany pokonczyli wazniakow srtugali. Zapominajac o tym
, ze zawsze beda chamami nie wazne ile by studiow pokonczyli. A pozatym Polacy maja zawisc i podlosc czesto wpisane w psychike. Oczywiscie nie uwazam , ze wszyscy. Bo znam naprawde wspanialych ludzi w Polsce, ktorzy naprawde sa godni podziwu. W Polsce czesto jedni drugim swinie podkladaja i to jest takie fajne? Wy to nazywacie zaradnoscia? Oczywiscie polacy sa bardziej zaradni jako pracownicy i operatywniejsi od innych np. Niemcow czy Islandczykow. Ale czy to na pewno kwestia wychowania?Ja ostatnoi pomoglam znalesc prace jednemu z naszych znajomych. I teraz ciezko sie zastanoawiam czy warto zalatwiac innym, zeby znowu nie miec przykrosci. I co to tez takie super wychowanie? Ale naprodukowalam. Nie miejcie zalu, to nie jest slierowane przeciwko Wam. Po prostu jestem obiektywna!!!!!!!!!!!!!!!! Rolling Eyes
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
music80s
Gość
PostWysłany: 16 Sty 2006, 12:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iceland.pl

Ostatnio zmieniony przez music80s dnia 1 Lut 2006, 22:13, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Kultura Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron