reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Islandczycy obwiniają muzułmanów o akty terroru

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Przegląd prasy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aneta.krejczy

PostWysłany: 23 Sty 2015, 21:14    Temat postu: Islandczycy obwiniają muzułmanów o akty terroru Odpowiedz z cytatem

Zabijanie ludzi z powodu tego, że z ciebie drwią nie jest zgodne z naukami proroka Mahometa, powiedział Yaman Brikhan, właściciel restauracji Ali Baba położonej w Veltusund w Reykjavíku. Yaman, który należy do Centrum Kultury Islamskiej w Islandii (Menningarsetur múslima á Íslandi), wyjaśnia, że przypisywanie islamowi ostatnich ataków w Paryżu jest niesprawiedliwe. Uważa także, że debata, która rozpoczęła się po tych wydarzeniach służy jedynie stworzeniu rozłamu między muzułmanami a resztą obywateli.

Pytany o to, czy społeczeństwo obwinia wszystkich muzułmanów o to, co się stało. Yaman odpowieda: „Tak, sądzę, że ludzie chcieliby powiedzieć: „Jesteś muzułmaninem i jesteś winny temu, co zrobili tamci faceci”. Lecz to nie jest moja wina. Ja nie znam tych ludzi”,

Yaman ma pewne wątpliwości względem informacji, które zostały ujawnione, ale twierdzi, że we wszystkich przypadkach sprawcami byli źli ludzie, którzy nie reprezentują ogółu społeczności muzułmańskiej.

„DLACZEGO LUDZIE DOPUSZCZAJĄ SIĘ RZECZY, O KTÓRYCH WIEDZĄ, ŻE SĄ KRZYWDZACE DLA INNYCH?”

W odniesieniu do rysunków publikowanych przez tygodnik „Charlie Hebdo” – przedstawiających proroka Mahometa – Yaman zauważa, że muzułmanie czują się za ich pomocą obrażani i krzywdzeni.

„To jest bardzo złe. Czujemy się bardzo źle z powodu tego, co robicie. Pozwól mi podać drobny przykład. Czy jeśli wiem, że coś cię rani i nadal wciąż to robię, gdyż [uważam, że] jestem wolną osobą i cieszę się tą wolnością, zaakceptowałbyś to?”, pyta.

Dodał, że nie rozumie, dlaczego ludzie, w tym przypadku redaktorzy „Charlie Hebdo”, decydują się na zaostrzanie konfliktu.

„Nie podoba nam się to. Dlaczego ludzie tego nie rozumieją? Dlaczego nie przestaną? Możesz przyjść tu [do Ali Baby], a ja jestem zadowolony z tego, że mogę cię przyjąć, przyjąć kogokolwiek. Lecz co stanie się, gdy ktoś zacznie atakować moje miejsce za pomocą tych obrazków? Nie byłbym wtedy szczęśliwy”.

„CZŁONEK PARLAMENTU WYKAZAŁ SIĘ SWOJĄ IGNORANCJĄ”

Yaman wyjaśnia, że nie spożywa wieprzowiny ani nie pija alkoholu. Dokonał takiego wyboru ze względu na własną religię i dotyczy to tylko jego, nikogo innego. Mówi, że od kiedy przeniósł się do Islandii, zawsze okazuje szacunek Islandczykom i tutejszemu prawu. Nie rozumie, dlaczego ludzie w zaistniałej sytuacji przyrównują jego i innych muzułmanów do terrorystów.

Yaman powiedział, że ludzie są dzieleni na muzułmanów i resztę, wskazując na Ásmundura Friðrikssona, członka islandzkiego parlamentu z ramienia centroprawicowej Partii Niepodległości (Sjálfstæðisflokkurinn), który zaproponował sprawdzenie pochodzenia 1500 muzułmanów żyjących w Islandii.

Zapytany o to, czy paryskie ataki wpłynęły na postrzeganie muzułmanów w Islandii, Yaman przywołał przypadek wspomnianego parlamentarzysty.

„Tak, może to mieć wpływ w przyszłości. Rozpoczęło się dwa dni temu, kiedy facet w parlamencie powiedział, że będzie trzeba przyjrzeć się pochodzeniu ludzi. Żyję w Islandii od 15 lat i jeśli ten mężczyzna zaczął myśleć w ten sposób... Oczywiście może to mieć wpływ”.

Yaman mówi, że parlamentarzysta, czyniąc takie komenatarze, ujawnia swoją własną ignorancję.

„To było dla mnie nieco zabawne, ponieważ wyglądało, jakby był on nowy w parlamencie lub był po prostu studentem. Tak jakby on tam jedynie przesiadywał”, powiedział Yaman. „Czy to znaczy, że on nic nie wie [na ten temat]? Kiedy udajesz się do imigracyjnego i po raz pierwszy wypełniasz dokumenty, musisz przygotować dla nich życiorys, a sprawdzanie twojego pochodzenia zajmuje im 2-3 miesiące. (...) Nie dali by mi zezwolenia [na pobyt], dopóki nie wiedzieliby, skąd pochodzę, gdzie żyłem i czy byłem karany”.

„DLACZEGO ONI NAM NIE POMAGAJĄ?”

Yaman urodził się w Syrii, gdzie nadal żyją jego rodzice i bracia. Twierdzi, że przeżywa los swoich rodaków i że Zachód wycofał się ze swoich obietnic względem Syryjczyków.

„Unia Europejska obiecała nam pomóc, lecz nie zrobiła tego. Nie pomogli nam, tak jak na przykład pomogli Libijczykom. NATO wkroczyło do Libii i obaliło prezydenta. Lecz dlaczego oni nie chcą pomóc nam?”, pyta Yaman. Mówi, że wszystko sprowadza się do polityki i pieniędzy.

Yaman opowiada, że prosił islandzki Urząd Imigracyjny o sprowadzenie do Islandii swojego ojca i brata. Twierdzi, że odmówili, ale zasugerowali, aby jego brat przybył sam i poprosił o azyl.

„Musiałbym zapłacić 10 tys. dolarów lub euro, próbując sprowadzić mojego brata łodzią do Niemiec lub Włoch i być może mógłby on wtedy przylecieć do Islandii albo zostałby uchodźcą w Niemczech. Nie chcę jednak chronić go przed niebezpieczeństwem, narażając na jeszcze większe niebezpieczeństwo”, wyjaśnia Yaman.

Źródło: http://www.mbl.is/english/politics_and_society/2015/01/16/muslims_are_not_to_blame/.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Przegląd prasy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: