reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

WYSTAWA "Młoda Islandzka Fotografia" - Warszawa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Przegląd prasy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Admin
Główny Administrator
Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 155
PostWysłany: 12 Maj 2015, 19:22    Temat postu: WYSTAWA "Młoda Islandzka Fotografia" - Warszawa Odpowiedz z cytatem"Otwarcie wystawy: 15.05.2015. godz. 19:00

"Młoda islandzka fotografia"
Autorzy zdjęć:
Hallgerður Hallgrímsdóttir, Valdimar Thorlacius, Sigríður Ella Frímansdóttir

Trójka młodych islandzkich fotografów prezentuje trzy zupełnie różne cykle portretów.

Sigga Ella sfotografowała 21 osób w różnym wieku, różnej płci i charakterze, posiadających jednak pewną cechę wspólną: 21 chromosomów, czyli zespół Downa.

Valdimar Thorlacius spędzał czas z ludźmi żyjącymi samotnie, w całkowitej izolacji na islandzkiej wsi i dokumentował ich pustelniczą i intrygującą egzystencję.

Hallgerður Hallgrímsdóttir postanowiła utrwalić portrety znajomych na tle budzącego się do życia miasta, kiedy nad Reykjavikiem zamykają się wrota niekończących się, jasnych, letnich nocy.

Wszyscy artyści podeszli do swoich tematów zupełnie inaczej, ale każde z ich zdjęć mówi nam coś ważnego o współczesnych Islandczykach".

Źródło: www.wpek.pl/wydarzenia,1,135293,Wystawa_quot%3BM%C5%82oda_islandzka_fotografiaquot%3B_-__Galeria_Obo....html?full=1&locale=pl_PL.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Główny Administrator
Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 155
PostWysłany: 12 Maj 2015, 19:42    Temat postu: Kalendarium Odpowiedz z cytatem

"Islandzkie wystawy w ramach Programu Głównego

Relooking - Icelandic Landscape Photography
Pétur Thomsen, Inga Sólveig Fridjónsdottir, Spessi, Ingvar Högni Ragnarsson, Einar Falur Ingólfsson, Bjargey Ólafsdóttir


Imported Landscape Galeria
Pétur Thomsen


Młoda islandzka fotografia
Hallgerður Hallgrímsdóttir, Valdimar Thorlacius, Sigríður Ella Frímansdóttir


Food, People and Post-Office
Spessi


Dwuznaczne / Equivocal
Katrín Elvarsdóttir


Johanna
Bjargey Ólafsdóttir".

Źródło: http://www.wffa.eu/program_glowny_wystawy_islandia.html.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Główny Administrator
Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 155
PostWysłany: 12 Maj 2015, 20:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Teraz Islandia!
Najbliższa edycja WFFA 2015 powstaje we współpracy z The Icelandic Contemporary Photography Association w Reykjaviku i ma na celu z jednej strony przybliżenie fotografii odmiennego kulturowo i estetycznie kraju, z drugiej zderzenie jej z wybranymi obszarami polskiej fotografii.

W ramach programu głównego pokazanych zostanie 17 wystaw (zbiorowe, problemowe oraz indywidualne) uznanych polskich i islandzkich twórców różnych generacji. Na program islandzki złożą się m.in.: prezentacja „Relooking Icelnadic Landscape Photography“ przybliżająca zagadnienia pejzażu islandzkiego poddanego ponownemu oglądowi przez fotografów średniego i dojrzałego pokolenia (m.in.: Ivar Brynjolfsson, Haraldur Johnsson, Einar Falur Ingefsson, Ingvara Hegni); „Iceland Now!“ ekspozycja ukazująca tematy, tendencje i obszary zainteresowań młodych islandzkich fotografów oraz wystawy indywidualne znanych islandzkich fotografów jak Spessi, Katrin Elvarsdottir („Equivocal“), Pétur Thomsen („Imported Landscape“). Promocji polskiej fotografii w kontekście sztuki oraz dialogu z islandzkim gościem służyć będą wystawy zbiorowe i tematyczne: „Przestrzeń wspólna / przestrzeń własna - młoda polska fotografia“ (wybijające się osobowości twórcze młodego pokolenia m.in.: Joanna Chudy, Michał Grochowiak, Jacek Kołodziejski, Wojtek Kostrzewa, Monika Masłoń, Michał Przeździk, Sonia Szóstak, Ula Tarasiewicz, Konrad Pustola, Magda Hueckel), wystawa wybitnych profesorów i wyróżniających się studentów uczelni artystycznych w Polsce, prezentacja zbiorowa „Przestrzenie duchowe“ skupiająca wybitnych artystów różnych generacji (Mateusz Baj, Mirosława Gmaj, Alicja Ignaciuk, Monika Krzyszkowska, Jakub Ochnio, Katarzyna Pawlica, Tadeusz Żaczek) oraz prezentacja pejzażu islandzkiego fotografowanego przez polskich twórców. W ramach konkursowej częśći WFFA‘2015 - Programu Open zaprezentowanych zostanie kilka wystaw wybranych przez Jury z propozycji zgłoszonych przez polskich i zagranicznych artystów.
Historia WFFA
Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej służy popularyzacji fotografii jako języka ekspresji współczesnych twórców.

Organizowany jest od 2005 roku i składa się z cyklu wydarzeń, które odbywają się przez miesiąc w prestiżowych galeriach sztuki i centrach kultury Warszawy skupiając artystów różnych specjalności oraz rzesze ich odbiorców i miłośników. Promocji fotografii w kontekście sztuki służy prezentowanie dokonań artystów polskich i zagranicznych różnych generacji – w szczególności młodego pokolenia – w ramach: wystaw indywidualnych, prezentacji zbiorowych, pokonkursowych, tematycznych, problemowych, multimedialnych, pokazów filmów, spotkań autorskich, warsztatów.

W ramach programu głównego dotychczasowych siedmiu międzynarodowych edycji przybliżane były wątki fotografii jednego, wiodącego kraju (np. 2007 – USA, 2008 - Włochy, 2009 – Czechy, 2010 – Niemcy, 2011 – Izrael). Można było obejrzeć prace wielu zdolnych debiutantów, jak i znanych klasyków skupionych wokół ważnych instytucji i uczelni (np. MoMA w San Francisco, International Center of Photography w Mediolanie, Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie itp.)".

Źródło: http://www.wffa.eu/o_festiwalu.html.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Główny Administrator
Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 155
PostWysłany: 12 Maj 2015, 20:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Katrin Elvarsdottir
Dwuznaczne

Galeria Schody, Nowy Świat
39 00-029 Warszawa
otwarcie wystawy: 15.05, godz. 20.00
termin wystawy: 16 - 27.05.2015


Na pokaz multimedialny z cyklu „Equivocal“ składają się wyabstrahowane z naturalnej narracji fotograficzne zapisy fragmentów życia. Swoiste portrety oraz wnętrza ze śladami obecności człowieka w nowych układach oraz konstelacjach stają się pełne dwuznaczności i zagadkowości.

„Dwuznaczne“

Ze środka wyglądamy na zewnątrz. Z zewnątrz zaglądamy do środka. Jest kobieta w czerwonym płaszczu, przyczepa mieszkalna po północy, czy żółte zasłony – wszystko to są wskazówki zawarte w rozczłonkowanej narracji, która raczej rodzi pytania, niż daje odpowiedzi. W cyklu fotografii zatytułowanym „Dwuznaczne” jesteśmy świadkami enigmatycznych wydarzeń, w których mimowolnie bierzmy udział. Jesteśmy jak nieproszeni goście w opowieści, która nigdy nie ujawnia nam, czy jest faktem, czy fikcją. Poszczególne fragmenty historii łączą się ze sobą na wiele sposobów i narzucają nam niepełną, niejednoznaczną fabułę – czy nam się to podoba, czy nie. Katrín Elvarsdóttir Prawo narracji rządzi wszystkimi wydarzeniami w życiu człowieka. Niektóre z nich włączamy do naszej własnej historii, rozpamiętując je we wspomnieniach, opowiadając na nowo z konkretnej perspektywy czasowej i punktu widzenia. Powtarzanie utrwala zdarzenia, zachowując je jako część rzeczywistości. Snute opowieści nie podlegają jednak wyłącznie kontroli tego, kto je przedstawia. Ich kształt zależy również od odbiorcy. Wówczas rzeczy zmieniają się, kolejność zdarzeń ulega przemieszaniu i tym samym historia opowiadana jest na nowo. Fotograf, który chce zatem w sposób zdecydowany zarejestrować pewien czas i przestrzeń w rzeczywistości odczuwa silną presję, aby powstrzymać odbiorcę przed wypełnianiem luk w przekazie swoją własną wyobraźnią. Co miało miejsce przed lub po uchwyconym momencie? Co znajduje się poza prostokątną ramką? W kontekście takich pytań można mówić o dyktaturze widza lub śmierci autora. Wobec całej tej subiektywności, aż trudno uwierzyć, że ludzie w zasadzie ciągle zgadzają się ze sobą na temat tego, co można zdefiniować jako realne, a co nie. „Dwuznaczne” to cykl zdjęć i koncepcja artystki Katrín Elvarsdóttir, której używa do poruszania się pomiędzy tymi dwoma obszarami – rzeczywistości i fikcji.
Pierwszym obrazem, który Elvarsdóttir umieściła w serii „Dwuznaczne” był „Pokój z telewizorem”. Doskonałe, proste zdjęcie pokazuje zwykłe wnętrze pokoju, ale jego sceneria daje nieograniczone pole do popisu dla wyobraźni. Meble są staroświeckie. Panuje klimat oddający w wiekszym stopniu apatię, niż nostalgię. Miejsce nie jest bowiem zbyt przytulne w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Klon znajdujący się na zewnątrz jest usytuowany bardzo blisko okna, co daje wrażenie dyskomfortu i ogranicza widok z ponurego domostwa. To ujmujące zdjęcie aż prosiło się o towarzystwo i Elvarsdóttir odpowiedziała na ten głos. Wkrótce powołała do życia różnorodny świat obrazów. Z wielu perspektyw pokazywała wnętrza domów, pojazdów, czy instytucji. Prace były tworzone niespieszne, ale pewnie, na przestrzeni kilku lat. Powstawały w Polsce i na Węgrzech, w Islandii i we Włoszech - wszędzie tam, gdzie Elvarsdóttir znalazła właściwe okoliczności dla swoich poszukiwań. Żartobliwie polowała na podobne ujęcia i tematy, tak, by obrazy równie dobrze mogły uchodzić za stworzone w tym samym miejscu.
Elvarsdóttir daje nam zapis ekwiwalentu czasu i przestrzeni, tło dla niezarejestrowanych zdarzeń. Dodaje do tego postaci, które są tajemniczymi uczestnikami udziwnionej fabuły. Niepewność co do tego, czego obrazy Elvarsdóttir nie pokazują sprawia, że widz czuje lęk. Artystka nieustannie czyni aluzje do czegoś, co jest tuż za rogiem – zasłony są zaciągnięte, a ludzie odwracają się do aparatu plecami. W sposób oczywisty widać, że jest tam coś nieprzeznaczonego dla naszych oczu. Dom jawi się nie jako miejsce święte, ale raczej jako kryjówka sekretów i represji. Zdjęcia wyrażają bezruch, ponieważ teoretycznie nic się na nich nie dzieje, ale ten spokój jest podszyty napięciem. Scena jest pusta i postaci stoją bezczynnie w oczekiwaniu. Każda fotografia utrwala moment, który każe widzowi zastanowić się nad tym, co się właśnie stało lub co się może stać w konsekwencji wydarzenia sprzed chwili. Czy to niepewność po jakiejś ważnej okoliczności, czy cisza przed burzą?
Elvarsdóttir prezentuje to, co widoczne oraz to, co ukryte. W ten sposób stwarza odbiorcy możliwość dowolnego łączenia poszczególnych obrazów i wypełnienia luk pomiędzy nimi. Nie pozwala jednak, żeby jej własna wyobraźnia pracowała jak szalona. Wręcz przeciwnie - artystka używa powtórzeń w wyważony sposób, odwołując się do motywów, które pobrzmiewają gdzieś między pracami. Postaci przywołane na zdjęciach zostały uchwycone w różnych momentach ich życia, ale wydaje się, że tkwią wciąż w tych samych miejscach, nosząc nawet te same ubrania. W dziełach fotografki widać koło powtórzeń, rywanych tylko migotliwymi podróżami w czasie. Cykl jest niemalże słownikową definicją doświadczenia opisywanego jako niesamowitość [ang. uncanny] lub déjà vu. Jest próbą powtórzenia czegoś w oparciu o niejasne przesłanki, zapomniane lub napiętnowane doświadczenie. Czasem stara się też pokazać coś, co nigdy nie istniało, a jednak wydaje się znajome – powtórzenie, które właściwie nie jest możliwe. Im bardziej obrazy stają się nam bliskie, tym bardziej unikają w swych treściach jakichkolwiek deklaracji. Cykl zdaje się opisywać jakiś trwały stan, a zdarzenia nie mają fabuły tylko dlatego, aby stać się rzeczywistością.
Myśl o nieokreślonym, ale ważnym wydarzeniu sugerowanym przez zdjęcia trzyma widza w napięciu, na granicy rzeczywistości i fikcji. Cykl „Dwuznaczne” nie narzuca żadnego określonego znaczenia, czy interpretacji. Każda historia może pasować do tych zdjęć, a żadna nie jest tą jedynie słuszną - a już na pewno nie ta, pochodząca od autorki".

Markús Þór Andrésson

Źródło: http://www.wffa.eu/program_glowny_wystawy_katrin_elva_sdottir.html.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!


Ostatnio zmieniony przez Admin dnia 12 Maj 2015, 20:22, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Główny Administrator
Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 155
PostWysłany: 12 Maj 2015, 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Relooking - Icelandic Landscape Photography
Pétur Thomsen, Inga Sólveig Fridjónsdottir, Spessi, Ingvar Högni Ragnarsson, Einar Falur Ingólfsson, Bjargey Ólafsdóttir

Galeria Obok ZPAF,
Pl. Zamkowy 8, Warszawa 00-277
otwarcie wystawy: 15.05, godz. 19.00
termin wystawy: 15.05-15.06.2015

Sześciu islandzkich fotografów podejmuje się jednego z najstarszych fotograficznych tematów - pejzażu. Przyroda Islandii, jak każdej innej części świata, była dokumentowana i portretowana odkąd na wyspę dotarł pierwszy aparat. Nasi artyści oferują świeże spojrzenie na islandzki krajobraz, ignorując jego epickość i dramatyzm, a ukazując raczej wpływ, jaki wywarł na niego człowiek. Od Einara Falura, pokazującego, jak odgradzamy się od natury, po Bjargey Ólafsdóttir, której obrazy są jak fantastyczne, senne wiersze, wszyscy artyści prezentują nowoczesne podejście do tematu przyrody i tym samym redefiniują pojęcie islandzkiej fotografii pejzażowej".

Źródło: http://www.wffa.eu/program_glowny_wystawy_relooking.html.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!


Ostatnio zmieniony przez Admin dnia 12 Maj 2015, 20:20, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Główny Administrator
Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 155
PostWysłany: 12 Maj 2015, 20:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Młoda islandzka fotografia
Hallgerður Hallgrímsdóttir, Valdimar Thorlacius, Sigríður Ella Frímansdóttir

Galeria Obok ZPAF,
Pl. Zamkowy 8, Warszawa 00-277
otwarcie wystawy: 15.05, godz. 19.00
termin wystawy: 15.05-15.06.2015

Dobry portret potrafi „wciągnąć” widza, oferując mu wgląd do fragmentu życia swego bohatera. Bazuje on na naszej elementarnej i pierwotnej ciekawości na temat innych osób – jesteśmy przecież tylko ludźmi. Trójka młodych islandzkich fotografów prezentuje trzy zupełnie różne cykle portretów. Sigga Ella sfotografowała 21 osób w różnym wieku, o różnej płci i charakterze, posiadających jednak pewną cechę wspólną: 21 chromosomów, czyli zespół Downa. Valdimar Thorlacius spędzał czas z ludźmi żyjącymi samotnie, w całkowitej izolacji, na islandzkiej wsi i dokumentował ich pustelniczą i intrygującą egzystencję. Hallgerður Hallgrímsdóttir postanowiła uchwycić euforyczny moment poranka, kiedy nad Reykjavikiem zamykają się wrota niekończących się, jasnych letnich nocy. Wszyscy artyści podeszli do swoich tematów zupełnie inaczej, ale każde z ich zdjęć mówi nam coś ważnego o współczesnych Islandczykach.s Schechinger Fine Art Gallery (Hamburg)".

Źródło: http://www.wffa.eu/program_glowny_wystawy_mloda_islandzka_fotografia.html.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!


Ostatnio zmieniony przez Admin dnia 12 Maj 2015, 20:19, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Główny Administrator
Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 155
PostWysłany: 12 Maj 2015, 20:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Spessi
Jedzenie, ludzie i poczta

Galeria Schody
Nowy Świat 39
00-029 Warszawa
otwarcie wystawy: 15.05, godz. 20.00
termin wystawy: 16 - 27.05.2015

Fogo to wyspa zamieszkała przez ok. 2500 osób, tworzących 11 mniejszych społeczności. Leży ona nieopodal kanadyjskiej Nowej Fundlandii i jest domem żyjących w pokoju, niezależnych ludzi, którzy są tam od stuleci. Mieszkańcy Fogo żyją pośród nieujarzmionego krajobrazu Północnego Atlantyku. Są to ludzie delikatni i skromni, którym przyszło się jednak zmierzyć z niezależnymi od nich okolicznościami zagrażającymi ich tradycyjnemu stylowi życia. Wyspiarze z Fogo są niezwykle przywiązani do miejsca swojego pochodzenia. Fogo Island Arts Corporation organizuje rezydencje i programy wymiany artystycznej, które mają przyciągnąć na wyspę współczesnych artystów wizualnych, performerów i związanych ze sztuką profesjonalistów, by mogli oni wziąć udział w lokalnych projektach, rozbrzmiewających atmosferą Fogo oraz życiem jego mieszkańców. Zdjęcia są częścią projektu książki, nad którą Spessi obecnie pracuje. Artysta uchwycił wyjątkowego ducha mieszkańców wyspy, który odbija się w każdej fotografowanej twarzy. Spessi potrafi zbliżyć nas do swoich bohaterów, przez co czujemy, że z prac bije poufałość i przyjacielska atmosfera. Fotograf w niezwykły sposób jest w stanie uchwycić ludzką naturę, a ludzie ufają mu na tyle, by zaprosić go do swoich domów. Artysta daje nam szansę, by poznać zwykłe życie toczące się gdzieś na skraju odległej Nowej Fundlandii i pozwala nam odkryć różnorodność mieszkańców wyspy. Czwarta książka Spessiego nosi tytuł: „Jedzenie, ludzie i poczta”".

Źródło: http://www.wffa.eu/program_glowny_wystawy_spessi.html.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!


Ostatnio zmieniony przez Admin dnia 12 Maj 2015, 20:18, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Główny Administrator
Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 155
PostWysłany: 12 Maj 2015, 20:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Johanna „Johanna”
Bjargey Ólafsdóttir

Pałac Branickich,
ul. Miodowa 6, Warszawa
otwarcie wystawy: 16.05, godz. 20.00
termin wystawy: 16.05-30.05.2015

to cykl wiekoformatowych, barwnych fotografii. Zamysłem projektu jest eksperymentowanie ze światłem i kolorem oraz tworzenie dwuznacznej atmosfery wokół mistycznej Johanny. Johanna leży w tej samej pozie, ale za każdym razem widzimy ją w świetle innej, dominującej barwy. Cykl jest częściowo inspirowany sitodrukami Andy’ego Warhola. Fotografie najpierw zaprezentowano w Rydze (Estonia), a następnie w Muzeum Narodowym Islandii oraz w Galerii Slúnkaríki w Ísafjörður (Islandia). Zdjęcia były także częścią wystawy objazdowej np. „True and False” („Prawda i fałsz”), którą pokazywano w RIP (Arles, Francja), Atelier Reflexe & Dirk Bakker, Galerie Gaby Senn (Wiedeń), FISAK (Stambuł) oraz 8ème Salon & Niklas Schechinger Fine Art Gallery (Hamburg)".

Źródło: http://www.wffa.eu/program_glowny_wystawy_johanna.html.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Główny Administrator
Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 155
PostWysłany: 12 Maj 2015, 20:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Pétur Thomsen
Krajobraz z importu

Galeria Stara ZPAF
Pl. Zamkowy 8
00-277 Warszawa
otwarcie wystawy: 15.05, godz. 18.30
termin wystawy: 15.05-07.06.2015


W 2003 roku Krajowe Przedsiębiorstwo Energetyczne Islandii rozpoczęło na wschodzie wyspy realizację projektu pod nazwą Kárahnjúkar. Plan budowy zakładał wzniesienie trzech zapór, z których jedna miała być najwyższą w Europie oraz elektrowni wodnej o mocy 700 MW. Tamy blokują m.in. potężną rzekę polodowcową Jökulsá á Dal, tworząc sztuczne jezioro Hálslón o powierzchni 57 km². Hydroelektrownia budowana jest głównie po to, by dostarczać energię elektryczną nowej hucie aluminium postawionej przez amerykańską firmę Alcoa, na terenie fiordu Reyðarfjörður, na wschodnim wybrzeżu Islandii. Sztuczne jezioro oraz nowe budowle zniszczyły jeden z największych dzikich terenów w Europie, tym samym określając projekt Kárahnjúkar mianem największego, ale i najbardziej kontrowersyjnego w historii Islandii. Kárahnjúkar jest jednym z elementów, który przyczynił się do powstania kryzysu finansowego w Islandii, a na jego temat odbyły się liczne debaty. Ekolodzy walczą i używają argumentacji na rzecz ochrony dzikiej przyrody, a obrońcy projektu mówią o potrzebie wykorzystania energii, którą natura ma do zaoferowania, przeliczając tym samym jej siłę na zysk.

Gdy projekt się rozpoczął poczułem wielką potrzebę uczestnictwa w tej debacie. Zanim zostałem fotografem, przez pięć lat pracowałem w hucie aluminium. Czułem, że najlepszym sposobem na wzięcie udziału w dyskusji będzie podążanie za ziemią i jej przemianami. Postanowiłem okazać swój szacunek naturze fotografując jej piękno. Od momentu startu elektrowni w 2003 roku, regularnie odwiedzałem teren budowy. Robiłem zdjęcia przyrodzie, pokazując współczesny krajobraz Islandii. Pétur Thomsen „Ludzie z Kárahnjúkar sportretowani przez Pétura Thomsena wydają się mieć naturalną skłonność do dominowania nad rzeczywistością, która przerasta ich swym ogromem – jest nieprzewidywalna, przerażająca i nieskończenie bardziej skomplikowana i potężna, niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić. W zetknięciu z nią człowiek w przejmujący sposób karłowacieje. Z drugiej strony jednak, jeśli uda mu się naturę ujarzmić przejmuje on jej wielkość. Zarzucając łańcuch na szyję mitycznego wilka Fenrira, ludzie udamawiają go i czynią poddanym sobie, pokornym sługą. Na zdjęciach Pétura Thomsena zmagania człowieka z siłami natury zyskują podniosły, ale i tragiczny wymiar. Destrukcyjny potencjał ludzkości, uwolniony przez próby podporządkowania sobie przyrody, rzadko przybierał w sztuce islandzkiej tak wyraźną postać. Poprzez swoje fotografie, Pétur zaprasza odbiorców do przestrzeni, w której człowiek staje twarzą w twarz z otaczającymi go realiami. Widzowie budzą się ze snu, próbując określić, co jest rzeczywiste, a co nie. Przede wszystkim zaś, każdy pyta: kim jest ta osoba, która w obliczu tak dramatycznych zmagań stoi biernie i tylko obserwuje? I za chwilę pada odpowiedź: to przecież ja”.

Fragment tekstu Sigrúna Sigurðardóttira „Przebudzenie”, Muzeum Sztuki Akureyri, Islandia, 2011".

Źródło: www.wffa.eu/program_glowny_wystawy_peturt_homsen.html.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
varuko

Dołączył: 14 Maj 2015
Posty: 5
PostWysłany: 14 Maj 2015, 18:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chętnie zobaczę jak patrzą młodzi Islandczycy ! Dziękuję za informację.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Główny Administrator
Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 155
PostWysłany: 14 Maj 2015, 21:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma sprawy Smile Od tego jesteśmy.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Przegląd prasy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron